Як подати заяву на податкову соціальну пільгу та які документи потрібні

Вікторія Казакова

Вікторія Казакова

Викладач, кандидат економічних наук. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. Буду рада відповісти на ваші питання у коментарях до моїх статей.

У статті розглянуто процес оформлення податкової соціальної пільги, описано дії працівника і роботодавця. Наведено зразки Заяви про самостійне обрання місця застосування ПСП (далі — Заяви про застосування пільги) і Заяви про відмову від застосування ПСП. Узагальнено перелік документів, що подається для застосування ПСП різними категоріями працівників.

Рекомендую вам ознайомитися з попередніми статтями про податкову соціальну пільгу:

Які дії працівника для отримання податкової соціальної пільги?

Згідно п. 169.2.2 ПКУ платник податку (працівник) подає роботодавцю Заяву про застосування пільги.

Згідно п. 2. Постанови КМУ №1227 від 29.12.2010 р. “Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги” (далі – Постанова №1227) платник податку подає роботодавцю Заяву про застосування пільги за встановленою ДПС формою. Дана форма визначалася Наказом ДПА №461 від 30.09.2003 р. “Щодо затвердження форм заяв і повідомлення з питань отримання (застосування) податкової соціальної пільги, а також порядку інформування платників податку” (далі — Наказ №461). В свою чергу, Наказ №461 був анульований Наказом ДПА №1023 від 24.12.2010 р. “Про затвердження Порядку інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або про відновлення його права на податкову соціальну пільгу та форми Повідомлення про наявність зазначених порушень” (далі – Наказ №1023).

Таким чином, на теперішній час ДФС не встановлено форми Заяви про застосування пільги. Оскільки форма заяви довільна — за зразок можна брати форму, визначену Наказом №461. Детальніші роз’яснення наведено у Листі ДПА №365/6/17-0716 від 12.01.11 “Про розгляд листа”.

Приклад заяви на податкову соціальну пільгу

Далі наведено зразок Заяви про застосування пільги для працівника, що утримує двох неповнолітніх дітей до 18-ти років:

Працедавцю ТОВ “Альфа”

Петренка Сергія Петровича

(П.І.Б. працівника)

ідентифікаційний номер платника податків

1 2 3 4 5 6 5 4 3 2

працюючого           водієм  

(посада)

ЗАЯВА про застосування податкової соціальної пільги

1. Прошу застосовувати до нарахованого мені доходу у вигляді заробітної плати податкову соціальну пільгу в розмірі, визначеному в пп. 169.1.2 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України                                                                        .

(посилання на норму, відповідно до якої буде отримуватися пільга)

2. Для  застосування податкової соціальної пільги надаю такі документи:

1) копію свідоцтва про народження Петренка Олега Сергійовича, (серія АА номер 123456);

2) копію свідоцтва про народження Петренко Анни Сергіївни (серія АА номер 654321                                                                                                                 .

(назва документа та його реквізити)

Дружина (чоловік) збільшенням граничного розміру доходу кратно кількості дітей, який дає право на соціальну пільгу, передбачену пп. 169.1.2 п. 169.1 статті 169 Кодексу, не користується (користується)

(потрібне підкреслити).

Наведена інформація є достовірною.

3. Мені відомо, що згідно з пп. 169.2.1 п. 169.2 ст. 169 Податкового кодексу податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платникові податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

“____” ____________  ____ року                     ___________________________ (дата)                                                                                                                          (підпис)

Заява про застосування пільги є безстроковою і не потребує щорічного поновлення.

Які дії працівника для відмови від податкової соціальної пільги?

Це саме правило зберігається і при відмові працівника від надання ПСП. При цьому працівник подає роботодавцеві Заяву про відмову від застосування ПСП, зразок якої наведено нижче:

Працедавцю  

ТОВ “Альфа”

Петренка Сергія Петровича

(П.І.Б. працівника)

ідентифікаційний номер платника податків

1 2 3 4 5 6 5 4 3 2

працюючого                  водієм  

(посада)

ЗАЯВА про відмову від застосування податкової соціальної пільги

1. У зв’язку з рішенням:

а) змінити місце отримання податкової соціальної пільги;

б) відновити право на застосування податкової соціальної пільги

(непотрібне закреслити)

Прошу вважати скасованою починаючи з    січня   20 17  року мою заяву про застосування податкової соціальної пільги.

2. Мені відомо, що згідно з підпункту 169.2.2 пункту 169.2 статті 169 Податкового кодексу для набуття права отримувати податкову соціальну пільгу необхідно самостійно визначити місце її застосування, подавши одному з працедавців заяву про її застосування.

“____” ____________  ____ року                     ___________________________ (дата)                                                                                                                          (підпис)

Які документи для отримання ПСП подає одинока мати (батько), котрі утримують дітей до 18 років?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • копію паспорта.

Які документи для отримання ПСП подає вдова (вдівець), котрі утримують дітей до 18 років?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • копію свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть;
 • копію паспорта.

Які документи для отримання ПСП подає працівник, котрий утримує дитину-інваліда віком до 18 років?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • медичний висновок (для дитини-інваліда віком до 16 років);
 • пенсійне посвідчення дитини або довідку медико-соціальної експертизи для заявника, який утримує дитину-інваліда віком від 16 до 18 років;

Які документи для отримання ПСП подають працівники-чорнобильці?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію посвідчення (дубліката посвідчення) встановленого зразка;

Особи, нагороджені Грамотою Президії Верховної Ради УРСР за участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, подають її копію.

Які документи для отримання ПСП подають інваліди I або II групи, у тому числі інваліди  з дитинства?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію пенсійного посвідчення або довідку медико-соціальної експертизи.

Які документи для отримання ПСП подають особи, яким присуджено довічну стипендію як громадянам, що зазнали переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію акта Президента України про призначення зазначеної стипендії.

Які документи для отримання ПСП подають учасники бойових дій у період після Другої світової війни?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами,  або документи, що підтверджують участь у бойових діях у період після Другої світової війни.

Які документи для отримання ПСП подають герої або повні кавалери ордена Слави чи Трудової Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями “За відвагу”?

 • заяву про застосування пільги;
 • копію орденської книжки Героя або копії орденських книжок кавалерів орденів Слави чи Трудової Слави трьох ступенів, або довідки чи інші документи, що підтверджують присвоєння звання Героя України, Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної праці, нагородження орденами Слави чи Трудової Слави трьох ступенів та чотирма медалями “За відвагу”.

Більш детальний перелік документів наведено у Постанові КМУ №1227.

Які дії працедавця при наданні податкової соціальної пільги?

Згідно п. 169.2.2 ПКУ, ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем Заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування ПСП згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.

При поддержке: Хотите начать свой бизнес но знаете с чего начать и какую нишу выбрать? Лучшие идеи для бизнеса и бизнес-планы смотрите на сайте inask.ru. А также много полезной информации по предпринимательству.

Як подати заяву на податкову соціальну пільгу та які документи потрібні
3.7 (73.79%) 29 votes

One Response to Як подати заяву на податкову соціальну пільгу та які документи потрібні

 1. Андрій:

  ДОБРИЙ ДЕНЬ. Ми з дружиною живемо в цивільному шлюбі,виховуємо двох дітей,двоє працюємо.Про ПСП при оформленні на роботу дружинні нічого не сказали.Через 8 місяців(взнала через знайомих про ПСП) коли вона звернулась в бухгалтерію подати документи(копію паспорта,інпп,свідоцтва про народження дітей,та довідку про склад сімї)Їй повідомили, що потрібно ще свідоцтво про одруження.але в довідкі про склад сімї вже написано що ми живемо разом і діти записанні на батька.Чи може дружина отримати ПСП без свідоцтва про одруження, які документи потрібно для цього подати?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *