Зміни в законодавстві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Закон від 03.10.2017 №2148-VIII

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

В жовтні 2017 року в Україні стартувала пенсійна реформа, в зв’язку з чим 11 жовтня поточного року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148-VIIІ. Зокрема зміни торкнулися окремих статей Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. Про те, що саме змінилося, піде мова далі.

Особи, що підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

З 11 жовтня розширено перелік осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. До набуття чинності змін до Закону  № 1105-XIV страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягали виключно особи, які працюють на умовах трудового договору.

На сьогоднішній день, страхуванню підлягають також особи, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичні особи — підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах (стаття 18 Закону 1105-XIV).

Тож, періоди роботи за цивільно-правовими договорами відтепер включаються до страхового стажу. Більш того, статтею 21 оновленого Закону передбачається, що починаючи з 1 січня 2016 року до страхового стажу прирівнюються, зокрема, періоди, протягом яких особа не підлягала страхуванню, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Читайте також Договори цивільно-правового характеру. Оформлення та оподаткування

Але на сьогоднішній день не існує механізму оплати листків непрацездатності особам, працюючим за цивільно-правовими договорами, оскільки існують певні протиріччя в законодавстві. Допомога за листком непрацездатності – це компенсація втраченого заробітку (доходу) під час хвороби. В той же час оплата по договору ЦПХ здійснюється за актом виконаних робіт або наданих послуг. Яка саме частка заробітку втрачена під час хвороби та як в цьому випадку здійснювати нарахування середньоденної допомоги? Відповіді на ці та безліч інших запитань сподіваємося в найближчий час отримати від законотворців.

Обмеження розміру допомоги по вагітності та пологах

Протягом майже двох років Мінсоцполітики та Фонд соціального страхування займали різні позиції з приводу мінімального розміру допомоги по вагітності та пологах. Як відомо, фахівці міністерства наполягали на тому, що при нарахуванні допомоги за листком непрацездатності потрібно нараховану суму розбивати за місяцями і місячну допомогу доводити до мінімального розміру. Натомість фахівці Фонду для обчислення середньоденної допомоги по вагітності та пологах рекомендували мінімальну заробітну плату ділити на середньомісячну кількість календарних днів.

Законодавці внесли зміни в частину 2 статті 26 Закону 1105-XIV. Відтепер усунута можливість неоднозначного підходу до визначення мінімального розміру допомоги по вагітності та пологах. Сума означеної допомоги не може бути меншою, за розмір допомоги, обчисленій із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Таким чином, мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах визначається як:

мін. допомога = мін.зп : 30,44*126 днів,

де мін.зп. – мінімальна заробітна плата на момент настання страхового випадку.

Слід зауважити, що вимога стосовно застосування максимального розміру допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць залишилася незмінною.

Читайте також Розрахунок допомоги по вагітності та пологах 2016-2017. Повна інструкція з прикладами

Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати

Як і раніше, допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок Фонду виплачується застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності. Допомога надається незалежно від звільнення застрахованої особи, припинення підприємницької або іншої подібної діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності.

Оплата листків непрацездатності сумісникам

Зміни, які були внесені до ч.1 ст.30 Закону 1105-XIV, усунули несправедливість по відношенню до фізичних осіб-підприємців й осіб, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність, та одночасно працюють на умовах трудового договору. Відтепер ця категорія застрахованих осіб має право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах як за місцем роботи по найму, так і за місцем здійснення діяльності.

Підставою для призначення допомоги за місцем роботи (здійснення діяльності) за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору, копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров’я, яка його видає.

Читайте також Доплата до мінімальної заробітної плати сумісникам та працівникам, що суміщують професії

Оплата листків непрацездатності особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Норми законодавства про соціальне страхування привели у відповідність до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Відтепер лише застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по тимчасовій непрацездатності надається в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Чорнобильці 4 категорії також позбавлені права на відпустку по вагітності та пологах тривалістю 180 днів. Листок непрацездатності їм відкривається лише на 126 днів.

Право на допомогу в разі ліквідації підприємства

В разі ліквідації підприємства допомогу за листками непрацездатності, що залишилися несплаченими, застрахованим особам виплачує правонаступник, а в разі відсутності правонаступника — робочий орган Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника. Внесені зміни розширили перелік осіб, яким в разі ліквідації підприємства, припинення діяльності матеріальне забезпечення надається робочим органом Фонду, а саме: у період проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, або зняття з обліку після припинення діяльності особами, які проводять незалежну професійну діяльність, матеріальне забезпечення за страховими випадками застрахованим особам призначається та виплачується робочим органом Фонду за місцем здійснення обліку такої діяльності чи реєстрації їх місця проживання.

Читайте також Як вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати на розрахунок лікарняних

Страхування від нещасного випадку на виробництві

Законодавці вирішили захистити осіб, які працюють на умовах цивільних договорів та врегулювали спірне питання щодо розслідування нещасних випадків, що сталися з особами, які працювали на умовах цивільно-правових договорів. Також страхуванню від нещасних випадків на виробництві підлягають фізичні особи – підприємці, особи, які проводять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Обмеження щодо розміру страхових виплат

З 11 жовтня встановлено обмеження максимального розміру щомісячної страхової виплати особам, які постраждали внаслідок нещасного випадку на виробництві. Якщо раніше, потерпілому встановлювалась щомісячна страхова виплата в розмірі, що не перевищував середньомісячного заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров’я, то тепер максимальний розмір щомісячної виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Крім того, запроваджується новий порядок щорічного перерахування розміру страхових виплат в зв’язку зі зростом споживчих цін. Проте він повністю вступить в силу лише з 01 січня 2021 року.

При поддержке: При торговле на финансовых рынках очень важно выбрать правильного надежного брокера. Отзывы о брокере помогут вам сделать выбор. Например в этой ветке собраны отзывы о компании Teletrade со всего интернета.

Зміни в законодавстві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Закон від 03.10.2017 №2148-VIII
4 (80%) 23 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec