Податки > Різне > Зміни в оподаткуванні нерухомого майна 2016

Зміни в оподаткуванні нерухомого майна 2016

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Одним з найяскравіших нововведень сучасного уряду України став податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. З 1 січня 2016 року, у зв’язку з прийняттям Верховною Радою 24.12.2016 року Закону України №909 «Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» далі (Закон №909), в механізми нарахування та сплати цього податку були внесені істотні зміни.

Сьогодні познайомимо наших читачів з цими змінами, нагадаємо про терміни сплати податку на нерухомість у бюджет, а так само розглянемо конкретний числовий приклад бухгалтерського обліку податку на нерухомість, підприємством платником податку на прибуток.

Читайте також Декларація з податку на додану вартість 2016. Інструкція по заповненню

Що змінилося в 2016 році у податку на нерухомість

Як вже зазначалося вище, Закон №909 вніс істотні зміни і доповнення у вже існуючий механізм справляння податку на нерухомість, відмінної від земельної ділянки. Міністерство фінансів України намагалося самостійно висвітлити всі проблемні аспекти сплати цього податку. Давайте і ми розглянемо ці зміни детальніше:

  • З 1 січня 2016 року цим податком тепер оподатковується, як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежила нерухомість, в тому числі і господарські будівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби і т. д.).

Наприклад, якщо у фізичної особи у власності перебувають будинок і гараж з сараєм, податок сплачується з усіх об’єктів. Тобто з дому — за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; з гаража і сараю — за ставкою для нежитлової нерухомості.

Читайте також Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016

  • База оподаткування податком не змінилася — це загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частин.
  • Пільги для невеликих по площі квартир і будинків залишаються власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею 180 кв. м.) не будуть платити податок на нерухомість. Податок буде сплачуватися тільки з площі понад встановленого ліміту.

Наприклад, якщо людина є власником квартири загальною площею 75 кв. м, то вона буде платити податок тільки за 15 кв. м (75 кв. м — 60 кв. м). Однак, у разі якщо квартира поділена між двома власниками, то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, отже сплачувати податок не потрібно.

  • Сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад на відповідній території мають право встановлювати пільги з цього податку. У той же час, при наданні пільги для фізичних осіб повинен враховуватися їх майновий стан і рівень доходів.
  • Гранична ставка податку збільшується з 2% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об’єкта житлової або нежитлової нерухомості (у 2016 році — 41,34 грн. за 1 кв. м). Розмір податку (від 0% до 3%) буде встановлюватися місцевою радою.
  • Встановлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. у рік для квартир площею понад 300 кв. м, а так само для будинків площею понад 500 кв. м. тобто, фактично, такі об’єкти будуть обкладатися відсотковою (до 3%) та фіксованою (25 тис. грн.) ставками.

Наприклад, якщо власник має квартиру площею 320 кв. м. в рік він повинен заплатити податок, розрахований наступним чином:

(320 кв. м. — 60 кв. м (пільга)) х ставка податку, затверджена місцевою радою за 1 кв. м. (% від мінімальної зарплати) + 25 тис. грн.

Читайте також Річна декларація про майновий стан і доходи ФОП на загальній системі 2015-2016. Приклад заповнення

Порядок нарахування та строки сплати податку

Фізичні особи в 2016 році будуть платити податок за 2015 рік (за ставками та з пільгами, які діяли в 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень, які будуть направлятися контролюючими органами до 1 липня 2016 року. За новими ставками, які почали діяти з 2016 року, податок фізичними особами сплачується, починаючи з 2017 року. Граничний строк сплати податку на нерухомість за підсумками 2015 року фізичними особами — 28 серпня 2016 року.

Юридичні особи в 2016 році сплачують податок за новими ставками, які діють з 2016 року. Розрахунок податку проводиться у декларації, яку необхідно подати в контролюючі органи до 20 лютого 2016 року. Юридичні особи сплачують податок на нерухомість щоквартально, відповідно до 30 квітня 2016 року, 30 липня 2016 року, 30 жовтня 2016 року, 30 січня 2017 року.

Облік податку на нерухомість в 2016 році

З появою нового п. 137.6 ПКУ податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку або сума податку на прибуток менше суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не повинен переноситися в рахунок майбутніх звітних періодів.

Читайте також Декларація про майновий стан і доходи з правом на податкову знижку 2015-2016. Приклад заповнення

Наприклад, за підсумками 2015 фінансовий результат без урахування податку на нерухомість становить 100 тис. грн., таким чином, податок на прибуток — 18 тис. Податок на нерухоме майно — 90 тис. Яким повинен бути бухгалтерський облік податку на нерухомість?

Дійсно, по приписам п. 137.6 ПКУ в редакції від 01.01.2016 р. саме податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, повинен зменшуватися на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по всіх об’єктів нежитлової нерухомості. Різниця, яка перевищує нарахований податок на прибуток, просто згоряє. В наступні звітні періоди вона не може бути перенесена.

Але, очевидно, що в нашому прикладі мова йде про облік податку на нерухомість в розрізі підготовки декларації з податку на прибуток за підсумками 2015 року. У такому випадку слід звернутися до норм п. 137.5 ПКУ в редакції, яка діяла на 31.12.2015 р.

Отже, при підготовці декларації з податку на прибуток за 2015 рік треба знати, що податок, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку на прибуток зменшується на суму нарахованого та сплаченого податку на майно, про неможливість урахування різниці у подальшому мови не йде.

Крім того, зверніть увагу на головну умову цього пункту ПКУ: податок на нерухомість для того, щоб відобразити його у рядку 16.2 додатка ЗП до декларації, податок на нерухомість повинен бути не тільки нарахованим у бухгалтерському обліку (задекларованим), але і фактично сплаченим за 2015 рік.

Це дуже важливо, оскільки 25% річної суми такого податку його платники — юридичні особи сплачують протягом 30 днів після закінчення відповідного кварталу. У листі від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15 ДФСУ роз’яснювала, що авансовий внесок з податку на нерухомість, сплачений за IV квартал 2015 року до 30.01.2016 р., зменшує податок на прибуток, нарахований за підсумками 2015 року.

Читайте також Як отримати податкову знижку з податку на доходи фізичних осіб у 2016 році

У бухгалтерському обліку нарахування податку на нерухоме майно супроводжується проводкою Дт 92-Кт 641 / Податок на нерухоме майно на суму 90 000 грн. Потрібно врахувати, що податок на нерухомість відноситься до складу адміністративних витрат по приписам п. 18 П(С)БО 16«Витрати». Робиться ця проводка тоді, коли ми нараховуємо та декларуємо податок на нерухомість (ключовим тут є той факт, що ми ще на початку року знаємо суму витрат на весь рік і цією датою відображаємо в обліку), а за підсумками року закриваємо ці витрати проводкою Дт 79 Кт 92.

При поддержке: Любите смотреть фильмы онлайн? Посмотрите кино Отель «Гранд Будапешт» (2014) на сайте kinofo.com и вы окунетесь в атмосферу погонь, стремительно развивающихся событий, дружбы и взаимовыручки.

Зміни в оподаткуванні нерухомого майна 2016
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend