Які документи треба оформляти при купівлі товарів чи послуг у ФОП

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

Документальне відображення закупівлі товарів (послуг) у ФОП

Підприємство може здійснювати придбання товарів (послуг) не тільки напряму, оплачуючи все через банківські рахунки, але й може це робити за готівку через підзвітних осіб. Таким способом придбання товарів (послуг) може бути здійснене як у звичайних фізичних осіб, так і у ФОП. Останні в залежності від системи оподаткування можуть мати обмеження на торгівлю:

 • ФОП 1 групи єдиного податку можуть здійснювати тільки роздрібну торгівлю на ринку та/або надавати побутові послуги населенню;
 • ФОП 2 групи можуть надавати послуги, у т. ч. побутові, платникам єдиного податку та/або населенню; без обмежень можуть здійснювати виробництво та продаж товарів будь-яким особам, провадити діяльність у сфері ресторанного господарства;
 • ФОП 3 групи та ФОП на загальній системі оподаткування не мають обмежень на продаж продукції (товарів, робіт, послуг).

Для закупівлі товарів підзвітній особі видаються готівкові кошти на певний строк, по якому вона повинна відзвітувати (пункт 19 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148):

 • не більше 10 робочих днів від дня видачі готівки під звіт – на закупівлю сільськогосподарської продукції та вторсировини (крім металолому);
 • не більше 30 робочих днів – на закупівлю брухту чорних і кольорових металів;
 • не більше 2-х робочих днів, враховуючи день отримання готівки – в інших виробничих (господарських) ситуаціях.

Якщо готівка видавалася одночасно на відрядження та закупівлю, то строк подачі авансового звіту подовжується до закінчення відрядження.

Читайте також: Чи може ФОП робити особисті покупки оплачуючи їх з підприємницького рахунку?

Після того, як закупівля була здійснена, підзвітна особа складає авансовий звіт – Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. До цього документа подаються оригінали первинних документів, які підтверджують факт закупівлі товарів (послуг). Ними можуть бути:

 • товарні чеки (форма і зміст товарного чека законодавчо не визначені, тому виписуються у довільній формі);
 • видаткові накладні;
 • акти виконаних робіт (надання послуг);
 • податкова накладна (якщо ФОП є платником ПДВ);
 • чеки РРО.

Щодо товарного чека, який має довільну форму, все не так просто. Товарний чек має містити надпис “товарний чек” та відповідати вимогам пункту 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, крім відображення у ньому фіскального номера РРО і напису “фіскальний чек” (роз’яснення ДФС у 109.10 ЗІР). Таким чином, товарний чек має містити такі обов’язкові реквізити:

 • назву суб’єкта господарювання та його ІПН (індивідуальний податковий номер);
 • номер свідоцтва про реєстрацію;
 • найменування, кількість і вартість придбаних товарів;
 • дату (день, місяць, рік) проведення розрахунків, підпис особи, яка здійснила такі розрахунки.

Читайте також: Особливості заповнення податкового звіту за формою 1дф

ПДФО та військовий збір при закупівлі у ФОП

Для того, щоб не виступати у ролі податкового агента, як це вимагається при закупівлі товарів (послуг) у звичайних фізосіб, підприємству необхідно отримати від підприємців підтверджувальні документи:

 • якщо ФОП перебуває на загальній системі – виписку з ЄДР;
 • якщо ФОП перебуває на єдиному податку – витяг або виписку з ЄДР, де зазначено види діяльності ФОП та витяг з Реєстру платників єдиного податку.

Якщо копії вищеназваних документів не надані, то підприємство зобов’язане сплатити ПДФО та військовий збір як податковий агент та утримати їх з суми виплати такій фізособі.

Нагадуємо, що якщо ФОП, яка перебуває на єдиному податку, отримає дохід за незазначеним у ЄДР видом діяльності, то вона зобов’язана буде сплатити з нього податок 15 % та втратить можливість перебувати на спрощеній системі оподаткування з обов’язковим переведенням на загальну систему.

Відображення виплат доходів підприємцям у формі 1ДФ

Незалежно від того, чи був оподаткований дохід, що був виплачений ФОП під час закупівлі товарів (послуг), його треба відобразити в формі № 1ДФ під ознакою “157”, яка має назву “Дохід, виплачений самозайнятій особі” (лист ДФС від 19.03.2015 р. № 625/2/99-99-17-02-02-10).

 
В настоящее время чтобы получить деньги в долг, совсем не обязательно идти в банк и даже не нужно иметь банковский счет. Можно получить займ на киви кошелек https://krednal.ru/dengi-v-dolg-srochno/zaym-na-kivi-koshelek-bez-otkazov-mgnovenno-onlayn/. Переходите по ссылке и получите самое выгодное предложение.

Які документи треба оформляти при купівлі товарів чи послуг у ФОП
3.8 (76.47%) 17 votes

One Response to Які документи треба оформляти при купівлі товарів чи послуг у ФОП

 1. Людмила:

  Доброго дня. Скажіть, будь ласка, яким документом можна оформити (підтвердити) отримання готівки (між двома ФОПами) згідно договору надання послуг, якщо в договорі вказано, що оплата здійснюється авансом щомісяця до 10 числа, а акт прийому-передачі надання послуг підписується в кінці місяця??

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.51MB/0.00034 sec