Як заповнити уточнюючий розрахунок до декларації платника єдиного податку фізичної особи. Приклад

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

заповнення уточнюючого розрахунку до декларації платника єдиного податкуНа превеликий жаль, так дуже часто буває у нашій країні, коли форма декларації існує вже майже рік, а порядку її заповнення досі немає. Якщо із заповненням самої декларації платника єдиного податку все начебто зрозуміло, то щодо надання уточнюючого розрахунку інформації майже немає. До речі, приклади заповнення декларації платника єдиного податку можна подивитись тут, а скачати бланк декларації у форматі xls тут. Також, хочу звернути увагу, що на блозі є відео про те, як заповнити декларацію платника єдиного податку.

Підприємці вже встигли відзвітувати за два квартали, а отже — встигли наробити і помилок у деклараціях. У зв’язку з цим, виникає необхідність подання уточнюючих розрахунків. Яким чином його подавати, чи передбачені за це штрафи, а також, як заповнити розрахунок читаємо у статті.

Яким чином можна виправити помилку, допущену у декларації платника єдиного податку?

У разі виявлення помилок у раніше поданій декларації, платник єдиного податку може виправити їх шляхом подання звітної, нової звітної або уточнюючої декларації. Кожен з цих варіантів має свої позитивні та негативні сторони, які ми розглянемо далі.

Подання нової звітної декларації

Нову звітну декларацію можна подати тільки в тому разі, якщо граничний строк подання звіту, в якому виявлена помилка, ще не вийшов. Наприклад, платник єдиного податку подав декларацію за два квартали до податкової служби 15 липня. Граничний термін подання звіту за два квартали — 40 календарних днів наступних за останнім днем кварталу (пункти 296.3 та 49.18.2 ПКУ), тобто до 9 серпня.

Отже, якщо підприємець до 9 серпня виявить помилку у раніше поданій декларації за два квартали, він має право подати нову звітну декларацію з урахуванням уточнених показників. Декларація матиме такий самий вигляд, як і звітна, тільки з правильними показниками.

Надання уточнюючого розрахунку

Якщо граничні строки подання декларації, в якій виявлені помилки вже вийшли, то, згідно пункту 50.1 Податкового кодексу, платник єдиного податку може надати уточнюючий розрахунок самостійно виявлених помилок. При цьому, в залежності від показників уточнюючого розрахунку, підприємець може сплатити штраф, а може і не сплатити. Від чого це залежить, буде трохи нижче.

Уточнюючий розрахунок до декларації платника єдиного податку має таку саму форму, як і звичайна декларація. Але заповнення розрахунку має свої особливості. Ці особливості буде видно у прикладі заповнення, який чекає на вас вкінці статті.

Відображення виправлених показників у поточній декларації

Другий абзац пункту 50.1 ПКУ передбачає, що подавати уточнюючий розрахунок не обов’язково, якщо уточнені показники відображаються у складі будь якої наступної поточної податкової декларації. Наприклад, якщо протягом третього кварталу платник єдиного податку виявив помилки у декларації за два квартали, він може виправити ці помилки під час подання наступної поточної декларації за три квартали. Заповнення декларації в цьому випадку має свої особливості, які буде видно в прикладі вкінці статті.

Чи передбачений штраф за помилку у декларації платника єдиного податку?

За уточнення показників минулих податкових періодів передбачені штрафи, але не у всіх випадках. Штраф доведеться сплатити тільки в тому разі, якщо в результаті помилки була занижена сума податку, яка підлягала сплаті до бюджету. Оскільки сума єдиного податку до сплати залежить від показників декларації тільки у платників третьої та п’ятої групи, розміри штрафів актуальні лише для них. Відповідно, якщо підприємці першої та другої групи, занизять свій дохід, відображений у декларації, це не призведе до штрафу, оскільки вони сплачують фіксовану ставку податку незалежно від суми отриманого доходу.

Отже, якщо помилка, яка виправляється уточнюючим розрахунком або поточною декларацією призвела до заниження суми податку до сплати до бюджету, то штраф складає (абз.3 пункту 50.1 ПКУ):

3% від суми недоплати — у разі виправлення помилки шляхом надання уточнюючого розрахунку;

5% від суми недоплати – у разі виправлення помилки у складі поточної декларації.

Наприклад, підприємець третьої групи надає уточнюючий розрахунок за два квартали, в результаті чого сума єдиного податку, яку має доплатити збільшується на 1000 грн. Штраф складає 1000*3%=30 грн. Не так вже і багато чи не так? В будь якому випадку, це краще ніж штрафна санкція в розмірі 25% у випадку виявлення недоплати в ході проведення перевірки.

Слід зазначити, що вказані штрафи будуть застосовуватися до платників єдиного податку лише з початку 2013 року, оскільки на теперішній час у Податковому кодексі міститься пункт 7 Підрозділу 10 Перехідних положень, згідно якого штрафні санкції до платників єдиного податку за порушення у 2012 році порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку платниками не застосовуються.

Яким чином розраховується пеня?

На превеликий жаль, штрафи в розмірі 3 або 5%, не єдина неприємність при збільшення податкового зобов’язання в результаті виправлення самостійно виявлених помилок. Разом зі штрафом, платнику єдиного податку доведеться сплатити ще й пеню, яка нараховується відповідно до пункту 129.1.2 Податкового кодексу.

Розмір пені підприємець повинен розрахувати самостійно. Для цього, йому на допомогу прийде «Інструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» затверджена Наказом ДПАУ від 17.12.2010 №953. Її текст дивимось тут. В інструкції є приклади, як розраховувати пеню в різних випадках.

Якщо коротко, то пеня нараховується з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день заниження грошового зобов’язання за весь період заниження. Днем заниження вважається десятий календарний день, що настає за останнім днем граничного строку подання декларації. Якщо це декларація за два квартали, то перший день заниження буде 19 серпня. Останній день заниження дорівнюватиме даті подання уточнюючого розрахунку та сплаті грошового зобов’язання, визначеного у ньому.

Тобто, якщо платник єдиного податку надає уточнюючий розрахунок за два квартали 30 вересня, він зобов’язаний буде розрахувати та сплатити пеню за період з 19 серпня по 30 вересня. Відповідно, чим менше період заниження, тим менше пеня, та навпаки. Для самостійно розрахованої суми пені у декларації платника єдиного податку передбачений окремий рядок 28.

Коли сплачувати податкове зобов’язання, штраф та пеню, визначене в уточнюючому розрахунку?

В залежності від того, яким чином виправляються самостійно виявлені помилки, строки сплати суми недоплати відрізняються:

У разі виправлення помилок через уточнюючий розрахунок, суму недоплати, штраф та пеню треба сплатити не пізніше дати подання уточнюючого розрахунку.

У разі виправлення помилок через поточну декларацію, сума недоплати, штраф та пеня сплачуються за загальним правилом, не пізніше 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання декларації.

Приклад заповнення уточнюючого розрахунку до декларації платника єдиного податку

Уточнювати будемо показники декларації платника єдиного податку третьої групи за перший квартал. Дані декларації за перший квартал дивимось тут. Дохід платника єдиного податку за даними декларації за перший квартал складає 1 млн. грн. Зовсім випадково підприємець знайшов у себе ще дві банківські виписки та виявив, що у першому кварталі отримав на рахунок ще 100 тис.грн., які він не вказав у декларації за перший квартал та, відповідно, не сплатив єдиний податок з них. Сума недоплати складає 100 000*3%=3000 грн., адже наш єдинник є платником податку на додану вартість. Самостійно нарахований штраф 3000*3%=90 грн. Пеня (сума умовна) – 100 грн. Дивимось приклад (натисніть на зображення щоб відкрити повністю):

декларація платника єдиного податку
Скачати цей приклад у форматі xls можна тут.

Приклад заповнення у разі уточнення показників минулих періодів у складі поточної декларації

Заповнювати будемо податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи за два квартали, в якій буде уточнюватися перший квартал. Декларація за перший квартал та сама, що і в попередньому прикладі. Умови прикладу також ті самі, окрім штрафу, який складає 3000*5%=150 грн. У другому кварталі підприємець отримав 500 тис.грн. доходу. Дивимось приклад (натисніть на зображення щоб відкрити повністю):

уточнюючий розрахунок до декларація платника єдиного податку
Скачати цей приклад у форматі xls можна тут.

Вважаю суттєвим недоліком форми декларації те, що у разі виправлення самостійно виявлених помилок через поточну декларацію, у ній не вказується податковий період, який уточнюється. Зауваження та пропозиції чекаю у коментарях.

Як заповнити уточнюючий розрахунок до декларації платника єдиного податку фізичної особи. Приклад
5 (100%) 1 vote

30 Responses to Як заповнити уточнюючий розрахунок до декларації платника єдиного податку фізичної особи. Приклад

 1. Антон:

  Як виправити помилку,якщо СПД платник податку 2 группа ,выдобразив суму доходу в графі 06 та 16 ,за 2 квартал нарастающим підсумком (1 кв.+2 кв.) , а не суму доходу за квартал. Як виправити та чи буде штраф та в якому розмірі? Дякую.

 2. Володимир:

  Запитання до Вас. Я — ФОП 3 категорії, 5 % ставка. За 2 квартал нарахував 1000грн податку, за 3 квартал нарахував 500грн податку і вніс дане значення в рядок 19 і 20, але у рядок 21 (Нараховано за попередній звітний (податковий) період (значення рядка 20 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)) не вніс показник ЕП за 2й квартал (1000грн). В 4 кварталі у мене податок склав 1600 грн (рядок 19 і 20), в рядок 21 вніс значення ЕП за 3 квартал — 500грн.

  Як мені зкорегувати звіт за 3 квартал в поточному звіті за 4 квартал. у мене виходять відємне значення різниці ЕП за 3 та 2й квартал

 3. Ірина_21:

  Дуже дякую за коментар! Мені допоміг!!!

 4. Ольга:

  А что же делать если декларацию подала правильную, а оказывается за май месяц не доплатила 0,37 гривен.

 5. Галина:

  Підкажіть будь ласка. ФОП 3-тя група, 5%, в 1 кварталі прибуток був 46000, 5% це 2300 що і вказано в декларації. А фактично було проплачено 2560грн., 260грн. переплата. В 2 кварталі 260грн. не доплатила. Чи потрібно подавати уточнюючу декларацію і як її заповнити? Дякую.

 6. Если у вас сумма дохода в декларациях указана правильно, то подавать уточняющий расчет не нужно. То что, вы что то недоплатили или переплатили не зависит от уточняющих деклараций. Главное, чтобы сумма дохода в них была правильная.

  • Галина:

   Дякую, дуже допомогли! А якщо така ситуація, в деклараціях за пів року і за три квартали не вказана сума за попередній період (рядок 28). В декларації за рік рядок 28 заповнений. Чи потрібно в такому разі виправляти декларацію за пів року і за три квартали?

   • С одной стороны декларация заполнена неправильно. И нужно ее исправить. Но если вы в строке «сумма единого налога к уплате» указали правильную сумму, то эта ошибка не повлекла за собой ничего.
    По закону вы подать уточненку должны. Вопрос только, нужна ли такая уточненка налоговой.

  • Людмила:

   Доброго вечора. Виникла ось така ситуація.
   ФОП загальна система, всього за 2017р. дохід склав 29428грн, тоді ПДФО 5297,08, а ВЗ 441,42
   Я на протязі 2017 платила ПДФО аванс 3000грн, і до сплати лишилося 2297,08
   В деці замість 5297,08 нараховано проставила 2297,08, тобто те, що залишилося оплатити, а не повну суму.
   В кабінеті в нарахуваннях пройшло, звичайно, 2297,08 і тепер ці 3000грн. бовтаються, як переплата. Як правильно виправити таку ситуацію? Тобто по суті, дохід я не занизила, вважаю, що це помилка через неуважність, що я в додатку Ф2 у рядку 1.5 замість 5297,08 написала 2297,08? Буду дуже вдячна за відповідь, тому що податківці не консультують — кричать, подавайте уточнену, а як її правильно заповнити з таким видом помилки, як у мене, не розказують.

 7. николай:

  У меня 1 группа я подавал в 2013 году уточнючу декларацию за 8 месяцев как теперь правильно подать за остальные 4 месяца за 8 месяцев писал 97000 а лимит до 150000 тыс как правильно подать дописать 53000 за ранее спасибо

 8. Підкажіть будь ласка, якщо в декларацію за 1 кв. 2013 року не внесла : внесення власних заощаджень для розширення підприємницької діяльності, доходом не являються (призначення платежу з банк. виписки)на суму 2000 грн, але я боюсь щоб при под. перевірці це не було визнано як дохід , на який могли б нарах. штраф у 5 крат. розмірі. мені потрібно робити уточнюючий розрахунок по декларації з єдиного податку на штраф 3% і пеню майже за рік

 9. Валентина:

  Я ФОП 2 гр. В декларации за 2013 год, сданной мной в январе 2014 года в конце ноября 2014 года была найдена недоплата по единому налогу связанная с изменением размера минимальной заработной платы в течении года. Я была вызвана в Шевченковскую налоговую инспекцию и был озвучен размер штрафа 2500 грн.
  На мой вопрос «Почему недоимка появилась только в конце года» был получен ответ
  «можете подавать в суд. Все равно проиграете». Так ли это.
  Заранее благодарю!

 10. Сумма единого налога к уплате для первой и второй группы не изменяется на протяжении года независимо от того, меняется минимальная зарплата или нет. Подробнее об этом читайте в статье byhgalter.com/chi-zminyuyetsya-suma-yedinogo-podatku-do-splati-do-byudzhetu-protyagom-roku-u-zv’yazku-iz-zbilshennyam-rozmiru-minimalnoї-zarobitnoї-plati/

 11. Віктор:

  Податковий інспектор виявив недоплату єдиного податку по ставці 5% за третій квартал 2013 року.Я перевірив декларацію і виявив, що я помилково зависив суму доходу на 4150 грн.Інспектор сказав, що треба робити уточнюючу декларацію.Підкажіть як це робиться і чи застосовуються штрафні санкції.Наперед дякую.

  • Как заполнить уточняющий расчет к декларации плательщика единого налога, как раз и написано в статье, к которой вы пишете комментарий. Прочитайте статью и заполняйте уточняющий расчет.
   Применят ли к вам штрафные санкции, тут трудно сказать. Я думаю, что тут возможны два варианта:
   1. Инспектор проведет камеральную проверку вашей декларации, в результате которой вам посчитают налог от суммы вашего дохода, который указан в декларации (который завышен). Тогда вас заставят заплатить 5% от суммы завышения плюс штраф 25% плюс пеню.
   2. Если вы сами подадите уточняющий расчет, то вы уменьшите сумму дохода (которую вы завысили). Тогда штрафа быть не должно, потому что вы завысили доход, а не недполатили налог.

 12. Олеся:

  Добрый день. ФОП 2-я группа, сдала декларацию и ошибочно в таблицу ІІІ вписала вместо авансовые платежи вместо 243,60 грн 243,63 грн. То есть на 0,03 грн больше. Подскажите, мне нужно подавать новую декларацию?? На что может повлиять эта ошибка. Заранее спасибо.

 13. Оксана:

  Здравствуйте, помогите разобраться- ФОП 3 гр 5%, за 9 мес в декларации:стр 16 10000 — доход за 9 мес(из них 6000 за 3 квартал), стр 20 = 500; стр 21 «Нараховано за попередній період» — НЕ заполнила 300 грн, и получилось в стр 22 — 500, а должно быть 200. Сдала уточненную: стр16=10000; стр20=500, стр 21=300, стр 22=200. Налог за 2 и 3 квартал 300 и 200 уплачен в сроки. Инпектор говорит что нужно платить штраф в разм 20% с суммы 300 (типа недоплата) и пеню за несвоевременную уплату до даты подачи уточненной декларации. Права ли инспектор, ведь по сути я не занизила налог и все уплатила. Помогите пожалуйста

 14. ДОБРИЙ ДЕНЬ! ФОП 2гр. За січень 2014р. заплатила єдиний податок 229.40гр. за решту місяців без помилки — 243,60гр. Податкова про борг мені ще не повідомила. До 10 лютого маю подати річну декларацію. Хочу заплатити борг-14.20гр. штраф 5% на цю суму і заповнювати VII(виправлення самостійно виявлених помилок). Будь ласка, проінформуйте що і як краще зробити.
  Дякую.

 15. Елена:

  Добрый день.Может кто сталкивался с такой проблемой:в 2012г фоп неправильно сдали декларацию,т.е. занизили доход и соответственно не до заплатили в бюджет.Этом году хотим закрыть свой Фоп и обнаружили эту ошибку.Как теперь исправить 2012 г.

 16. Наталья:

  Добрый день! Помогите пожалуста,в первом кв. 2014 г. я была на 3 групе, была здана декларация и уплачен налог вовремя и правельно! Со 2 кв.я перешла на 2 групу, ежемесячно плачу эдиный налог 243,60 грн. В конце года я здала годовую декларацию и сделала ошибку, в строчке сплаты до бюджету поставила суму за 1 кв.,которую уже давно оплатила. тоесть не поставила в 28 рядок сума раньше зданой декларации. Мне налоговой инспектор щитает как недоплата и штраф! Скажите что сделать, я ведь вовремя все оплатила!

 17. Тамара:

  Скажіть будь-ласка Я сьогодні здала декларацію податкову по единому податку -юридична особа ,він прийнятий і все там добре Але за 1 квартал в декларації я неправильно вписала суму єдиного податку за минулий період в графі 6 Скажіть ,що мені робити Вона ця сума не вплинула на сплату податку якщо її змінити то все інше правильно і доплати чі переплати немає Підскажіть що робити в баному випадку і чі буде штраф Дякую

 18. Ліда:

  Доброго дня,
  підкажіть, що робити, бо вже кілька тижнів не можу знайти відповідь, а час іде((
  Я ФОП 3 категорії
  Нещодавно знайшла помилку в звіті за 1 кв. 2014р. Мною було подано на 30050,00 грн. менше обороту. Відповідно в 2, 3 та 4-му (річному) звітах ця сума ніде не корегувалась (рік закритий без неї).
  1. яким чином зараз я можу задекларувати цей дохід?
  2. як вирахувати пеню і штраф в моєму конкретному випадку?
  3. які декларації/ декларацію і за який/які періоди я маю подати?
  дякую

 19. МАКСИМ:

  Добрый день! У меня 3 группа. 5% от оборота. За три года СПД деятельности не вело. Отчет-пустышка. Вызвали в налоговую и сказали, что за весь период я обязан уплатить налог в Пенсионный фонд, а так же пеню и штрафы/
  Ghfdjvjxyj kb ‘nj/
  C ув. Максим

  • Здравствуйте. Плательщик единого налога третьей группы, также как и плательщик единого налога любой группы обязан платить единый социальный взнос независимо от того, ведет он деятельность или не ведет. Предприниматель на едином налоге обязан платить не меньше минимального страхового платежа в месяц, что составляет 34,7% от минимальной заработной платы установленной в месяце. Так что, требования налоговой службы в данном случае правомерны.

 20. Анна:

  Добрий день !Скажіть якщо пройшло три роки після того як здана уточнена декларація і потрібно було заплатити штраф!Але зараз(22.11.17) тільки з ДПІ позвонили і сказали що треба штраф оплатити а він не був оплачений?!

 21. ольга:

  доброго дня!
  Підкажіть, будь-ласка, за якою формою (звітна, уточнююча) має бути поданий звіт за минулий рік, який взагалі не був поданий. Забули подати декларацію ФОП 2 гр за 2016. Всі податки були сплачені. Виявили лише в 2017. Подала уточнюючий за 2016 -прийшла квитанція№2-
  Виявлені помилки:
  [F0103404] За звітний (податковий) період, що уточнюється, не подано «Звітний» («Звітний новий») документ (перевірено відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України)

  Дуже дякую

 22. Галина:

  Доброго дня! ФОП 2 група, помилково подала декларацію форму 3 групи. Відразу подала декларацію іпо формі 2 групи.Прийшли 2 квитанції про прийняття звітів. Як скасувати звіт по формі 2 групи

 23. Тетяна Василівна:

  Добрий день Олексій. Шукала відповідь на своє питання и натрапила на Вашу статтю стосовно платників єдиного податку.Зявилася маленька надія, на те, що може Ви нам допоможете. А справа в тому, шо наше підприємство з 2013 року (з жовтня місяця)є платником єдиного податку.Зареєстровано воно у Донецьку, в зоні проведення АТО. До теперешнього часу не перереєструвалось на підконтрольну Україні территорію. У 2014 році подаючи до податкової звіти за 2-4-й квартали 2014 року була допущена одна і таж помилка,а саме — не було перенесено податкове зобовязання попереднього кварталу. Таким чином, податкове зобовязання перед бюджетом було завищено в тричі. І тілки в січні 2018 року нами була виявлена ця помилка. Було подано уточнюючі декларації. Але їх не прийняли, мотивуючі тим, що сплив строк «исковой давности».Як вийти з цієї ситуації? Чи є хоч якась можливість, бо мені для сплати цих зобовязань треба буде продать своє житло.

 24. Жанна:

  ФОП 3 група 3%+ ПДВ . За 2017рік була здана декларація із завишеним доходом, чи можна зараз подати уточнюючий розрахунок?

 25. Oles:

  Доброго дня! Допоможіть, будь ласка, у такій ситуації. Юридична особа на 3 групі єдиного податку 3%. Як виправити помилку І кварталу 2016р. у поточній декларації за 9місяців 2018 року? Чи повинна сума єдиного податку (недоплата)(строка 13) р.ІV включатися в строку 10 р.ІІІ (сума єдиного податку к уплаті за поточний квартал)? Дуже дякую за допомогу!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.58MB/0.00039 sec