Податки > Податок на додану вартість > З 01 січня 2015 року додаток 8 до декларації з ПДВ не буде надавати право на податковий кредит по незареєстрованим податковим накладним

З 01 січня 2015 року додаток 8 до декларації з ПДВ не буде надавати право на податковий кредит по незареєстрованим податковим накладним

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Сьогодні буде дуже коротенький пост. Написати його мене сподвигла ось ця стаття consult.kharkov.ua/?page=article_show&article_id=1364.

Стаття дуже змістовна і в ній висвітлена більшість основних моментів електронного адміністрування податку на додану вартість, введення якого планується з першого січня 2015 року, а також надаються рекомендації бухгалтерам, що можна почати робити вже зараз для того, щоб підготуватися до електронного адміністрування ПДВ та початок 2015 року не виявився таким болючим для підприємства, яким він може виявитися. Раджу її почитати.

Але я не згоден з одним моментом у вказаній статті. Власне, сьогоднішній пост так і називається. А саме:

С 1 января 2015 года налоговые накладные будут подлежать обязательной регистрации в ЕРНН. Налоговые накладные, не зарегистрированные в ЕРНН, не будут давать права на НК. При этом,налогоплательщик, который не получит НН или получит НН, не прошедшую регистрацию в ЕРНН, может отнести начисленный (уплаченный) при покупке товаров/услуг НДС в НК путем оформления приложения Д8 к Налоговой декларации по НДС, которое является жалобой на поставщика, не зарегистрировавшего НН.

До речі, на тему електронного адміністрування ПДВ на сайті є наступні статті:

  1. Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина друга
  2. Електронне адміністрування ПДВ для роздрібної торгівлі. Штраф 170 грн. чи вимивання оборотних коштів? Частина перша
  3. Чи треба буде реєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не видаються покупцю, в умовах електронного адміністрування ПДВ?

Відновлення права на податковий кредит через скаргу на теперішній час

Право поскаржитися на постачальника, який надав покупцю неправильно складену податкову накладну, або не зареєстрував її у Єдиному реєстрі на теперішній час прописане у абзаці 11 пункту 201.10 Податкового кодексу. Подання скарги на постачальника разом із наданням до податкової служби підтверджуючих документів щодо операції відвантаження або оплати, дозволяє покупцю сформувати податковий кредит без податкової накладної або з податковою накладною, не зареєстрованою у ЄРПН.

Думаю, що мало для кого є секретом, що податкова служба може фактично повністю заблокувати роботу будь якого «неугодного» підприємства шляхом маніпуляцій зі своїми серверами, які роблять обробку вхідних податкових накладних, які таке «неугодне» підприємство надсилає для реєстрації у ЄРПН. Жодна податкова накладна у такого підприємства не буде зареєстрована. Також, після складання акту про відсутність підприємства за місцезаходженням, та внесення відповідного запису у внутрішні бази податкової служби, система також перестає реєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі. Я знаю реальні випадки, коли податкова служба не могла знайти за місцезнаходженням цілі заводи, які протягом двадцяти років знаходилися на одному місці.

В таких умовах, до цього часу та на даний момент, подання додатку 8 до декларації з ПДВ, є чи не єдиною можливістю покупців не втратити своє законне право на податковий кредит.

Які зміни відбудуться у ПКУ щодо додатку 8 з 01 січня 2015 року?

Розглянемо зміни до абзацу 11 пункту 201.10 Податкового кодексу, які наберуть чинності з 01 січня 2015 року. До речі, з нового року, абзац 11 становиться абзацом 13, і саме так він називається у Законі від 31.07.2014 № 1621-VII.

Було:

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.

Стало:

З нового року з вказаного абзацу зникають слова, які я виділив жирним.

Отже, з 01 січня 2015 року у покупця, який не отримав податкову накладну, отримав податкову накладну не зареєстровану у ЄРПН, або отримав податкову накладну, заповнену із порушеннями, як і зараз, є право подати на покупця скаргу (додаток 8 до декларації з ПДВ). Але така скарга не надає права на податковий кредит. То навіщо її тоді взагалі подавати?

Таким чином, податкова служба, якщо захоче, шляхом маніпуляцій зі своїми серверами, зможе заблокувати роботу не тільки одного «неугодного» підприємства, а й всіх його покупців.

Ще раз поглянемо на формулу електронного адміністрування ПДВ

SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах — SНаклВид — SВідшкод — SПеревищ

Розшифровка кожного показника формули наведена у пункті 200-1.3 редакції Податкового кодесу, яка вступить в силу з нового року.

У формулі немає жодного натяку на те, що подання додатку 8 до декларації з ПДВ якимось чином впливає на сумму, на яку суб’єкт господарювання може виписати податкову накладну.

Висновок

  1. З першого січня 2015 року подання скарги на постачальника, який не зареєстрував податкову накладну у Єдиному реєстрі, не дає покупцю права на податковий кредит. Тому, отримання покупцем від постачальника незареєстрованої у Єдиному реєстрі податкової накладної не має ніякого сенсу.
  2. Більше того, норми абзацу 13 пункту 201.10 Податкового кодексу у редакції Закону від 31.07.2014 № 1621-VII фактично дають можливість говорити, що у разі отримання покупцем податкової накладної, заповненої з порушенням, або у разі ситуації, коли постачальник взагалі податкову накладну не надає, подання додатку 8 до декларації з ПДВ, також не дає права покупцю на податковий кредит.
  3. Податкова служба отримує ще більш суттєвий важиль, який дозволяє їй повністю заблокувати роботу будь якого «неугодного» підприємства. При цьому, якщо раніше покупці такого підприємства, якимось чином рятувалися додатками 8, тепер у них такої можливості не буде.
З 01 січня 2015 року додаток 8 до декларації з ПДВ не буде надавати право на податковий кредит по незареєстрованим податковим накладним
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend