Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

облік заробітної плати у підприємцівВже давно хотів написати цей пост, але приводом до конкретних дій послужила ця тема на форумі.

Про необхідність підтвердження показників податкових декларацій первинними документами або обліковими регістрами

Згідно пункту 44.1 Податкового кодексу платникам податків забороняється формування показників податкових декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами, регістрами бухгалтерського обліку або іншими документами, обов’язковість ведення яких передбачена законодавством.

У Податковому кодексі для підприємців як на загальній системі оподаткування так і на єдиному податку міститься лише вимога щодо обов’язкового ведення книги обліку доходів або книги обліку доходів та витрат. Чи повинні підприємці вести документи, що підтверджують нарахування та виплату заробітної плати, а також нарахування та сплату податків та зборів із зарплати?

Основна сума заробітної плати а також сума нарахованого єдиного соціального внеску включається до витрат підприємця на загальній системі оподаткування. Нарахована заробітна плата, а також податок на доходи фізичних осіб повинні відображатися у звіті за формою 1дф, який зобов’язані подавати всі без виключення роботодавці. Тобто підприємці як на загальній системі оподаткування так і на єдиному податку зобов’язані складати, зберігати та надавати на вимогу контролюючих органів документи, які підтверджують нарахування та виплату заробітної плати, а також нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. Про які саме документи йде мова та як їх складати піде мова далі.

Як розрахувати нарахування та утримання із заробітної плати?

Про те, як розрахувати нарахування та утримання із заробітної плати а також як заповнити деякі звіти до контролюючих органів на блозі вже є декілька статей, а саме:

 1. Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати. Приклад
 2. Заробітна плата більше десяти мінімальних? Можливі варіанти розрахунки ПДФО та «єдиний правильний» з точки зору ДПАУ
 3. Заробітна плата нарахована, але не виплачена. Чи треба сплачувати податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок?
 4. Заповнення звіту за формою 1дф 2011. Інструкція по заповненню та порядок подання

Скільки разів на місяць треба виплачувати заробітну плату?

Як було визначено у статті про нарахування та утримання заробітної плати (посилання наведено вище), заробітну плату треба виплачувати два рази на місяць. Так вимагає стаття 115 Кодексу законів про працю України та стаття 24 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995.

А, оскільки заробітна плата виплачується два рази на місяць, то і податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок повинні сплачуватися до бюджету при кожній виплаті, тобто також два рази на місяць. Таку вимогу висувають пункт 168.1.2 Податкового кодексу а також пункт 4.3.7 «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №21-5 від 27.09.2010.

Чи слід нараховувати індексацію?

Відповідно до пункту 1 “Порядоку проведення індексації грошових доходів населення” від 17 липня 2003 №1078, індексацію повинні нараховувати всі без виключення роботодавці: приватні підприємці, юридичні особи, самозайняті особи та інші.

Як розраховується індексація, детально описано у статті Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все все. Але підприємцям не обов’язково у все це вникати. Достатньо скористатися калькулятором індексації, який є, наприклад, на сайті ДтКт або на інших аналогічних сайтах. До речі, зовсім нещодавно з’явилася нова Постанова КМУ від 13.06.2012 №526, яка внесла суттєві зміни у порядок проведення індексації грошових доходів громадян. Про ці зміни я зовсім скоро збираюся написати, тому підписуємося на новини та слідкуємо за новими статтями на блозі.

Також варто знати, що за непроведення індексації заробітної плати статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 510 до 1700 грн.

Чи є затверджені форми для обліку заробітної плати у приватного підприємця?

Ніяких форм, спеціально затверджених для приватних підприємців немає. Є лише форми, якими користуються юридичні особи та на їх основі ведуть «дорослий» бухгалтерський облік. Вони затверджені Наказом Державного комітету статистики від 05.12.2008 №489. Це форми №П-5 «Табель обліку використання робочого часу» а також №П-6 «Розрахунково-платіжна відомість працівника» та №П-7 «Розрахунково-платіжна відомість (зведена)».

Якщо табель обліку використання робочого часу ще якось з натяжкою можна використовувати приватним підприємцям, то розрахунково-платіжні відомості заробітної плати зовсім нікуди не годяться. Нижче я спробую навести приклад заповнення табелю обліку використання робочого часу, а також відомості нарахування та виплати заробітної плати. Форму цієї відомості кожен підприємець може розробити сам. Я лише пропоную свій варіант. У разі потреби, до форми можна додавати або видаляти колонки.

Умови прикладу для заповнення відомості нарахування та виплати заробітної плати

Підприємець має чотирьох найманих працівників. Заробітна плата кожного робітника за повний відпрацьований місяць вказана у відомості у графі 5 «Ставка заробітної плати». У звітному місяці було 22 робочих дні або 22*8=176 годин. Для того, щоб порахувати, скільки коштує одна відпрацьована година ділимо ставку заробітної плати на кількість відпрацьованих годин (якщо це повний місяць, то ділимо на 176).

Прибиральниця працює чотири години на день, тобто на пів ставки. Розраховуємо її заробітну плату: 1400/176 – стільки коштує година праці прибиральниці. 22*4=88 – стільки годин вона відпрацювала. 1400/176*88= 700 грн. – заробітна плата за місяць. Застосовуємо до зарплати прибиральниці податкову соціальну пільгу.

Головний менеджер відпрацював 18 робочих днів, оскільки частину місяця (4 дні) він був у відпустці. Визначаємо кількість відпрацьованих годин: 18*8=144 Розраховуємо його заробітну плату: 1900/176*144=1554,55 грн. Відпускні отримані у поточному місяці та складають 300 грн.

Головний бухгалтер та продавець відпрацювали повний робочий місяць. Тому їх заробітна плата буде дорівнювати ставці. До заробітної плати продавця застосовуємо податкову соціальну пільгу, оскільки вона менше граничного розміру.

Індексація. Всі працівники, окрім прибиральниці, отримують індексацію. Прибиральницю тільки но прийняли на роботу та з тих пір ще не було перевищено поріг індексації. Тому в неї індексації поки немає. Суми індексації умовні.

Єдиний соціальний внесок. Припустимо, що ставка єдиного соціального внеску, яку сплачує роботодавець, складає 37,6% заробітної плати.

Приклад заповнення табелю обліку робочого часу

Форма має рекомендаційний характер, тому не обов’язково на 100% її дотримуватися. Можна додавати або видаляти стовпці. Бланк форми, затверджений Наказом Держкомстату можна скачати за цим посиланням.

Які можливості відкриває перед приватним підприємцем ведення табелю обліку використання робочого часу? Заробітна плата виплачується лише за фактично відпрацьовані дні. Будь який працівник може пропустити робочий день без поважних причин або відпрацювати його не повністю. Такі дні та години не підлягають оплаті. За допомогою табелю підприємець може платити найманому працівнику заробітну плату, яка є меншою ніж та, що встановлена трудовим договором у зв’язку із неповним відпрацюванням робочого місяця.

табель обліку використання робочого часу

Приклад заповнення розрахунково-платіжної відомості

Кожен може розробити свою форму та користуватися нею. Можна додати у цю форму необхідні стовпці або видалити непотрібні. Бланк форми, який наведений нижче, можна скачати на цій сторінці.

відомість нарахування заробітної плати

Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу
2.6 (52.5%) 24 votes

12 Responses to Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу

 1. Ірина:

  Підскажіть будь-ласка працівник в червні відпрацював лише 1 день, як йому нарахувати зар.плату?

 2. Ларіса:

  як застосувати соціальну пільгу до другої частини заробітної плати якщо вона вийшла 573грн.50коп і потрібно відрахувати 3,6%

 3. Наталя:

  Скажіть, будь ласка, чи достатньо заповняти розрахунково платіжну відомість 1 раз в місяць за вашим прикладом, адже виплата здійснюється двічі в місяць. Тоді як заповняти цю відомість при авансі? Дякую

 4. Тетяна:

  Добрий день!
  Скажіть,будь ласка, Фоп 3-я група, 3 1го лютого оформила найманого працівника на повну ставку 3200грн.Бухгалтера немаю, допоможіть заповнити відомість, має 2 -х неповнол.дітей.Які вирахування я маю зробити?
  Наскільки розумію я маю заплатити як роботодавець 704грн.ЄСВ.
  І з зарплати 18%-(576грн.)ПДФО, але вона має соц.пільгу(2-є дітей то(3 1600грн 18%= 288грн.), і плюс ВЗ(1,5%)-48грн.Що писати у гафі соц.пільга, і індексація???Коли платити ці вирахування.

 5. Ольга:

  Доброго дня! ФОП спрощенець. Взяв двох найманих працівників. Третім працює сам ФОП. Специфіка роботи заствляє ставити працівників у зміни. Де можна почитати як правильно нараховувати зп працівнику який працює д/н/вих/вих або 24/вих/вих.

  • Ольга, ваше питання заслуговує на окрему велику статю. Думаю, що незабаром ми її напишемо. Якщо коротко, то тут особливостей мало на мою думку. Ви відображаєте відпрацьовані години у табелі обліку робочого часу. А вже на основі табелю нараховуєте заробітну плату.
   Також зверніть увагу на статті 54, 55 Кодексу законів про працю а також на статтю 108:
   Стаття 108. Оплата роботи у нічний час
   Робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

 6. Світлана:

  Добрий день.Фоп на єдиному податку виплачує заробітну плату з готівкової виручки, не з сум знятих з розрахункового рахунку. Чи не буде це порушеннями? Дякую.

 7. Тетяна:

  Доброго дня.
  1) У самозайнятої особи є 1 працівник, який в лютому вийшов в декрет.
  Чи потрібно подавати звіт ЄСВ за березень, якщо працівників не було?
  І що потрібно платити в такому разі? Якщо в цьому місяці нема працівників?

  2) з квітня самозайнята особа планує працевлаштувати 1 людину на декретне місце і 1 — на новосворене.
  Чи потрібно подавати повідомлення в ДФС на двох працівників? Чи лише на новостворене місце?

 8. світлана:

  Добрий день. Підскажіть будь-ласка де реєструється книга обліку зар.плати.

 9. оксана:

  Скажите пожалуйста. Если я оформила человека с 9.03.2018г. Мне нужно ему выплачивать аванс. Или можно дать всю сумму в зарплату?

 10. Леся:

  Скажіть будь паска потрібно ввести ФОПіприємцю книгу облікуцзаробітної плати???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00038 sec