Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої групи ФОП 2015. Приклад та інструкція

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

У цій статті будуть наведені відповіді на найбільш поширені запитання щодо заповнення податкової декларації платника єдиного податку першої групи. Також, вкінці статті буде наведений приклад заповнення декларації. Приклади заповнення декларацій інших груп ФОПів на спрощеній системі оподаткування ви також можете знайти на нашому сайті.

Які строки подання декларації платника єдиного податку першої групи?

Відповідно до пункту 296.2 Податкового кодексу платники єдиного податку першої групи подають декларацію один раз на рік в строки, встановлені для річного податкового періоду. Строки подання річних декларацій встановлені пунктом 49.18.3 ПКУ та складають – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового року.

Які строки сплати єдиного податку платниками першої групи?

Згідно пункту 295.1 Податкового кодексу строки сплати єдиного податку для фізичних осіб підприємців на першій групі складають не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Тобто, авансовий внесок з єдиного податку за січень треба сплатити не пізніше 20 січня.

Якими способами можна подати декларацію платника єдиного податку першої групи до податкової служби?

Керуємося нормами з Податкового кодексу, а саме пунктом 49.3. Отже декларація платника єдиного податку першої групи подається:

  1. нарочно підприємцем або уповноваженою особою (не забудьте скласти декларацію у двох екземплярах, на екземплярі підприємця у податковій повинні поставити відмітку про прийняття);
  2. поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (в цьому випадку надіслати декларацію треба не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку її подання (пункт 49.5 ПКУ); якщо декларацію не приймуть, то податкова повинна протягом п’яти робочих днів з дня її отримання надіслати поштою письмову відмову);
  3. електронною поштою (за наявності електронного цифрового підпису).

Як заповнити уточнюючу декларацію платника єдиного податку першої групи?

У випадку виявлення помилок у деклараціях, що вже були подані за минулі періоди, ФОП на єдиному податку першої групи повинен подати уточнюючий розрахунок до декларації. Детальна інструкція по заповненню уточнюючого розрахунку до декларації описана у цій статті Як заповнити уточнюючий розрахунок до декларації платника єдиного податку фізичної особи. Приклад

Що робити, якщо помилка виявлена до закінчення строку подання декларації?

Строки подання податкової декларації для платника єдиного податку першої групи складають 60 календарних днів після закінчення податкового року. Якщо помилка у декларації була виявлена до спливу 60 календарних днів, подавати уточнюючий розрахунок не треба.

Можна подати нову декларацію платника єдиного податку з позначкою «Нова звітна». В цьому випадку, нова звітна декларація замінить собою помилкову декларацію.

Яку суму авансових внесків треба зазначити у декларації платника єдиного податку першої групи? Нараховану чи фактично сплачену?

Ставка єдиного податку для платників першої групи встановлюється у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на перше січня податкового року. Для підприємців першої групи ставка визначається міськими, сільськими, селищними радами та становить від 1 до 10 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати.

Дуже часто фізичні особи підприємці сплачують дещо більшу суму податків, чим необхідно. Яку суму в цьому випадку вказувати у розділі ІІ «Щомісячні авансові внески»? Нараховану (ту, що потрібно сплачувати) чи фактично сплачену (ту, що була фактично сплачена)?

Відповідь на це питання дає податкова служба у своєму роз’ясненні у Базі знань ЗІР (текст роз’яснення читайте тут). Відповідно до вказаної консультації, зазначати треба нараховані авансові платежі незалежно від факту їх сплати чи несплати.

Як треба заповнювати декларацію платника єдиного податку першої групи в гривнях з копійками чи в гривнях без копійок?

Відповідь на це питання дає податкова служба у свої консультації з Бази знань ЗІР (текст консультації читайте тут). Відповідно до консультації показники у податковій декларації платника єдиного податку першої групи необхідно заповнювати у гривнях без копійок з округленням за загальновстановленими правилами.

Важливо: хочу звернути увагу на те, що, незважаючи на консультацію податкової служби, у особовому рахунку платника єдиного податку відображаються суми з копійками. Тобто, якщо щомісячна сума єдиного податку підприємця становить, наприклад, 100,60 грн., то якщо керуватися консультацією податкової служби, цю суму треба округлити до 101,00 грн. та вказати її у декларації. При цьому, якщо до бюджету буде сплачено 100,60 грн., на особовому рахунку підприємця виникне недоїмка 0,40 грн., яка призведе до штрафу. Тобто, якщо ви вказуєте у декларації 101 грн., то і сплачувати до бюджету треба 101 грн.

Слід звернути увагу також і на те, що у програмі ОПЗ: Податкова звітність (розробником якої є податкова служба) передбачена можливість заповнення декларації платника єдиного податку у гривнях з копійками.

Також, відповідно до іншої консультації податкової служби у декларації треба вказувати нараховані суми авансових платежів. У переважній більшості випадків нараховані суми бувають з копійками.

Керуючись цими аргументами, особисто я, завжди заповнюю декларацію з копійками. В прикладі заповнення декларації платника єдиного податку першої групи, який буде наведений вкінці статті, я заповню декларацію з копійками, оскільки я вважаю, що саме так робити правильно, незважаючи на консультацію податкової служби у Базі знань ЗІР.

Як заповнювати, з копійками чи без, кожен вирішує для себе сам. Важливо лише враховувати ту інформацію, яку я написав вище.

Як заповнюється поле «Види підприємницької діяльності, які здійснювалися у звітному періоді»?

Як видно з назви рядку податкової декларації, у ньому зазначаються лише ті види підприємницької діяльності згідно КВЕД, які фактично здійснювалися у звітному періоді. Тобто, якщо у ФОПа у Єдиному державному реєстрі а також у Реєстрі платників єдиного податку прописано, наприклад, 10 КВЕДів, але він займався лише одним видом бізнесу, то у рядку 6 податкової декларації платника єдиного податку першої групи треба зазначати лише один КВЕД. Також читайте консультацію податкової служби з Бази знань ЗІР по цьому питанню.

Які розділи декларації повинен заповнювати платник єдиного податку першої групи?

Фізична особа – підприємець платник єдиного податку першої групи заповнює:

  1. Перший розділ «Загальні відомості»;
  2. Другий розділ «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку І групи»;
  3. Шостий розділ «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку»;
  4. Сьомий розділ заповнюється тільки у разі виправлення самостійно виявлених помилок за минулі періоди.

Яка відповідальність передбачена за неподання або несвоєчасне подання декларації платника єдиного податку першої групи?

Пунктом 120.1 Податкового кодексу за неподання або несвоєчасне подання податкової декларації платника єдиного податку першої групи передбачений штраф в розмірі 170 грн. за перше протягом року порушення та 1020 грн. за друге протягом року порушення після застосування відповідальності.

Умови прикладу для заповнення декларації платника єдиного податку першої групи за 2014 рік

Фізична особа підприємець працювала весь 2014 рік на першій групі єдиного податку. Ставка податку була максимальною 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2014 року. Місячна сума єдиного податку 1218*10%=121,80 грн. Сума доходу за 2014 рік складає 50 000 грн.

Приклад заповнення декларації платника єдиного податку першої групи за 2014 рік

Податкова декларація платника єдиного податку першої групи у прикладі набиралася у програмі ОПЗ: Податкова звітність.

При поддержке: Прежде, чем становиться клиентом какого то банка, важно почитать отзывы о нем от уже существующих клиентов. Например отзывы об Абсолютбанке можно почитать на специально созданном для этого сайте yabeda.by.

Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої групи ФОП 2015. Приклад та інструкція
5 (100%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00218 sec