Податки > Єдиний податок > Єдиний податок та загальна система для ФОП. Гаряча лінія з податковою службою

Єдиний податок та загальна система для ФОП. Гаряча лінія з податковою службою

Олексій

Олексій

написал(а) 378 статей в своем блоге.

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Вітаю всіх на своєму блозі. Нещодавно Державна фіскальна служба провела гарячу телефонну лінію, протягом якої на питання платників податків відповідала Галина Жук – заступник начальника відділу адміністрування податків, зборів з самозайнятих осіб Управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України. Коротенька назва посади, чи не так?

Як кажуть, повторення – є мати навчання. Судячи з загального списку питань, які задавали платники податків (весь список розміщений тут visnuk.com.ua/ru/pubs/fromarchive/1/id/7463), у приватних підприємців зовсім немає нових питань. Хіба що, окрім одного. Всі питання, які були задані, мають довгу історію офіційних роз’яснень та змін офіційної позиції податкової служби.

Посилання на повні тексти відповідей Галини Жук будуть зустрічатися на протязі всієї статті. Я їх лише трохи скорочу, та зовсім трошки прокоментую. Отже, поїхали.

Чи може ФОП на єдиному податку скористатися правом на відпустку, якщо він має одного працівника, який знаходиться в декреті?

Дійсно цікаве питання, адже норми Податкового кодексу не зовсім однозначні з цього приводу. З повним текстом відповіді податкової служби можна ознайомитися тут.

Відповідно до пункту 291.4.1 Податкового кодексу працівники, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах або у відпустці по догляду за дитиною, не враховуються при визначенні загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку. Відповідно, такий платник єдиного податку має право скористатися відпусткою та не платити єдиний податок у періоді такої відпустки відповідно до пункту 295.5 ПКУ.

До речі, з приводу відпустки та лікарняного для підприємців на єдиному податку на блозі є розширена стаття Відпустка або лікарняний у приватного підприємця. Що робити, щоб не платити єдиний податок? А також приклад заяви

Де платник єдиного податку повинен зберігати книгу обліку доходів?

Оригінал питання трохи ширший: де платник єдиного податку, що здійснює діяльність у декількох місцях, повинен зберігати книгу? З текстом відповіді податкової служби ви можете ознайомитися тут.

Податкова служба відповіла на це питання у своїх кращих традиціях просто процитував деякі норми Податкового кодексу, які дуже віддалено відносяться до питання та, фактично, на саме питання не відповіла. Суть відповіді: книга повинна зберігатися безпосередньо у фізичної особи – підприємця.

Приведу випадок зі своєї практики. Підприємець має два магазини. Одного дня податкова служба навідалася до підприємця з фактичною перевіркою. При цьому, вони спочатку зайшли в один магазин, а потім одразу поїхали у другий. Книги обліку доходів та витрат ні в одному магазині не опинилося, оскільки в цей самий час сам підприємець взагалі не знаходився у місті. Цей факт був відображений у акті перевірки як порушення та неведення обліку. Далі книга обліку доходів та витрат була надана разом з запереченнями до акту перевірки і за результатами розгляду заперечень порушення, пов’язане з відсутністю книги обліку доходів та витрат, було вилучене з висновків акту перевірки. Тут спрацювала норма пункту 44.7 Податкового кодексу, згідно якої документи, визначені в акті перевірки як відсутні, платник податків має право надати протягом п’яти робочих днів з дня отримання акту перевірки.

Звичайно, краще до такого не доводити, але пункт 44.7 ПКУ може бути запасним варіантом у разі виникнення вищеописаної ситуації.

Як визначається дохід підприємця при здійсненні комісійної торгівлі?

Відповідь щодо підприємців на загальній системі оподаткування читайте тут. Для ФОПа на загальній системі оподаткування при здійсненні комісійних операцій в дохід включається тільки сума комісійної винагороди, яка отримана на рахунок або в касу, чи взагалі у натуральній формі.

Відповідь щодо підприємців на єдиному податку читайте тут. Доходом ФОПа на спрощеній системі оподаткування при здійсненні комісійних операцій являється вся сума коштів, що поступила йому на рахунок або готівкою.

Тут все цілком передбачувано, оскільки для платників єдиного податку встановлений виключений перелік договорів, по яким в дохід включається тільки сума винагороди. Це договори доручення, транспортного експедирування та агентські. Комісійного договору в цьому переліку немає.

Підприємець втратив первинні документи. Що робити?

Текст повної відповіді податкової служби можна почитати тут. У випадку втрати первинних документів підприємець зобов’язаний:

  1. Повідомити про це податкову службу.
  2. Поновити всі оригінали документів протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем подання заяви до податкової служби. В противному разі він втратить право на податкові витрати.

Чи може платник єдиного податку другої групи тимчасово призупинити діяльність?

Текст відповіді податкової служби читайте тут. Поняття «призупинення діяльності» Податковим кодексом не передбачено, тому для того, щоб не сплачувати єдиний податок та ЄСВ треба тільки перейти на загальну систему оподаткування.

Від себе додам, що також є варіант перейти на третю групу єдиного податку. Але в цьому випадку, у разі відсутності діяльності, не треба буде платити тільки єдиний податок. Єдиний соціальний внесок треба буде платити на загальних підставах.

Чи включаються власні кошти, внесені на рахунок до доходу підприємця на загальній системі?

З повним текстом відповіді податкової служби можна ознайомитися тут. Це питання можна назвати питанням «з бородою», адже є дуже велика кількість старих роз’яснень податкової служби, в яких вона наполягала на тому, що такі кошти повинні включатися у дохід. Але десь два роки тому, податкова служба нарешті здалася, та написала, що власні кошти, внесені на рахунок не включаються до складу доходу підприємця за умови, що такі кошти до цього вже були включені до доходу та відображені у складі доходу, коли підприємець їх безпосередньо заробляв.

До речі, з цього питання на блозі є розширена стаття з аналізом судової практики Внесення підприємцем власних коштів на рахунок. Дохід чи не дохід? Як правильно оформити внесення та про що треба пам’ятати?

Інші відповіді податкової служби за результатами проведення гарячої лінії

Яка передбачена відповідальність для платника єдиного податку за несплату авансових внесків. Відповідь читайте тут.

Чи треба заповнювати книгу обліку доходів у разі відсутності діяльності? Відповідь читайте тут.

Чи може арбітражний керуючий бути приватним підприємцем? Відповідь тут.

За підтримки: Шукакаєте надійного постачальника молочної продукції для свого бізнесу? Деражнянський молочний завод DMZ — це надійний виробник будь яких видів молочних продуктів, який давно зарекомендував себе на ринку.

2 Responses to Єдиний податок та загальна система для ФОП. Гаряча лінія з податковою службою

  1. Елена:

    У меня такой вопрлс, я ФОП единщик 2 гр, без найма, могу ли я заключить договор ЦПХ с человеком на выполнение услуг и нигде это не указывать, является это нарушением

  2. Валентина:

    Я здійснюю торгівлю на ринку шкарпетками 1 раз на тиждень, тобто всьго 4 рази в місяць, оскільки ще працюю на роботі вчителем на 0,5 ставки. Який податок я маю сплачувати і чи існує зараз одноразова плата, тобто одноразовий патент,як було раніше? Адже не можна рівняти таких як я до тих, хто в бізнесі щодня.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *