Зміни в нарахуванні ЄСВ та скільки прийдеться платити в 2018 році

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

В нашій країні вже стало традицією напередодні Нового року приймати нові законодавчі акти. Цей рік не став винятком.

Нагадаємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148-VIIІ було внесено зміни до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010  № 2464-VI

Про те, що змінилося в нарахуванні ЄСВ в зв’язку з пенсійною реформою та про розмір ЄСВ, який потрібно платити в 2018 році піде мова далі.

Максимальна база нарахування єдиного соціального внеску

Законодавці змінили підхід до визначення максимальної бази для нарахування ЄСВ. Відтепер вона не прив’язується до прожиткового мінімуму, а дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати. Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено з 1 січня 2018 р. місячний розмір мінімальної заробітної плати на рівні 3723 грн. Таким чином, максимальна сума доходу застрахованої особи, на яку нараховується єдиний соціальний внесок, становитиме 55845 грн. Відповідно, максимальна сума ЄСВ становить 12285,90 грн.

Мінімальний розмір ЄСВ

Як і раніше, мінімальний страховий внесок визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та в 2018 році дорівнює 819,06 грн.

Слід зауважити, що фізичні особи-підприємці — платники єдиного податку I групи з січня 2018 року позбавлені права на сплату половинної ставки мінімального страхового внеску ЄСВ. Тож, з 1 січня для всіх підприємців повний мінімальний розмір ЄСВ становить 819,06 грн.

Читайте також Останні зміни у ПКУ з ПДВ в грудні 2018. Закон від 09.11.2017 № 2198-VIII

Платники ЄСВ

З 1 січня 2018 року доповнено перелік осіб, які зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок. Відтепер, члени фермерського господарства (у разі, якщо вони не належать до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) також підлягають обов’язковому страхуванню та мають сплачувати ЄСВ в розмірі не меншому ніж мінімальний страховий внесок.

Проте, якщо члени фермерського господарства отримують пенсію або соціальну допомогу, вони звільняються від сплати ЄСВ за себе. Ця норма також поширюється на фізичних осіб-підприємців.

Ставки ЄСВ

Ставки ЄСВ залишилися незмінними. Протягом 2018 року:

  • підприємства, фізичні особи-підприємці на доходи найманих працівників повинні нараховувати 22%.
  • підприємства з доходів найманих працівників — інвалідів мають сплачувати 8,41%;
  • фізичні особи-підприємці, особи які забезпечують себе роботою самостійно, мають платити 22% від доходу;
  • ЄСВ з винагороди за договорами цивільно-правового характеру становитиме 22%;
  • підприємства та організації громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50% загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25% суми витрат на оплату праці сплачуватимуть 5,5% на доходи працюючих інвалідів та 22% – на доходи інших працівників;
  • підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50% загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25% суми витрат на оплату праці нараховуватимуть 5,3%. Для цих підприємств ставка ЄСВ на винагороду за договорами ЦПХ також становить 5,3%.

Читайте також Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців

Строки сплати ЄСВ

Нагадаємо, що підприємства, установи та організації, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору чи за цивільно-правовими договорами, фізичні особи — підприємці, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) зобов’язані сплачувати ЄСВ щомісячно, не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем нарахування. Гірничі підприємства мають сплачувати єдиний внесок не пізніше 28 числа.

Фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах та особи, які проводять незалежну професійну діяльність зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Добровільна сплата єдиного внеску

Законодавці надали можливість застрахованим особам доплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких вони не підлягали загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). За договором добровільного страхування єдиний внесок сплачується одноразово. Сума сплаченого ЄСВ за кожен місяць періоду, за який проводиться доплата, не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2. Тобто, якщо договір буде укладено в січні 2018 року, то за кожен місяць потрібно заплатити не менше ніж 1638,12 грн. (819,06 грн.*2).

Читайте також Як підприємці сплачують ЄСВ «за себе» в 2017 році.

Слід зазначити, що ця сума не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

При поддержке: То кто активно пользуется электронными валютами не раз сталкивался с необходимостью обмена. Онлайн обменник электронных валют на сайте i-obmen.biz — это провернный обменник уже давно надежно зарекомендовавший себя.

Зміни в нарахуванні ЄСВ та скільки прийдеться платити в 2018 році
3.9 (77.33%) 15 votes

One Response to Зміни в нарахуванні ЄСВ та скільки прийдеться платити в 2018 році

  1. Ліна:

    Доброго дня.Я не працюю та не займаюсь підприємством. Чи можу я сплатити за себе ЄСВ за 3 місяці? та чи можу сплатити, наприклад, за 2 картал цього року? У звязку із нововеденнями з приводу субсидії.Відповідь на дане питання ніде не знайшла,та говорять ,що лише на рік дозволяється укладати. тому буду вдячна за відповідь

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00033 sec