Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

Сьогодні в рубриці «Відповіді на питання читачів» ми відповідаємо на питання Світлани, яке вона задала на сторінці Питань і Відповідей. Звертаємо увагу, що абсолютно кожен читач може поставити запитання на цій сторінці //byhgalter.com/answers/. Отже питання:

Доброго вечора! Скажіть будь-ласка,як правильно потрібно звільняти працівників, якщо не використовувалася відпустка .

Звільнення співробітника — це завжди кропіткий процес, що вимагає особливої ​​уваги з боку роботодавця. Це обумовлено тим, що сучасне українське законодавство має безліч нюансів, незнання або недотримання яких може обернутися неприємними судовими процесами і додатковими фінансовими втратами для підприємства і особисто адміністрації. У Вашому питанні не прозвучала конкретна причина звільнення співробітників, тому спочатку розглянемо можливі причини такого звільнення, а потім торкнемося бухгалтерських питань, пов’язаних з виплатами, які у зв’язку з цим необхідно зробити.

Читайте також Обмеження для інтернет платежів по кредитній карті. Чи потрібно його ставити і як

Звільнення будь-якого співробітника може відбуватися або з ініціативи самого працівника, або ж з ініціативи роботодавця.

Звільнення з ініціативи працівника

Самим «безкровним» для роботодавця вважається звільнення співробітника з ініціативи самого працівника у відповідності зі ст.37 і 38 Кодексу Законів про працю (далі КЗпП). Ця стаття передбачає звільнення співробітника за його власним бажанням або за згодою сторін. У такому випадку при звільненні співробітника від роботодавця не потрібно якихось додаткових виплат, крім тих, які зазвичай роблять у такому випадку — це оплата відпрацьованого часу плюс компенсація (оплата) невикористаної відпустки. Обов’язковою умовою тут є те, що працівник повинен довести до відома свого роботодавця про звільнення у двотижневий строк до дати остаточного розрахунку.

Є й інші причини, які можуть спонукати співробітника достроково припинити трудові відносини. Вони описуються в ст. 39 КзпП, ними можуть стати:

Хвороба або отримана інвалідність працівника.

Читайте також Карта іншого банку в приват24. Переваги і недоліки

Переїзд працівника на постійне проживання в іншу місцевість.

Вступ до вищого навчального закладу.

Призов до лав збройних сил.

Вагітність і пологи.

Систематичне порушення адміністрацією підприємства трудового або колективного договорів.

Випадки, коли можна вимагати виплату вихідної допомоги

Даний перелік охоплює найбільш часті випадки, що спонукають працівника звільнитися, але не є винятковим і повним. При чому в деяких з перерахованих випадків роботодавцю необхідно буде виплатити одноразову вихідну допомогу. На отримання такої допомоги у розмірі середньомісячної зарплати можуть претендувати співробітники:

У яких закінчився термін трудового договору, а адміністрація відмовляється його подовжувати.

Якщо він відмовляється від переведення на нове робоче місце при переїзді підприємства.

При відновленні на посаду співробітника, який раніше її займав.

При виявленні факту того, що співробітник далі не може виконувати службові обов’язки за станом здоров’я.

Є випадки, коли виплата цієї допомоги робиться і у великих розмірах. Це — заклик до лав збройних сил, тоді допомога виплачується в подвійному розмірі. Коли ж судом будуть встановлені порушення адміністрацією підприємства законодавства про працю, то така компенсація виплачується у потрійному розмірі.

Читайте також Чи варто оплачувати комунальні платежі банківською картою?

Звільнення з ініціативи роботодавця

Звільнити працівника можна і з ініціативи адміністрації підприємства. Всі можливі варіанти такого звільнення розглянуті в ст.40 і 41 КЗпП.

Найбільш трудомістким тут є процес звільнення співробітника у зв’язку зі скороченням штату підприємства. У цьому випадку роботодавець зобов’язаний поставити до відома співробітника про майбутнє звільнення за два місяці. На підприємстві повинен бути оформлений відповідний наказ і працівник в ньому повинен розписатися. Так само адміністрація повинна повідомити про майдутнє скорочення регіональний центр зайнятості в такий же термін. Якщо цього не зробити на адміністрацію може бути накладено адміністративний штраф у розмірі до 850 грн. При звільненні у зв’язку зі скороченням штату працівникові обов’язково виплачується вихідна допомога у розмірі середньомісячної зарплати.

Є й інші причини, по яких адміністрація має право в односторонньому порядку звільнити співробітника:

Невідповідність займаній посаді (систематичне невиконання службових обов’язків).

Прогул, в т.ч. відсутність на робочому місці більше 3-х годин протягом робочого дня без поважної причини.

Розкрадання матеріальних цінностей на підприємстві або у його співробітників.

Поява на робочому місці в алкогольному або наркотичному сп’янінні.

Зрозуміло, ніяких додаткових виплат у цьому випадку не робиться.

Читайте також Як працюють особові рахунки в електронному кабінеті платника податків?

Виплати, у разі звільнення

Як вже говорилося, при звільненні співробітнику виплачується заробітна плата за фактично відпрацьований час, тобто до дати звільнення. Це може бути і неповний місяць.

Далі працівнику, який звільняється треба виплатити компенсацію за невикористану відпустку. У Вашому питанні йдеться про те, що у відпустку співробітник не ходив. Тому потрібно підрахувати протягом якого періоду співробітникові не надавалася відпустка. Відповідно до Закону України «Про відпустки» мінімальний термін відпустки в Україні становить 24 календарних дні на рік. Потрібно звернути увагу на те, що співробітник може мати право на додаткову відпустку (наприклад, якщо він є працюючим інвалідом або учасником ліквідації аварії на ЧАЕС). У такому випадку тривалість його відпустки буде більше, що обов’язково має бути враховано при нарахуванні такої компенсації.

У разі, коли співробітнику виплачується одноразова вихідна допомога, при його нарахуванні бухгалтеру потрібно врахувати, що в розрахунок середнього заробітку не включаються оплата за лікарняними листками, премії та заохочення має разовий характер (наприклад, за підсумками року, до ювілею співробітника). Крім того, сума такої допомоги не обкладається єдиним соціальним податком, що сплачує роботодавець.

Процедура остаточного розрахунку

Остаточний розрахунок із робітником, який звільняється повинен відбутися не пізніше останнього робочого дня такого співробітника. Це передбачає ст. 116 КЗпП. На прохання співробітника йому обов’язково повинна бути надана копія наказу про його звільнення та довідка з бухгалтерії, де зазначено період його роботи на підприємстві, займана ним посада, розмір одержуваної заробітної плати (утриманих з нього податків). Якщо цього не сталося, то співробітник у праві звернутися до суду і відповідно до ст. 117 КЗпП роботодавець зобов’язаний буде виплачувати йому середню заробітну плату за весь період затримки.

У висновку, хотілося б акцентувати Вашу увагу на те, що правильне оформлення документів і виплат при звільненні співробітника, надалі дуже йому допоможуть скористатися всіма державними гарантіями, які надаються в цьому випадку.

При поддержке: Хотите запечатлеть логотип своей компании на сувенирной продукции или на других предметах? Изготовление конвертов для cd с символикой предприятия — это новый способ коммерческой рекламы.

Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка
3.7 (73.33%) 3 votes

One Response to Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

  1. Светлана:

    Здравствуйте.Подскажите пожалуйста, как расчитать работнику у ФОП при увольнении неиспользованый отпуск? Была минимальная з/пл 3200. Принята на работу 1 февраля 2017г, брала отпуск за свой счет 15 дней, получала соц. помощь на 2х детей с 1 октября 21017 года. Написала заяву с 3.01.18.по собственному желанию. Что ей полагается при увольнении?
    Больничных и других невыходов не было. Покажите пожалуйста на моем примере. Некому подсказать, простой предприниматель, бухгалтера нет, нанятый один работник, продавец. Спасибо!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *