Як заповнити книгу обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Приклад та інструкція

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

У попередній статті Книга обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Загальні питання були наведені загальні питання та відповіді, які стосуються книги обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування. Також, на нашому сайті є й інші статті про книгу обліку доходів та витрат, з якими варто ознайомитися:

У цій статті будуть описуватися особливості заповнення окремих граф книги обліку доходів та витрат, будуть наводитися консультації податкової служби з приводу заповнення таких граф, а також вкінці статті буде наведений приклад заповнення книги.

Коли треба вносити записи у книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Згідно пункту 5 Наказу №481 записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Що робити, якщо приватний підприємець протягом дня не отримував дохід і при цьому поніс якісь інші витрати, наприклад оплатив оренду, комунальні послуги чи здійснив виплату заробітної плати найманим працівникам? Коли вносити ці витрати у книгу? Чи треба чекати дня, коли ФОП отримає дохід?

Наказ №481 відповіді на це питання не дає. І, взагалі, якщо дотримуватися норм наказу, то правильно заповнити книгу стає фактично неможливим. Зовсім нещодавно, у Базі знань ЗІР з’явилося роз’яснення з цього приводу. Текст роз’яснення можна почитати тут. У цьому роз’ясненні податкова служба дозволяє підприємцям на загальній системі оподаткування вносити витрати до графи 8 у дні, коли дохід не отримувався.

Чи треба ставити нулі у книзі, якщо у цей день не було ані доходів ані витрат?

Записи у книзі обліку доходів та витрат здійснюються тільки у ті дні, коли відбувалися господарські операції. Тому ставити нулі не потрібно.

Коли наступає дата понесення витрат у підприємця на загальній системі оподаткування?

Дата виникнення витрат у підприємця на загальній системі оподаткування — це питання дуже давнє. Це питання неодноразово розглядалося на нашому сайті. Наприклад у цій статті Визнання витрат підприємцем на загальній системі. Касовий метод чи метод нарахування? а також цій Ще раз про касовий метод нарахування витрат для фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування.

Але позиція податкової служби залишається незмінною. Дата виникнення витрат – це дата оплати товарів, робіт чи послуг. Тобто, товари повинні бути не тільки отримані, але й оплачені. Видаткової накладної або акта виконаних робіт не достатньо для того, що підприємець на загальній системі оподаткування отримав право на витрати. Повинні ще бути платіжне доручення, фіскальний чек, або інший документ, що підтверджує сплату коштів.

Надалі і завжди, при написанні цієї статті та при наведенні прикладу заповнення книги обліку доходів та витрат 2015, ми будемо притримуватися позиції податкової служби – право на витрати з’являється тільки після оплати коштів.

Як правильно підбивати підсумки у книзі обліку доходів та витрат?

Згідно частини 2 пункту 6 Наказу №481 підсумки у книзі підбивають за:

 • Місяць;
 • Квартал;
 • Рік.

Що відображається у графі 2 книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Згідно частини 2 пункту 6 Наказу №481 у графі 2 книги обліку доходів та витрат відображається дохід від господарської діяльності, зокрема:

 • кошти, що надійшли на рахунок;
 • кошти, що надійшли в касу;
 • кошти, що отримані готівкою;
 • сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
 • вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Які особливості заповнення графи 3 книги «Сума повернутих коштів за товари (роботи, послуги)»?

Відповідно до частини 3 пункту 6 Наказу №481 у графі 3 вказується сума повернутих підприємцем коштів за товари, роботи чи послуги або повернутої передоплати.

Якщо підприємець повертає гроші за товари, роботи чи послуги, витрати по яким раніше були відображені у графі 6 книги, то у день повернення грошей такий підприємець повинен відкоригувати такі витрати. Як саме це робиться, наведено у прикладі заповнення книги. Слід звернути увагу, що прямих норм які вказують на необхідність здійснення коригування витрат немає, ані у Наказі №481 ані у статті 177 Податкового кодексу. Просто це логічно, а також це не порушує норми пункту 138.4 ПКУ, відповідно до якого собівартість реалізованих товарів відображається у тому періоді, в якому визнано доходи від реалізації.

Чи треба включати до доходу суму кредиторської заборгованості, по якій минув строк позовної давності?

Стаття 177.2 Податкового кодексу визначає доходом підприємця на загальній системі оподаткування виручку у грошовій та негрошовій формі. При цьому, про суму кредиторської заборгованості, по якій минув строк позовної давності, у Податковому кодексу немає ані слова.

Але, податкова служба у своєму Наказі №481 встановлює обов’язок ФОПів на загальній системі оподаткування включати до доходу суму безнадійної кредиторської заборгованості (частина 2 пункту 6 Наказу №481). Також, читайте цю консультацію податкової служби з даного питання.

Також, раджу почитати статтю на нашому сайті, в якій питання включення до доходу підприємця на загальній системі оподаткування кредиторської заборгованості, по якій минув строк позовної давності, розглядається з усіх боків Заборгованість, за якою минув строк позовної давності у ФОП на загальній системі. Чи треба включати до доходу?

Реквізити яких документів можна відображати у графі 5 книги обліку доходів та витрат?

Згідно частини 5 пункту 6 Наказу №481 у графі 5 відображаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманим доходом. Також наводиться певний перелік:

 • Платіжне доручення;
 • Прибутковий касовий ордер;
 • Квитанція;
 • Фіскальний чек;
 • Акт закупки;
 • Акт виконаних робіт;
 • Акт наданих послуг;
 • Інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт послуг.

Оскільки акт виконаних робіт чи акт виконаних послуг не може засвідчувати факт оплати робіт чи послуг, то знайти логіку у частині 5 пункту 6 Наказу №481 дуже важко. Керуючись позицією податкової служби, для читачів, які будуть вказувати у графі 5 реквізити актів виконаних робіт чи послуг, я не рекомендую їх вказувати без одночасного зазначення реквізитів документа, який дійсно підтверджує оплату (фіскальний чек, платіжне доручення, тощо) по такому акту виконаних робіт чи послуг.

Чи можна вказувати у графі 5 реквізити видаткової накладної?

З одного боку, видаткова накладна не підтверджує факт оплати товарів, а підтверджує лише факт їх отримання. Також, видаткова накладна прямо не вказана у переліку документів, що перелічені у частині 5 пункту 6 Наказу №481. З іншого боку, видаткова накладна за своєю сутністю, дуже схожа на такий документ, як акт виконаних послуг (який також не підтверджує оплату послуг, а підтверджує лише їх отримання). Тому, якщо підприємець на загальній системі оподаткування все ж таки вирішить вказувати у графі 5 книги обліку доходів та витрат реквізити видаткової накладної (можливо комусь так більш зручно буде робити), я рекомендую вказувати їх тільки разом з реквізитами документа, що підтверджує оплату цієї видаткової накладної (фіскальний чек, платіжне доручення, тощо).

Чи можна заповнити графу 7 «витрати на заробітну плату» книги обліку доходів та витрат, якщо дохід у звітному місяці не отримувався?

Позиція податкової служби полягає в тому, що будь які витрати підприємця повинні бути безпосередньо пов’язані з отриманим доходом. А тому податкова служба у консультації з Бази знань ЗІР (текст консультації читайте тут) роз’яснює, що в тому разі, коли у звітному місяці підприємець на загальній системі оподаткування не отримував дохід, то він не має права заповнити графу 7 книги у цьому місяці. Відповідно, право на витрати по заробітній платі у такому місяці втрачається.

Чи можна заповнити графу 8 «Інші витрати» книги обліку, якщо дохід у цей день не отримувався?

Повністю абсурдна норма пункту 5 Наказу №481 зазначає, що записи у книзі обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування виконуються тільки за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід? Що робити тим підприємцям, які отримують гроші один раз на місяць, а витрати несуть кожен день?

У своїй консультації з Бази знань ЗІР (текст консультації читайте тут) податкова служба всупереч вимогам свого ж Наказу №481 зазначила, що підприємець може вносити витрати у графу 8 у ті дні, коли дохід не отримувався.

Також читайте розгорнуту статтю з цього приводу Чи можна вносити витрати у книгу обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі у дні, коли дохід не отримувався?

Чи можна заповнити графу 7 «Заробітна плата» книг обліку, якщо дохід у цей день не отримувався?

На жаль, у консультації податкової служби, посилання на яку наведено у попередньому питанні, йде мова тільки про графу 8, а про графу 7 чомусь забули. Але графа 7 має таку суму економічну природу, що і графа 8. Дуже і дуже часто буває так, що на дату виникнення витрат у графі 7, підприємець не отримує доходу.

При наведенні прикладу заповнення книги обліку доходів та витрат, при заповненні графи 7, ми будемо керуватися тією ж консультацією, що і по графі 8.

Отримання доходу та понесення витрат відбулося у різних звітних періодах. Як заповнити графи 2 та 6 книги?

Відповідь на це питання податкова служба надає у Базі знань ЗІР (текст консультації читайте тут). Відповідно до консультації такі доходи та витрати повинні бути відображені у графі 2 та 6 книги одночасно, тобто в один і той самий день.

Наприклад. Підприємець продав товари та отримав за них гроші 31.12.2014 року. Підприємець розрахувався за продані товари зі своїм постачальником тільки 5 січня 2015 року. Якщо користуватися консультацією податкової служби, то оплата за товари, що була здійснена 5 січня увійде до витрат за 2014 рік.

Важливо. Коли замість Бази знань ЗІР була Єдина база податкових знань, я зустрічав у ній зовсім інші консультації по аналогічним питанням. Зараз цих консультацій вже немає. Відповідно до цих консультацій, витрати, понесені 5 січня, увійшли би до витрат 2015 року, а не 2014, тобто по даті оплати. Тому, я не виключаю, що у випадку виникнення такої ситуації під час перевірки, податкові інспектори будуть підходити до цього питання по різному. На практиці, я категорично не рекомендую допускати виникнення таких ситуацій (коли дохід та витрати припадають на різні звітні роки). Тому, виходячи з нечіткої позиції податкової служби, доцільно буде планувати такі моменти завчасно.

Як правильно заповнити графу 5 книги обліку доходів та витрат?

Згідно частини 5 пункту 6 Наказу №481 у графі 5 зазначаються реквізити документа, що підтверджують понесені витрати, які безпосередньо пов’язані з отриманим доходом.

Якщо говорити, наприклад, про роздрібну торгівлю, то у графі 5 повинні відображатися реквізити тих документів, що підтверджують придбання товарів, які були реалізовані протягом дня. Що робити, якщо товари, які були реалізовані протягом дня, були придбані в різний час по багатьом різним документам? Відповідь на це питання читайте у статті Як заповнити графу 5 книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Як правильно заповнити графу 6 книги обліку доходів та витрат?

Згідно частини 6 пункту 6 Наказу №481 у графі 6 книги обліку доходів та витрат відображається сума витрат, документально підтверджена та безпосередньо пов’язана з отриманим доходу за підсумками дня.

Якщо наводити приклад з роздрібною торгівлею, то у графі 6 повинна відображатися тільки вартість тих товарів, які були реалізовані протягом дня та дохід по яким відображений у графі 2 та 4 книги.

Також читайте детальну статтю з прикладом заповнення графи 6 Як заповнити графу 6 книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі оподаткування?

Як заповнюється графа 7 книги обліку доходів та витрат?

Згідно частини 7 пункту 6 Наказу №481 у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці. Тобто, у графі 7 відображається:

 • нарахована заробітна плата (включаючи суму утриманого ЄСВ, ПДФО та військового збору). Нараховану зарплату також називають грязною;
 • сума нарахованого Єдиного соціального внеску, яку сплачує роботодавець.

Як виправляти помилки у книзі обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Для паперової книги. Згідно частини 3 пункту 3 Наказу №481 внесення виправлень здійснюється шляхом нового запису, який засвідчується підписом самозайнятої особи.

Для електронної книги. Відповідно до частини 4 пункту 4 Наказу №481 допускаються виправлення помилок або коригування шляхом доповнення рядка, в якому відображається від’ємне або позитивне значення.

У Базі знань ЗІР також є роз’яснення з приводу порядку виправлення помилок. Його читайте тут.

Умови прикладу заповнення книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі

Підприємець займається оптовою торгівлею якимись товарами та має одного найманого працівника.

01.03.2015 – були придбані товари по прибутковій накладній №5 від 01.03.2015, яка була оплачена з поточного рахунку по платіжному дорученню №1 від 01.03.2015. Були придбані наступні товари:

Назва Кількість Ціна за одиницю Сума
Товар 1 20 100 2000
Товар 2 30 200 6000
Товар 3 20 300 6000
Всього 14000

03.03.2015 — були придбані товари по прибутковій накладній №6 від 03.03.2015, яка була оплачена з поточного рахунку по платіжному дорученню №2 від 03.03.2015. Були придбані наступні товари:

Назва Кількість Ціна за одиницю Сума
Товар 4 20 150 3000
Товар 5 30 250 7500
Товар 6 20 150 3000
Всього 13500

05.03.2015 – були реалізовані наступні товари, за які отримано грошові кошти:

Назва Кількість Ціна за одиницю Сума
Товар 1 20 200 4000
Товар 4 20 300 6000
Товар 5 30 500 15000
Всього 25000

07.03.2015 – були реалізовані наступні товари, за які були отримані грошові кошти:

Назва Кількість Ціна за одиницю Сума
Товар 2 30 400 12000
Товар 3 20 600 12000
Товар 6 20 300 6000
Всього 30000

08.03.2015 – один з покупців, що придбав товар 05.03.2015 вирішив повернути одну одиницю Товару 1, за яку отримав гроші від підприємця в розмірі 200 грн.

31.03.2015 – нарахована заробітна плата найманого працівника за березень в розмірі 2 000 грн. Нарахування ЄСВ на зарплату 800 грн. Заробітна плата, нарахування та утримання були сплачені в той же день.

31.03.2015 – сплачена орендна плата за березень через банк відповідно до платіжного доручення №7 від 31.03.2015. З орендодавцем складено акт №59 від 31.03.2015 року.

Приклад заповнення книги обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі та пояснення

Книга обліку доходів підприємця на загальній системі оподаткування буде виглядати наступним чином:

Спробую розписати кожну операцію більш детально.

01.03.2015

Записів немає, оскільки операції з придбання товарів, які потім планується реалізувати, у книзі обліку доходів та витрат не відображаються.

03.03.2015

Аналогічно попередній операції.

05.03.2015

Відображаємо суму реалізованих товарів за день у графі 2 та графі 4 в розмірі 25 000,00 грн.

У цей день були реалізовані товари, які придбавалися по прибутковим накладним №5 від 01.03.2015 та №6 від 03.03.2015. Вказані прибуткові накладні були оплачені відповідно до платіжних доручень №1 від 01.03.2015 та №2 від 03.03.2015. Саме ці два платіжні доручення ми вказуємо у графі 5.

Для того, щоб зробити запис у графі 6, розраховуємо вартість придбання товарів, що були реалізовані:

20 * 100 (товар 1) + 20 * 150 (товар 4) + 30*250 (товар 5) = 12500 грн. Саме цю суму вказуємо у графі 6.

07.03.2015

Відображаємо суму реалізованих товарів у графі 2 в розмірі 30 000 грн.

У цей день були реалізовані товари, які були придбані по прибутковим накладним №5 від 01.03.2015 та №6 від 03.03.2015. Вказані прибуткові накладні були оплачені відповідно до платіжних доручень №1 від 01.03.2015 та №2 від 03.03.2015. Саме ці два платіжні доручення ми вказуємо у графі 5.

Для того, щоб зробити запис у графі 6, розрахуємо вартість придбання товарів, що були реалізовані у цей день.

30*200 (товар 2) + 20*300 (товар 3) + 20*150 (товар 6) = 15 000 грн. Саме цю суму вказуємо у графі 6.

08.03.2015

Підприємець повернув 200 грн. покупцю за одну одиницю Товару 1. Цю суму ми відображаємо у графі 3. Далі (хоч у Наказі №481 про це ані слова) логічно буде відкоригувати витрати, які до цього були відображені у графі 6 в результаті операції з продажу Товару 1. Тому, робимо запис у графі 6 на суму «-100» грн. (вартість одиниці Товару 1)

31.03.2015

У графі 5 відображаємо документи, що підтверджують понесені витрати, а у графі 7 та 8 вказуємо суми витрат.

Висновок

На превеликий жаль, хочеться ще раз звернути увагу, що книгу обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування просто неможливо заповнити із дотриманням всіх вимог абсурдного Наказу №481 від Міндоходів. У цій статті я постарався максимально врахувати позицію податкової служби та їх консультації з Бази знань ЗІР.

При поддержке: Поход за семью печатями отменяется. Самый быстрый и клиентоориентированный нотариус находится здесь http://notariuz.ru/. Любые виды нотариальных услуг по приемлемым ценам.

Як заповнити книгу обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Приклад та інструкція
5 (100%) 1 vote

One Response to Як заповнити книгу обліку доходів та витрат 2015 ФОП на загальній системі. Приклад та інструкція

 1. ФОП на загальній системі оподаткування надав благодійну допомогу церкві.Чи можна включити до витрат?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *