Як заповнити декларацію платника єдиного податку третьої групи. Інструкція та приклад

Коли заходить мова про заповнення декларації платника єдиного податку третьої групи, часто складається враження, що це найпростіше, що входить в обов’язки підприємців — «єдинників».

Яким нормативним актом затверджено форму декларації платника єдиного податку?

Здавалося б, що може бути легше, ніж перенесення кількох сум з Книги обліку доходів і витрат у відповідні рядки звітності. Але уважне вивчення деяких норм Податкового кодексу показує, що все не так просто, як здавалося спочатку.

Форма податкової декларації, яку зобов’язані надавати платники єдиного податку, що відносяться до третьої групи, затверджена Наказом Міністерства фінансів за номером 1688 від 21.12.2011 року.

Строки подання декларації для третьої групи платників єдиного податку

Згідно з пунктами 296.3 і 296.7 ПКУ для підприємців третьої групи звітним періодом вважається квартал, півріччя, три квартали та рік. Термін подачі декларації — 40 днів, наступних за останнім днем звітного кварталу (пункт 49.18.3 і 296.3 ПКУ). Таким чином «єдинники» третьої групи повинні подати звіт за 4 квартал 2013 року до 9 лютого 2014 року.

Якщо підприємцю необхідно отримати довідку про доходи за період, що відрізняється від кварталу, згідно з пунктом 296.8 Податкового кодексу, він може це зробити, подавши декларацію з необхідною позначкою в графі «місяць».

Терміни сплати єдиного податку підприємцями другої групи

Терміни сплати єдиного податку визначені статтею 295 ПКУ. Для підприємців вони залежать від обраної групи. Так, для платника третьої групи це 10 днів, наступних за останнім днем подання декларації за звітний квартал. За четвертий квартал 2013 року ФОП повинні заплатити єдиний податок до 19 лютого 2014 року.

Не забувайте, що коли останній день сплати припадає на вихідний або свято, термін не переноситься на наступний робочий день (як у випадку зі звітністю). Єдиний податок необхідно оплачувати раніше встановленого кінцевого терміну. В іншому випадку не уникнути штрафу, рівного 10% розміру недоплати.

Способи подачі податкової декларації платника єдиного податку

Керуючись нормами Податкового кодексу, а саме пунктом 49.3, можна зробити висновок, що існує 3 варіанти подачі декларації:

— Особисто самим підприємцем або уповноваженою особою. Тільки не забувайте складати звіт відразу в двох примірниках: на декларації ФОПа співробітник органу доходів і зборів поставить відмітку про прийняття;

— Поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Тільки в даному випадку декларацію потрібно відправити не пізніше ніж за 10 днів до закінчення кінцевого терміну її здачі (термін визначено пунктом 49.5 ПКУ). Якщо звітність не буде прийнята, податкова зобов’язана протягом 5 робочих днів з дати отримання відправити також поштою письмову відмову;

— Електронною поштою. Це можливо тільки при наявності правильно оформленого електронного цифрового підпису.

Які розділи повинен заповнювати платник єдиного третьої групі?

На сьогоднішній день при заповненні декларації «єдинника» слід керуватися нормами ПКУ. По суті, особливих труднощів це доставити не повинно, адже форма звітності досить зрозуміла і проста. «Єдиноподатники» третьої групи заповнюють перший, четвертий і шостий розділи.

Для підприємців, що відносяться до третьої групи, передбачені окремі графи для відображення доходів, які оподатковуються за ставкою 3% і 5%. Виходить, що платник повинен вибрати той рядок, який йому необхідний.

Якщо підприємець оплачує єдиний податок за ставкою 3 %, він вказує суму оподатковуваного доходу без урахування ПДВ у рядку номер 11. Якщо ж ФОП платить 5 % податку, він записує свій оподатковуваний дохід у рядок під номером 12.

У разі, коли підприємець 3-ї групи протягом року отримував доходи: понад гранично дозволених (більше 3 мільйонів гривень), в негрошовій формі чи від ведення забороненої діяльності, він проставляє необхідні суми в рядках 13-15.

Після четвертого розділу декларації, ФОП заповнює шостий розділ. Якщо у податковому періоді не було заборонених доходів, сума з рядка 11 або 12 переноситься до рядка 21.

У ситуації, коли протягом року мало місце зміна групи, підприємець заповнює в декларації таблиці, що відповідають групам єдиного податку, в яких він здійснював свою діяльність. Таким чином, якщо ФОП перші 3 квартали 2013 року працював у другій групі, а в четвертому перейшов на третю, у звітності він заповнює таблиці, призначені для другої і третьої групи.

Відповідальність за неподання декларації платник єдиного податку

Пункт 120.1 Податкового кодексу України передбачає накладення штрафу на тих підприємців, які несвоєчасно надали або зовсім не надали декларацію. Сума штрафу становить 170 гривень.

Умовний приклад заповнення податкової декларації третьої групи

Для умовного прикладу візьмемо підприємця Сидорова Івана Петровича, що відноситься до третьої групи і платить єдиний податок за ставкою 3 % + ПДВ. Пункт 292.11 Податкового кодексу України говорить, що сума ПДВ не може вважатися доходом « єдинника ». Відповідно, всі суми, що відображаються у Книзі обліку доходів і витрат, а також у декларації, показуються без податку на додану вартість.

Отже, протягом 2013 року Сидоров заробив торгівлею 1,2 мільйона гривень ( ПДВ склав 200 тисяч гривень). Також слід зазначити, що підприємець заробив всю суму протягом останнього кварталу року. Тому у рядку 28 декларації буде стояти нуль. В тому разі, коли у попередніх кварталах були б доходи та, відповідно, був би сплачений єдиний податок, у графі 28 стояла би сума єдиного податку згідно попередніх декларації.

Приклад заповнення декларації в подібній ситуації представлений внизу.

Для того щоб не виникало складнощів із заповненням декларації платника єдиного податку, варто регулярно переглядати тематичні видання та моніторити зміни в законодавстві. Тільки так бухгалтер буде в курсі подій і зможе уникнути штрафів.

Як заповнити декларацію платника єдиного податку третьої групи. Інструкція та приклад

Як заповнити декларацію платника єдиного податку третьої групи. Інструкція та приклад
Оцініть статтю

7 Responses to Як заповнити декларацію платника єдиного податку третьої групи. Інструкція та приклад

 1. Nisa:

  Таке питання про рядок 28: якщо б у нас за попередній квартал було, н-д 25000, тоді в 29 рядок ми вписуємо (р.27-р.28) 30000-25000=5000грн. — та сума, яку ми сплачуємо за цей квартал. Але, якщо в р.28 буде стояти сума, більша від р.27, н-д 30000-35000=-5000грн. Як тоді це записати -5000 або 5000? І що сплачувати?

 2. А как у вас в строке 28 может получиться больше, чем в 27 строке? Может получиться только меньше или равно? Откуда у вас цифра больше?

 3. Nisa:

  Может получиться только меньше или равно. Це все, що треба

 4. Дмитрий:

  При заполнении декларации нужно ли округлять суммы, чтобы после запятой не было цифр (доход в 45 000,35 грн. указывать как 45 000)?

 5. Галина:

  Підкажіть, будь ласка, як заповнити і здати декларацію (єдиний податок, третя група), якщо до мене відноситься ставка податку 4 %, а бланки декларацій старі (передбачають 5%). Дякую!

 6. Артём:

  Подскажите, если суммарный доход за три квартала 2123784,10 грн. (то есть есть не круглое число), вписывать в декларацию как есть или округлять/отсекать?

 7. Оля:

  Інформація застаріла. Чому немає на сайті під кожним заголовком дати статті???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *