Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

Фізична особа-підприємець має право в своїй діяльності використовувати найману працю. Для того, щоб не порушувати закон, необхідно правильно провести оформлення працівників, у відповідності до норм чинного законодавства. За неоформлених працівників підприємець має сплачувати значні штрафні санкції. З 1 січня 2017 року сума санкцій становить 96 000 грн. за кожного такого неоформленого співробітника, відповідно до ч.1 абз.2 статті 265 Кодексу законів про працю.

Порядок оформлення працівника

До виконання трудових функцій може бути допущено працівника, лише після укладення з ним трудового договору. Це також стосується підприємця, який наймає до себе інших фізичних осіб (п.6 ч.1 ст. 24 КЗпП). Важливими умовами, які необхідно визначити в договорі є термін його дії (в тому випадку, коли  договір є строковим), взаємні права та обов’язки сторін, умови про настання відповідальності, оплата праці, відпустки, визначення графіку роботи та відпочинку. У випадку невизначення строку, договір вважається укладеним на безстроковій основі. Всі ці умови сторони визначають за взаємним погодженням у відповідності до ч.3 статті 21 КЗпП. Для того, щоб правильно оформити найманого працівника, ФОП необхідно пройти декілька кроків.

Читайте також Відпустка з першого числа місяця. Правила нарахування та виплати

Крок 1: сбір необхідних документів та відомостей

Перед тим, як укласти з працівником договір про трудові відносини, працівник повинен надати підприємцю наступні документи (за нормами ст. 24 КЗпП):

 • Паспорт громадянина (якщо відбувається найм громадянина України).
 • Трудову книжку.
 • Документи, які підтверджують здобуття особою освіти, кваліфікацію та спеціальність.
 • Медична довідка за потребою (оскільки є роботи, які, наприклад, працівник з певними захворюваннями не зможе виконувати через стан свого здоров’я).

Приватний підприємець не має права укладати договір з тим працівником, в якого є медичні протипоказання на виконання даної роботи, та це підтверджує відповідний медичний висновок.

Не можна допускати до виконання роботи і того працівника, який не поставив свій підпис на трудовому договорі. Тому наступним необхідним кроком є оформлення та підписання сторонами даного документу.

Крок 2: укладення договору з працівником

Оскільки на сьогодні нової форми договору, дотримання якої було б обов’язковим при укладенні договору при наймі на роботу працівника підприємцем не встановлено, слід керуватись існуючими нормами.

Наприклад, можна скористатись скорегованою формою договору, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 р. № 260, між працівником та фізичною особою, з тією поправкою, що тепер центри зайнятості не реєструють трудові договори, які уклали підприємці з персоналом.

Читайте також Як будуть проходити перевірки щодо дотримання законодавства про працю. Права перевіряючих, штрафи, оскарження

Що необхідно зазначити в трудовому договорі ФОП з працівником:

 • Дата укладення.
 • Дані підприємця (П.І.Б., номер облікової картки платника податків, місце проживання, паспортні дані).
 • Дані працівника (П.І.Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце проживання, паспортні дані).
 • Термін дії договору.
 • Які посадові обов’язки повинен виконувати працівник.
 • Умови про оплату праці.
 • Встановлений робочий графік.
 • Умови про щорічну оплачувану відпустку.

Розмір заробітної плати встановлюється за погодженням сторін. Проте розмір її не повинен бути меншим за встановлений законом про державний бюджет, мінімум. Якщо працівник виконує трудові обов’язки неповний робочий день або за сумісництвом, то його зарплата розраховується за фактично відпрацьований час.

Не зайвим кроком для підприємця буде завести журнал обліку трудових договорів, та вести нумерацію укладених договорів. Хоча це не є обов’язком, продиктованим законодавством, проте значно полегшить облік трудових договорів для самого ФОП, а також при звітуванні до ДФС.

Читайте також Нові порядки здійснення держ. нагляду / контролю за додержанням законодавства про працю

Крок 3: повідомлення податкової служби про прийом на роботу працівника

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 17 червня 2015 року №  413  «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», підприємцю потрібно проінформувати фіскальний орган про те, що він приймає до себе на роботу працівника. Повідомлення здійснюється за формою, що встановлена зазначеною постановою. Бланк форми слід заповнити та надати уповноваженому органу до моменту фактичного допуску працівника до роботи. Конкретний термін подання інформації не встановлено, проте в Постанові № 413 від 17.06.2015 року зазначено, що це необхідно зробити до моменту фактичного допуску працівника до роботи, але після видання ФОП наказу чи розпорядження щодо найму даного працівника.

Повідомляти слід в той підрозділ фіскальної служби, в якому обліковується сам підприємець як платник ЄСВ.

Способи направлення повідомлення також урегульовані Постановою № 413 від 17.06.2015 року, та дозволяють підприємцю обрати зручний для нього спосіб надіслання заповненої форми: можна прийти особисто до територіального відділення та надати  повідомлення на паперовому носії; в електронному вигляді (для цього знадобиться використовувати електронний цифровий підпис, який можна отримати через акредитовані сервісні центри).

Важливо пам’ятати, що повідомляти фіскальну службу треба про кожного працівника, якого бере до себе працювати ФОП, та укладає з ним трудовий договір.

Читайте також Розрахунок відпускних 2017. Розрахунковий період, середня зарплата, приклади

Сама форма повідомлення заповнюється наступним чином:

 • Підприємець зазначає свій номер облікової картки платника податків;
 • П.І.Б. працівника, якого приймає до себе на постійне та/або тимчасове місце роботи;
 • Дані про номер облікової картки платника податків найманого робітника;
 • Дані документу, на підставі якого укладається з фізичною особою трудовий договір: номер та дата наказу або розпорядження ФОП.

Приймаючи на роботу сумісників, підприємець також повинен повідомляти про це фіскальну службу, видати наказ та укласти договір, в якому зазначити умови про сумісництво. Для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу чи дистанційно, ці умови також зберігаються.

Відповідальність за неповідомлення податкової служби про нового працівника

Відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання інформації про прийняття підприємцем на роботу працівника конкретно не визначена. Проте, можна вважати, що в цьому випадку контролюючий орган може керуватися нормами, викладеними абз. 7 ст. 265 КЗпП, у відповідності до якого зазначено, що ФОП може бути притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі мінімального розміру заробітної плати, тобто 3200 грн. з 01 січня 2017 року за порушення інших вимог трудового законодавства, до яких, зокрема, можливо віднести за аналогією, і обов’язок здійснення повідомлення фіскальної служби про прийняття нового працівника на роботу до підприємця.

При поддержке: На сегодняшний день сложно себе представить человека без кредитной карты. Оформить онлайн кредитную карту альфа банка можно на сайте по ссылке. Для этого не нужно никуда ходить, а только лишь заполнить заявку.

Як приватному підприємцю оформити найманого працівника
5 (100%) 3 votes

3 Responses to Як приватному підприємцю оформити найманого працівника

 1. Интересная статья

 2. Подскажи кто знает? Может быть пользовались сервисом сдачи отчётности РЕПОРТ от ЛИГА:ЗАКОН https://report-zvit.wixsite.com/report ? Как вам? Можно работать в нём?

 3. Романа:

  Підприємець на загальній системі оподаткування.Вид діяльності:транспортно-експедиційні послуги. Чи можна включити у витрати за грудень 2017р. оплату перевізнику (акт вик.послуг оформлений),якщо кошти від замовника за це перевезення надійдуть в січні 2018р.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *