Податки > Єдиний податок > Закон про спрощену систему оподаткування підписано Президентом

Закон про спрощену систему оподаткування підписано Президентом

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Законопроект №8521 від 16.05.2011 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» підписано Президентом України. Після підписання він став називатися Законом 4014-VI   від 04.11.2011.

Це означає, що три попередні статті на блозі були написані не дарма.

У статті Нова спрощена система оподаткування. Порівняльна таблиця груп платників єдиного податку фізичних осіб було порівняно три групи платників єдиного податку, розглянуто головні особливості кожної групи та принципові відмінності один від одної.

У статті Порівняльна таблиця ФОП на єдиному податку та на загальній системі оподаткування було зроблено те саме, проте предметом порівняльного аналізу на цей раз були підприємці різних систем оподаткування. Думаю, що для тих, хто ще не визначився із системою на наступний рік, ця стаття стане у пригоді.

І остання стаття щодо спрощеної системи, яка була написана останнім часом ФОП на загальній системі чи платник єдиного податку третьої групи. Що вигідніше? На конкретних числових прикладах було розглянуто скільки податків та внесків до Пенсійного фонду сплатять підприємці спрощенці та підприємці на загальній системі при інших рівних умовах.

Текст закону майже не відрізняється від того, який було прийнято Верховною Радою у другому читанні 20 жовтня 2011 року. З ним ви можете ознайомитися на офіційному сайті Верховної Ради.

Тепер залишилося лише дочекатися офіційного опублікування закону. Після цього, можна буде зі стовідсотковою впевненістю сказати, що нові правила для платників єдиного податку наберуть сили з 01 січня 2012 року.

Звісно на блозі ми продовжимо детально розглядати особливості нової спрощеної системи оподаткування обліку та звітності. Також, треба дочекатися нових підзаконних нормативних актів, які будуть прийняті для регулювання окремих питань спрощеної системи. До таких окремих питань можна віднести порядок видачі свідоцтва платника єдиного податку а також порядок ведення книги доходів для платників першої та другої групи та порядок ведення доходів та витрат для платників третьої групи.

Також чекаємо офіційних роз’яснень головного податкового відомства. Звичайно, по мірі можливості, ми будемо їх аналізувати та обговорювати.

У моїх найближчих планах написати наступні статті: «Як перейти на спрощену систему оподаткування у 2012 році», «Як вести книгу обліку доходів та облік доходів та витрат для підприємців на єдиному податку» та «Як заповнити звіт платника єдиного податку». Як завжди, все буде розглядатися на детальних прикладах. Сподіваюсь, що ці статті допоможуть підприємцям зекономити гроші та уникнути штрафів під час перевірок.

Ну і звичайно, якщо у вас є якісь ідеї для статей, то прошу у коментарі. Висловлюйте свої ідеї та, якщо вони будуть актуальними, я буду писати на цю тему статтю.

Далі буде.

Закон про спрощену систему оподаткування підписано Президентом
Оцініть статтю

44 Responses to Закон про спрощену систему оподаткування підписано Президентом

 1. Александр:

  Уже в который раз благодарен Вам за детальное разъяснение «запутанных» изменений налогового законодательства.
  Очень помогают конкретные примеры.

 2. Елена:

  Алексей! Огромное Вам спасибо за этот блог! Хочу отметить, что у Вас отлично получается писать о сложных вещах достаточно простым и понятным языком! Это очень важно для людей, не имеющих специального бухгалтерского образования.

  У меня вопрос по новому закону. Если местный совет не установит ставку единого налога на какие-то виды деятельности, не запрещенные законом для ЕН, будет ли это основанием налоговой службе отказать предпринимателю в выдаче Свидетельства на 2012 год? И как поступить в таком случае ?

  C уважением и благодарностью за Ваш труд,
  Елена

 3. Є такий Лист Держкомпідприємництва від 23.03.2010 №3557, в якому зазначається зокрема таке: «Якщо міською радою встановлено ставку єдиного податку на «інші види діяльності», то Ви маєте можливість сплачувати єдиний податок у визначеному порядку за ставкою, встановленою для «інших видів діяльності». При цьому у Свідоцтві повинні бути зазначені всі види діяльності, якими займається суб’єкт малого підприємництва протягом дії цього Свідоцтва.
  У разі, якщо для певного виду діяльності місцевою радою не встановлено ставку єдиного податку, то органи державної податкової служби мають підстави у відмові видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку.
  При цьому, суб’єкт підприємницької діяльності має право звернутися до відповідної місцевої ради щодо встановлення ставок єдиного податку на той вид діяльності, який має намір здійснювати такий суб’єкт».
  Думаю, що у останній частині є сенс.
  Поки ставка не встановлена, можна зареєструватися під іншими видами діяльності, а потім внести зміну у ЄДР та додати потрібний вид.

 4. Читачі порталу Керівник теж вдячні автору цього Блогу за кваліфіковані матеріали. Дозволю собі навести запитання які надійшли із цієї тематики до мене, можливо деякі з них будуть цікаві і читачам вашого сайту.
  1.Я вже декілька років працюю за кордоном за окремими контрактами (тобто, працюю не постійно), маючи вид на проживання, але залишаючись громадянином України. Чи маю я сплачувати податки в Україні? Якщо так, то за якою ставкою?
  2. Які витрати конкретно можна відносити ФОПу на загальній системі якій займається консультаційною діяльністю
  3. Як оформляти та відшкодовувати витрати на відрядження ФОП на загальній системі (може у вас є якась окрема думка, поки що є тільки варіант НЕ відшкодлування витрат і Не оформлення відрядження якщо це стосується безпосередньо ФОП)
  4. Як оподатковуються доходи отримані бюджетною освітньою установою (професійно-технічна освіта) за надані НЕ освітні платні послуги і чи можуть такі установи здавати в оренду свої площі (вирробниці майстерні)
  Розуміючи, що всі ці питання не зовсім стосуються цього поста дозволяю коригувати цей пост чи сприймати його як ел.лист. Дякую

 5. бухгалтер:

  По поводу «як заповнити звіт платника єдиного податку» по новому закону он приравнен к декларации.Возможно изменят форму и скорее всего ответственность будет аналогичная.
  За статьи огромное спасибо!

 6. 1. Громадянин України, який отримав іноземні доходи повинен подати річну декларацію про майновий стан та доходи та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%. Виняток становлять міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. В цьому випадку платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій деклараці
  2. Оренда приміщення, витрати на зв’язок, розрахунково — касове обслуговування банку, оплата праці та багато іншого. Простіше буде взяти ті витрати, які несе такий підприємець та подивитись, чи підпадають вони під критерії п. 138.4, 138.6 — 138.9, пп. 138.10.2 — 138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 Податкового кодексу.
  3. Щодо витрат на відрядження безпосередньо самого ФОП, то позиція податкової служби відносити витрати до складу валових не можна. Щодо найманих працівників, то можна відносити до складу витрат, витрати на відрядження найманих працівників, які зайняті збутом товарів. Щодо оформлення, ось тут є багатенна стаття з приводу документального оформлення відряджень
  4. На це питання одразу не відповім

 7. Микола:

  питання по видах діяльності
  ФОП платник єдиного у 2011 році здійснював різноманітну діяльність (послуги, оптова торгівля, роздрібна і т.д.), у свідоцтві про сплату єдиного податку зазначено всі можливі види діяльності затверджені міською радою. в тому числі інші види непередбачені в переліку (міською радою затверджені види діяльності не за КВЕДом), водночас в ЄДР внесено лише один вид діяльності, яка відповідальність може з цього випливати?
  Відповідно наступне запитання, чи можна буде зазначати у заяві на свідоцтві платника єдиного за новими правилами види діяльності не внесені до ЄДР

  Щиро вдячний!

 8. Це, на сьогоднішній день є підставою для відмови у видачі свідоцтва платника єдиного податку. Вам чомусь не відмовили. Для підприємців на загальній системі оподаткування дохід від діяльності не зазначеної у свідоцтві оподатковуєтьс за ставкою 15% без можливості зменшення доходи на розмір витрат. Про відповідальність за таке порушення у платників єдиного податку я не чув.
  Види діяльності не внесені у ЄДР у свідоцтві зазначати не можна. Зокрема про це йдеться на офіційному сайті ДПА. Проте, звісно, слід дочекатися новий порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку.

 9. Татьяна:

  Здравствуйте, скажите, ко второй группе на едином налоге, оптовая торговля продуктами питания будет относиться?

 10. Anastasya:

  А чи змінилось щось для 4 групи (ЮО платники єдиного податку) окрім ставки податку?

 11. Татьяна, буде.
  Anastasya, поки навіть не аналізував це питання. Планую написати статтю на цю тему.

 12. Dana:

  Доброго дня!

  Дуже Вам дякую за роз»яснення і цей сайт!

  Підкажіть, будь-ласка, скільки приблизно коштів на податки і ЄСВ буде витрачати ФОП без найманих працівників (перша група), який займається перекладацькою діяльністю. Я так розумію. що від 1 до 10% від мінімальної з.п. (конкретніше визначить місцева влада, але не більше 10%) — ставка ЄП, а ЄСВ такі підприємці сплачувати не будуть. Прошу виправити мене, якщо помиляюся. Дуже вдячна заздалегідь!

 13. Dana, щось я не знайшов перекладацької діяльності у переліку побутових послуг, які має право надавати платник єдиного податку першої групи (пункт 291.7 ПКУ). Єдиний соціальний внесок, як і раніше, сплачується у розмірі не менше мінімального страхового платежу за місяць.

 14. Dana:

  Дякую за швидку відповідь.
  Буду шукати той вид діяльності в інших групах.

 15. Павло:

  Здавання в оренду нежитлових приміщень площею більше 300 м.кв. взагалі не входить в жодну категорію єдиного податку? Тобто тільки на загальну систему, ПДВ і таке інше? А до 300 м.кв. це друга категорія?

 16. Galyna:

  Чи доведеться сплачувати щомісяця ЄСВ (в мінімальному розмірі) єдинникам третьої групи при відсутності доходу в звітному періоді ?

 17. Павло, якщо більше 300 кв.м., то підприємець не може бути платником єдиного податку (291.5.3 ПКУ). Якщо менше, то група залежить від того, кому приміщення здаються в оренду, юридичним особам чи фізичним особам або іншим платникам єдиного податку.
  Galyna, доведеться сплачувати. Закон «Про ЄСВ» не змінився.

 18. Павло:

  admin
  29th Ноябрь 2011 в 8:53 пп

  А яка різниця, кому здається приміщення? Я не знайшов там обмежень і залежність від цього категорії.
  В податковій вже вимагають надати свідоцтва на право власності або витяги з реєстру на приміщення для уточнення площ? Але на якій підставі? Прпустимо, що приміщення більше 300 м.кв., але здається в оренду менша площа? Хіба заборонено в такому випадку бути на єдиному?
  Дякую.

 19. Для податкового законодавства оренда прирівнюється до послуги. Друга група платників єдиного податку може надавати послуги виключно населенню та іншим платникам єдиного податку. Відповідно здавати в оренду приміщення юридичним особам друга група не може.
  У випадку здавання в оренду площі, меншої ніж 300 кв.м. бути на єдиному не заборонено. Проте вам необхідно уважно підійти до документального оформлення операцій оренди, щоб не мати проблем під час перевірки.
  Податкова вимагає надати свідоцтва на право власності або витяги з реєстру на приміщення для уточнення площ в усному порядку або у письмовому? У усному порядку вимагати від вас якісь документи, вони звісно, не мають права.

 20. Павло:

  admin
  30th Ноябрь 2011 в 6:40 пп

  Дякую. Зрозуміло. Тобто, при передачі в оренду юридичній особі переходиш в третю категорію?
  А якщо площа перевищує 300 м.кв., то виходить краще надавати в оренду, як фізична особа- не зважаєш уваги на юрособа чи едник, сплатив 15% і на цьму все. А в разі, коли як ФОП передаєш, то 15%+ЕСВ- це ж значно більше.
  І ще уточнити хочу. Коли фізособа передає в оренду ФОПу- хто є податковим агентом, нараховує та сплачує податки?

 21. Податковим агентом є ФОП який орендує у фізичної особи. Він утримує податок на доходи фізичних осіб та перераховує його до бюджету.

 22. Павло:

  Олексій
  1st Декабрь 2011 в 7:29 пп

  Тобто фізична особа може не відображати в декларації ці кошти, як у випадку з юридичними особами?

 23. У разі отримання доходу виключно від податкових агентів, фізична особа не зобовязана подавати річну декларацію (пункт 179.2 ПКУ).

 24. Павло:

  Может ли единщик сдавать в субаренду площади до 300 м.кв.
  Сегодня в налоговой варили воду, что это приравнивается к агенству недвижимости, риэлторам и не подпадает под единый. У них, видите ли, нет другой классификации, кроме сдачи личной и риэлторства. Но документа официального не дают и не показывают на что ссылаются.

 25. Ольга:

  Доброго дня!

  Дякую адміну за корисну інформацію!

  В мене виникло питання стосовно вашого обговорення — на скільки я зрозуміла платник ЄП 2-ї групи взагалі не може займатися операціями з оренди…Цитую ЗУ 4014 п.291.4″Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб — підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005) ( va375202-05 ). Такі фізичні особи — підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи;»

  ЧИ ТАК ЦЕ???

  Заздалегідь, дякую за відповідь.

 26. Павло та Ольга, суборенда не є посередництвом в оренді. Це навіть різні КВЕДи. Скоро на сайті з’явиться стаття про оренду.
  Платник єдиного податку другої групи може займатися орендою. Детальніше у статті http://byhgalter.com/chi-ye-orenda-poslugoyu-v-cilyax-zastosuvannya-podatkovogo-zakonodavstva-chi-mozhe-platnik-yedinogo-podatku-drugo%d1%97-grupi-nadavati-majno-v-orendu/

 27. Павло:

  Дуже дякую за відповіді.

  Скажіть будь ласка, чи потрібно подавати 20 ОПП ФОПу, який надає в оренду нежитлові приміщення? В Довіднику типів об’єктів оподаткування об»єкту «нежитлове приміщення» немає.
  Чи потрібно подавати 20 ОПП громадянам, які надають в оренду нежитлові приміщення як громадяни, а не ФОП?
  Якщо я надаю в оренду до 300 м.кв як ФОП, а ще 200 як громадянин, то що я зобов»язаний показувати в 20 ОПП?

 28. Павло:

  ФОП без найманих працівників здає в оренду нежитлові приміщенння 5-7 ФОПам. Крім самих договорів в паперовому виді нічого не має. Чи повинен він реєструвати БПД ( базу персональних даних)?
  Те ж саме питання, щодо договорів, де орендодавець просто фізична особа.

 29. Павло, будь ласка, не треба задавати ті самі питання у різних статтях.

 30. Семен:

  Добридень!
  Скажіть, будьласка, от що:
  Є обмеження щодо застосування спрощеої системи оподаткування аудиторами-приватниками, а от послуги з бухгалтермького обліку теж підпадають під це обмеження? Чи можна бути спрощенцем і надавати послуги з бух.обліку?
  Дякую!

 31. Аудит заборонено. Бухгалтерський облік — дозволено.

 32. Сергей:

  вопрос;Зачем нужна книга»Облику доходів і витрат»если в неё инспектор всё равно не заглядывает,а если и заглядывает то мельком,и бегом,они всё равно не смотрят что там пишут,а написать можно там всё что угодно….???

 33. Сергей, при проведенні планової документальної перевірки в неї заглянуть обов’язково.

 34. Борис:

  Як будуть проводитись розрахунки між спрощенцями та тими. хто перебуває на загальній системі. скажімо за послуги чи товари?

 35. Семен:

  Re: Аудит заборонено. Бухгалтерський облік – дозволено.
  Дякую, але чи не могли б Ви пояснити, чому, адже згідно ст.291.5 (діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування…). Послуги з бухгалтерського супроводу, хіба, не є фінансовим посередництвом?
  Дякую!

 36. Семен:

  Навіть не так!
  Згідно ст. 291.5.2. фізичні особи — підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту; не можуть бути платниками єдиного податку.
  КВЕД 74.12.0 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту» — це один пункт за КВЕД.
  Звідси здається що бух.обслуговування на единому податку неможливе : (
  Прокоментуйте, будь-ласка! Дякую!

 37. Борис, вартість товарів/послуг від третьої групи та вартість товарів від другої групи до витрат відноситься. В іншому, питання поки що спірне.
  Семен, аудит та бухгалтерське обслуговування зовсім різні види послуг. В даному випадку те, що вони на одному КВЕДі, немає значення. Такої позиції притримується також і податкова служба.

 38. Тарас:

  Доброго дня. Щиро вдячний за блог! Багато корисного а головне зрозуміло. Підкажіть будь-ласка чи є десь оф. роз’яснення чи щось таке на рахунок того чи можуть юр. особи відносити до вал. витрат товари куплені у підприємця другої групи. А то знаєте як податківці люблять тлумачити законодавство по своєму. 🙂 Ще раз дякую.

 39. Семен:

  Дуже вдячний Вам! Чудовий блог!

 40. Розяснень немає. Вони не потрібні. Пункт 139.1.12 Податкового кодексу виключено

 41. Ольга:

  Підскажіть будь ласка,
  ставку ЄП, встановленого місцевої радою, необхідно сплачувати в місцевий бюджет в повному обсязі?
  Тобто чи ще чинний поділ 43% — бюджет, 57% — пенсійний фонд?

 42. Ольга, тепер єдиний податок окремо, а ЄСВ окремо. Розподілу, як раніше, немає.

 43. Мальвіна:

  Добрий день! Питаня: У ФОП 2 категорії книга ф.10 не закінчилась з минулого року, тобто ще книга доходів і витрат, на данний момент як правильно перейти на книгу доходів?

 44. Звернутися до податкової служби, написати заяву та отримати нову книгу. Записи зі старої книги не переносяться. Нову починаєте вести з дня реєстрації.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.98MB/0.00088 sec