Збільшення мінімальної зарплати. Які соціальні стандарти змінилися, а які залишилися незмінними

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: Во время кризиса мало кто из банков выдает кредит без обеспечения. Однако кредит под залог недвижимости — это хорошая возможность получить займ значительной суммы по приемлемой процентной ставке.

19 вересня 2015 року вступив в силу Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати), яким з 1 вересня підвищено розмір мінімальної зарплати до 1378 грн. В цій статті спробуємо розібратися, як вплинуло це підвищення на соціальні стандарти та податки.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати в 2015 році

Прожитковий мінімум

Водночас з підвищенням мінімальної заробітної плати збільшився розмір прожиткового мінімуму. Відтепер, прожитковий мінімум в розрахунку на одну особу становить 1330 грн. та для окремих категорій населення:

 • 1167 грн. – для дітей віком до 6 років;
 • 1455 грн. – для дітей від 6 до 18 років;
 • 1378 грн. – для працездатних осіб;
 • 1074 грн. – для осіб, які втратили працездатність.

Державна допомога сім’ям з дітьми

Підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму ніяк не вплинуло на розмір державної допомоги при народженні дитини. Вона залишилася незмінною – 41280 грн.

Проте підвищився розмір допомоги на дітей одиноким матерям. З першого вересня граничні розміри допомоги становлять:

 • від 350,10 грн. до 583,50 грн. – на дітей віком до 6 років;
 • від 436,50 грн. до 727,50 грн. – на дітей віком від 6 до 18 років;
 • від 413,40 грн. до 689,00 грн. – на дітей від 18 до 23 років.

З підвищенням прожиткового мінімуму більша кількість сімей зможе розраховувати на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, адже гарантований мінімум забезпечення прожиткового мінімуму збільшився:

 • 289,38 грн. – для працездатних осіб;
 • 1074,00 грн. – для осіб,які втратили працездатність;
 • 991,95 грн. – для дітей до 6 років;
 • 1236,75 грн. – для дітей від 6 до 18 років.

Водночас, доплата, яка збільшує розмір допомоги по малозабезпеченості, залишилася незмінною: 250 грн. на кожну дитину до 13 років та 500 грн. на кожну дитину від 13 до 18 років.

Максимальний розмір доходу, з якого сплачується ЄСВ

Максимальна величина доходу застрахованої особи, на яку нараховується та з якої утримується ЄСВ, становить 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб який встановлений в місяці нарахування доходу. Тобто максимальна величина бази нарахування ЄСВ з 01.09.2015 року становить 23426 грн.

Читайте також Понижуючий коефіцієнт з єдиного соціального внеску. Хто має право, як отримати і розрахувати?

Читайте також Як не платити індексацію і отримати право на застосування понижуючого коефіцієнта з ЄСВ

Граничні розміри ЄСВ для фізичних осіб-підприємців

Відповідно до п.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 – VI від 08.07.2010 для підприємців 1-3 групи, які сплачують єдиний податок, та підприємців на загальній системі оподаткування, які сплачують податки «за себе» розмір ЄСВ не може бути менше ніж розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід. Тобто, з 01.09.2015 р. мінімальна величина місячного внеску збільшилась та дорівнює 478,17 грн, а максимальна величина – 8128,83 грн.

Ставки єдиного податку

Залишилися без змін ставки єдиного податку для платників першої та другої групи. Відповідно до статті 293 Податкового Кодексу України ставки єдиного податку для платників цих груп встановлюється як фіксований відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року. Отже, до кінця 2015 року фізичні особи-підприємці будуть сплачувати єдиний податок в розмірі:

 • 121,80 грн. – для платників 1 групи;
 • 243,60 грн. – для платників 2 групи.

Читайте також Як заповнити декларацію платника єдиного податку третьої групи. Інструкція та приклад

Читайте також Як заповнити декларацію платника єдиного податку другої групи? Інструкція та приклад

Податкова соціальна пільга

Статтею 169.1 Податкового Кодексу України передбачено, що розмір податкової соціальної пільги визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Таким чином, підвищення мінімальної заробітної плати не вплинуло на розмір податкової соціальної пільги та до завершення поточного року при розрахунку податку на доходи фізичних осіб потрібно керуватися тим, що розмір соціальної пільги становить:

 • 609 грн – для осіб, що мають право на 100% пільгу;
 • 913,50 грн. – для тих, хто користується пільгою у розмірі 150%;
 • 1218 грн – для тих, хто має право на пільгу 200%.

Читайте також Податкова соціальна пільга. Право на застосування та порядок отримання. Або сплачуємо менше податку на доходи фізичних осіб

Читайте також Податкова соціальна пільга 2015. Хто має право, як отримати, які документи. Питання та відповіді

Обмеження при нарахуванні допомоги за листками непрацездатності

Збільшення мінімальної заробітної плати вплинуло також на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах. Відтепер мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах незалежно від зайнятості, страхового стажу та заробітної плати жінки становить 5704,02 грн.

Максимальний розмір заробітної плати, яка враховується при нарахуванні лікарняних – 23426 грн.

Для осіб, які не мають протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку шести місяців страхового стажу максимальний розмір заробітної для розрахунку допомоги:

 • по тимчасовій непрацездатності та по догляду за хворим – 1378 грн.;
 • по вагітності та пологах – 2758 грн.

Читайте також Розрахунок лікарняних 2015. Визначення страхового стажу, розрахунок середньої зарплати. Інструкція та приклади

Витрати на відрядження

Зміни не торкнулися граничного розміру добових витрат на відрядження. Відповідно до статті 170.9.1 ПКУ максимальний розмір добових розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. Отже до завершення 2015 року граничний розмір добових становить:

 • 913,50 грн – відрядження за кордон;
 • 243,60 грн. – відрядження в межах України.

Індексація грошових доходів

Збільшення прожиткового мінімуму призвело до того, що збільшився поріг індексації. Індексація заробітної плати працівників з 01.09.2015 року повинна проводитися у межах 1378 грн.

Читайте також Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Посадові оклади

Уряд переглянув тарифні ставки працівників бюджетної сфери. Збільшення розміру мінімальної заробітної плати повинно також вплинути на посадові оклади працівників інших підприємств, наразі хоча б тих, чия заробітна плата менше ніж мінімальна.

Збільшення мінімальної зарплати. Які соціальні стандарти змінилися, а які залишилися незмінними
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *