Як заповнити річну декларацію з податку на доходи фізичних осіб для підприємця на загальній системі. Інструкція та приклад заповнення декларації про майновий стан та доходи

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Шановний відвідувач, якщо ти не маєш статусу фізичної особи — підприємця, то для тебе написана інша стаття Як заповнити річну податкову декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб. Хто подає та як подавати? А також приклад (зразок) заповнення

Також читаємо оновлену тему про заповнення декларації про майновий стан та доходи на форумі http://forum.byhgalter.com/zapovniti-richnu-deklaraciu-pro-maynoviy-stan-ta-dohodi-fop-na-zagalniy-sistemi-t322.html.

Відповідно до пункту 177.5 Податкового кодексу підприємці на загальній системі оподаткування повинні щороку подавати декларацію про майновий стан та доходи. За результатами цієї декларації підприємець сплатить визначену у ній суму податку на доходи фізичних осіб, зменшену на розмір авансових платежів які він сплачував протягом року та на вартість торгового патенту (збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності). Також підприємець визначить розмір авансових платежів з ПДФО, які він повинен буде сплачувати протягом наступного податкового року. Докладніше про авансові платежі з ПДФО читайте у статті Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування.

Форма декларації та порядок її заповнення затверджена Наказом Міністерства Фінансів від 07.11.2011 №1395. Порядок заповнення зовсім «свіжий», тому заповнювати нову форму декларації підприємці на загальній системі оподаткування будуть вперше. Бланк декларації можна скачати за цим посиланням.

Способи подання декларації з ПДФО до податкової служби

Річна декларація про майновий стан та доходи подається до органу державної податкової служби в один з таких способів на вибір платника податку:

 1. особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
 2. надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
 3. електронною поштою за наявності електронного цифрового підпису.

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування не здійснював діяльності протягом податкового року, то він все одно зобов’язаний подавати декларацію з ПДФО до податкової служби з нульовими показниками.

Строки подання декларації та строки сплати ПДФО за її результатами

ФОП на загальній системі оподаткування подають до податкової служби річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового року.

Підприємець на загальній системі оподаткування сплачує протягом року авансові внески з ПДФО, які визначаються виходячи з чистого доходу за попередній календарний рік. Чистий дохід за звітний рік може бути як меншим так і більшим ніж за попередній. Відповідно, результатом подання річної декларації з податку на доходи фізичних осіб може стати як податок до сплати так і переплата.

У разі виникнення ПДФО до сплати, згідно пункту 57.1 Податкового кодексу, ФОП має сплатити податкове зобов’язання, визначене у декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку її подання.

Якщо авансові внески з податку на доходи фізичних осіб виявилися вищими за розмір податку за результатами річної декларації, згідно пункту 177.5.3 ПКУ сума переплати підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів або поверненню платнику податку.

Які таблиці та додатки заповнювати?

Річна декларація з податку на доходи фізичних осіб складається з основної декларації та додатків.

Згідно пункту 3 Розділу ІІ порядку заповнення декларації «Розділи I — VI декларації та додатки до декларації (крім додатка 9 до декларації) заповнюють усі платники податку». Інші розділи основної декларації заповнюють окремі категорії громадян. Поглянувши на таблиці I – VI основної декларації, можна сказати, що ФОП на загальній системі заповнює таблицю ІІІ «Доходи, отримані фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності» та таблицю V «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб», оскільки туди переноситься показник з таблиці ІІІ.

Згідно пункту 2 Розділу ІІ «додатки до декларації заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках». Тобто, в тому разі, якщо приватний підприємець на загальній системі оподаткування у звітному податковому році мав виключно доходи від підприємницької діяльності, то він заповнює тільки додаток 7.

Зразок заповнення службових полів декларації, таких як найменування органу ДПІ і таке інше, я наводити не буду, а лише наведу приклад заповнення основних таблиць та порядок розрахунку показників.

Основні моменти заповнення річної декларації

Дані у декларацію з ПДФО переносяться з книги обліку доходів та витрат. Про порядок її заповнення та ведення можна почитати у цій статті Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад. На мій погляд, методика заповнення декларації доволі проста. У кожному рядку є формули та підказки, як розраховується той чи інший показник.

Відповідно до пункту 177.5.2 ПКУ, новостворені підприємці, або ті, хто перейшов на загальну систему із спрощеної системи оподаткування, повинні подати до податкової служби декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи. Фактично подання цієї декларації потрібно лише для визначення авансових платежів з ПДФО. Тобто декларація за перший квартал ніяк не впливає на річну декларацію.

Річна декларація про майновий стан та доходи може бути «звітною», «новою звітною» та «уточнюючою».

Якщо поглянути на таблицю І додатку 7, то можна побачити, що її необхідно заповнювати в розрізі видів економічної діяльності, згідно КВЕД, за здійснення яких одержано дохід. Відповідно, для заповнення декларації в розрізі видів діяльності, слід розділити і витрати, які поніс підприємець для отримання доходу за кожним видом. На мою думку, це зробити дуже і дуже складно, а у переважній більшості випадків просто неможливо.

У зв’язку з цим постає питання, що буде, якщо цього не робити? Яка відповідальність чекає на ФОПа, якщо він не буде розділяти доходи по КВЕДам? Ну це буде порушенням Наказу №1395, а саме п.8.1 Розділу IV. А це тягне на відповідальність передбачену статтею 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 75 до 170 грн. Більше нічого на думку не приходить.

Хоч порядок ведення книги обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування не передбачає підбиття щомісячних підсумків у графі «чистий дохід», для розрахунку річного ПДФО підбити підсумки та порахувати чистий дохід за кожен місяць року все таки доведеться.

Умови прикладу для заповнення

Підприємець здійснює один вид діяльності. Як завжди, він займається торгівлею. Для спрощення прикладу припустимо, що від цих видів діяльності він отримує дохід порівну. Дані для річної декларації з ПДФО повністю беруться з книги обліку доходів та витрат. За звітний податковий рік він мав наступні показники в кожному з місяців (зображення можна збільшити):

річна декларація з ПДФО
Маємо: 5 місяців з чистим доходом, 3 місяці діяльність не велася, 4 місяці підприємець мав збитки.

Зразок заповненої податкової декларації про майновий стан та доходи

Приклад починається з заповнення додатку 7, оскільки заповнюється спочатку він, а потім вже таблиця ІІІ основної декларації. Цифри з додатка 7 переносяться до таблиці ІІІ. Натискаємо на зображення та дивимося у збільшеному розмірі.

річна декларація з ПДФО
 

річна декларація з ПДФО
 

річна декларація з ПДФО

Розшифровка, як рахувались показники та звідки вони взялися

Заповнення таблиці І додатка 7

Заповнення таблиці І річної декларації з ПДФО дуже просте. Значення повністю переносяться з книги обліку доходів та витрат. У розділі нашої статті «Умови для прикладу заповнення» це буде нижній рядок таблиці нашого прикладу.

Заповнення таблиці ІІ додатка 7

Рядок 1. Визначаємо розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу. Він  визначається шляхом ділення графи 7 таблиці І додатка 7 на кількість місяців, протягом яких одержаний такий дохід. Наш підприємець одержував чистий дохід на протязі 5 місяців. У всіх інших він мав або збитки або зовсім не працював. Саме на 5 ми і будемо ділити наш чистий дохід.

61 000 / 5 = 12 200 грн. – середньомісячний річний оподатковуваний дохід.

Рядок 2. Мінімальна заробітна плата, встановлена станом на 1 січня 2011 року складає 941 грн. Десять мінімальних заробітних плат складає 9 410 грн.

12 200 – 9 410 = 2 790 грн.

Якщо середньомісячний дохід менше ніж 10 мінімальних заробітних плат, то у цій графі ставиться нуль.

Рядок 3. Тут є формула:

((15 % х (рядок 01 — рядок 02) + 17 % х рядок 02) х кількість календарних місяців, протягом яких одержано такі доходи)
(15% * (12 200 — 2 790) + 17% * 2 790) * 5 = (15% * 9 410 + 17% * 2 790) * 5 = (1411,5 + 474,3) * 5 = 9429 грн.

Це річна сума ПДФО, яку підприємець на загальній системі має сплатити за звітний податковий рік.

Рядок 4. Сума збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, сплаченого платником податку протягом звітного (податкового) періоду. Припустимо, що вартість торгового патенту, який підприємець придбавав протягом року складає 2 000 грн.

Рядок 5. Сума річного податку на доходи фізичних осіб, зменшена на вартість торгового патенту.

9 429 – 2 000 = 7 429 грн.

Рядок 6. Припустимо, що при поданні річної декларації з ПДФО за попередній рік, підприємець визначив суму авансових платежів в розмірі 6 000 грн. Цю суму він сплатив за чотири рази по 1 500 грн. за один платіж. У шостий рядок ставимо 6 000 грн.

Рядок 7. У разі, якщо різниця між п’ятим та шостим рядком позитивна, то її ставимо у рядок 07.01, якщо негативна – у рядок 07.02. В нашому випадку різниця позитивна 7 429 – 6 000 = 1 429 грн. Тому її ставимо у рядок 07.01.

Якщо б ми отримали негативну різницю, то її треба було б поставити у рядок 07.02. Ця сума підлягає або зарахуванню у рахунок майбутніх платежів з ПДФО (на лицевому рахунку підприємця виникає переплата), або поверненню. Для повернення треба буде писати заяву і все це буде дуже важко, проте це тема для іншої статті.

Рядок 08. В ньому стоїть формула. Рядок 3 * 25%. Розраховуємо та отримуємо 9 429 * 25% = 2 357,25 грн. Цю суму підприємцю на загальній системі доведеться сплачувати у наступному році чотири рази до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада.

Згідно пункту 177.5.1 ПКУ «Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах)». Тобто, згідно Податкового кодексу, авансові платежі з ПДФО можна визначити в розмірі більше ніж 2 357,25 грн., проте ніяк не менше.

Заповнення таблиці ІІІ основної декларації

Заповнення таблиці ІІІ основної декларації дуже просте. Дані у цю таблицю переносяться з додатка 7 (у відповідних графах є підказки, показники з яких граф додатка 7 ставити у таблицю ІІІ основної декларації). На їх заповненні зупинятися докладніше навіть не варто.

Відповідальність за неподання або за неправильне заповнення

Відповідальність за неподання або несвоєчасне поданні річної декларації з податку на доходи фізичних осіб для приватного підприємця на загальній системі оподаткування передбачена статтею 120 Податкового кодексу. Неподання або несвоєчасне подання декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн.

Як заповнити річну декларацію з податку на доходи фізичних осіб для підприємця на загальній системі. Інструкція та приклад заповнення декларації про майновий стан та доходи
Оцініть статтю

74 Responses to Як заповнити річну декларацію з податку на доходи фізичних осіб для підприємця на загальній системі. Інструкція та приклад заповнення декларації про майновий стан та доходи

 1. Вчасно, корисно. Дякую.

 2. Такі статті підприємцям треба читати ДО візита в податекову, а то виходять з неї і незнають яку декларацію купувати, з вкладишами чи без і що з ними робити))

 3. Юля:

  Дуже вдячна за вашу клопітку працю, завжди вчасно, доречно….
  Величезний внесок в бухгалтерсько -податковий розвиток підприємців
  ДЯКУЮ!!!!!

 4. Данило:

  Подяка автору за дуже корисну інформацію. Прошу підказати, я зареєстрований приватним підприємцем в листопаді 2011 року. Яку форму декларації необхідно подавати, стару форма1, чи вже нову? І стосовно продажу об»єкту нерухомості (нежитлове приміщення), яким чином законодавець трактує значення дохід від продажу? В нього включається вся сума по договору купівлі-продажу, чи різниця?

  Дякую.

 5. Сергій:

  Доброго дня. Ось така ситуація: приватний підприємець перейшов в добровільному порядку в 4-му кварталі 2011 р. на загальну систему, до цього підприємець був на спрощеній системі ще з дня держреєстрації. Зараз, у зв’язку зі змінами в ПКУ, виникло бажання повернутися на єдиний податок. В 4-му кварталі підприємницька діяльність не здійснювалась. Як мені відзвітуватись перед податковою за цей один квартал. Подавати 1 чи 2 декларації (одну за наслідками 1-го кварталу на загальній системі, а річну, чи вони збігаються)? Суму очікуваного чистого доходу, я так зрозумів, мені прийдеться поставити. Але потім, перейшовши на спрощену систему з 01.01.12, я мені платити ці авансові платежі? Дякую!

 6. Наталія:

  Дуже дякую! Як завжди, вчасно і зрозуміло!!!!

 7. Роман:

  Добрый день. С примера я так понял, что если месяц получился в убыток, то мы можем с общего годового дохода вычесть этот месяц и в книге доходов-расходов тоже отображаем этот месяц с минусом
  (графа 12 книги). Эти правила, где-то прописаны?? Всегда почему-то думал, если убыток в месяце, то стави «0»..

 8. Данило, нову форму декларації слід подавати. Цей об’єкт нерухомості ви реалізуєте як звичайна фізична особа чи як підприємець? Взагалі витрати на придбання основних засобів до складу витрат ФОП на загальній системі не включається, оскільки вони не є витратами операційної діяльності.
  Сергій, думаю, що треба подати одну декларацію — річну. Авансові платежі вам сплачувати не треба буде, оскільки ви будете платником єдиного податку.
  Роман, на а якщо ви свій дохід, наприклад 100 тис.грн. отримаєте у одному місяці, та у цьому місяці не понесете ніяких витрат. А ваші витрати, які складуть, наприклад 99 тис.грн. ви понесете у всіх наступних місяцях року. Який буде ваш чистий дохід, якщо ви у кожному місяці, в якому у вас будуть витрати, будете ставити 0?

 9. Анна:

  Вопрос о месяцах , в которых получен убыток. В примере доход считается как среднеарифметическое за 12 месяцев, но месяцы с убытком обычно из расчета исключались

 10. Аничка:

  Доброго дня, підкажіть, будь ласка, як заповнити декларацію в такій ситуації:
  1. У І і ІІ кварталах 2011р. підприємець отримав виручку на спрощеній системі (2 види діяльності:опт.торг. та інф.-маркет. послуги) в сумі 385 000 грн.
  2. З 1.07.2011р. перейшли на загальну систему опод-ння без здійснення діяльності, тобто в ІІІ і ІV кварталах 2011р. дохід дорівнював 0,00 грн.
  Запитання:
  1. Чи потрібно і, якщо «так», то в якому розділі вказувати виручку, отриману будучи єдиноподатником?
  2. Куди і як саме записати результати «бездіяльності» за другу половину року?
  Буду ДУЖЕ ВДЯЧНА за відповідь.
  P.S. Декларацію за ІІІ квартал, тобто перший на заг.сис-мі не здано (оплачено штраф 170+51). Авансових платежів в 2011р. не платили (діяльності не було). З 01.01.2012 знову перейшли на спрощену систему. Чи потрібно доздавати цю декларацію за ІІІ квартал?

 11. Анна, у якому прикладі ви це побачили? В прикладі у статті річний чистий дохід ділиться на 5.
  Аничка, дохід, який отримали на спрощеній системі оподаткування у річній декларації з ПДФО не відображається. Таблиці звіту у вас будуть з нулями. Якщо за неподачу декларації вже заплатили штраф, то можна не подавати.

 12. Руслана:

  Дякую. Дуже гарний ,зрозумілий та доступний приклад . Підскажіть будь-ласка витрати рахувати по касовому методу, тобто, що за рік перерахували за товар ,чи ЗП, чи інші витрати. Звичайно підтверджені документами.

 13. Алексей:

  А что по поводу тех, кто работал на едином налоге? Есть ли какая-либо публикация с порядком действий? Не нахожу.

 14. ира:

  Сьогодні була в податковій, інспектор завірив, що ділить треба на 12 місяців, без розбивки на доходні і недоходні місяці…тобто починати треба з 7 додатку, потім графа 7 (годовий ч.дохід)) ділимо на 12 міс. і вносимо до 01 строчки…Перепитала 3 рази-дивились на мене як на …Хто правий?

 15. ира:

  …перезвонила на гарячу лінію ДПА- роз»яснення будуть пізніше)))Ужас))Будь ласка допоможіть ше з одним питанням…Я займаюсь поліграфічною діяльністю, тобто у мене є заказb, я їх перезаказую на типографіях і або в інших рекламних агенствах і виставляю рухунки на товар чи послуги контрагентам…тобто фактично є посредник.в кведах пишу поліграфія, реклама і т.д.Тобто фактично у мене немає придбаних мат цін.-мені заказали послуги чи поліграфічну продукцію- я перезаказала- з націнкою продала(грубо).Чи взагалі маю право вказувати такі кведи, якщо сама не надаю ці послуги?і куди відносить витрати в 6 колонку?Дужу дякую !

 16. Виталий:

  Добрый день.В примечании 5 к декларации сказано что разделы VII -X и приложение 9 заполняют только некоторые категории граждан,которые обязаны это делать согласно закону.Что это за категории и на основании какого закона они определены?относятся ли к ним ФОП работающие на упрощенной системе?Спасибо.

 17. Руслана, позиція податкової служби — витрати по касовому методу. Почитайте цю статтю http://byhgalter.com/viznannya-vitrat-pidpriyemcem-na-zagalnij-sistemi-kasovij-metod-chi-metod-naraxuvannya/
  Алексей, цю декларацію платники єдиного податку не подають.
  ира, я не люблю покладатися на те, що кажить інспектор. На що покладатися вам, вирішувати, звичайно ж, тільки вам. По КВЕДах, я думаю, що можете. У шостій графі вказуєте вартість товарів та послуг, які ви отримуєте від фірм, та потім реалізовуєте своїм покупцям.
  Виталий, по окремим категоріям громадян не можу сказати. Спрощенці, щодо доходів, отриманих від підприємницької діяльності, цю декларацію не подають.

 18. Алексей:

  Отлично, спасибо большое. Т.е. единщику только ежеквартальный отчёт (ну, это то что уже сдано) и персонификацию необходимо сдавать?

 19. ира:

  дякую…а можна віднести на витрати (загальна система+пдв) комп ютер і прінтер куплений в магазині -не по безналу?я проводи тільки суми витрат по безналу, а як підрахувала податки, то валідол пила))

 20. Михаил:

  «Алексей, цю декларацію платники єдиного податку не подають.»

  Я нахожусь на едином налоге. Обязали подавать декларацию!!! «Податкова декларація про майновий стан і доходи» И бланки все выдали. Сижу и думаю что делать…

 21. Віка:

  я извиняюсь, но мне всё-таки кажется, что рядок 01 не совсем правильно посчитан: сумма 61 тыс у нас получилась сложением прибыли за 9 месяцев (и прибыль и убыток), а делим на 5 (только на кол-во месяцов, в которых была прибыль)…а где делись 4 месяца с убытком, т.е получается рядок 01: 61000/9 = 6778, а это уже другая сумма налога…. ?

 22. надія:

  Дуже вдячна за допомогу. Але мене ще цікавить, чи можна відносити на витрати сплату кредиту та відсотків (кредит для будівництва готелю)

 23. Алексей, платник єдиного податку подає річний звіт з ЄСВ.
  ира, те, що купили за готівку у витрати відносити можна, проте податкова служба проти віднесення до витрат вартості основних засобів, таких як комп’ютер та принтер, оскільки вони не є операційними витратами.
  Михаил, ви повинні її подавати тільки в тому разі, якшо у податковому році отримували непідприємницькі доходи. Тобто доходи від видів діяльності, які не зазначені у вашому свідоцтві платника єдиного податку.
  Віка, вибачатися не треба, для цього і існують форуми, щоб кожен висловлював свою точку зору. Питання цілком логічне. Проте, я вважаю, що зараз говорити про те, що якийсь варіант правильний, а якийсь неправильний не можна. З цього приводу немає роз’яснень. На користь вашого прикладу та на користь того прикладу, який описаний у статті є свої аргументи. Про ваш варіант я, звичайно, думав, проте я обрав ділення на 5, оскільки краще заплатити більше, ніж менше та потім попадати на штрафи. Поки з цього приводу не буде офіційних роз’яснень точно сказати на скільки ділити не можна.
  Надія, з серпня 2011 року не можна, оскільки ці витрати не є витратами операційної діяльності.

 24. Людмила:

  Добрый день. Я підприємець на загальні системі і працюю за трудовим договором як найманий працівник.Підскажіть будь-ласка, чи потрібно в декларації , (крім таб.3,5), відображати нараховану з/п в таб.2 код 01.01.

 25. кАТЯ:

  ПОМИЛКА в тексті

  ядок 3. Тут є формула:

  ((15 % х (рядок 01 – рядок 02) + 17 % х рядок 02) х кількість календарних місяців, протягом яких одержано такі доходи)

  (15% * (12 200 + 2 790) + 17% * 2 790) * 5 = (15% * 9 410 + 17% * 2 790) * 5 = (1411,5 + 474,3) * 5 = 9429 грн.

  рядок 1 — рядок 2 а в прикладі стоїть знак +

 26. Наталія:

  Доброго дня!Дякую за інформацію!А можна ускладнити Ваш приклад?ФОП здійснює два види діяльності роздрібна торгівля( зі сплатою патенту) і послуги (безготівка).Тоді в рядок 03 Додатку 7 попадає річна сума ПДФО з обох видів діяльності. А рядок 05 Додатку 7 пропонує зменшити цю річну суму ПДФО на вартість патенту.Суть питання: то на вартість патенту зменшуємо ВЕСЬ нарахований річний ПДФО чи тільки ту його частину, що від роздрібної торгівлі (тобто патентованого виду діяльності) ??? Підкажіть, будь-ласка! ДЯКУЮ!

 27. Натали:

  Я, ничего не понимаю в этой новой диклорации! Я часный предприниматель физ. лицо на общей системе налог., не веду деятельность уже два года с лишним, работаю на фирме по трудовой книжке. Как мне правильно заполнить декл. за 2011 год нового образца «Податкова декларація про майновий стан і доходи»? Я должна заполнить по-мимо 1 раздела » Загальні вйдомостй» ещё и 2 раздел»Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» п. 01.01 заробітна плата. Куда вносить название и реквизиты фирмы, на которой работаю!? Блин, без стакана не разобраться! Помогите профану, а я могу помочь в пошиве и консультации модной одежды!

 28. Дана:

  Добрый день! Подскажите, пожалуйста, я перешла на общую систему с апреля 2011 года, декларацию с 04-12 месяц не подавала. Годовую декларацию сдам, а что делать с квартальными, которые не сданы??? Чем это чревато? Заранее спасибо!!!

 29. Николай:

  Сегодня столкнулся с таким вопросом.ФОП на общей системе.В декларации согласно указанного примера из книги берется чистая прибыль= (доход-расходы-ЕСВ-др.).В ПФУ при сдаче дод.5 требуют,что бы та же сумма была указана в гр.2.Вопрос: 1.Как может быть в дод.5 по ЕСВ в гр.2 сумма чистой прибыли, если декларацией и книгой предусмотрено указывать ЧП без ЕСВ. 2.Как быть с месяцами, в которых отрицательная ЧП.В декларации считается средняя сумма, а дод.5 по ЕСВ-по месяцам,там отрицательные суммы не предусмотрены,т.е. будет расхождение? В ПФУ после долгих совещаний предложили на мой взгляд дикий выход-сделать как в декларации,а сумму ЕСВ уменьшить в последнем месяце,т.е.подогнать (зачем тогда весь учет?!). Буду Вам очень благодарен за своевременный ответ.Спасибо!

 30. Андрій:

  Дякую за гарне обгрунтування, було багато запитань залишилось одне. Стаття якраз вчасно!

  І квартал 2011 року працював на єдиному податку (доходів 0) в ІІ-ІV кварталах працював на загальній системі (були доходи). Чи можу я і чи потрібно зазначати витрати єдиного податку, які я сплачував у 1-му кварталі у рядку 04 «Сума збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, сплаченого платником податку протягом звітного (податкового) періоду» додатку 07. Чи витрати єдинщика не можна приписувати до витрат на загальній системі.
  Ще маленьке зауваження (запитання) у зразку доходів за рік (таблиця) суми відображаються просто у кожному місяці, а чи не повинні вони бути відображені з наростаючим підсумком?

  Дякую!

 31. Людмила, я думаю, що треба відображати одночасно із зазначенням суми ПДФО, яка була утримана з вашої заробітної плати вашим робтодавцем.
  кАТЯ, дякую, виправив, головне, що до помилки у результаті це не призвело.
  Наталія, до рядку 3 додатку 7 попадає річна сума ПДФО від обох видів діяльності, проте попадає вона у рядок «Усього». Щодо зменшення ПДФО на вартість торгового патенту, я думаю, що оскільки у рядку 5 таблиці ІІ додатку 7 є формула, згідно якої (позитивне значення (рядок 03 — рядок 04)), а у рядку 03 відображається весь ПДФО від обох видів діяльності, то зменшувати треба всю суму.
  Натали, а чому ви думаєте, що у вашій річній декларації треба відображати реквізити фірми?
  Дана, штрафом за неподання декларації 170 грн. відповідно до пункту 120.1 ПКУ.
  Николай, 1. Цитата: «если декларацией и книгой предусмотрено указывать ЧП без ЕСВ». Звідки ви це взяли?
  2. По цьому питанню написано дві статті. Почитайте їх. http://byhgalter.com/zbitki-yesv-ta-pdfo-dlya-pidpriyemcya/ та http://byhgalter.com/richnogo-yedinogo-socialnogo-vnesku/ .
  Те, що у ПФ запропонували підігнати, це звичайно гарно, проте що вони скажуть під час перевірки.
  Андрій, витрати єдинника ніяк не стосуються витрат на загальній системі. Окрім випадку, описаного у цій статті http://byhgalter.com/chi-mozhe-fop-na-zagalnij-sistemi-vklyuchati-do-skladu-vitrat-vitrati-shho-buli-poneseni-do-perexodu-na-zagalnu-sistemu-opodatkuvannya/
  У Наказі №1025 сказано: «У графі 3 щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.» Про наростаючий підсумок тут нічого не сказано.

 32. Ірина:

  А як же тоді повинен заповнити декларацію Підприємець, який здійснював торгівлю на базарі. Він платив фіксований податок і тепер має нарахувати собі ще ПДФО за рік і змінувати сплачений фікс. податок ?

 33. Надія:

  Підскажіть, буд ласка, яку форму деклараціїї (нову чи стару) потрібно здавати підприємцю на загальній системі оподаткування, який не отримує доходи. І чи потрібно подавати додатки теж з нульовими показниками?

 34. Алла:

  Займаюсь роздрібною торгівлею підакцизним товаром та здаю в оренду власне нерухоме майно.Заповнюю в декларації додаток 3 та додаток 7.В 2 розділі декларації рядок 01.05 відображаю суму отриманого доходу від оренди 100 грн.( додаток3), а в 3 розділі рядок 02 відображаю суму доходу від основної діяльності 1000 грн.( додаток7). В 5 розділі рядок 8 відображаю загальну суму доходу ,а саме 1100 грн. Підскажіть, чи вірні мої дії?

 35. Наталья:

  Підкажіть, будь ласка, що робити, якщо при заповненні додатка 7 декларації значення рядка 04( сумма збору за провадження деяких видів діяльності) більше значення рядка 03( сума податку на доходи фізосіб)?

 36. Ирина:

  При заполнении дод 7 возник вопрос:в строчке 5(строчку3- строчка 4) получается отрицательное значение. Как быть ? ставим с минусом или ноль?

 37. Наталія:

  Добрий день! Дякую, пане Олексій, за вичерпну і вчасну відповідь!!!

 38. Ирина:

  подскажите пожалуйста, если у предпринимателя два вида деятельности и при заполнении книги доходов и расходов он переписывает из книг наемных рабочих только суммы дохода, а суммы затрат — на зароботную плату и т.д. записываются в книгу предпринимателя одной строкой (не разбивая ее по видам деятельности, предположим ведомость начисления и выплаты з/платы одна- общая по всем наемным рабочим), как же можно в декларации это разделить? или придется в ручную эту сумму вычислять?? такой же вопрос касается и других затрат — предположим акта выполненых работ по обслуживанию РРО, он один, выписанный на одно чп только кассовые обслуживались по двум видам кведа.. спасибо за ваш ответ

 39. Надія, треба подавати форму, яка описана у статті.
  Ірина, підпримєць на фіксованому податку також заповнює цю декларацію, проте не так як описано у прикладі. Приклад розрахунку тільки для ФОПів на загальній системі.
  Алла, п.2.9 Наказу №1395 «У рядку 01.05 вказується сума доходів від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), житловий найм (піднайм), розмір яких визначається у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 розділу IV Кодексу. У разі отримання таких доходів разом з декларацією заповнюється та подається додаток 3 до декларації.» Тут ви вказуєте дохід від оренди тільки в тому разі, якщо ви здаєте її як звичайна фізична особа (не підприємець). Якщо ви здаєте майно в оренду в якості приватного підприємця, то цей дохід включаєте до загальної суми підприємницького доходу.
  Наталья та Ирина, пункт 8.9 Наказу №1395 «У рядку 05 вказується сума податку, зменшена на суму збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності. Значення рядка 05 дорівнює позитивному значенню різниці між значеннями рядка 03 та рядка 04. У разі якщо різниця між значеннями рядка 03 та рядка 04 має від’ємний результат, то значення рядка 05 дорівнює нулю.»
  Ирина, розділити витрати по видах діяльності майже неможливо. Цьому питанню приділена частина статті. Більше того, при проведенні перевірки, як податкова служба у вас це перевірить? Я б розділив витрати так би мовити «на око».

 40. тетяна:

  На думку працівників місцевої податкової у рядки 04 та 06 додатка 7 до декларації потрібно (за логікою) ставить не сплачені ,а нараховані суми ,хоча в самій таблиці та інструкції ставиться слово «сплачених».Як на Вашу думку правильно заповнити ці ячейки?Дякую

 41. Сергій:

  Підкажіть , будь ласка, що ставити в 05 рядок ІІ розділу додатку 7 якщо сума збору в 04 рядку перевищує суму податку з 03 рядка? Від»ємне число?

 42. Ольга:

  Доброго дня. Дуже вдячна за просту і зрозуміло написану статтю. У мене виникло таке питання: всі говорять про податкове навантаження. А як його порахувати правильно і скільки воно має складати у відсотках. ФОП на загальній системі займається транспортними перевезеннями.

 43. Георгій:

  Підкажіть будь-ласка, чи потрібно заповнювати додаток №7 якщо на протязі року не було доходів і діяльності ФОП на загальній системі оподаткування?
  Дякую за відповідь.

 44. Николай:

  To:1. Цитата: «если декларацией и книгой предусмотрено указывать ЧП без ЕСВ». Звідки ви це взяли?—> Гр.12 Книги (Чистий доход)=гр.3 (Полученый доход)-грн.6 (Расходы на товары)-гр.9 (Расх.на ОТ и начисл.на ЗП)-гр.10 (Др.расходы). То же в декларации-гр.5 =»витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату»,которая не входит в гр.7

 45. тетяна, хіба може підприємець нарахувати плату за торговий патент, або хіба може він просто нарахувати авансові платежі? Нажаль, я не бачу тут логіки. Якщо ці суми не сплачені, то на них підприємець не має права зменшити свій річний ПДФО.
  Сергій, на ваше питання вже відповідь надавалася, читайте коментарі.
  Ольга, це залежить від позиції вашої податкової інспекції. Фактично, податкове навантаження — це мінімальна сума податку, яку ви, на думку податкової, маєте сплатити до бюджету. Почитайте цю статю про податкове навантаження http://byhgalter.com/podatkove-navantazhennya-z-pdv-ta-podatku-na-pributok-abo-chomu-u-vas-ne-prijmayut-zvitnist/
  Георгій, Згідно наказу №1395 «Додатки до декларації заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.» Тобто, заповнювати його не треба (виходячи з вимог наказу). Проте не виключено, що у вашій місцевій податковій у вас можуть попросити його подати.

 46. Леся:

  Зареєстрована як приватний підприємець. Маю у власновні нежитлове приміщення , яке згідно договору купівлі-продажу перейшло мені у власність як ФО-Підприємцю. Чи можу я комунальні витрати відносить на валові витрати , якщо перебуватиму на загальній системі оподаткування ???
  Дякую.

 47. Анатолий:

  ЧП начавший работать на ОС в 2011 году полностью оплатил подоходный налог за 1 квартал 2011 года. В какие графы декларации относить уплаченный налог за 1 -й квартал. К аванасовым его отнести нельзя. Авансовых платежа было всего три, но кроме них были обычные платежи по подоходному налогу в течении 20011года (личное решение и причины для такого решения были). Куда их относить? В налоговой толком ответить не смогли….Да уж. Как не заполнишь эту декларацию — скажут не правильно.

 48. В якій ще країні така «цікава» тема як заповнення Декларації викликає таку кількість запитань, розяснень і варіантів компромісів???)))

 49. леся:

  скажіть як правильно заповнити якщо я працювала лишень до першого квітня 2011року а книгу обліку доходів і витрат втрачено

 50. Олег:

  Приветствую,прошу ответить на мой вопрос , я являюсь частным предприниматлем без деятельности ,нужно ли указывать в декларации в разделе VII приватизированную квартиру и садовый участок (без дома)?

  спасибо

 51. Леся, зможете відносити на підставі частини в) пункту 138.10.2 Податкового кодексу.
  Анатолий, а чому їх не можна віднести до авансових? Вони є авансовими та відносяться до рядку 06 Додатку 7.
  леся, не бачу проблем в вашому випадку. Ви знаєте суму річного чистого доходу, її ви вказуєте у декларації.
  Олег, не потрібно.

 52. Александр:

  Хочу поддержать сомнения Вики по поводу определения среднемесячного чистого дохода при наличии убыточных месяцев в году.
  Мне в налоговой инспекции (отдел консультаций) тоже сказали, что чистый доход за год нужно делить на 12 месяцев, т.е. период, когда ФЛП находился на общей системе налогообложения.
  А по-поводу мнения, что лучше переплатиь лишнее, чем потом получить штрафы, могу возразить, мотивируя это тем, что на 1-й и 2-й квартал 2012 года наложен мораторий на проверки «мелких» предпринимателей органами налоговой службы. И штрафы за нарушения налогового законодательства в этом периоде только 1 грн.
  Так что в период адаптации к условиям нового законодательства можно спать спокойно, но особенно не расслабляться, ведь сами знаете: В КАКОЙ СТРАНЕ «ЖИВЁМ»?! 🙁

 53. Василь:

  Доброго дня! Підскажіть будь-ласка як бути?
  Ситуація наступна: я приватний підприємець на загальній системі, підприємницюку діяльність не веду, невчасно здав декларацію, здав сьогодні (10-02-2012) і інспектор видала мені 2 штрафи один 170 грн. + другий 50 грн… я давно не слідкую за законодавством :(, але хіба за одне порушення можна відповідати двічі? Причому «штрафи» були видані просто у вигляді реквізитів банківського рахунку і суми яку туди потрібно внести!
  Що робити? Якщо можна вкажіть статті та закони кодекси на які посилатись при розмові з інспектором.

  Дякую.

 54. Василь, поки вам не вручать протокол про адміністративне правопорушення, платити ви нічого не повинні.

 55. BADIK:

  Олексей у меня та же ситуация принимали декларацию только с1 февраля по9. Сдать не получилось на мой отказ платить два штрафа сказали твое личное дело. Но без копии сданной декларации не отчитаешься в пенсионке как быть

 56. BADIK:

  декларацию не принимают

 57. Спробуйте надіслати декларацію поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Це спробувати показати у ПФ.

 58. BADIK:

  Спасибо попробую но думаю это не пройдет . А как насчет того что весь январь декларации не принимали ссылаясь на то что не знают как их заполнять.

 59. Про це вам говорили в усному порядку. Тобто фактично, декларації приймали, але ви її просто не здали. Саме так будуть говорити, коли будуть штрафувати. Єдиний вихід з таких ситуацій, надсилати декларації по пошті.

 60. Дякую за корисну статтю!

  Чи не могли б Ви описати заповнення УТОЧНЮЮЧОЇ декларації.

  Підскажіть:
  1.Потрібно заповнювати лише розділ VI (Розрахунок под. зобов’язань у зв’язку з виправленням помилок)
  чи розділи ІІІ та V також?
  2. За якою формою подавати уточнюючу декларацію? За новою від 13.02.12? (сьогодні 24.02.12)

 61. 1. Дійсно, з цього питання інформації немає. Також незрозуміло, як треба робити, і з тексту порядку заповнення декларації. Логічно було б заповнити всю декларацію. Проте слід консультуватися з податковою службою.
  2. Уточнюючу декларацію здавати за новою формою.

 62. Інна:

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, якщо ФОП на спрощеній системі 2 група зареєстрована в січні 2012 і не отримує дохід поки, то чи потрібно подавати Податкову декларацію платника єдиного податку – ФО-П за 1й квартал (щоквартальна звітність)? І чи подається вона до 5 квітня? Що в ній писати? Тільки сплачені суми податку? Найманих працівників немає.

  І ще таке питання: чи змінюється сума податку з збільшенням мінімальної зарплати? Платити до квітня 214,60 грн., а з 1 квітня 218,80 і т.д. чи весь 2012 рік платити 214,60? (ст 293 ПКУ — ставки єдиного податку встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року — отже 214,60 протягом всього 2012 року?

  Отже, здавати 1 раз на рік звіт по ЄСВ та щоквартально подавати декларацію?
  Дуже дякую.

 63. Декларацію необхідно здавати в будь якому випадку. Про строки подання дивіться тут http://forum.byhgalter.com/fop-na-edinomu-podatku-vse-shcho-treba-znati-t27.html
  Пункт 293.1 ПКУ: Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі — мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
  Тобто на весь 2012 ставка єдиного податку така сума як і у січні 2012 року.

 64. Инга:

  Подскажите, я в 2011 году была плательщиком единого налога, в 2012 перевелась на общую систему. Годовую декларацию мне нужно за 2011 год подавать, как плательщик единого налога или уже как предпринимателю на общей системе? Так же отчет за первый квартал 2012 года ( отчет или декларацию за квартал) мне надо подать вместе с декларацией за год до 1 мая 2012 года?

 65. За свої доходи на єдиному податку ви відзвітували за четвертий квартал до 5 січня. Подали звіт платника єдиного податку. За перший квартал роботи на загальній системі подаєте декларацію про майновий стан та доходи.
  Річну декларацію подаєте тільки в тому разі, коли у 2011 році мали інші (непідприємницькі) доходи.

 66. Оксана:

  ФОП зареєстрований 25.07.2012 — з цієї дати і до 01.08.2012 господарських операцій не здійснював. З 01.08.2012 — заереєстрований платником єдиного податку ( 2-а група) з відповідною реєстрацією книги обліку доходів.Підкажіть будь-ласка1)чи потрібно було обов»язково заводити книгу облііку доходів і витрат загальносистемника ;2)За період з 25.07 по 01.08 — як і коли відзвітуватись у податкову;3) як і коли звітуватись у податкову за період після 01.08.2012?

 67. Все понятно,но у меня аренда и зар.плата выводят меня по итогу года на убыток?Какие расходы я могу не показывать в декларации? Как платить 34,7 ЕСВ?А в общем шикарная информация.

 68. Семен:

  Добрий день! Скажіть будь-ласка, якщо я паралельно с тим що підприємець, ще й найманий працівник і за мене звітує мій роботодавець (робота не пов`язана з підприємництвом). Яка специфіка заповнення декларації (таблиця 2) та зв`язок з іншими таблицями і відрахуваннями. Поруч з тим госп.діяльність я не вів. Чи треба взагалі зазначати те що я працюю на фірмі в цій декларації? Дякую.

 69. Семен:

  І скажіть будь-ласка кому необхідно заповнювати додаток 9 «Відомості про доходи, майновий стан, витрати, зобов’язання фінансового характеру членів сім’ї платника податку»?

 70. Марія Т:

  Прочитала коментарі і почала хвилюватись. Я веду звітність чоловіка. 1 і 2 кварталах були на єдиному податку на 2 групі, на третій квартал перевелись на загальну систему і до кінця року не вели діяльності. За перший і дргий квартал по єдиному податку звіти здані та все заплачено, а за третій не здавали і нічого не платили, бо по нулях все, так сказав наш інспектор. Зараз читаю, що люди поплатили якісь штрафи, це що і ми повинні заплатити? Якщо так, то як інспектора можна наказати за неправельну консультацію?Буду дуже вдячна.

 71. Юлия:

  а если у меня получается переплата и заполняется строка 07.02 что делать ? 08 заполнять или нет???

 72. Світлана:

  Як заповнювати декларацію на загальній системі , якщо не було діяльності цілий рік?

 73. Ольга:

  Ситуація: особа,зареєстрована як ФОП з 13 лютого 2013; платником єдиного податку зареєстрована з 1 березня 2013, а книга доходів дійсна з 19 березня 2013. З 20 лютого 2013 року почала вести діяльність.
  Запитання:
  1. З якого числа починати запис в Книзі доходів: з 1 чи 19 березня? Чи вказуються в даній книзі доходи отримані за лютий?
  2. В податковій дали заповнити декларацію про майновий стан. Заповнювати потрібно на основі даних за лютий?Хіба є ця декларація квартальною?

 74. инна:

  Я фоп на загальнiй системi оподаткування. Уже кiлька рокiв подаю декларацiю про майновий стан i доходи з прочерками, так як знаходжусь в декретнiй вiдпустцi i дiяльнiсть не веду. Цього року моi батьки приватизовували свою квартиру i 1/4 приватизували не мене. Чи повинна я в декларацii вказувати вартiсть моэi участки i платити за неi податок. Батьки при оформленнi квартирм платили всi необхiднi платежi. Дякую.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *