Податки > Податок на додану вартість > Зведені та компенсаційні податкові накладні з 01.04.2016. Особливості складання

Зведені та компенсаційні податкові накладні з 01.04.2016. Особливості складання

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

З 1 квітня 2016 року форма бланку податкової накладної зазнала корінних змін. Однак, як і раніше, поряд з податковими накладними, які оформляються за правилом першої події, платники ПДВ мають право на складання нестандартних податкових накладних. До їх числа відносяться зведена податкова накладна, а також накладна, складена за щоденними підсумками оподатковуваних операцій. У цій консультації розглянемо ключові практичні нюанси складання таких податкових накладних.

Читайте також Новий розрахунок коригування до податкової накладної з 01.04.2016. Приклад заповнення

Коли платник отримує право на складання зведеної ПН

Норми п. 201.4 ПКУ та п. 19 Порядку №1307 регламентують оформлення зведених податкових накладних при здійсненні безперервних і ритмічних поставок двом категоріям покупців:

  • Покупцям — платникам податку. Такі ПН можуть складатися на кожного платника податків не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено дві і більше поставки на весь обсяг поставки товарів (послуг) конкретному платнику протягом місяця;
  • Покупцям неплатникам ПДВ. Такі ПН можуть складатися в останній день місяця на всю суму поставки на неплатників ПДВ за місяць (згрупувати всіх або кількох фізосіб в одну зведену ПН).

В обох випадках ключовим моментом, що визначає можливість виписати зведену ПН, є безперервний і ритмічний характер постачання. Які це поставки? Для реалізації норм п. 201.4 ПКУ ритмічним характером поставки вважається поставка товарів (послуг) одному покупцю два і більше рази на місяць, тобто навіть якщо поставка буде здійснюватися протягом місяця двічі, наприклад 3 і 29 числа місяця, продавець має право виписати зведену ПН.

Складання зведеної ПН орендодавцем

Звертаємо особливу увагу наших читачів на те, що в межах дії п. 201.4 ПКУ в частині надання послуг оренди, податківці не бачать систематичного і ритмічного характеру і наполягають на тому, що на такі послуги слід виписувати ПН у загальному порядку (листи ДФСУ від 29.10.2015 р. №23008 / 6 / 99-99-19-03-02-15 і ГУ ДФС р. в Києві від 12.01.2016 р.. №258 / 10 / 26-15-11-01-18).

Читайте також Що змінилося у новій формі податкової наклданої з 01.04.2016? Частина 1

Якщо протягом місяця було повернення товару (до моменту складання зведеної ПН), зведена ПН складається на суму фактичної поставки, тобто з урахуванням повернення. А якщо повернення відбулося в наступних періодах або змінені будь-які показники, пов’язані з постачанням, то слід зробити коригування до зведеної ПН.

Виписка зведених ПН — не обов’язок, а лише право продавця. І це право не завжди залежить тільки від самого продавця.

Хто приймає рішення про виписку зведених НН?

Сам факт виписки зведеної ПН повинен бути узгодженим двома сторонами у вигляді спільного рішення, адже, отримуючи зведену ПН останнім днем місяця, покупець втрачає свій ПК і поповнення реєстраційного ліміту, якими міг би скористатися протягом місяця. Якщо ж прийнято рішення складати зведену податкову накладну, ми радимо це зазначити в договорі купівлі-продажу. А саме вказати в окремому розділі такого договору, що поставка буде мати безперервний та ритмічний характер, періодичність виписки зведених податкових накладних в кожному конкретному випадку, адже для різних контрагентів може бути визначена різна періодичність поставок та оплат, і відповідно виписки зведеної ПН. Крім того, один і той же постачальник може становити різним покупцям в одному місяці зведені податкові накладні, а в іншому — звичайні, залежно від умов договору і рішення сторін. І навіть одного і того ж покупця за одним договором купівлі-продажу постачальник може оформити в одних випадках зведену податкову накладну, а в інших — звичайну.

Не слід упускати з уваги той факт, що для того, щоб мати можливість згрупувати всіх або декількох покупців в одну зведену податкову накладну під однією назвою «Неплатник», потрібно бути впевненим, що кожному з таких покупців щось продавалося протягом звітного періоду безперервно або ритмічно. Наприклад, є фітнес-клуб, де відвідувач отримує послуги протягом місяця. В даному випадку такі поставки послуг можна включити до зведеної ПН. А ось тих фізосіб, які одноразово набували послугу фітнесу протягом місяця, в таку податкову накладну включити не можна — по ним треба складати податкові накладні за підсумками дня, в якому сталася така реалізація.

Читайте також Що змінилося у новій формі податкової накладної з 01.04.2016? Частина 2

Загострюэмо увагу наших читачів на те, що якщо послуги надаються на підставі авансових оплат, важливо контролювати, щоб до суми, на яку виписується зведена ПН, не потрапила сума авансу. Зведені ПН не перебувають на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) протягом звітного періоду. Якщо так трапиться, що на останній день звітного місяця (на дату складання зведеної ПН) сума коштів, що надійшла на розрахунковий рахунок продавця в якості оплати (передоплати) за товари (послуги), що перевищує вартість поставлених товарів (послуг) протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якого складається податкова накладна в загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця (п. 19 порядку №1307).

Приклад. 3 квітня 2016 фізична особа поповнила свій кліп у фітнес-клубі на 1000 грн., але фактично система реєстрації відвідувань зафіксувала відвідування такою особою 9 занять вартістю 90 грн. за одне заняття. Таким чином, за такою операцією, фітнес — платник ПДВ повинен скласти не пізніше 30 квітня 2016 і зареєструвати зведену ПН на «неплатника» на суму 9 х 90 грн = 810 грн та ПН у цілому на суму 1000 — 810 = 190 грн на суму авансу (залишок суми, на яку фітнес-клубом не було надано послуги).

Компенсаційні ПН

У разі якщо товари або послуги використовуються у господарській діяльності платника податку, то при передачі в межах балансу або при здійсненні операцій, що не є об’єктом оподаткування, по приписам п. 198.5 ПКУ платник ПДВ повинен нарахувати ПЗ з ПДВ та оформити зведену ПН. Та ж ситуація і у випадку часткового використання товарів, послуг чи необоротних активів в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях. Мова йде про те, що для кожного такого випадку нарахування компенсаційних ПЗ з ПДВ складається окрема ПН. Нагадаємо, що компенсаційні ПЗ нараховуються тільки в тому випадку, коли придбання було здійснено з ПДВ (лист ГФСУ від 07.08.2015 р.. №29163 / 7 / 99-99-19-03-02-17).

Читайте також Нова податкова накладна з 1 квітня 2016 року

Норми п. 198.5 і 199.1 ПКУ регламентують виписку зведеної ПН на компенсаційні ПЗ по ПДВ не пізніше останнього дня звітного податкового періоду (можна і раніше, не обов’язково чекати останнього дня звітного місяця). На компенсаційні ПЗ по ПДВ можуть бути виписані і звичайні ПН (див. Лист ГФСУ від 23.09.2015 р.. №22171 / 10 / 28-10-06-11), це може бути доречне в ситуації, коли товар, наприклад, не використовується у господарській діяльності частково або така податкова накладна складається на одну окрему операцію.

При поддержке: Зачем ходить в банк или в другое финансовое учреждение чтобы получить кредит? Ведь можно займ онлайн. Просто заполняете свои данные в анкете и в течение полу часа получаете деньги на карту в случае положительного решения.

Зведені та компенсаційні податкові накладні з 01.04.2016. Особливості складання
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend