Податки > Податки в житті громадян > Як сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування з операцій з нерухомістю

Як сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування з операцій з нерухомістю

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

При поддержке: Поломалась техника и вы не знаете ни одного качественного специалиста по ремонту? Отнесите технику в сервисный центр Sony в Киеве на улице Лагерной и вы получите качественный результат в кратчайшие сроки.

Згідно ст. 1 (п. 9) Закону 400, збір справляється як з юридичних, так і фізичних осіб щодо операцій, пов’язаних з придбанням нерухомого майна. Слід зазначити, що збір не справляється:

 • з підприємств, установ і організацій державної форми власності, які купують нерухомість за бюджетні кошти;
 • з іноземних організацій і установ, які користуються привілеями та імунітетом згідно з вимогами чинного законодавства та міжнародних договорів, учасником яких є Україна;
 • з фізичних осіб, які мають громадянство України, які вперше купують (одержують, якщо раніше перебували в черзі) житло.
 • з фізичних осіб, які отримали право власності в результаті приватизації житла.

Читайте також Про порядок сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування при купівлі іноземної валюти

Важливо: збір стягується лише за умови, що нерухомість купується за договором купівлі-продажу. Таким чином, набуття права власності за договорами дарування, довічного утримання або міни не є об’єктом справляння збору (листи ПФУ №24530/03-30 від 17.09.1326859/03-20 від 15.11.12).

При продажу нерухомості, що перебуває у заставі, з аукціону, сплата збору здійснюється на загальних підставах.

Крім того, справляння збору має ряд особливостей:

 1. Операції з купівлі-продажу земельних ділянок не є об’єктом справляння збору (див. лист ПФУ (№7107/03-20 від 27.03.12).
 2. Якщо об’єкт нерухомості купується через біржу, необхідно представити особам, які засвідчують угоду (районний відділ юстиції, приватний нотаріус), документ про сплату збору. Таким документом є довідка, видана органом ПФУ, про надходження коштів на відповідний аналітичний рахунок.
 3. В якості документа, що підтверджує наявність пільг у громадянина щодо звільнення від справляння збору може бути представлена довідка про перебування такої фізособи в черзі на поліпшення житлових умов, видана органом, що здійснює таке поліпшення.

Читайте також Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України

Об’єкт оподаткування

Збір стягується щодо придбання прав власності на такі види нерухомості:

 • квартира;
 • житловий будинок (або його частина);
 • гараж;
 • дача або садовий будиночок;
 • інші види стаціонарно розташованих будівель;
 • інші об’єкти нерухомості, які потрапляють під визначення основних засобів 3-ї групи.

Згідно ст. 2 (п. 8) Закону 400, в якості об’єкта оподаткування збором на обов’язкове пенсійне страхування при придбанні права власності на нерухоме майно виступає договірна вартість такого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу.

Ставка збору

Ставка збору згідно з Порядком сплати (п. 15) збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (затверджено постановою КМУ (№1740 від 3/11/98 р.)), встановлена на рівні 1% від договірної вартості нерухомості.

Про порядок сплати

Сплата збору провадиться на момент набуття права власності на нерухоме майно. Слід зазначити, що договори купівлі-продажу нерухомого майна (згідно ст. 657 Цивільного кодексу) повинні укладатися в письмовому вигляді, а також, — підлягають державній реєстрації та нотаріальному посвідченню.

Читайте також Особливості перереєстрації платників податку на додану вартість

Слід зазначити, що, згідно з положеннями Порядку 1740 (п. 15), договір купівлі-продажу нерухомості може бути посвідчений нотаріально лише за умови подання документа про сплату збору (що посвідчує право на використання пільги щодо звільнення від сплати).

Насправді ж нотаріуси часто замість того, щоб вимагати від клієнтів документ про сплату збору до пенсійного фонду, сплачують його самі, але від імені покупця і за його рахунок.

Як сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування з операцій з нерухомістю
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.91MB/0.00077 sec