Яким має бути робоче місце касира і які документи повинні знаходитися біля РРО?

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Важко недооцінити нововведення українського законодавства у сфері РРО. Чинні норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі-Закон про РРО) істотно розширили коло тих господарюючих суб’єктів, яким без РРО тепер не обійтися, і хоча обов’язкове застосування РРО для кожної категорії платників вводиться поетапно, розібратися з усіма тонкощами роботи з касовими апаратами потрібно вже зараз. Даною публікацією ми розпочинаємо цілу серію статей, які будуть присвячені різним нюансам роботи з РРО. Виходити будемо з того, що РРО вже зареєстрований у фіскальній службі і договір з сервісною організацією укладено. Сьогодні торкнемося питань організації робочого місця касира і з’ясуємо, що повинно знаходитися поряд з РРО, для чого потрібні дані документи і, нарешті, які штрафні санкції можуть бути застосовані у разі виявлення порушень у цій галузі.

Читайте також Звітність РРО в електронному вигляді. Хто, коли, куди та як?

Нормативна база у сфері РРО

Всі питання, пов’язані з реєстрацією та застосуванням реєстраторів розрахункових операцій викладені у Наказі Міністерства доходів і зборів №417 від 28.08.2013 р., яким затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі Наказ №417).

Вимоги до застосування реєстраторів розрахункових операцій викладено у III розділі цього документа, вивченням якого ми займемося.

Загальні питання застосування РРО

Почнемо з того, що на території України у сферах, визначених Законом про РРО, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру РРО та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Згідно з пунктом 8 статті 17 Закону про РРО, у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій реєстратора розрахункових операцій, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника за умови відсутності чи пошкодження пломби центру сервісного обслуговування на господарюючого суб’єкта накладається штраф у розмірі 1700 грн.

Порядок застосування РРО може поширюватися тільки на ті апарати, які відповідним чином зареєстровані у фіскальних органах.

Читайте також Помилково вибитий чек через РРО. Як виправити помилку? Приклад акту про скасування помилково проведених сум

РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні, відповідно до сфери застосування, установленої Державним реєстром РРО, та за наявності договору на обслуговування та ремонт РРО.

Застосування РРО, опломбованого засобами контролю центру сервісного обслуговування, з яким суб’єкт господарювання не уклав договір на обслуговування та ремонт такого РРО, вважається порушенням встановленого порядку опломбування та призводять до штрафних санкцій у розмірі 1700 грн.

Які документи повинні знаходитися біля РРО?

Згідно з пунктом 4 розділу III Наказу №417 на робочому місці продавця-касира повинні знаходитися:

Читайте також Касові апарати (РРО) для ФОП на єдиному податку 2015. Хто, коли та як?

  • Книга обліку розрахункових операцій або скорочено КОРО, яка зареєстрована у фіскальній службі. В цю книгу підклеюються всі контрольні чеки, включаючи нульові, які роздруковуються за підсумками роботи РРО. Звертаємо увагу на те, що якщо в пункті продажу встановлено кілька РРО, то на кожен РРО повинна бути зареєстрована окрема КОРО.
  • Використані контрольні стрічки при роботі РРО за останні 72 години або три робочих дні. Дані стрічки у міру їх використання, згортаються зручним способом і зберігаються в безпосередній близькості від РРО.
  • Поточна і остання використана розрахункові книжки. Дані книжки, як і книга КОРО, теж підлягають обов’язковій реєстрації в фіскальній службі і кожна з них прив’язана до конкретного касового апарату. Сфера застосування даних книжок обмежується випадками, коли РРО вийшов з ладу і знаходиться на ремонті в сервісній організації, але не більше 72 годин, а так само в період відключення електроенергії.
  • Реєстраційне свідоцтво РРО або його копія. Дане свідоцтво видає фіскальний орган, який проводив реєстрацію даного апарату.
  • Остання довідка про опломбування РРО або його копія. Дана довідка видається сервісною організацією кожен раз, коли нею проводився ремонт або технічне обслуговування РРО, в результаті якого контрольна пломба зривалася.

У висновку нагадаємо, що відповідно до пункту 3 статті 17 Закону про РРО у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну на господарюючого суб’єкта накладається штраф у розмірі 340 грн.

Читайте також Звіт про використання РРО. Складаємо правильно та здаємо вчасно

При поддержке: С недавнего времени налоговые органы уделяют особое внимание вопросу контролируемых операций. Список обязательной документации по трансфертному ценообразованию вы найдете по ссылке. Также вы узнаете о основных критериях признания сделки контролируемой.

Яким має бути робоче місце касира і які документи повинні знаходитися біля РРО?
1 (20%) 1 vote

One Response to Яким має бути робоче місце касира і які документи повинні знаходитися біля РРО?

  1. Мария:

    В результате использования кассового аппарата допускались ошибки.. Каждое утро вносились разменные 50 грн, в конце дня не забирались. Подскажите, чем это чревато? и как исправить ошибки?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *