Податки > Єдиний соціальний внесок > Як подавати річний звіт та сплачувати єдиний соціальний внесок для підприємців на загальній системі?

Як подавати річний звіт та сплачувати єдиний соціальний внесок для підприємців на загальній системі?

Коли проходить ейфорія новорічних і різдвяних свят настає час « збирати каміння ». Для більшості бізнесменів це пов’язано з поданням річної звітності до контролюючих органів. У 2013 році на Міністерство доходів і зборів була перекладена функція адміністрування єдиного соціального внеску (далі ЄСВ), тому для фізичних осіб, які зареєстровані як приватні підприємці (далі ФОП), завдання трохи спростилося. Їм потрібно подавати звіти тільки в одну інстанцію — Міністерство доходів і зборів ( від подачі статистичних звітів підприємці звільнені повністю).

Як підприємець подає річну звітність з єдиного соціального внеску?

Другий обов’язковий звіт для ФОП пов’язаний з обчисленням і сплатою ЄСВ. Тут важливо відзначити два моменти. Перше — це те, що якщо у підприємця є наймані працівники, то для них він є податковим агентом, який зобов’язаний за них сплачувати податки, пов’язані з виплатою заробітної платою і зокрема ЄСВ. Однак у даній публікації ці питання розглядатися не будуть. Другий момент пов’язаний з тим, що вже згадувалося вище, а саме адміністрування ЄСВ покладено на Міністерство доходів і зборів. Отже, подача звітів по ЄСВ та його сплата здійснюватимуться в цей орган.

Яким документом затверджена річна звітність з ЄСВ підприємця на загальній системі?

Подача даного звіту (форма та інструкція щодо заповнення ) тепер регламентується наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013 р за № 454. Цей документ практично повністю дублює попередній порядній порядок від Пенсійного Фонду, хоча в цьому документі є і свої нововведення, які розглянемо нижче.

Терміни сплати ЄСВ на протязі року і за його підсумками для ФОП на загальній системі

Даний звіт так само подається підприємцем один раз на рік. Граничний термін його подачі, зазначений у наказі № 454 — до 10 лютого наступного за звітним періодом року. Авансові ж платежі з ЄСВ на протязі року сплачуються аналогічно тому як платять їх з ПДФО.

Окремої уваги заслуговує описані в цьому наказі способи подачі. Як і декларацію про доходи та майновий стан, звіт з ЄСВ можна подавати в електронному вигляді, для чого Міністерство зобов’язується створити всі умови на безкоштовній основі. Також, звіт можна подати на паперових носіях, будучи присутнім при цьому особисто або через довірену особу. А ось, відісланий поштою звіт не вважається поданим, так як не передбачає особистої присутності підприємця.

Як підприємець розраховує суму єдиного соціального внеску до сплати ?

Тепер розберемося з питаннями обчислення ЄСВ та безпосереднього заповнення звіту.

По-перше, потрібно сказати про ставку єдиного внеску. Відповідно до п.11 статті 8 Закону № 2464 вона визначена в розмірі 34,7 %, від оподатковуваного доходу, зазначеного в декларації про доходи та майновий стан, незалежно від виду діяльності, якою зайнята ФОП на загальній системі. Тут необхідно сказати про мінімальну і максимальну величину цього податку.

Мінімальний розмір ЄСВ, який зобов’язаний сплатити ПП якщо він здійснював діяльність обчислюється з розрахунку 34,7 % мінімальної заробітної плати встановленої в цьому місяці. У 2013 році мінімальна заробітна плата протягом перших 11 місяців становила 1147 грн, а в грудні піднялася до 1218 грн. Тому мінімальні внески становитимуть відповідно 398,01 грн. і 422,65 грн.

Максимальна величина доходу з якою доведеться сплатити ЄСВ теж обмежена розміром в 17 прожиткових мінімумів встановлених для працездатного населення у відповідному періоді. У 2013 році сума такого мінімуму на протязі перших 11 місяців була 1147 грн, а в грудні — 1218 грн, що говорить про те, що максимальна сума доходу, на яку буде нараховуватися ЄСВ буде 19 499 грн. і 20 706 грн. відповідно. Якщо в якому то з місяців звітного періоду дохід перевищив ці суми, то сума перевищення обкладатися єдиним соціальним внеском не буде.

По-друге, дуже важливим моментом є те, що хоча ЄСВ сплачується за підсумками всього року, розрахунок його здійснюється за кожним місяцем окремо.

Основні принципи заповнення річного звіту з єдиного соціального внеску

У загальному вигляді бланк звіту представлений титульним листом, де наводиться загальна інформація про підприємця і шістьма таблицями, кожна з яких заповнюється платниками певної категорії.

У нашому випадку ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язаний заповнити титульний лист і першу таблицю даного звіту, дотримуючись певних правил :

• Якщо в якому небудь з місяців місячний дохід дорівнює нулю або ФОП зазнав збитків, відповідно і сума ЄСВ буде нульова.

• Якщо дохід ФОП знаходиться в межах від нуля до розміру мінімальної заробітної плати, то він сплачує мінімальну суму ЄСВ. З розрахунку 34,7% від мінімально зарплати в цьому місяці.

• Якщо доходи ФОП лежать в межах від мінімальної заробітної плати до максимальної суми, з якої сплачується ЄСВ, то підприємцю необхідно сплатити 34,7 % від цієї суми.

• У разі коли доходи ПП перевищують граничний рівень нарахування, то він сплачує ЄСВ з максимально допустимої суми в тому ж розмірі — 34,7 %.

Всі дані про доходи у відповідних місяцях звітного періоду ФОП бере з декларації про отримані доходи та майновий стан, адже всі дані цих звітів повинні збігатися повністю.

Як подавати річний звіт та сплачувати єдиний соціальний внесок для підприємців на загальній системі?
Оцініть статтю

One Response to Як подавати річний звіт та сплачувати єдиний соціальний внесок для підприємців на загальній системі?

  1. Наталя:

    Я щось не розумію, навіщо в розрахунку макс. величини бази для нарахування ЄСВ, береться прожитковий мінімум в середньому на одну особу 1108 грн? За основу береться 1147 грн до грудня і 1218 грн в грудні.
    Тобто максимальна величина бази нарахування ЕСВ січень-листопад 2013 — 19499 грн, а в грудні 2013 -20706 грн.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00113 sec