Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи при отриманні спадщини або подарунка

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

«Деклараційна кампанія», як люблять казати податківці в розпалі і сьогодні ми розглянемо правила і вимоги до декларування спадщини та/або подарунків, отриманих у 2016 році. Крім того, висвітлимо нюанси звітування та сплати податків у випадках коли спадкоємцями (обдарованими) є неповнолітні діти а також дитина-інвалід. Ця інформація буде актуальною і наступного року.

Коли виникає обов’язок декларувати спадщину

Нагадаємо, що податковим законодавством України виписані єдині правила оподаткування і декларування спадщини та подарунків, тому подані нижче поради однаково стосуються як спадкоємця так і обдарованого.

Зауважимо, що декларувати спадщину і подарунки не повинні ті громадяни, які одержали дохід лише у вигляді об’єктів спадщини та/або подарунків, і при цьому:

 • податок з доходів становив 0% (за яких умов податок = 0, див пп.174.2.1 ПКУ);
 • або податки (податок на доходи фізичних осіб + військовий збір) було сплачено до нотаріального оформлення права на спадщину.

У вищезазначених випадках, фізичні особи не подають річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Це випливає з пп.179.2. та п. 174.3 ПКУ і це підтверджують фіскали у відповіді в Базі знань (див. категорію 103.24).

Якщо ж, у 2016 році відбулося:

 1. Отримання спадщини спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (див. пп. 14.1.263 ПКУ) і податки не було сплачено до нотаріального оформлення.
 2. Хтось зі сторін договору дарування (чи по заповіту) мав нерезидентський статус (наприклад, спадок резидентові від спадкодавця з ВЕЗ «Крим», оподатковуються за ставкою 18% плюс ВЗ 1,5%).
 3. Або є інші підстави, що зобов’язують подавати декларацію про майновий стан,

то виникає обов’язок щодо заповнення та подання майнової декларації у 2017 році до 3 травня включно.

Згідно з п. 174.3 ПКУ, особами, відповідальними за сплату податків до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (дарунок). Тут йдеться власне про ті об’єкти спадщини, які оподатковуються за ставкою вище нульової. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна чи дарунку (кошти, майно, майнові чи немайнові права), що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації (форма у редакції наказу МФУ від 15.09.16р. №821).

Подарунок та/або спадщина від бабусі/дідуся у 2016 році

Розглянемо ситуацію в якій внучка (не є інвалідом) отримала від бабусі квартиру за договором дарування або заповітом. Бабуся є членом сім’ї другого ступеня споріднення, а отже за нормами законодавства 2016 року в цьому випадку подарунок/спадщина підлягає оподаткуванню ПДФО 5% (ст.174.2.2 ПКУ) і ВЗ 1,5%. Зобов’язання сплатити податки не заважає оформити право власності на майно, отримане фізичною особою-резидентом.

У разі несплати ПДФО та військового збору до нотаріального посвідчення договору дарування нерухомого майна (або свідоцтва про спадщину), обдарований (спадкоємець) зобов’язаний подати декларацію за підсумками року.

Тобто, якщо у 2016 році від бабусі (дідуся) внукові чи внучці:

 • перейшло право власності на майно за договором дарування;
 • чи видано свідоцтво про право на спадщину,

то обдарований та/або спадкоємець повинен до 03.05.2017 р. подати річну майнову декларацію до ДФС за місцем реєстрації обдарованого (спадкоємця).

Об’єктом декларування та оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини (дарування), визначена в договорі або оцінювачем. Разом з тим, з 1 січня 2016 вступив у дію Закон 1709, який звільнив від оцінювання нерухомість, що успадковується спадкоємцями першої та другої черги. Тому, питання з якої суми обчислювати податки у випадку спадкування нерухомості слід уточнити в нотаріуса.

Аналогічно, у разі отримання будь-якого об’єкта спадщини від дядька, який не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, з вартості такого об’єкта спадщини потрібно сплатити разом 6,5% податків.

Для таких доходів в розділі II декларації передбачено окремий рядок 10.5. До цього рядка вписують загальну суму доходів у вигляді вартості успадкованого та/або отриманого в подарунок майна, навіть якщо ставка податку = 0%. Вартість такого майна входить до складу оподатковуваного доходу і підлягає оподаткуванню ПДФО і ВЗ, в тому числі за ставкою 0%.

Хто звітує, якщо спадкоємець неповнолітній

Припустимо, що той хто отримав спадщину є неповнолітньою особою. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Відповідно до ст. 242 Цивільного кодексу України батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей. Пункт 179.6 ПКУ зобов’язує батьків задекларувати спадок дочки (сина) від імені дитини. Таким чином, батьки або опікуни повинні подати податкову декларацію від імені неповнолітньої дитини та сплатити ПДФО у розмірі 5% і ВЗ 1,5% від імені дитини, як платника податків. Батьки повинні сплатити податки до 01.08.2017 р від імені неповнолітнього (заповнити відповідним чином призначення платежу).

Декларація про майновий стан і доходи від імені неповнолітнього має бути подана одним з батьків до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої дитини. Аналогічний висновок надали контролери в Базі знань (див. категорію 103.23).

Заповнення розділу 1 коли спадкоємцем є неповнолітня дитина

Якщо обдарованим або спадкоємцем є неповнолітня дитина, то заповнення розділу 1 декларації «Загальні відомості» має наступні особливості. Уповноваженою особою на заповнення і подання декларації від імені неповнолітньої дитини є один з батьків.

У рядку 1 відзначаємо галочкою тип декларації «звітна», проставляємо звітний період 2016 і переходимо до інформації про платника податку. В нашому випадку – це неповнолітня дитина, а отже в рядку 3 зазначаємо прізвище, ім’я і по-батькові дитини. Скоріш за все необхідно буде попередньо отримати в податковій ідентифікаційний код на неповнолітню.

Адресу прописки вказуємо обов’язково і відповідне даній прописці найменування контролюючого органу, до якого звітуємо. У рядку 8 розділу І слід поставити позначку в клітинці «громадянин».

Оскільки в нашому випадку декларація заповнюється одним з батьків, то в рядку 7 справа ставимо галочку, про те що декларація заповнюється уповноваженою особою. Далі, в рядку 9 вказуємо інформацію про уповноважену особу, а саме батька чи мати, яка заповнює і буде здавати декларацію (ПІБ та ідентифікаційний код).

Дитина-інвалід успадковує банківський вклад від хресної

Розглянемо такий приклад. Дитиною-інвалідом (2 групи) 17-ти років успадковуються депозитний вклад у банку від хресної мами в сумі 30 тис.грн.

По-перше, об’єкт спадщини — вклад у банку набувається від фізичної особи — резидента, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення;

По-друге, пільга (нульова ставка оподаткування) для дітей-інвалідів, передбачена абзацом б) пп.174.2.1 ПКУ, не поширюється на кошти, що зберігаються на банківських рахунках спадкодавця.

Тому, право на даний банківський вклад необхідно задекларувати і обчислити з його суми 5% ПДФО та 1,5% ВЗ.

Так як мова йде про дитину, то обов’язок заповнити і подати декларацію покладається на батьків. Отже, у рядку 3 розділу 1 декларації вказуємо ПІБ дитини-інваліда, тобто спадкоємця, а в рядку 9 – ПІБ батька або матері (того хто подаватиме декларацію в податкову).

Дохід 30 тис. грн. у вигляді права на вклад ми вписуємо в графу 3 рядка 10.5 розділу II декларації. В графах 4,5, де йдеться про податки утримані податковим агентом, проставляємо прочерки. Далі, в колонках 6-7 вказуємо суми обчислених самостійно податків: ПДФО=1500 грн, ВЗ=450 грн. В узагальнюючому рядку 10 в нас мають бути ті самі суми в тих самих графах. Загальну суму річного доходу 30 тис. грн. фіксуємо в рядку 12 розділу ІV декларації.

Суму податкових зобов’язань з ПДФО, нараховану до сплати за результатами декларування, відображаємо у рядку 18 розділу VІ декларації. Ця сума дорівнює колонці 6 рядка 10 розділу ІІ декларації. Загальну суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету за результатами декларації переносимо у рядок 22.1 розділу VІ. А суму податкових зобов’язань з військового збору, що підлягає сплаті за результатами декларування, відображаємо у рядку 23.1 розділу VІ декларації. Ця сума дорівнює рядку 10 в графі 7 розділу ІІ.

Зміни з 2017 року

З 2017 року, відбудуться зміни дякуючи Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування спадщини), — це проект 0940 від 27.11.2014 (очікується підпис президента).  Спадкоємці 2 черги (чи обдаровані) також будуть мати пільгу 0% ПДФО і не платитимуть військовий збір. Нагадаємо, до спадкоємців другої черги відносяться:

 • рідні брати та сестри;
 • бабусі й дідусі (батьки батька та матері).

Приклад заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи

Приклад заповнення податкової декларації про майновий стан та доходи фізичної особи дивіться за цим посиланням.

При поддержке: Что нужно знать, чтобы сделать перевод с банка Тинькоф на Сбербанк? Здесь https://sbank-gid.ru/266-perevod-s-tinkoff-na-sberbank.html читайте полную инструкцию.

Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи при отриманні спадщини або подарунка
5 (100%) 1 vote

3 Responses to Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи при отриманні спадщини або подарунка

 1. Ольга:

  Помогите разобраться, пожалуйста. Летом 2016 умерла моя бабушка, завещание на меня. В конце декабря 2016 нотариус открыла дело. Свидетельство на право собственности я получила в 2017 году, датировано февралем. Вопрос, мне нужно платить налог (поскольку дело открыто в 26 году)или датой получения наследства является именно дата выдачи свидетельства , т.е 2017 год и тогда по изменениям я не попадаю под налогообложение

 2. Люба:

  Так, ваша дата отримання спадщини — 2017 рік. Право спадкоємців на спадкове майно підтверджується свідоцтвом про право на спадщину (за законом чи за заповітом), яке видається державним нотаріусом за місцем відкриття спадщини після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Законом 1910 звільняються від оподаткування ПДФО вартості спадщини, яку від спадкодавця одержують члени його сім’ї другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба, дід та онуки. застосовується до доходів у вигляді спадщини/дарунка, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року. Тобто, так як ваша спадщина оподатковується за 0% ставкою, то декларуванню не підлягає.

 3. Ольга:

  Спасибо большое!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00034 sec