Як заповнити код УКТ ЗЕД у податковій накладній на послуги чи товари в 2017 році

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Новий 2017 рік приніс багато змін в сфері оподаткування українських господарюючих суб’єктів. Не оминули ці зміни і платників ПДВ. Для цієї категорії платників законодавець підготував зміни до переліку обов’язкових реквізитів при заповненні податкових накладних. До чого призведуть такі зміни, а також, як тепер правильно заповнити податкову накладну в тому чи іншому випадку, щоб не потрапити під штрафні санкції або не позбавити свого покупця законного податкового кредиту, розберемося сьогодні.

Суть змін в обов’язкових реквізитах податкової накладної

Перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної міститься в п. 201.1 ПКУ. З 1 січня 2017 року цей пункт доповнено підпунктом «і» такого змісту: «у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити: … і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг не повністю, але не менше чотирьох перших цифр відповідного коду».

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2017 році з прикладами

Таким чином, в усіх податкових накладних, які будуть складені після 1 січня 2017 року графа 3 повинна заповнюватися обов’язково. Причому, не має значення, чи продаються імпортні або підакцизні товари (за ними коди вказувалися і до 1 січня 2017 року), а товари, вироблені на території України. Що у зв’язку з цим чекає українських бухгалтерів давайте розбиратися шляхом відповідей на часті питання.

Чи необхідно зазначати коди у графі 3 податкових накладних, дата складання яких до 1 січня 2017 року?

Тут відповідь однозначна – ні. В Україні будь-який Закон не має права зворотньої сили, тобто його дія починається тільки після проходження всіх необхідних процедур підписання та реєстрації. Тому, скажімо, в податкових накладних, дата складання яких потрапить на грудень 2016 року, а реєстрація, відповідно, припадає на січень 2017 року (15 календарних днів), коди УКТ ЗЕД проставляти не потрібно. Жодних наслідків як для продавця, який цю податкову накладну складає, так і для покупця, який на підставі цього документа отримує податковий кредит, не буде.

З якого законодавчого акту брати коди УКТ ЗЕД і як правильно їх вписувати у податкову накладну?

Тут почнемо з невеликого полегшення для українських бухгалтерів. Справа, в тому, що якщо податкова накладна складається на поставку товарів вітчизняного виробництва, тобто не імпортних та не підакцизних, код УКТ ЗЕД може проставлятися не повністю (10 цифр), а тільки перші чотири. Це пряма законодавча норма, яка міститься в останньому реченні підпункту «і» п. 201.1 ПКУ.

Що ж стосується поставок імпортних та підакцизних товарів після 1 січня 2017 року, то тут жодних змін не відбулося. У цьому разі в графі 3 податкової накладної, складеної під таку поставку проставляється повний десятизначний код УКТ ЗЕД.

Для того, щоб знайти код УКТ ЗЕД з відповідного товару, потрібно звернутися до тексту Закону України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 №584-VII, де наводиться їх повний перелік.

Таким чином, за всіма відвантаженнями товарів, дата першої події за якими потрапляє на період після 1 січня 2017 року, у графі 3 податкової накладної (графі 4 розрахунку коригування до податкової накладної) обов’язково вказуємо код УКТ ЗЕД. Причому по вітчизняних товарах такий код може містити всього 4 цифри, а по імпортних або підакцизних всі 10.

Читайте також Мінімальна зарплата, система оплати праці та штрафи за порушення трудового законодавства. Нововведення 2017 року

Поставка послуг після 1 січня 2017 року

У тексті статті ми не випадково обходили стороною постачання послуг (виконання робіт). Вся справа в тому, що на момент написання цього матеріалу з’явився лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17, в якому фіскали висловили свою позицію щодо кодів УКТ ЗЕД для цілей заповнення податкових накладних за послуги, які надані після 1 січня 2017 року.

Опускаючи всі зайві подробиці, наведемо цитату з цього листа: «Оскільки діюча форма податкової накладної не містить окремого поля для відображення коду послуги <…> до внесення відповідних змін до форми податкової накладної та порядку її заповнення при складанні податкової накладної код послуги тимчасово не вказується».

Таким чином, всі постачальники послуг в Україні можуть зітхнути з полегшенням. Ніяких кодів у графі 3 податкових накладних, складених на поставку послуг після 1 січня 2017 року вони не ставлять. Обережні бухгалтера, відразу ж зададуть питання: «Я звільнений від необхідності вказувати код УКТ ЗЕД, а чи отримає мій клієнт податковий кредит на підставі такої моєї податкової накладної?». Тому, поспішаємо Вас заспокоїти, у тексті цього листа фіскальна служба офіційно підтвердила, що відсутність коду послуг у податковій накладній до внесення змін до форми податкової накладної не визнається помилкою, допущеною при складанні податкової накладної. Логічним висновком з цього формулювання буде те, що клієнт має повне право на відображення податкового кредиту за такою податковою накладною.

При реєстрації податкових накладних після 1 січня 2017 року програма для реєстрації «пропускає» податкові накладні без кодів у графі 3. Чи будуть вони прийняті до реєстру?

Якщо перша подія по податкової накладної відбулася після 1 січня 2017 року, а в результаті господарської операції сталося відвантаження саме товарів, а не послуг, то без зазначення коду УКТ ЗЕД податкову накладну краще не реєструвати. Пояснення тому просте: без вказівки всіх обов’язкових реквізитів податкової накладної, покупець не має права на відображення податкового кредиту. Таким чином, податкову накладну Ви зможете зареєструвати, але права на отримання податкового кредиту Вашому покупцеві вона не дасть.

Як бути з кодами УКТ ЗЕД в результуючих податкових накладних з типом причини складання 11?

Раніше свою позицію з цього питання фіскальна служба висловлювала у роз’ясненнях підкатегорії 101.17 ЗІР. А саме, якщо в асортименті проданих за день товарів траплялися імпортні або підакцизні товари, податківці вимагали у підсумковій податковій накладній такі товари виділяти окремими рядками і групувати їх за кодами УКТ ЗЕД. Однак, це була лише рекомендація, оскільки ніяких серйозних наслідків недотримання цієї вимоги не викликало.

Читайте також Мінімальная заробітна плата 2017, прожитковий мінімум, податкова соціальна пільга, ЄСВ та інші соціальні стандарти

На даний момент ситуація змінилася і не в кращу сторону. Тепер штрафи з п. 120-1 ПКУ застосовуються до всіх податкових накладних, без винятку, тобто і до тих, які складені на неплатників ПДВ (кінцевих споживачів). А це означає, що такі податкові накладні теж доведеться реєструвати вчасно, а не коли дозволяє ліміт на реєстрацію. Далі все буде залежати від того, як буде налагоджене програмне забезпечення на сервері ДФС. Буде чи ні сервер пропускати на реєстрацію податкові накладні такого типу без кодів УКТ ЗЕД поки не зрозуміло. Тому поживемо – побачимо.

Як бути з кодами УКТ ЗЕД у податкових накладних, складених на виконання пп.198.5 і 199.1 ПКУ?

З цього питання ми нарешті дочекалися офіційної відповіді фіскальної служби, який викладений у тому ж листі ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17. Будь-які коди УКТ ЗЕД в таких податкових накладних не мають нічого спільного зі здоровим глуздом, тому, природно, що в таких податкових накладних ми їх не вказуємо. Це ж підтверджують і фіскали у своєму листі.

Допущена помилка у коді УКТ ЗЕД. Які будуть наслідки?

Тут потрібно пам’ятати про те, що в першому півріччі 2017 року (до 1 липня) ще діє ліберальна норма з п. 201.10 ПКУ. Згідно з цією нормою, якщо допущені помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної не заважають ідентифікувати здійснену господарську операцію, то така податкова накладна дає право на податковий кредит. Однак код УКТ ЗЕД, на жаль, до цієї норми не має ніякого відношення. Помилка в цьому коді або його повна відсутність у податковій накладній, складеній на відвантаження товарів, призведе до втрати права на податковий кредит у Вашого покупця.

Читайте також Як нараховувати мінімальну заробітну плату в 2017 році

Окремою нормою, яка міститься в п. 35-1 підрозділу 2 розд. XX ПКУ, платники ПДВ звільняються від сплати штрафів відповідно до п. 120¹-3 ПКУ за помилки в коді УКТ ЗЕД на період до 31.12.2017 року включно. Однак, парадокс полягає в тому, що дзеркальної норми для покупців цією нормою не передбачено. Тому покупець, який отримав податкову накладну з помилкою у коді УКТ ЗЕД, запросто може втратити податковий кредит.

Таким чином, покупці, будьте уважні, право на податковий кредит Ви отримуєте тільки в тому випадку, якщо код УКТ ЗЕД в податковій накладній проставлений без помилок.

Як заповнити код УКТ ЗЕД у податковій накладній на послуги чи товари в 2017 році
2 (40%) 1 vote

One Response to Як заповнити код УКТ ЗЕД у податковій накладній на послуги чи товари в 2017 році

  1. Людмила:

    Ніяк не можу зрозуміти, як скласти ПН на оперії, які звільнені від опадаткуваня зг. Ст. 197.1.10, а саме який ІПН вказувати і чи вказувати коди

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00036 sec