Податки > Податок на додану вартість > Законопроект №9661-д від 17.02.2012 (закон №4834-VI від 24.05.2012). Зміни у податок на додану вартість

Законопроект №9661-д від 17.02.2012 (закон №4834-VI від 24.05.2012). Зміни у податок на додану вартість

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Сьогодні я продовжу аналізувати зміни у Податковий кодекс, які приніс із собою Законопроект №9661-д від 17.02.2012 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм». У минулому пості були розглянуті зміни у спрощеній системі оподаткування. Тепер черга дійшла до податку на додану вартість.

Так само як і у випадку єдиного податку, податок на додану вартість зазнав суттєвих змін. Вони стосуються порядку реєстрації платниками податку на додану вартість, нарахування податкових зобов’язань при визнанні умовного постачання при анулюванні реєстрації платником ПДВ, визначення оплаченої частини податкового кредиту для бюджетного відшкодування, а також порядку складання податкових накладних та реєстрації їх у Єдиному реєстрі. Отже:

Змінилося визначення терміну «особа» для цілей Розділу V Податкового кодексу

Майже повністю у новій редакції викладений пункт 14.1.139, який дає визначення терміну «особа» для цілей Розділу V «Податок на додану вартість». Найбільше він змінився для платників єдиного податку. Тепер, для того, щоб бути «особою», їм не обов’язково набирати 300 тис.грн. обсягу постачання послуг/робіт іншим платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців. Достатньо застосовувати ставку єдиного податку 3%, або перебувати на ставці 5% та добровільно переходити на 3%. Це стосується як юридичних осіб так і фізичних осіб – підприємців.

Спрощено процедуру добровільної реєстрації платником податку на додану вартість

Відповідні зміни внесено у пункт 182.1 ПКУ. Тепер там більше немає умови, що постачання товарів чи послуг іншим платникам податку на додану вартість має становити не менше 50% загального обсягу постачання за останні 12 календарних місяців. Також зникла норма і про мінімальний розмір статутного капіталу або балансової вартості активів. Залишилася лише єдина умова — суб’єкт господарювання повинен здійснювати оподатковувані операції.

Тому тепер, новоствореним суб’єктам господарювання буде не так важко стати платниками податку на додану вартість, як це було раніше. Для цього лише потрібно подати відповідну реєстраційну заяву. До речі, тепер свідоцтво платника ПДВ видається протягом п’яти робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви (пункт 183.9). Раніше строк видачі свідоцтва складав 10 робочих днів.

Оскільки для добровільної реєстрації платником ПДВ зникла умова щодо наявності обсягів постачання іншим платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців не менше 50% від загального обсягу постачання, зникла і відповідна підстава для анулювання свідоцтва платника ПДВ, яка була прописана в частині «и» пункту 184.1 ПКУ.

Врегульовано порядок реєстрації платниками ПДВ платників єдиного податку при зміні ставки з 5% на 3%

До появи змін у пункти 183.4 та 183.5 ПКУ строки подання платниками єдиного податку реєстраційної заяви були визначені лише для випадку першого перевищення обсягу постачання 300 тис.грн. Для реєстрації, коли обсяг постачання 300 тис.грн. було перевищено декілька податкових періодів тому, строки подання заяви визначені не були. Також виникало питання щодо дати, з якої єдиноподатник, вважався зареєстрованим платником податку на додану вартість.

Із вступом в силу оновлених норм Податкового кодексу ці моменти будуть врегульовані. При реєстрації єдинників платниками ПДВ реєстраційна заява буде подаватися не пізніше 15 календарних днів до початку кварталу, в якому буде застосовуватися ставка 3%. При цьому, датою реєстрації платником ПДВ буде перший день нового календарного кварталу.

До речі, якщо ви збираєтесь до Криму, вам варто подивитись яка погода в Севастополе та дізнатися, чи треба брати парасольку.

Умовне постачання при анулюванні реєстрації необхідно буде визнавати і по послугам

Відповідні зміни внесено у пункт 184.7 Податкового кодексу. До товарів та необоротних активів, які обліковувались у платника ПДВ на дату анулювання реєстрації та при придбанні яких був сформований податковий кредит, додались ще і послуги, які не були використані в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності. По таким послугам платник податків також повинен нарахувати податкові зобов’язання у останньому податковому періоді, але не пізніше дати анулювання реєстрації.

До речі, терміну «умовне постачання» із вступом в силу оновлених норм вже не буде. Його благополучно прибрали з пункту 184.7.

Змінено порядок визначення оплаченої частини податкового кредиту для бюджетного відшкодування ПДВ

У частину «а» пункту 200.4 Податкового кодексу буде додано лише два слова, а платникам податку на додану вартість, які постійно заявляють бюджетне відшкодування, стане жити значно легше. Сума податку на додану вартість тепер може бути фактично оплачена постачальникам товарів/послуг не тільки в попередньому податковому періоді (як було раніше), а і в звітному, тобто тому, в якому суб’єкт господарювання заявляє бюджетне відшкодування.

Складання паперової податкової накладної в деяких випадках не є обов’язковим

З оновленням Податкового кодексу покупець товарів чи послуг зможе обирати спосіб складання податкової накладної: в паперовому вигляді або в електронній формі. До електронної форми ПН висуваються наступні вимоги:

 • реєстрація електронного цифрового підпису уповноваженої особи;
 • реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У разі складання накладної в електронній формі, складати її у паперовому вигляді не треба.

Податкові накладні реєструються у Єдиному реєстрі не пізніше 15 календарних днів за датою їх складання

Відповідні зміни внесені у пункт 201.10 Податкового кодексу. На перший погляд це негативна зміна, тобто у продавця тепер буде менше часу (15 днів замість 20) на реєстрацію податкової накладної у Єдиному реєстрі. Але якщо подивитися більш детально, то ця зміна більше позитивна ніж негативна. Наприклад, дата складання податкової накладної – 31.03.2012. На теперішній час, граничний термін її реєстрації у Єдиному реєстрі 20.04.2012, що також співпадає із спливом граничного строку подання податкової декларації з податку на додану вартість. Тобто, отримувачу податкової накладної доводиться чекати останнього дня подання декларації з ПДВ, щоб прийняти рішення, подавати скаргу за нереєстрацію ПН у Єдиному реєстрі на постачальника чи ні. Із вступом в силу змін таких ситуації виникати не буде. У покупця тепер буде достатньо часу, щоб перевірити отримані податкові накладні на факт їх реєстрації у Єдиному реєстрі.

Також, продавець тепер не повинен видавати покупцю податкову накладну тільки після її реєстрації у Єдиному реєстрі, як це було раніше. Другий абзац пункту 201.10 тепер має наступний вигляд:

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов’язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Висновок

Як і у випадку змін у спрощену систему оподаткування, більшість змін у порядок справляння податку на додану вартість є позитивними. Із вступом їх в силу з 01.07.2012 року життя платників ПДВ має значно покращитися.

Законопроект №9661-д від 17.02.2012 (закон №4834-VI від 24.05.2012). Зміни у податок на додану вартість
Оцініть статтю

4 Responses to Законопроект №9661-д від 17.02.2012 (закон №4834-VI від 24.05.2012). Зміни у податок на додану вартість

 1. віка:

  Чи може платник ЄП 3% купити за безготівковий розрахунок мобільний телефон, модем, ноутбук та відшкодувати за ці товари ПДВ?

 2. Якщо не вдаватися у подробиці, то Податковий кодекс не забороняє це робити. Але є велике «але» у вигляді категорично негативної позиції податкової служби на право на відшкодування ПДВ у підприємця.

 3. Тетяна Петрівна:

  Я правильно зрозуміла?. Продавець може видати податкову накладну покупцю в момент здійснення операції продажу без відмітки, що вона зареєсторвана в ЄДРПН, а потім зареєструвати в базі. Галочку про реєстрацію треба ставити в накладній всеодно, незалежно зареєстрована вже податкова накладна на момент передачі її покупцю чи ні. Чи правильно буде, спочатку реєструвати ПН в базі, а потім видавати покупцю вже з відміткою, або замінювати, раніше видану без відмітки?

 4. Я думаю, що тут повинні бути ще внесені зміни у Порядок виписки податкової накладної №1379. Якщо ці зміни не будуть затверджені до вступу в силу закону, то порядок буде явно суперечити Податковому кодексу.
  Якщо вдаватися у юридичні тонкощі пріорітетності нормативних актів, а Податковий кодекс головніший за Наказ Мінфіну, то відмітку про реєстрацію ставити не треба. Але, я думаю, що зміни все ж таки затвердять.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.93MB/0.03185 sec