Головна > Податки > Загальна система оподаткування для ФОП > Як заповнити графу 5 книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Як заповнити графу 5 книги обліку доходів та витрат ФОП на загальній системі?

Відповідно до частини 5 пункту 6 Наказу Міндоходів від 16.09.2013 № 481:

у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвічують факт оплати товарів, робіт, послуг;

Уявімо приватного підприємця, який займається роздрібною торгівлею та працює на загальній системі оподаткування. В нього є магазин, у якому кожен день продається близько п’ятисот найменувань товарів. Всі ці п’ятсот найменувань товарів були придбані у різний час по різним прибутковим накладним. Як в цьому випадку заповнити графу 5 книги обліку доходів та витрат? Враховуючи вимогу частини 5 пункту 6 Наказу №481, треба кожен день вписувати у графу 5 реквізити всіх п’ятисот прибуткових накладних (або платіжних доручень чи чеків, по яким ці накладні були оплачені).

Чи є вихід з ситуації?

До речі, раджу також почитати інші статті про книгу обліку доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування:

Чи можна вказувати у графі 5 реквізити бухгалтерської довідки?

З моменту появи нової форми книги обліку доходів та витрат, що затверджена Наказом №481, на різних бухгалтерських форумах почали часто з’являтися пропозиції, що можна формувати один зведений документ, в якому будуть зазначені реквізити прибуткових накладних, по яким було здійснено придбання товарів, які були реалізовані протягом дня та дохід по яким було відображено у графі 2 книги. Такий зведений документ може називатися бухгалтерської довідкою.

Розділом 4 Наказу Міністерства фінансів «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24.05.1995 № 88 передбачено складання бухгалтерської довідки у випадку необхідності виправлення помилок в облікових регістрах. А у листі від 13.12.04 №31-04200-30-10/22823 Міністерство фінансів висловило думку, що бухгалтерська довідка є первинним документом. Але все це стосується виправлення помилок у бухгалтерському обліку.

Чи буде бухгалтерська довідка вважатися первинним документом у нашому випадку, коли треба зробити зведений реєстр прибуткових накладних, по яким були придбані товари, що були реалізовані протягом дня? Це тема для окремої статті. Я можу сказати лише те, що така бухгалтерська довідка не буде відповідати визначенню того, що має вказуватися у графі 5 книги обліку доходів та витрат. Бухгалтерська довідка не є документом, що підтверджує витрати. В нашому випадку вона буде тільки зведеним реєстром таких документів.

Чи є офіційні роз’яснення з приводу заповнення графи 5 книги обліку доходів та витрат?

Жодних офіційних роз’яснень з приводу заповнення графи 5 книги обліку доходів та витрат для підприємців на загальній системі немає. Немає навіть і консультацій у Базі знань ЗІР чи просто десь на сайті податкової служби. Як дізнатися позицію податкової служби з приводу даного питання? Залишається єдиний варіант – гаряча лінія Податкової служби.

Вільний переказ розмови з гарячою лінією податкової служби

Я: Здравствуйте. Я ФОП на загальній системі оподаткування і в мене питання по заповненню графи 5 книги обліку доходів та витрат.

Консультант податкової служби: Так, слухаю вас.

Я: Я займаюся роздрібною торгівлею. В мене магазин. І за один день я продаю триста чи чотириста найменувань товарів. Суму виручки за день по РРО я записую у графу 2 та собівартість реалізованих товарів я записую у графу 6. Продаж товарів у мене автоматизований. Все прив’язано до 1с. Тому мені не важко вирахувати собівартість реалізованих товарів за день.

Консультант податкової служби: Так, і в чому питання?

Я: Товари, реалізовані протягом дня, я закупав протягом певного періоду часу по різним прибутковим накладним. Кожну накладну я оплачував окремо. Разом, в мене набирається близько ста прибуткових накладних та ста платіжних доручень по тим товарам, які реалізовуються за день. Як мені в цьому випадку заповнити графу 5 книги?

Пауза ….. слухаю розслаблюючу музику близько хвилини.

Консультант податкової служби: Вам треба вносити у графу 5 реквізити всіх цих документів.

Я: То я мені це зробити? Я не можу вмістити реквізити всіх документів в одну клітинку.

Пауза ….. слухаю розслаблюючу музику близько хвилини.

Консультант податкової служби: Вам не обов’язкового вносити всі реквізити в одну клітинку. Ви можете вписувати інформацію у нижні клітинки графи 5, поки ви не впишете всі реквізити документів.

Я: То в мене таким чином книга обліку доходів та витрат закінчиться за декілька днів. Мені що, кожен тиждень треба буде реєструвати нову книгу?

Пауза ….. слухаю розслаблюючу музику близько хвилини.

Консультант податкової служби: Нажаль так, іншої можливості заповнення графи 5 законодавством не передбачено.

Я: Що ви скажете з приводу бухгалтерської довідки, яка відповідно до Закону «Про бух облік» є первинним документом? Що, якщо я буду формувати кожен день реєстр документів, які підтверджують закупку товарів та з цього реєстру робити бухгалтерську довідку а потім реквізити цієї довідки я буду вказувати у графі 5. Так можна?

Пауза ….. слухаю розслаблюючу музику близько хвилини.

Консультант податкової служби: Бухгалтерська довідка не є документом, що підтверджує понесені витрати. Тому, вказування у графі 5 книги обліку доходів та витрат реквізитів бухгалтерської довідки, буде порушенням ведення книги згідно Наказу №481.

Кінець розмови.

Виходячи з кількості пауз у нашій розмові, я роблю висновок, що мої запитання поставили консультанта в глухий кут. Невже більше ніхто їм не задавав таких питань?

Позиція податкової служби по графі 5 книги обліку доходів та витрат

На сьогоднішній день, жодних офіційних роз’яснень з приводу заповнення графи 5 немає. Наврядчи такі роз’яснення взагалі колись з’являться, адже нормально розтлумачити підприємцям, як правильно заповнювати графу 5 книги обліку доходів та витрат з урахуванням тих питань, які я задав при розмові з консультантом (думаю, що у бухгалтерів є ще безліч аналогічних питань) податкова служба просто не зможе. Для цього просто треба придумати нормальний порядок заповнення книги.

Я думаю, що відповіді консультантів на гарячій лінії чітко контролюються. Також, консультант під час розмови зі мною брала декілька тривалих пауз. Я роблю висновок, що вона радилася зі своїм начальством. Звідси я вже роблю висновок, що відповідь консультанта максимально відповідає офіційній позиції податкової служби з цього питання. До того ж, більш офіційних роз’яснень (ніж відповідь гарячої лінії) просто не існує.

Висновок

Отже, можна підсумувати:

  1. Наказ №481 писали люди, які взагалі не уявляють як підприємці займаються бізнесом та як в них формуються доходи та витрати.
  2. В деяких видах діяльності (як роздрібна торгівля або виробництво) заповнити книгу обліку доходів та витрат, не порушуючи вимоги Наказу №481, просто неможливо.
  3. У середньому магазині, без автоматизації обліку (1с чи інше програмне забезпечення) правильно заповнити книгу обліку доходів та витрат неможливо.
  4. Я бачу лише такі виходи з ситуації.
  5. Перший: виконувати вимоги Наказу №481 та кожен тиждень реєструвати нову книгу.
  6. Другий: вписувати у графу 5 реквізити бухгалтерської довідки та під час перевірки воювати з податковим інспектором, доказуючи що ти правий, а також готуватися відстоювати свою позицію в суді.
Олексій Абліцов

О Олексій Абліцов

написал 378 статей в своем блоге.

Приветствую всех читателей на своем блоге. Меня зовут Алексей Аблицов и я пишу о налогообложении, бухгалтерском учете и отчетности в Украине. Вы можете задать мне вопросы в комментариях к моим статьям или в специальном разделе сайта http://byhgalter.com/answers/.

Схожі записи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


один + = 5

WordPress: 68.6MB | MySQL:161 | 2,265sec

MAXCACHE: 0.89MB/0.00117 sec