Як заповнити річний звіт з ЄСВ для ФОП на загальній системі

Практикующим опытным бухгалтерам а также просто новичкам, которые хотят учиться помогут книги по бухгалтерскому учету. Нелегкая бухгалтерская профессия может стать заметно легче.

Закінчився рік та фізичні особи- підприємці (далі ФОП) готують звіт до Міністерства доходів і зборів України по єдиному соціальному внеску (далі ЄСВ). Перелік суб’єктів господарської діяльності, які є платниками ЄСВ, а також існуючі на даний момент ставки податку, порядок їх розрахунку, нарахування та сплати ЄСВ затверджені Законом №2464 — IV від 08.07.2010р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». У цій статті викладені правила нарахування ЄСВ фізичною особою підприємцем на загальній системі оподаткування «за себе» і відповіді на питання, як правильно сплачувати внески і без помилок заповнити звіт з ЄСВ.

Яким документом затверджено форму річного звіту з єдиного соціального внеску?

ФОП на загальній системі оподаткування подають до Міндоходов звіт з ЄСВ за себе у вигляді таблиці 1 додатка 5, затвердженої Наказом Міндоходів №454 від 09.09.2013 року.

Способи подачі річного звіту з ЄСВ до органів Міндоходов

Звітність до Міндоходов, згідно пункту 2.1 порядку № 454, може надаватися:

а) в електронному вигляді через центр прийому та обробки електронної звітності з використанням цифрового друку (ЕЦП) згідно з порядком № 233. У цьому випадку звіт на паперових носіях надавати не потрібно;

б) на паперових носіях, які в обов’язковому порядку повинні бути завірені підписом ФОП та печаткою (за її наявності). Якщо у страхувальника чисельність працівників становить 5 осіб і більше, одночасно потрібно надати електронну форму звіту, збережену на відповідних носіях.

Здача звіту з ЄСВ до контролюючих органів поштою, як інші звіти, не передбачена.

Звіт надає особисто підприємець, або уповноважена ним особа, до органів доходів і зборів за місцем реєстрації. Звіт подається в повному обсязі. При відсутності хоча б однієї необхідної таблиці, зазначеної в переліку таблиць, звіт прийнято не буде. На паперових носіях звіт подається у двох примірниках. На одному посадова особа органу доходів і зборів ставить відмітку про приймання і повертає форму страхувальнику.

Строки подання річного звіту з єдиного соціального внеску для ФОП на загальній системі

Терміни здачі звіту з ЄСВ в Міндоходов ФОП за себе з 2014 року затверджені наказом № 454 від 09.09.2013 року до 10 лютого року, наступного за звітним. Якщо граничний термін подання звіту випадає на святковий або вихідний день, то він переноситься на перший після вихідного робочий день.

Які таблиці звіту повинен заповнювати підприємець?

ФОП на загальній системі подає до Міндоходов звіт за себе за формою № Д5, заповнюючи тільки таблицю 1 і дотримуючись Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Якщо підприємець у звітному періоді для отримання доходу використовував працю членів своєї сім’ї, йому необхідно додатково заповнити таблицю 4 додатка 5.

Як підприємець на загальній системі сплачує ЄСВ протягом року?

ФОП, який вибрав загальну систему оподаткування, сплачує на протязі звітного року авансові платежі з ЄСВ. Розрахунок суми платежів ФОП виробляє самостійно, виходячи з даних за попередній звітний період.

Сума нарахованого ЄСВ за попередній рік множиться на 25 % — отримуємо суму авансового платежу з ЄСВ за квартал поточного року. Сплачувати такі платежі в бюджет необхідно щоквартально в строки до 15 березня, 15 травня, 15 серпня і 15 листопада (пункт 4.5.2 Постанови ПФ № 21-5 від 27.09.2010).

Авансові платежі враховуються платником податків при розрахунку ЄСВ за період, в якому вони були сплачені. Якщо остаточна сума ЄСВ вийде більше, ніж сплачений авансом ЄСВ, потрібно доплатити різницю, але не пізніше граничного терміну подання звіту.

Як розрахувати суму ЄСВ для ФОП на загальній системі?

Максимальний розмір доходу, на який нараховується ЄСВ, дорівнює 17 -ти прожитковим мінімумам для працездатних осіб, встановлених в періоді отримання такого доходу. У 2013 році він становив з січня по листопад — 19499,00 грн, у грудні — 20706,00 грн. Отже, якщо отриманий за місяць дохід перевищує максимальний розмір бази нарахування, то податок буде нарахований тільки на суму, що дорівнює цьому максимальному розміру.

Однак, ЄСВ не може бути меншим, ніж мінімальне значення страхового платежу, який складає 34,7% від мінімальної зарплати. Тому, якщо отриманий за місяць дохід менше, ніж мінімальна зарплата, сума перераховується ЄСВ буде дорівнювати мінімальному страховому платежу.

Основні правила заповнення річного звіту з ЄСВ для підприємців на загальній системі

Звіт формується на підставі бухгалтерських чи інших документів, призначених для ведення розрахунку доходів, на які нараховується ЄСВ.

У стовпці 2 таблиці 1 відображається сума чистого доходу, заявленого в податковій декларації ФОП. У стовпці 3 таблиці 1 зазначається сума доходу, на яку буде нараховано ЄСВ.

Якщо в якомусь місяці підприємець зазнав збитків, ЄСВ за такий місяць не нараховується. Якщо дохід за місяць перевищив максимальний розмір бази нарахування ЄСВ, в стовпці 3 відображається сума максимального розміру бази нарахування.

Якщо розмір доходу підприємця за місяць менше розміру мінімальної зарплати, встановленої в цьому місяці, то в стовпці 3, навпроти даного місяця, ставиться сума мінімальної зарплати. У всіх інших випадках в стовпець 3 переносяться дані з шпальти 2.

Розмір ЄСВ для ФОП на загальній системі оподаткування дорівнює 34,7 %. Це значення необхідно записувати в стовпці 4 таблиці 1.

Для заповнення стовпчика 5 необхідно виконати розрахунок сум нарахованого ЄСВ шляхом множення построчно даних з графи 3 на дані з графи 4. В останньому рядку таблиці підсумовуються значення стовпця 2. Отримуємо суму чистого доходу за звітний рік, який повинен дорівнювати даним з декларації про доходи.

Підсумувавши дані з графи 5, отримаємо суму ЄСВ за звітний рік. Далі, необхідно відняти з неї суму авансових платежів, сплачених у звітному році, для розрахунку суми, яку потрібно доплатити в бюджет за підсумками річної декларації з ЄСВ.

Якщо різниця між даними звіту і сумою авансових платежів негативна (сплачено більше, ніж фактично нараховано), сума переплати зараховується в рахунок майбутніх авансових платежів (можна буде зменшити авансовий платіж за перший квартал поточного року).

Таблиця 1 заповнена, тепер потрібно в додатку 5, у переліку таблиць в рядку 1 вказати, скільки сторінок займає таблиця 1. Потім потрібно перенести це число в останню сходинку « Всього ».

Дані для прикладу заповнення звіту

Для заповнення звіту скористаємося даними з книги обліку доходів / витрат, оскільки в ній зафіксована вся необхідна бухгалтеру інформація.

Спочатку заповнюємо таблицю 1. У заголовній частині наводимо інформацію про ФОП, про його участь у системі соцстрахування на добровільних засадах ( якщо таке є). « Тип форми» відзначаємо як «початкова». Осередок «призначення пенсії» заповнюємо тільки при подачі заяви на призначення пенсії.

Потім заповнюємо титульний лист, що містить перелік таблиць. У даному випадку таблиця 1 помістилася на одному аркуші, значить в рядку 1 ставимо «1». У рядку «Усього» теж, відповідно, ставиться цифра «1».
Як заповнити річний звіт з ЄСВ для ФОП на загальній системі

Відповідальність за неподання річного звіту з ЄСВ для ФОП на загальній системі оподаткування

Неподання, несвоєчасне подання звіту з ЄСВ, відображення в ньому недостовірних даних тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі НМДГ). Доходи за періоди, за який не надана форма № Д5, не будуть включені в страховий стаж підприємця, так як необхідні дані відображаються в системі персоніфікованого обліку на підставі цього звіту.

Як заповнити річний звіт з ЄСВ для ФОП на загальній системі
3 (60%) 2 votes

22 Responses to Як заповнити річний звіт з ЄСВ для ФОП на загальній системі

 1. Юлія:

  Скажіть, будь-ласка, які додатки заповнити підприємцю на заг. системі за три роки (2011, 2012, 2013)? Дякую

 2. Ярослав:

  Скажіть, будь-ласка,якщо підприємець не здійснює ніякої діяльності вже кілька років. Чи повинен від подавати звіт по ЄСВ та сплачувати ЄСВ. Дякую.

  • Если вы на общей системе и не получаете доход то подать отчеты вы все равно обязаны. Но платить ничего не должны.

   • Екатерина:

    Подскажите, пожалуйста, моя мама едином налоге, как она должна оплачивать ЕСВ, если доходов нет. Уже много лет она сдает пустые декларации. Заранее благодарю за ответ.

 3. Владимир:

  если месяц с минусом как записать 0.00?

 4. Ольга:

  Подскажите, пожалуйста, а где можно посмотреть данные для заполнения этого примера годового отчета ЕСВ?

 5. Чистый доход по месяцам, который указан в графе 2 отчета по ЕСВ в статье соответствует чистому доходу в книге учета доходов и расходов. Больше никаких данных оттуда не берется.

 6. Ольга:

  Нет, меня интересуют исходные данные Иванова Ивана Ивановича, которые указаны у Вас в примере
  Спасибо!

  • А какие данные вас могут интересовать, кроме тех, которые указаны в графе 12 книги учета доходов и расходов. Кроме, графы 12 другие графы книги в отчете по ЕСВ не участвуют.

 7. Ольга:

  В Вашем примере, в октябре 2013 стоит «О» чистого дохода и «0» ЕСВ, это значит чистый доход за октябрь равнялся «0» или был с «минусом» в графе 12 Книги доходов?

 8. Чистый доход равнялся нулю в этом месяце.

 9. Ольга:

  Спасибо!

 10. Підкажіть будь-ласка,ФОП на заг системі оподаткування отримав аванс в липні 2013 року в сумі 5000,00 без ПДВ. Надані послуги були в вересні 2013 року на суму 10000,00 грн без ПДВ. Як правильно розрахувати ЄСВ , якщо у нас збиток через недоплату покупцем станом на 1 січня 2014року?

 11. В графі 12 у нас збиток за вересень 2013. Як відобразити це в звіті???

 12. Друзі, привіт
  Прошу допомогти у такій ситуації:
  ФОП був зареєстрований в жовтні 2014р.,загальна система оподаткування, діяльність відсутня.
  До реєстрації ФОП працював як найманий працівник.
  Також, була отримана допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації підприємницької діяльності(ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»), частина до реєстрації ФОП, а частина вже після.
  Запитання:
  1. Потрібно подавати окремо декларацію про доходи за наслідками 1-го кварталу на загальній системі ( IV квартал 2014р.) та окремо річну, чи достатньо лише річної за 2014р.?
  2. Чи включати в декларацію з/п, що була отримана протягом року, але до реєстрації ФОП. Якщо так то куди саме, в рядок «01.01» ІІ Розділу, чи інші розділи/рядки/додатки?
  3. Чи вірно я розумію, що допомога по безробіттю не є оподаткованим доходом і ці суми не потрібно включати в декларацію. Згідно ПКУ, статті 165.1:

  «165.1. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:
  165.1.1 сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом, у тому числі (але не виключно):»
  Вибачайте — коротко не вийшло )
  Наперед вдячний всім, хто відгукнеться

 13. Анатолий:

  Прошу Вас указать как правильно заполнить
  Таблиця 1. Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями годовой отчет:
  (ФОП с НДС на общей системе налогообложения)
  в графу 3 (вносить ли отрицательные значения из графы 2 или заменять 0 нолями,как рекомендует налоговая, при этом по году сумма нарахованного ЕСВ более 50% (23053грн) (доход за год 43039-сумма за 12месяцев, с отрицательными значениями по нескольким месяцам)

 14. Анатолий:

  Спасибо всем за ответ

 15. Підкажіть будь ласка!
  ФОП на загальній системі рік не проводить діяльність, але ЄСВ сплачує. Як заповнити додаток 5? Здати нульовий звіт чи як вказати сплату внески якщо доходу не було?

 16. Юлія:

  якщо підприємець(пенсіонер) на загальній системі оподаткування чи повинен він здавати річний звіт по ЄСВ??

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.56MB/0.00036 sec