Податки > Різне > Зміна директора і головного бухгалтера. Покрокова інструкція. Частина 2

Зміна директора і головного бухгалтера. Покрокова інструкція. Частина 2

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин написал(а) 119 статей в своем блоге.

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Хотите начать бизнес но не знаете с чего начать? Услуги регистрации фирмы в Харькове от юридической фирмы Репутация — это то, что вам нужны. Опытные профессионалы разложат любой вопрос по полочкам за приемлемую плату.

Минулого разу ми розглянули юридичні аспекти призначення (заміни) директора (бухгалтера), а також розібралися з повідомленнями про прийом нових співробітників на підприємство. Першу частину статті читайте тут Зміна директора та головного бухгалтера. Покрокова інструкція. Частина 1. Сьогодні торкнемося питань, пов’язаних з тим, куди ще треба буде обов’язково звернутися при заміні директора або головного бухгалтера для того, щоб нормальна робота господарюючого суб’єкта не була паралізована.

Державний реєстратор

Директор. Перелік даних, які містяться в ЄДРПОУ, встановлений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV зі змінами та доповненнями.

Так, згідно ст. 9 Закону №755, ЄДРПОУ міститься інформація про керівника господарюючого суб’єкта. Крім того, за бажанням засновників (власників) підприємства в ЄДРПОУ можуть занести інформацію про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки

Таким чином, якщо на підприємстві змінюється директор, то повідомляти про це державного реєстратора потрібно обов’язково. Для цього за місцем знаходження реєстраційної справи (за місцем фактичної реєстрації господарюючого суб’єкта) необхідно надати наступний перелік документів:

  • Заява за формою встановленою наказом Мін’юсту від 06.01.2016 р. №15/5.За логікою речей, вважаємо, що цю заяву має підписати вже знову спечений директор;
  • Оригінал або ксерокопія, завірений нотаріально, протоколу зборів засновників (власників) про прийняття рішення про заміну керівника;
  • Оригінал або ксерокопію, завірену нотаріально, наказу про прийом на роботу нового керівника;
  • Документ, що підтверджує сплату адміністративного збору.

Також зауважимо, що розмір адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДРПОУ, встановлений частинами 1 і 5 ст. 36 Закону №755. На даний момент такий адміністративний збір становить 30% місячної мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року, округлені до найближчих 10 грн. В абсолютному вираженні в 2016 році це становить 410 грн. (1378*30%).

Нагадаємо, що у підприємства, яке хоче повідомити про заміну директора, є можливість заощадити, а саме, подати документи державному реєстратору в електронному вигляді. Тоді адміністративний збір зменшується на 25% і в цьому році буде рівним 308 грн., замість 410 грн.

Головний бухгалтер. У ЄДРПОУ не міститься жодної інформації щодо особи, якій довірено ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. Таким чином, повідомляти державного реєстратора про заміну головного бухгалтера на підприємстві не потрібно.

Державна фіскальна служба

Директор.Чинним законодавством, а саме, частиною 2 ст. 13 Закону №755, передбачено, що державний реєстратор, який проводив реєстрацію змін даних про підприємство в ЄДРПОУ, повинен забезпечити передачу цих даних в органи ДФС. Тому, спираючись на роз’яснення фахівців ДФС, розміщеному в довідковому ресурсі ЗІР, можна сміливо говорити про те, що підприємство не зобов’язане окремо повідомляти про заміну директора на підприємстві, шляхом подання форми 1-ОПП, оскільки такі дані повинні надійти до ДФС від державного реєстратора.

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

Однак ми живемо в «країні чудес» і випадки бувають різні. Не випадково, п. 9.3 Порядку обліку платників податків і зборів №1588, містить норму, згідно з якою підставою для зміни облікових даних про підприємство є не тільки інформація від державного реєстратора, але і дані подані у формі 1-ОПП з позначкою «Зміни». Нагадаємо, що така форма повинна бути подана в орган ДФС за місцем реєстрації юридичної особи протягом 10 днів з моменту реєстрації змін до облікових даних підприємства.

Враховуючи все вищевикладене рекомендуємо, у разі заміни директора, уточнити в ДФС чи отримана інформація від державного реєстратора, оскільки саме Ви, як платник податків, у першу чергу зацікавлені у правильності даних, що містяться в ЄДРПОУ та у фіскалів. Якщо інформація про заміну директора чомусь не дійшла до органів ДФС, пропонуємо, не витрачаючи часу на пошук винного, самостійно повідомити про цей факт ДФС, шляхом подання форми 1-ОПП з позначкою «Зміни».

Головний бухгалтер.Тут подання форми 1-ОПП уникнути не вдасться. Це відбувається, перш за все, тому що державного реєстратора про заміну бухгалтера ми не повідомляємо, тому інформацію про заміну (навіть тимчасову) головного бухгалтера фіскали можуть почерпнути тільки з форми 1-ОПП.

Таким чином, при заміні головного бухгалтера протягом 10 календарних днів, подаємо форму 1-ОПП до органу ДФС за місцем реєстрації, разом з документом, що підтверджує такі зміни (в даному випадку мова йде про наказ на призначення на посаду (перевід з іншої посади)).

Сертифікаційний центр

Напевно, вже ні для кого не секрет, що при заміні (у тому числі тимчасової) адміністрації юридичної особи, тобто директора, головного бухгалтера або особи, якій доручено ведення бухгалтерського і податкового обліку на підприємстві, потрібно замінити і електронні ключі, якими підписується звітність підприємства. Природно, що зробити це потрібно в строк до чергової подачі звітності, в іншому випадку звітність в електронному вигляді підприємство не подасть.

Звертаємо увагу на те, що в разі отримання нових посилених сертифікатів відкритих ключів переукладання раніше укладених договорів про подання звітності в електронному вигляді з ДФС, органами статистики, фондами соціального страхування обов’язково!!!

Читайте також Витрати не пов’язані з господарською діяльністю. Податковий і бухгалтерський облік

Крім того, чинне українське законодавство зобов’язує змінювати електронні ключі, і у випадку якщо працівник відсутній тимчасово (знаходиться у відпустці, хворіє тощо). У цьому випадку, ключ, оформлений на тимчасово відсутнього співробітника, не втратить своєї сили, принаймні, до закінчення терміну дії сертифіката або повної ліквідації такого ключа, але користуватися таким ключем знову прийнятий або переведений працівник зі зрозумілих причин не може. Для довідки повідомляємо, що дію раніше оформленого ключа можна призупинити (максимально до 30 календарних днів), наприклад, на час щорічної відпустки тимчасово відсутнього працівника.

У випадку, коли на підприємство приймається новий співробітник і на нього оформляється новий ключ, раніше оформлені ключі, слід ліквідувати одночасно з замовленням нових. Це можна зробити, подавши заяву про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа.

З переліком документів, які необхідно подати при заміні старого або отриманні нового ключа можна ознайомитися на сайті АЦСК ІДД ДФС, хоча, звичайно, краще звернутися безпосередньо в компанію, яка обслуговує юридичну особу і вже раніше виготовляла для нього ключі.

Банківська установа

Відповідно до п. 3.2 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах №492, для відкриття рахунку в банківській установі, разом з іншими документами, юридична особа зобов’язана подати картку із зразками підписів осіб, яким довірено розпоряджатися коштами на поточному рахунку, а так само відбитків печатки. Така картка обов’язково повинна бути завірена нотаріально.

Читайте також Витрати не пов’язані з господарською діяльністю. Податковий та бухгалтерський облік. Частина 2

Само собою зрозуміло, що і директор, і головний бухгалтер відносяться до тих осіб, яким довірено розпоряджатися коштами на поточному рахунку підприємства. Тому при заміні, хоч директора, хоч головного бухгалтера, необхідно замінити і картку із зразками підписів, попередньо завірити її у нотаріуса. На це прямо вказується в п. 18.3 Інструкції №492.

Практичні питання тимчасової заміни співробітників

Почнемо з того, що якщо працівник був відсутній на підприємстві тимчасово, а після повернувся до виконання своїх обов’язків, то всі вищеописані процедури потрібно буде пройти заново. Це, звісно ж, буде пов’язано з додатковими матеріальними витратами наприклад, на сплату того ж адміністративного збору.

На практиці, у разі короткострокової відсутності працівника (відпустка, лікарняний, відрядження) багато підприємств нехтують правилами і продовжують користуватися старими ключами. Як варіант, документи, оформлені при відсутності відповідального працівника, підписуються після його повернення. А у випадку з поданням звітності в електронному вигляді та реєстрації податкових накладних, а так само проведення банківських операцій, наявність електронних ключів дозволяє зробити це без фактичної присутності працівника на робочому місці.

Читайте також РРО у приватного підприємця. Актуальні питання та проблеми

Тут потрібно зауважити, що одна справа, коли такий працівник перебуває у відрядженні і його робота все одно в табелі обліку робочого часу відзначена «8», тоді він може підписувати документи з іншого міста, а за це йому йде заробітна плата. Зовсім інша справа, коли працівник перебував на лікарняному або у відпустці, а може бути зовсім був звільнений до того часу. У цьому випадку документи підписані відсутнім працівником – це чиста фальсифікація, зі всіма витікаючими звідси наслідками.

Кожен доведений факт фальсифікації первинних документів, а так само звітності підприємства може мати незворотні наслідки для будь-якого підприємства, а довести це зовсім не складно. Тому в період планування відпусток та відряджень адміністрації підприємства потрібно враховувати той факт, що посадові особи повинні вчасно підписати всі документи, за правильність складання яких вони несуть відповідальність.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.88MB/0.00067 sec