Як розрахувати допомогу за листком непрацездатності, якщо підприємство працює за скороченим робочим графіком

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

У вас проблема с выплатой кредита? Не имеете возможности гасить кредит вовремя в связи с временными трудностями? Перекредитуйтесь по выдной процентной ставке http://dobrozaimov.ru/board/pomoshh_v_kredite_s_prosrochkami/12. Список кредитных организаций смотрите на сайте ДоброЗаймов.ru.

Економічна криза в країні привела до того, що деякі підприємства перейшли на скорочений робочий час. Як правильно розрахувати допомогу з тимчасової непрацездатності, якщо працівник працює неповний робочий тиждень піде мова в цій статті.

Чи оплачуються дні хвороби за неробочі дні

Нагадаємо, що відповідно до п.2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням» № 1266 від 26.09.2001 р. сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати  залежно від страхового стажу на кількість календарних днів, що підлягають оплаті. Допомога з тимчасової непрацездатності нараховується за всі календарні дні хвороби в тому числі за дні, які припадають на вихідні та свята.

Читайте також Як розрахувати лікарняний лист, якщо працівник захворів після закінчення робочого дня

Статтею 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV визначено перелік підстав для відмови в надані матеріального забезпечення, а саме:

 • допомога з тимчасової непрацездатності не оплачується за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням;
 • якщо в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності застраховані особи порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), в листку непрацездатності робиться позначка про порушення режиму. На підставі цієї позначки комісією по соціальному страхуванню приймається рішення про несплату допомоги з дня допущення порушення на строк порушення.

Крім того, допомога не надається:

 • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
 • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю або симуляції хвороби;
 • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
 • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
 • у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.

Читайте також Компенсація за невикористану відпустку. Основні нюанси нарахування та виплати

Таким чином, діючим законодавством не передбачено обмежень щодо оплати листків непрацездатності в неробочі дні, тобто для застрахованих осіб, які працюють неповний робочий тиждень, допомога з тимчасової непрацездатності нараховується за всі календарні дні хвороби.

Приклад. Кравченко Т.А. працює три дні на тиждень (з понеділка по середу). Працівниця хворіла з 04.08.2016 р. по 12.08.2016 р. Незважаючи на те, що згідно графіку роботи жінка мала б відпрацювати лише три дні – з 08.08.2016 р. по 10.08.2016 р., допомога з тимчасової непрацездатності нараховується за 9 календарних днів – за весь період, що працівниця знаходилась на лікарняному.

Як включаються в розрахунок середньоденної допомоги періоди, коли працівник працював неповний час

Відповідно до пункту 3 Порядку 1266 з розрахункового періоду виключаються календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин. До них відносяться:

Читайте також Оформлення листків непрацездатності. На що звертати увагу, щоб уникнути штрафних санкцій від ФСС з ТВП

 • тимчасова непрацездатність;
 •  відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 •  відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
 •  відпустка без збереження заробітної плати.

Оскільки робота за скороченим графіком не входить до переліку поважних причин відсутності на роботі, то неробочі дні не виключаються з розрахункового періоду.

Приклад. В липні 2016 р. Іванченко М.О. працював неповний робочий тиждень. Згідно табелю обліку робочого часу працівник в липні відпрацював 13 днів та йому було нараховано 2100 грн. В серпні працівник захворів. В розрахунок допомоги з тимчасової непрацездатності включається 31день липня та сума доходу — 2100 грн.

Як розрахувати допомогу за листком непрацездатності, якщо підприємство працює за скороченим робочим графіком
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *