Зміни у Податковий кодекс для підприємців на загальній системі. Або як впливають види діяльності на оподаткування

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Зміни у Податковий кодекс для підприємців на загальній системіСьогодні 27.06.2012 року Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» №4834-VI від 24.05.2012 було офіційно опубліковано. Отже він вже абсолютно точно почне діяти з 1 липня 2012 року. Офіційний текст закону вже є на офіційному сайті Верховної Ради. З ним можна ознайомитись тут.

Аналізуючи цей закон, на блозі вже було написано декілька статей, а саме:

У попередніх статтях, в основному, розглядалися зміни, які стосуються спрощеної системи оподаткування, адже діяльність платників єдиного податку зазнала дуже суттєвих змін. Взагалі Закон №4834-VI дуже сильно оновив головний податковий документ країни. Серед змін також є і ті, які стосуються підприємців на загальній системі оподаткування.

Слід зазначити, що у статті 177 Податкового кодексу, яка регулює діяльність підприємців на загальній системі оподаткування, змінився лише один пункт, а саме пункт 177.8. В ньому йдеться про надання ФОПом іншому суб’єкту господарювання документу, який підтверджує його види діяльності внесені у Єдиний державний реєстр.

Але ця, на перший погляд, маленька зміна стала приводом для того, щоб написати цей пост. В ньому буде розглянуто використання підприємцем на загальній системі оподаткування документів, що підтверджують види діяльності внесені у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. А саме, як ці документи впливають на оподаткування доходу підприємця податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та на нарахування єдиного соціального внеску.

Який документ підтверджує види діяльності підприємця внесені у ЄДР?

Насамперед, нас цікавить два документа: виписка та витяг з Єдиного державного реєстру. Для чого вони потрібні та чим відрізняються, я спробую розповісти трохи нижче (звісно, для тих хто не знає).

Виписка з Єдиного державного реєстру – документ, що підтверджує державну реєстрацію суб’єкта господарювання. Отримання виписки регулюється статтею 21 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV. Вона видається суб’єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації. Також, виписка з ЄДР може надаватися на письмовий запит протягом двох днів з дати його подання. У 2011 році виписка фактично замінила собою свідоцтво про державну реєстрацію та стала документом, який суб’єкт господарювання надає своїм контрагентам на підтвердження підприємницького статусу.

Витяг з Єдиного державного реєстру – форма, у якій суб’єкту господарювання надаються відомості з Єдиного державного реєстру. Отримання витягу регулюється статтею 20 Закону №755-IV. Строк надання витягу не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дати надходження запиту. Саме у витягу з ЄДР зазначаються види діяльності підприємця згідно КВЕД, що є головною відмінністю витягу від виписки для цілей оподаткування. Копію саме цього документу підприємці надавали іншим суб’єктам господарювання для підтвердження їх видів діяльності, щоб ті не утримували податок на доходи фізичних осіб у якості податкового агенту.

Підприємець на загальній системі може не надавати витяг з ЄДР при отриманні доходу від іншого СПД

Як зазначалося вище, Закон №4834-VI вносить зміни у пункт 177.8 Податкового кодексу, в якому написано, що якщо при отриманні доходу від іншого суб’єкту господарювання, підприємець не надасть документ, який підтверджує його державну реєстрацію а також види діяльності згідно КВЕД, суб’єкт господарювання, який виплачує дохід, повинен утримати з такого доходу податок на доходи фізичних осіб в якості податкового агента.

Із набранням чинності Закону з 1 липня 2012 року підприємець не повинен буде підтверджувати свої види діяльності, тобто надавати СГД, який виплачує дохід витяг з Єдиного державного реєстру. Достатньо буде лише надати документ, що підтверджує державну реєстрацію, тобто виписку з ЄДР.

Які переваги для ФОПів на загальній системі оподаткування та суб’єктів господарювання, які вступають з ними у господарські взаємовідносини принесуть зміни? Підприємцям не треба буде робити копії витягів при укладанні договорів з іншими СГД а юридичним особам чи іншим ФОПам, які вступають у взаємовідносини з підприємцем, в свою чергу, не треба буде перевіряти види діяльності підприємця, які внесені у Єдиний реєстр. Також, у податкової служби стане на один привід менше для штрафів під час перевірки суб’єктів господарювання, які виплачували дохід підприємцям на загальній системі.

Чи треба надавати витяг для неутримання єдиного соціального внеску при укладанні цивільно-правових договорів?

Стаття 4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI визначає платниками єдиного соціального внеску фізичних осіб, які виконують роботи чи надають послуги за договорами цивільно-правового характеру. Сюди не відносяться фізичні особи – підприємці, але лише в тому разі, якщо виконувані ними роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Відповідно, якщо види діяльності не підтверджуються витягом з ЄДР, суб’єкт господарювання, який виплачує винагороду за цивільно-правовим договором, повинен утримати та перерахувати до Пенсійного фонду суму єдиного соціального внеску в розмірі 2,6% від суми винагороди (п.8 ст.8 та п.9 ст.9 Закону «про ЄСВ»).

Тобто, при виконанні робіт чи наданні послуг за цивільно-правовими договорами, підприємцю на загальній системі оподаткування, так як і раніше, слід надавати витяг з Єдиного державного реєстру для підтвердження своїх видів діяльності. Будемо сподіватися, що законодавець не забуде внести зміни у Закон «про ЄСВ» найближчим часом.

ФОП зобов’язаний здійснювати діяльність в межах видів діяльності, які є в ЄДР

Згідно пункту 177.6 Податкового кодексу, в тому разі якщо підприємець отримує дохід від виду діяльності, який не прописаний у Єдиному державному реєстрі, йому доведеться сплатити суму податку на доходи фізичних осіб на загальних підставах як звичайній фізичній особі непідприємцю. У подальшому, цей дохід має бути відображений у декларації про майновий стан та доходи, яка подається до податкової служби за результатами року.

Цей пункт залишився без змін. Тобто підприємець на загальній системі оподаткування має отримувати дохід виключно у межах видів діяльності, які прописані у Єдиному державному реєстрі. Інакше він не зможе зменшити такий дохід на суму витрат, які були понесені для його отримання.

Висновок. Як впливають види діяльності на оподаткування

Як бачимо, види діяльності підприємця на загальній системі оподаткування, які вказані у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців сильно впливають на оподаткування його доходу податком на доходи фізичних осіб а також нарахування на нього єдиного соціального внеску. Отже, підприємцям слід дбати про те, щоб види діяльності по яким він отримує доходи, були прописані у Єдиному реєстрі та вчасно надавати своїм контрагентам витяг з ЄДР для неутримання єдиного соціального внеску.

Зміни у Податковий кодекс для підприємців на загальній системі. Або як впливають види діяльності на оподаткування
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *