Як визначати витрати та доходи підприємця на загальній системі оподаткування

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

доходи та витрати підприємця на загальній системі оподаткуванняФізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування, для того щоб вирахувати суму податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами року, перш за все, має визначити свій чистий оподатковуваний дохід. Він визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом та документально підтвердженими витратами, що пов’язані із господарською діяльністю підприємця.

Що відносити до складу доходів більш менш зрозуміло. А ось щодо витрат маємо менш прозору ситуацію. Саме у зв’язку із включенням деяких витрат до складу валових, у ФОП на загальній системі оподаткування можуть виникнути деякі проблеми під час податкової перевірки. В таких випадках треба доказати податковому інспектору зв’язок витрат із господарською діяльністю.

У цій статті розглянемо, що можна відносити до складу витрат, як визначати витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманням доходів та коли визнавати дохід. Це допоможе підприємцю на загальній системі оподаткування правильно заповнювати книгу обліку доходів та витрат та визначати свій чистий оподатковуваний дохід за певний період для визначення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету.

Що можна відносити до витрат?

Що можна відносити до складу витрат? Це питання мучить всіх підприємців, оскільки так можна зменшити свій оподатковуваний дохід та, відповідно, заплатити менше податку на доходи фізичних осіб. Увагу цьому питанню приділяють і податкові інспектори під час проведення перевірок. Підприємець на загальній системі оподаткування може віднести до складу витрат, витрати, якщо вони відповідають наступним умовам:

 1. Включаються до витрат операційної діяльності згідно з Розділом ІІІ Податкового кодексу України.
 2. Документально підтверджені первинними документами.
 3. Пов’язані із господарською діяльністю підприємця.
 4. Безпосередньо пов’язані з отриманням доходів.
 5. Повинні бути фактично сплачені.
 6. Товари повинні бути поставлені а послуги повинні бути отримані.

П’ятий пункт, на мою думку, доволі спірний, проте це офіційна позиція податкової служби. Тобто, документальне підтвердження витрат такими первинними документами як видаткова накладна або акт виконаних робіт ще не надає фізичній особі підприємцю на загальній системі оподаткування права зменшити свій валовий дохід. Таке право з’являється лише тоді, коли на руках у ФОП буде банківська виписка, платіжне доручення, касовий чек, розрахункова квитанція або інший документ, який підтверджує фактичну оплату товарів або послуг. Про п’ятий пункт можна детально почитати у статті про касовий метод визнання витрат ФОП на загальній системі.

Шостий пункт плавно витікає з п’ятого. Відповідно до пункту 139.1.3 Податкового кодексу України, не включаються до складу валових витрат суми попередньої (авансової) оплати товарів, робіт, послуг. Тобто, якщо підприємець перерахував гроші своєму постачальнику та ще не отримав товар, то витрат в нього ще не має (тут ми поки не беремо до уваги інші умови, що перераховані вище).

Начебто все просто. Витрати операційної діяльності визначаються відповідно до наступних пунктів Податкового кодексу:

п.138.4;

п.138.6 – 138.9;

п.138.10.2 – 138.10.4;

п.138.11.

Детально розглядати кожен пункт Податкового кодексу, думаю, немає сенсу. Тим більше, кожен ФОП на загальній системі оподаткування, повинен знати ці статті як «отче наш». Доцільно буде навести основні складові частини витрат операційної діяльності. Вони складаються із собівартості та інших витрат.

Собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг визнається витратами того періоду, у якому визнано дохід від реалізації таких товарів, виконаних робіт чи наданих послуг.

Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Склад собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг

 • прямі матеріальні витрати;
 • прямі витрати на оплату праці;
 • амортизація;
 • загальновиробничі витрати;
 • вартість придбаних послуг;
 • інші прямі витрати;

Склад інших витрат

 • адміністративні витрати;
 • витрати на збут;
 • інші операційні витрати.

Список витрат, які приватним підприємцям на загальній системі оподаткування не можна відносити до складу витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів визначається статтею 139 Податкового кодексу. Серед них можна виділити найпопулярніші витрати — вартість товарів чи послуг від фоп — платника єдиного податку та суми сплачених авансів.

Як визначаються доходи підприємця на загальній системі?

Доходи приватного підприємця на загальній системі оподаткування визначаються дуже просто. Доходом є виручка у грошовій та негрошовій формі, тобто всі суми коштів, що поступили на розрахунковий рахунок чи в касу підприємця в рахунок оплати за реалізовані товари, виконані роботи чи надані послуги.

Якщо сказати просто, то доходи підприємця визначаються за касовим методом. Тобто, до того, як підприємець не отримав гроші на свій рахунок або в касу, доходу в нього немає. Якщо підприємець ще не реалізував товар, чи не надав послуги, а вже отримав гроші, тобто отримав аванс, то такі суми, включаються до складу доходів. Для приватних підприємців — платників податку на додану вартість до складу доходів не відноситься сума податку на додану вартість, що входить до ціни проданих товарів.

Визнання доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування

Витрати та доходи приватного підприємця на загальній системі оподаткування дуже тісно пов’язані між собою. Без доходу немає витрат. Розглянемо основні ситуації, коли підприємець має визнавати свій дохід та, відповідно, коли він має право віднести витрати до складу валових.

Купили товар, заплатили гроші, продали товар, отримали гроші — дохід є витрати є. Тут все просто. Коли підприємець отримує грошові кошти за товар, у нього виникає дохід. Лише після цього виникають витрати, навіть якщо товар був придбаний дуже давно та підприємець за нього повністю розрахувався.

Отримали товар, гроші за нього не сплачували, продали товар, отримали за нього гроші — дохід є а витрат немає. У ФОП на загальній системі виникає дохід, коли він отримує грошові кошти. А витрат в нього ще немає, оскільки кошти за товар ще не перераховані постачальнику. Витрати можна буде віднести до складу валових тільки після остаточних розрахунків із постачальником.

Продали товар, гроші не отримували — доходу нема, витрат нема. Дохід не виникає оскільки підприємцем не отримано виручку від реалізації товарів на поточний рахунок або в касу. Витрат немає, оскільки немає доходу.

Отримали товар та заплатили за нього, отримали передплату — дохід є, витрати є.

Отримали товар та ще за нього не розрахувалися, отримали передплату — дохід є, витрат немає. Витрати виникнуть лише тоді, коли фізична особа підприємець розрахується за товар із постачальником.

Отримали передплату, товар ще не отримували — дохід є, витрат нема.

Зробили передплату за товар, отримали передплату за товар (руху товару не було) — дохід є, витрат немає. Визнаємо дохід за касовим методом. А от витрати підприємець не зможе віднести до складу валових, оскільки товар фактично не отриманий. А відповідно до пункту 139.1.3 Податкового кодексу України, не включаються до складу валових витрат суми попередньої (авансової) оплати товарів, робіт, послуг.

Начебто розібралися із основними моментами визнання доходів та витрат підприємця на загальній системі оподаткування. Про визнання доходу я написав всього два абзаци, а от про визнання витрат вийшло побільше. Воно і зрозуміло, оскільки з доходами все просто: отримав гроші — є дохід, не отримав — доходу немає. А от витрати ФОП на загальній системі безпосередньо залежать від отриманого доходу та мають шість основних умов (які перераховані вище), без дотримання яких їх не можна відносити до складу валових та, відповідно, зменшувати сукупний оподатковуваний дохід на їх суму.

Як визначати витрати та доходи підприємця на загальній системі оподаткування
4.6 (91.11%) 9 votes

92 Responses to Як визначати витрати та доходи підприємця на загальній системі оподаткування

 1. Anastasya:

  Автоперевізник на єдиній системі оподаткування надав послуги, але оплата за них надійшла значно піздніше, коли він вже почав працювати на загальній системі. За касовим методом дохід є, але чи можна включити витрати того періоду до складу валових терпер, коли він на іншій системі оподаткування? Дякую.

 2. Так, можна включити до складу витрат, ті витрати, які безпосередньо пов’язані з отриманим доходом від послуг з автоперевезення. Як раз на цю тему, почитайте цей пост Чи може ФОП на загальній системі включати до складу витрат, витрати, що були понесені до переходу на загальну систему оподаткування?

 3. Наталія:

  Скажіть будь ласка, чи може підприємець на загальній системі оподаткування включати до складу витрат ЄСВ(34,7%),сплачений за «себе». Тим самим зменшуючи базу оподаткування ПДФО ? І від якої суми відраховується ЄСВ (34.7%) від мін.зарплати чи від чистого доходу?

 4. Згідно з частиною «в» пп. 138.10.4 п. 138.10 ст. 138 розділу ІІІ Податкового кодексу України суми сплаченого єдиного соціального внеску відносяться до складу витрат операційної діяльності. Отже, підприємець на загальній системі оподаткування може включити до складу витрат, суми сплачених авансових внесків з ЄСВ. Така інформація також викладена і на офіційному сайті ДПА.
  34,7% відраховується від чистого доходу. В тому разі якщо чистий дохід дорівнює нулю — єдиний соціальний внесок дорівнює нулю. Якщо чистий дохід є, проте він менший ніж мінімальна заробітна плата, то ЄСВ рахується від мінімальної заробітної плати, тобто не може бути меншим ніж мінімальний страховий платіж. Якщо більше, то від суми чистого доходу.

 5. Влад:

  Скажіть будь ласка, я ФОП на загальній системі, нещодавно заключив агентський договір з ТОВ яке займається вантажними перевезеннями. Розраховуватися зі мною будуть безготівково на мій р/р. Натрапив на таку інформацію :

  Згідно з пп. 136.1.19 ст. 136 ПКУ для визначення об’єкта оподаткування не враховуються доходи у вигляді коштів або вартості майна, що надходять комісіонеру (повіреному, агенту тощо) в межах договорів комісії, доручення, консигнації та інших аналогічних цивільно-правових договорів.

  Тобто кошти які я буду отримовати від ТОВ за свої послуги, згідно агенського договору не є об’єктом оподаткування і я не повинен буду платити з них ПДФО І ЄСВ?

 6. Звичайно, що ні. Стаття 136 до підприємців на загальній системі оподаткування взагалі не відноситься. Для ФОП на загальній системі для визначення доходи застосовується п.177.2 ПКУ «Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.»
  Тобто вашим доходом є виручка за послуги або товари, якаа надійшла вам на розрахунковий рахунок або в касу.

 7. Ольга:

  Приватний підприємець на загальній системі оподаткування ,надаю послуги вантажні перевезення.
  Чи маю я право включати ремонт автомобіля ,запчастини в витрати

 8. Позиція податкової служби — ні, не можете. Оскільки витрати на технічне обслуговування автомобіля відносяться відповідно до п. 138.1 ст. 138 ПКУ до інших витрат, однак не вважаються витратами операційної діяльності. Позиція з цього питання викладена на офіційному сайті податкової у єдиній базі податкових знань.

 9. Наталія:

  Скажіть будь ласка, як включити до складу витрат ПП на загальній с-мі оподаткування суми, що перевищують дохід (н-д, ЧД за вересень становить 1000 грн. , а за рекламні послуги сплачено 5000 грн. за наступні 5 місяців). Чи існує поняття і підприємців — витрати майбутніх періодів? І як це відобразити в книзі ?

 10. Я так розумію, що ви зробили передплату 5000,00 грн. за рекламні послуги. Передплати, відповідно до пункту 139.1.3 Податкового кодексу до складу витрат не включаються.
  Як ви домовились із виконавцем послуг підписувати акти виконаних робіт? Тільки після підписання акту виконаних робіт у вас будуть витрати та ви можете їх вписати у графу 10 книги обліку доходів та витрат.
  На вашому місці я б узгодив підписання актів виконаних робіт як один акт щомісяця. В суму робіт по акту узгоджував би додатково, в залежності від ситуації.
  Про заповнення книги обліку доходів та витрат читайте у статті Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад

 11. Анна:

  Частный предприниматель на общей системе налогообложения оплатил больничный лист наемному работнику и отпускные.Можно ли включить эти затраты в операционные расходы по НК.Основной вид деятельности-оптовая тоговля.

 12. Ці виплати прирівнюються до заробітної плати та включаються до витрат.

 13. Анна:

  По разъяснениям представителей ГНАУ отпускные и больничные, выплаченные наемному работнику предпринимателем не могут быть включены в состав прямых расходов на оплату труда.Указанные выплаты по их мнению учитываются по п.138.12.2 и п.138.5 НК.,т.е. не попадают в операционные расходы.Просьба прокомментировать.

 14. Роман:

  Скажите пожайлуста, для ФОП на ОС, отчетный период-это месяц или квартал. Совсем запутался. Ситуация такая в ноябре мне поступают предоплатой от клиента деньги 10000 грн. Я их отображаю в книге доходов и расходов к примеру- 07.11. Товара в наличии нет. Я оплачиваю 8000 грн. своему поставщику, но товар доставляется под заказ и приедит в декабре -07.12. Т.е в расходы сумму 8000 грн. я смогу внести и записать 07.12, когда получу этот товар. Как мне расчитывать НДФЛ и ЕСВ??? Сегодня я узнал, что его надо просчитывать за кадый месяц отдельно. Тогда получится ноябрь 10000Х0.15= 1500 грн!!!!!!!!!!!! Еще хуже по ЕСВ!!! Получается продажа в минус??????????

 15. Роман, для ФОП на загальній системі звітним періодом є календарний рік. 8 000,00 грн витрат будуть віднесені вами до листопада, оскільки саме у листопаді ви отримали дохід із яким пов’язані ці витрати. Також можу сказати, що податкова служба ще не визначилася, чи можна буде згортати прибуток та збитки у різних місцяцях протягом календарного року. Думаю, що до кінця року буде роз’яснення.
  Анна, в будь якому спірному питанні, податкова служба буде тлумачити норми податкового законодавства на користь державного бюджету. Відповідно до п. 138.8.2 Податкового кодексу «до складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві товарів (виконанні робіт, наданні послуг), які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат».
  Чи можна віднести відпускні та лікарняні до «інших виплат працівникам»? Якщо з цього приводу є офіційне роз’яснення ДПА, то податківці будуть його застосовувати. Якщо його немає, то з висновками поспішати не варто.

 16. Роман:

  admin

  8th Ноябрь 2011 в 8:32 пп

  Роман, для ФОП на загальній системі звітним періодом є календарний рік. 8 000,00 грн витрат будуть віднесені вами до листопада, оскільки саме у листопаді ви отримали дохід із яким пов’язані ці витрати. Також можу сказати, що податкова служба ще не визначилася, чи можна буде згортати прибуток та збитки у різних місцяцях протягом календарного року. Думаю, що до кінця року буде роз’яснення.

  Спасибо за разъяснение! Но хотелось бы уточнить, один ньюанс, а каким числом мне вносить эти 8 000 грн в 5 и 6 строку. в книге доходов и расходов?Если оплата была допустим 10 ноябрем, а товар этот я от поставщика получу к примеру 10 декабря. Ведь я так понял, что нужно записывать той датой, когда я уже получил товар от поставщика, а не датой которой был произведен авансовый платеж?

 17. У 5 та 6 строку ви вносите тією датою, якою у вас є підтверджуючі документи на товар — видаткова накладна або ТТН, тобток коли отримали товар. Таким чином у вас збійльшується залишок товару.

 18. Роман:

  admin

  9th Ноябрь 2011 в 10:05 пп

  У 5 та 6 строку ви вносите тією датою, якою у вас є підтверджуючі документи на товар – видаткова накладна або ТТН, тобток коли отримали товар. Таким чином у вас збійльшується залишок товару.

  Вообще запутался…
  Еще раз получен доход 10000 грн.в виде авансовой оплаты 10 ноября.Вношу в книгу доход датой 10 ноября. 11 ноября делаю оплату поставщику-8000 грн, получаю товар в след. месяце 11 декабря. Согласно привалам ведения книги дату расходов ставлю 11 декабря!!! т.к именно 11 декабря получен товар. Дальше такой пункт »
  8. Підсумки у книзі підбиваються щомісячно. Це обумовлено тим, що під час остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб за результатами податкового року, буде враховуватися місячний чистий дохід для визначення ставки оподаткування 15% або 17%.»
  Т.е согласно этому пункту у меня доход за ноябрь будет 10 000 грн. Как я могу включить 8000 грн. в расход в ноябрь, если товар получен в декабре и запись в книгу -8000 грн. запишется декабрем??????
  Вы написали, что «8 000,00 грн витрат будуть віднесені вами до листопада, оскільки саме у листопаді ви отримали дохід із яким пов’язані ці витрати.»
  1) Где можно в НК это прочесть????
  2) получается «нестыковка» в книгу пишем расход декабрем, а относим этот расход к ноябрю……..

  Заранее, спасибо за терпение и помощь!

 19. Ірина:

  ФОП на загальній системі оподаткування придбав для подальшої реалізації бочку оливи для змащування ланцюгів б/пил. При транспортуванні бочка пошкодилась і частина оливи витекла . Підкажіть, будь-ласка, чи можна списати втрачену оливу і як правильно це списання оформити документально. Дякую!

 20. Роман, в предыдущем ответе я ошибся, сильно спешил.
  11 декабря вы заполняете 4 и 5 графу. Увеличивается остаток товара.
  В этот же день вы можете поставить в графу 6 — 8000 грн., в строке в которой вы получили доход в ноябре. Эти расходы у вас относятся к доходу, который вы получили именно в ноябре.
  В Приказе №1025 от 24.12.10 есть требование подводить итог помесячно только по третьей графе «доход». Итоги по остальным графам по каждому месяцу можно будет подсчитать в конце года.
  Эти расходы в декабрь у вас пойти не могут. Так как доход получен в ноябре.
  Я только так вижу выход из этой ситуации.
  В НК есть главное правило определение расходов — «177.4. До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.»
  Ірина, думаю что нельзя списать, так как нет доходов. А нет дохода — нет и расхода.

 21. Роман, возможно моя позиция не совсем корректна, с точки зрения бухгалтерского учета. Но я выбираю именно ее, потому что пока не ясен вопрос с возможностью сворачивать прибыли и убытки в каждом месяце. Если отобразить расход декабрем, то у вас будет в ноябре большой чистый доход, а в декабре большой убыток.
  Насчет возможности сворачивать прибыли и убытки пока нет никаких официальных разъяснений от налоговой. Думаю, что к концу года они появятся.
  Моя позиция также обусловлена тем, что на сайте одной из региональных ДПА я видел разъяснение, что убытки и прибыли сворачивать нельзя. Врятли на него можно со 100% вероятностью опираться, но факт остается фактом.
  Поэтому следует подождать разъяснений а потом заполнять книгу.

 22. Yuriy:

  Якщо я вперше хочу реєструватися ФОПом, иені теж потрібно до 25.01.12 подавати заяву?

  Чи залежить величина єдиного податку від кількості КВЕДів, вказаних у свідоцтцві?

 23. Yuriy, перш ніж перейти на єдиний податок, ви маєте зареєструватися у державного реєстратора. Саме від кількості кведів величина податку не залежить. На різні кведи — різні ставки. Вам встановлять максимальну з них.

 24. Віталій:

  Чи обовьзково переходити на загальну систему опадоткування, якщо здаеш в аренду більше 300 квадратів? Якщо у здавємому приміщенні є майно орендодавця, яке здається орендарю (стол, стул, стелажі, тощо). Орендарь не сплачує за використання кадратів де стоять данні орендовані ним предмети, бо сплачуэ за них по окремому догвору а тому теріторія приміщення становиться менше 300 квадратів, якна вашу думку відреагує налогова, чи не вибачать вони, що орендодавнць таким чином занижуэ кількість здаваємих метрів, щоб не переходити на загальну систему опадатквання. Дякую за відповідь.

 25. Андрій:

  Дякую, корисна стаття.
  Але чому Ви пишете, що «Витрати можна буде віднести до складу валових тільки після остаточних розрахунків із постачальником»?
  В ПКУ я не бачу ніяких підстав для врахування витрат по касовому методу.

 26. Віталій, податкова служба може відреагувати на це, звичайно, негативно. Проте, я думаю, що якщо у договорі буде чітко прописані метри, які здаються в оренду, то ви маєте право застосовувати спрощену систему.
  Андрій, у ПКУ таких підстав немає. У тексті статті є посилання на іншу статтю, в якій описується цей момент.

 27. Ірма:

  скажіть, будь-ласка, ФОП на заг системі придбав вивіску на магазин. Доходів за місяць не отримував. Чи зможе у наступному місяці (коли відобразиться дохід) включити у витрати придбання вивіски.

 28. Я думаю, що можна відобразити ці витрати у місяці придбання вивіски.

 29. Ірма:

  А якщо не було доходів? показувати збиток?

 30. Справа в тому, що Порядком ведення книги №1025 передбачено підбиття підсумків лише по графі 3 — «дохід». Графа «чистий дохід» підбивається раз на рік, оскільки чистий дохід розраховується за рік.

 31. Роман:

  Добрый день. Я ФОП на ОС ( перешел с ЕН на ОС с 01.04.2011). Скоро буду сдавать декларацию о доходах и отчет в ПФ. Проконсультируйте пожайлуста по таким вопросам

  1)Как высчитать сколько платить НДФЛ за год (вернее в моем случае с апреля по декабрь)??
  Суммируем ежемесячные доходы за 9 мес. делим на 9 мес= среднемесячный доход, определяем по какой ставке считать по 15 или 17% , умножаем снова на 9 месяцев и на 15% ( в моем случае) получаем сумму- авансовые платежи= сумма доплат или переплат?? Правильно??

  2) В одном месяце у меня получился убыток за счет авансовых отчислений в ПФ на мое примере
  Доход Расходы прочие расходы ( авансов платеж в ПФ)
  5 848,48 -4 062,38 — 2069,90 =-283,80 Отсюда вопросы
  2.1 Для записи в книгу учета доходов и расходов и для расчета НДФЛ этот месяц берем как с нулевой прибылью или -283,80?
  2.2 Касательно ПФ .Насколько я понимаю для расчета ЕСВ за этот месяц, я не могу сумму 2069,90 поставить в расход, т.к. это были отчисления в ПФ. Вопрос аналогичный 2.1 Какую сумму дохода мне ставить 5848,48-4 062,38 =1786,10 или нулевая прибыль 0,00 грн +2069,90=2069,90 грн.

  3) Деклапацию о доходах за я 2 кв сдавал. Годовую мне подавать за период 3-4 кв. или 2-4 кв??

  Заранее, за понимание и ответы.

 32. Яна:

  Підскажіть, будь ласка, коли заповнювати графу 5 та 6, якщо товар отримали 09.01, передали на магазин цього ж дня, продали 12.01 та 13.01. За товар з постачальником розрахувалися 22.01?

 33. Роман, ці статті вам допоможуть http://byhgalter.com/yak-zapovniti-richnu-deklaraciyu/
  http://byhgalter.com/richnogo-yedinogo-socialnogo-vnesku/
  Яна, графа 4 та 5 — 09.01. графа 6 — 22.01.

 34. Олег:

  Добого дня, я ФОП на ЗС, займаюсь виготовленням меблів на замовлення, чи можу я отримувати кошти від покупців в готівковій формі?

 35. Вікі:

  Якщо товар отримано, гроші за нього не проплачено, потім товар продали і покупець також за нього не розрахувався. Чи є тут дохід (у виді вартості товару)?

 36. Олег, в такому разі ви повинні використовувати РРО.
  Вікі, немає доходу, доки ви не отримаєте гроші від свого покупця.

 37. Олег:

  Добрый день.
  Возможно я невнимательно читал раздел про расходы, так как не смог найти там ответ на свой вопрос. Можно ли вносить в состав расходов, расходы на инструмент которым я работаю, ну например паяльник?
  Спасибо!

 38. Податкова служба проти таких витрат, оскільки вони не є витратами операційної діяльності. От якщо він у вас зламається, та ви понесете витрати на його ремонт, то їх ви можете віднести до валових витрат на підставі пункту 138.8.5 ПКУ.

 39. тата:

  Підкажіть будь ласка
  Автоперевізники загальна система
  В грудні надано послуг 50тис
  Закуплено паливо на 30тис
  Використано палива на 20 тис
  Залишок 10 тис
  Доходу в грудні не отримали
  Крім того понесли витрати на відрядження 5тис

  Ні одну з цих сум в затрати в річній декі не показали так як немае доходу
  Питання слідуюче в яких графах у книзі 2012 відобразити витрати що перейшли з 2011 року
  20тис використаного але не оплоченого палива
  10тис реального залишку палива
  і 5 тис відряджувальних які були виплочені в 2011р

  Дякую з нетерпінням чекаю відповіді

 40. коли ви отримаєте гроші за послуги, які ви надали у грудні, ви поставити цю суму у графу 3, тією ж датою ви ставите 20 тис у графу 6.
  10 тис реального залишку палива у вас повинні відобразитися у графі 2, вони повинні перейти туди з 2011 року.
  5 тис. відряджувальних у графу 10 цією ж датою у цей же рядок, але тільки за умови, якщо це витрати, які безпосередньо пов’язані з отриманим доходом.
  Також читайте статтю по книзі доходів та витрат http://byhgalter.com/kniga-obliku-doxodiv-ta-vitrat/ та про метод визнання витрат http://byhgalter.com/kasovij-metod-naraxuvannya-vitrat-dlya-fop/

 41. Анна:

  Здравствуйте!

  Подскажите, пожалуйста, по вопросам по основным средствам:

  1. ФОП купила комунитатор, можно ли поставить его на учет как основное средство и учитывать амортизацию в расходы?

  2. Можно ли ФОП купить автомобиль, поставить его на учет как основное средство и списывать на затраты бензин, и сколько можно его списывать, есть ли какие-то граничные нормы?

  Спасибо!!!

 42. оксана:

  Я ФОП на загальній системі. В січні місяці отримала товар і реалізувала, а оплатила в лютому, коли мені зоповнити графу 6. Адже вона на скільки я зрозуміла заповнюється тоді коли був дохід.Якщо 15.01.12 отримано 3200 доходу вносимо в гр.3 а в гр.6 2500.Тьльки че це так правильно ,адже я ще не оплатала товар.Поясніть мені будь ласка.Велике спасибі!

 43. Анна, податкова служба проти амортизації у ФОПів на загальній системі. Під час перевірки будуть знімати з витрат. Бензин можна віднести на витрати в розмірі, який ви зможете довести, що ви використали його для отримання доходу.
  оксана, на ваше запитання є відповідь у статті http://byhgalter.com/kniga-obliku-doxodiv-ta-vitrat/

 44. Елена:

  Подскажите мне, пожалуйста, могу ли я отнести к затратам предоставление письма об отсутствии возбуждения дел о банкротстве? Письмо необходимо для участия в тендере!

 45. Частина г) пункту 138.10.2 Податкового кодексу «ґ) витрати на оплату послуг зв’язку (пошта, телеграф, телефон, телекс, телефакс, стільниковий зв’язок та інші подібні витрати);», якщо це сюди відноситься.
  Розкажіть детальніше, що це за витрати

 46. Максим:

  Чи можна включати до витрат ФОП на загальній системі витраті на паливо для автомобіля шо перевозить продукти харчування для продуктового магазини ( е якісь норми списання), також запасні деталі для автомобіля під час ремонту, а також витрати на стільниковий звязок, опалення світло, оренду холодильного обляднання ,миючі засоби, мшп ??

  Які потрібно мати документи для підтверження витрат ?

 47. Норми витрат палива затверджені наказом Мінтрансу України від 10.02.98 р. №43.
  З того, що ви описали, до витрат можна включати все. Але стільниковий зв’язок з великою натяжкою.
  Документи, видаткова накладна, чеки, банківські виписки і таке інше.

 48. Ольга:

  ФОП на ЗС, автоперевізник. Чому не можу включити вартість ремонту моїх машин, якщо це витрати напряму пов»язані з отримання доходу. Чи можна оспорювати це питання? Дякую!

 49. Ольга:

  Дуже дякую за відповідь і за вашу роботу загалом!

 50. Анна:

  Предприниматель на общей системе снимает денежные средства со своего расчетного счета для личных нужд(как доход): надо ли платить налог на доходы?
  Какую предельную сумму он может снять ?

 51. Податок на доходи фізични осіб платити не треба. Підприємець має право розпоряджатися коштами на рахунку як йому заманеться. Граничних розмірів, скільки можна знімати немає.

 52. Наталія:

  ФОП на ЗС, платник ПДВ. Реалізація зерна ПДВ 20%, 0%. Будь-ласка підкажіть як віднести в частині витрат зерно так, як накладна та податкова накладна з ПДВ? А також інші витрати де також є ПДВ? Дякую!

 53. Хороше питання. Як і багато питань для підприємців на загальній системі оподаткування, воно не врегульовано. Я вважаю, що для початку, ви застосовуєте пропорційне формування податкового кредиту (стаття 199 Податкового кодексу). Виходячи з того, як ви розрахували свій податковий кредит, ви визначаєте витрати. У витрати йде сума ПДВ, яка не пішла у податковий кредит. Сума ПДВ, яка була включена до податкового кредиту у витрати не йде.

 54. Наталія:

  ФОП на заг.системі з 01 січня 2012 року, один вид дяільності, 68.10., у серпні зареєструвалась платником ПДВ і як виявилось з запізненням. Питання: Як мені і від якої суми нарахувати ПДВ, якщо перевищення 300 тис. становить 460 тис. ТОбто 20% треба нарахувати та сплатити за 160 тис.? Чи можна включити за тей період витрати по з/платі, щоб зменьшити суму ПДВ.? І які взагалі витрати можно включити за тей період? Які штрафні санції існують при перевищенні 300 тис.? Можна у витрати вносити орендовану землю, на якої розташоване майно, де ведеться підприємницька діяльність? Дякую.

 55. Альона:

  у ФОП на заг.системі при списанні дебіторської заборгованності виникає дохід?

 56. Галя:

  Підкажіть,будь ласка,ФОП на ЗС купив сировину 01,12,12р.(оплата по банку.Накладні виписані 01.12.12р.) продав товар покупцеві 05,12,12р.є накладна (гроші за цей товар покупець переведе аж в січні 2013р).Чи можна включати дохід по накладних груднем і відповідно витрати.Чи цей дохід і витрати включати уже в січні 2013 коли оримаємо кошти на рахунок.

 57. Олександр:

  Доброго дня! Підскажіть будь-ласка, я ФОП на загальній системі оподаткування займаюсь наданням послуг доступу до Інтенету з використанням радіо-частотного ресурсу України, на що маю відповідну ліцензію.
  Питання: Чи можу я орендувати для своєї господарської діяльності передавальну антену (або інші основні засоби які безпосередньо повязані з моєю господарською діяльністю) у ФОП єдинщика (на якій групі???) і чи піде мені така оренда у витрати?

 58. Настасья Михална:

  Помогите разобраться.
  ФОП на общей системе. Пока что доходов нет, платит рекламу , оренду, закупил товар наличными (все чеки есть) из своих сбережений.
  Как потом эти затраты учесть в расходах ФОП, если у ФОП налоговая хочет видеть прибыль по кассовому методу.
  Нужно проводить авансовый , а потом?

 59. Владимир:

  Доброго дня!Чи можна віднести до витрат 2013 року,збір НА РОЗВИТОК ВИНОГРАДАРСТВА.САДЇВНИЦТВА Ї ХМЕЛЯРСТВА;ЄДИНИЙ ВНЕСОК (34,7%)СПЛАЧЕНИЙ ЗА СЕБЕ за грудень 2012 року,сплачений у січні 2013року?

 60. Наталія:

  Я зареєструвалася ФОП на загальній системі оподаткування. Буду отримувати дохід від здачі приміщення в аренду (до 100 кв.м). Домовились з арендарем, що комунальні послуги сплачувати буду я. Питання: якщо сума отриманої арендної плати буде дорівнювати сумі платежів за комунальні послуги, я не повинна платити податок в ці місяці? Адже дохід в цей місяць не отримала?

 61. Любов:

  Підкажіть,будь ласка.Якщо ФОП єдинщик 2-ї групи закупив у юрособи матеріали для виробництва свої продукції і розрахувався готівкою в сумі 63 тисячі гривень в один день по одній накладній,але вніс ці гроші не в касу підприємства,а оплатив через банк на розрахунковий рахунок.Чи є це порушення касових операцій і які штрафні санкціїї,адже у ФОП немає ні каси ні ліміту.Дякую

 62. Іван:

  Добрий день! Підкажіть будь ласка,якщо ФОП на загальній системі оподаткування чи може включити до складу витрат 10% від вартості основних засобів вартість придбаник запчастин,які використовувалися у господарській діяльності.

 63. Іра:

  Скажіть будт — ласка. ФОП па ЗС , чи має право вносити власні кошти в касу, якщо так як їх відобразити і в який термін вони повині бути повернуті, чи вважається це доходом . дякую

 64. Віктор:

  Підприємець, загальна система, два види діяльності-автопослуги-збиткові; експедиційні послуги-прибуткові Як платиться податок на дохід, окремо по видам діяльності?? Дякую.

 65. Ольга:

  Доброго дня! ФОП на загальній системі орендує обладнання з правом викупу. Щомісяця сплачуються орендні платежі+компенсація вартості обладнання (визначені окремо). Чи можна ці суми включити у витрати?

 66. Наталя:

  Підкажіть , буль ласка! ФОП на загальній системі займається оптовою торгівлею зернових. Кошти від продажу надходять на р/р ФОП. Чи потрібно відкривати спец.рахунок для ПДВ?Дякую.

 67. Тетяна:

  Підкажіть, будь ласка. ФОП на заг сиситемі не платник ПДВ займається готельним бізнесом. Чи обов’язково має включати до витрат витрати на комунальні послуги по готелю? Ситуація така, що треба зменшити витратну частину. Дякую за допомогу.

 68. Скажите,пожалуйста,ФОП на общей системе имеет право относить в затраты Сбор на виноградарство? И еще вопрос.Здание магазина у нас выкуплено/раньше здесь была квартира/.Мы платим ОСББ /ЕН 2 гр./ коммунальные услуги.Имеем ли мы право эти коммунальные услуги относить на затраты? Спасибо!

 69. Здравствуйте. Коммунальные услуги на расходы идут, но только если они подтверждены нормальными документамии. По вопросу сбора на виноградарство на форуме есть такая информация:
  Згідно частини «в» пункту 138.10.4 Податкового кодексу до складу витрат відносяться суми нарахованих податків та зборів (крім тих, що не визначені у статтях 9 та 10 ПКУ) єдиний соціальний внесок, за винятком податків та зборів, передбачених пунктами 139.1.6 і 139.1.10.
  Пунктом 139.1.6 передбачено, що не включається до складу витрат суми податку на додану вартість, які входять до ціни товару (для підприємців – платників ПДВ). Для неплатників ПДВ відноситься до витрат.
  Пунктом 139.1.10 передбачено, що не включаються до витрат сума збору на провадження деяких видів підприємницької діяльності (або вартість торгового патенту). Але на суму вартості торгового патенту за результатами подання річної декларації підприємець має право зменшити суму ПДФО до сплати.
  forum.byhgalter.com/vitrati-na-zagalniy-sistemi-t16.html

  • bookke77:

   А у ФОП на ЗС чи включається до складу валових витрат сума податку на додану вартість, яка теоретично входить до ціни послуги, наданої неплатником ПДВ? Хоча у рахунку на сплату вказано «ВАРТІСТЬ без ПДВ».
   Як вважаєте? Податкова нараховує штраф — як оскаржити? У п.177.3. п.177 ПКУ на жаль чітко не вказано:)

 70. Раиса:

  Юлия!Большое спасибо за ответ.Скажите,пожалуйста,какими нормальными документами должны быть подтверждены проплаты за комунальные услуги.
  / Коммунальные услуги на расходы идут, но только если они подтверждены нормальными документамии./Спасибо !

 71. Акт выполненных услуг от осбб + квитанция об оплате если платите через банк или другой документ, если платите другими способами.

 72. Мария:

  Добрый день,

  Помогите, пожалуйста, немного разобраться.
  Недавно открыла ФОП, но деятельности не веду, только собираюсь — будет предоставление услуг — ведущая. Только в декабре подамся на спрощену и на группу (3-4), а сейчас хочу тестово попробовать провести несколько мероприятий. Мне интересно, как мне учитывать доход, нужен ли кассовый аппарат (хотя его негде устанавливать) или не морочится? Если я на сайте напишу, что прошу организационный взнос, а не плату за вход, то будет ли меньше вопросов? Я, увы, в бухгалтерии не сильна и не хочу попасть впросак.

  • Здравствуйте. На текущий момент вы находитесь на общей системе налогообложения. Основные принципы этой системы описаны здесь http://byhgalter.com/yak-vibrati-sistemu-opodatkuvannya-dlya-fop-porivnyannya-zagalno%D1%97-sistemi-ta-yedinogo-podatku/ .
   На общей системе вы не имеете права принимать наличные без кассового аппарата. Но вы можете открыть счет и направлять своих клиентов оплачивать вам деньги через банк.
   Насчет организационного взноса мне не совсем понятно, как это может влиять на налогообложение.

 73. Микола:

  Я підприємець на загальній системі оподаткування. Мною був куплений товар у іншого підприємця та проданий юридичній особі. Коштами, які надійшли на мій рахунок я розрахувався з тим підприємцем, у якого я купував товари. Тобто, дохід я не отримав і до річної декларації цю суму я не включав. Дана юридична особа показала в 1ДФ під 157 ознакою, що мені виплачено цю суму. Хто має оподатковувати ці кошти і як подавати 1ДФ та під якими ознаками?

  • Здравствуйте. Вы путаете понятия. Вы получили доход, но не получили чистый доход. Ваши расходы были равны доходу. Вы должны показать в налоговой декларации доходы и расходы на одну сумму. Тем более, с учетом того, что юр лицо вас показало в 1дф.
   Сумму закупки товара у вашего поставщика — предпринимателя вы тоже должны показать в 1дф с признаком дохода 157.
   Если вам предприниматель предоставил все документы, то он сам платит налоги со своего дохода.

 74. Інна:

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, початківцю! Море всього прочитала, а так і не розібралася. Я планую зареєструватися ФОП на загальній основі і почати свою справу. Почати роботу без реєстрації через певні особливості не можу. Тобто доходу впродовж кількох місяців не отримуватиму — будуть тільки витрати на виготовлення товарів і підготовку послуг. Чи змушений ФОП сплачувати податки, якщо не отримує доходу? І чи мусить ФОП мати найманих працівників? Якщо укладати договір про надання послуг (як от верстка книги чи створення обкладинки) за гонорар, то чи муситиму я сплачувати якісь додаткові збори? Чи мушу я реєструвати себе ж працівником?
  Буду вдячна за відповідь і поблажливість до незнання елементарного :)))

 75. Оксана:

  Добрый день! подскажите, пожалуйста, ФОП на ОС сдает в аренду нежилые помещения в большой здании, получает прибыль, часть здания находится в собственности у других людей, но питаются электричеством и водой от нашего. Они не имеют возможности подключится автономно. Электричество и воду за свои помещения они оплачивают на наш счет. Как в данном случае щитаются ли это доходом?

 76. Аліна:

  Підкажіть, будь ласка, чи може ФОП на загальній системі, включити до валових витрат придбане пальне, на яке не було виписано податкової накладної? купували його за готівку..

 77. Анна:

  Добрый день! Подскажите пожалуйста, можно ли к расходам предпринимателя на общей системе(не плательщик НДС), включить затраты за прошлый период (например за предыдущий месяц)?

 78. АРО:

  ФОП на заг.системі мав право включати сплачену добюджету суму ПДВ в витрати в 2013-2014 роках?Суми пдв що не входили в податковий кредит можна було включати в витрати в 2013-2014рр?

 79. Ірина:

  Добрий день. ФОП на загальній системі оподаткування. основний вид діяльності-здача приміщення в оренду. Чи можу я в книгу доходів у статтю витрати вписувати податок за землю на якій стоїть приміщення що здається в оренду? Дякую

 80. Наталія Федорова:

  Доброго дня! Підскажіть чи можна віднести до витрат акцизний податок з реалізації алкоголю в роздрібній торгівлі?

 81. Наталья:

  Помогите пожалуйста!!!!ОЧЕНЬ СРОЧНО!!!
  подскажите ,как противостоять напору инспектора налоговой? (идёт проверка)у ФОП на общей системе налогообложения.
  Ситуация такая: в 2015 году было получено на р/с — 300 тыс грн.(Кт сч.361 от сдачи в аренду собственного нежилого помещения (валовые доходы 2015 года) ,фактически оказано услуг -дт 361 (по актам выполненных работ) на 600 тыс. Задолженности арендаторов нет ,т.к. на начало 2015 года был аванс кредитовое сальдо 361 в размере 300 тыс (оплата была в 2014 и включена в доходы 2014).
  теперь по витратам: фактически полученных и 100% оплаченных витрат в 2015 году было на 500 тыс.Если бы считать чистый доход ,как у юридического лица ,то ВД = 600 тыс ,ВР= 500 ,ЧД =100 тыс.но у ФОП на общей системе
  ВД 2015 = 300тыс ,ВР = 500 тыс ,ЧД= -200 тыс (отриц) В 2015 была получена и не возвращена фин помощь 290 тыс.Я её включила в состав ВД (300 +290 -500 =90 тыс по декларации (чд) ,но проверяющие снимают ФП с дохода и не признают витраты ,аргументируя тем ,что на полученный доход 300 тыс не может быть расходов 500 ,требуют снять расходов не меньше ,чем на 300 тыс ,чтобы выйти на сумму нарушения не меньше 100 тыс ,начислить налог +штраф ,пеня ну и т.д. — выходит очень круглая сумма
  Как быть в такой ситуации ? надеюсь я понятно изложила суть вопроса…

 82. Анна:

  «Без доходу немає витрат»
  А если ФОП был на едином налоге, потом перешел общую систему. Возникли расходы, но дохода при общей системе еще не было. Можно ли отражать такие расходы?

 83. Диана:

  Обясните, пожалуйста, какие суммы учитывать при расчете для ПДВ регистрации если на предприятии через ЭКК производится расчет наличкой и через PОS терминал. С суммой налички понятно в день ее получения, а сумма проведеная через терминал поступает в банк на следующий день и за минусом процентов. Какую сумму проведеную через PОS терминал брать для расчета ПДВ регистрации.

  • Діана, а як ви визнаєте дохід? Підхід повинен бути єдиним. Офіційного листа з цього питання від податкової служби немає. Є тільки роз’яснення у базі знань ЗІР для платників єдиного податку https://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=938#postid-1171. Серед бухгалтерів є багато точок зору, як відображати такий дохід.
   На мою думку, тут є два варіанти: ризиковий та неризиковий.
   Неризиковий: відображати у доході всю суму що сплатив покупець та (якщо ви на загальній системі) комісію банку у витратах.
   Ризиковий: слідувати роз’ясненню з бази знань ЗІР, яке може змінитися у будь який момент в залежності від того куди подує вітер.

 84. Андрій:

  Доброго дня!

  Я ФОП в ІТ сфері отримав безготівковий дохід 6000грн, будучи на загальній системі чи можу я включити цю суму в розходи?
  І як це відобразити в звіті і книзі?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *