Як платнику єдиного податку змінити групу

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

Діюче в нашій країні податкове законодавство передбачає кілька груп платників єдиного податку, кожна з яких має свої ставки і може застосовуватися до того чи іншого суб’єкту господарської діяльності лише за умови чіткого дотримання ним певних вимог. У той же час, згідно з правилами пп. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, кожен платник єдиного податку має право змінити свою групу на будь-яку іншу, якщо він при цьому відповідає всім її вимогам.

Загальні правила зміни платником на спрощеній системі своєї групи

Будь-яка зміна особою-платником на спрощеній системі оподаткування групи свого оподаткування за законом здійснюється через подачу окремої заяви до податкової інспекції за місцем своєї державної реєстрації. Термін для повідомлення податкового органу про зміну групи єдиного податку – не менше, ніж 15 календарних днів до моменту початку звітного кварталу, в якому цей суб’єкт господарювання прийняв рішення перейти на нову групу.

Читайте також Ставки єдиного податку для фізичних осіб підприємців ФОП

При цьому платники єдиного податку, що перебувають на третій групі з одночасною сплатою ПДВ та єдиного податку при переході на іншу групу спрощеної системи, що не передбачає додаткової сплати такого податку, повинні також анулювати своє свідоцтво ПДВ.

Особливості зміни групи на спрощеній системі у разі перевищення встановленого розміру доходу

Як відомо, для кожної групи єдиного податку встановлено певний розмір доходу платника податків за відповідний період. У разі перевищення особою, податковим законодавством передбачено зобов’язання для такої юридичної особи або підприємця перейти в наступному податковому кварталі на іншу групу або ж відмовитися від застосування до своєї діяльності спрощеної системи, а саме:

  • для підприємців 1 групи, що перевищили у даному податковому кварталі допустимий розмір свого доходу – зобов’язання перейти на 2-гу або 3-ю групу, або ж відмовитися від застосування спрощеної системи;
  • для підприємців 2 групи, що перевищили у даному податковому кварталі допустимий розмір свого доходу – зобов’язання перейти на 3-ю групу, або ж відмовитися від застосування спрощеної системи;
  • для підприємців 3 групи, що перевищили у даному податковому кварталі допустимий розмір свого доходу – зобов’язання відмовитися від застосування до них спрощенки, тобто перейти на іншу систему оподаткування.

Читайте також Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

Акцентуємо вашу увагу, що по відношенню до оподаткування розміру перевищення свого доходу, допущеного платником податку, застосовується наступна ставка:

  1. для 1-ї групи – у розмірі 15 %;
  2. для 2-ї групи – у розмірі 15 %;
  3. для 3-ї групи (фізособи-підприємці) – у розмірі 15 %;
  4. для 3-ї групи (юрособи) – подвійна встановлена п. 293.3 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку.

Заява на зміну платником податку своєї групи спрощеної системи або ж обрання іншої системи оподаткування подається їм у територіальну податкову інспекцію не пізніше 20-го числа місяця, наступного за податковим періодом (кварталом), в якому був перевищений допустимий розмір доходу.

Перереєстрація при анулюванні свідоцтва податку на додану вартість

Якщо суб’єкт господарської діяльності перебуває на групі єдиного податку, що передбачає одночасну сплату ПДВ і єдиного податку, у разі анулювання його свідоцтва платника цього податку на встановлених розділом 5 ПКУ підставах, такий платник податків за законом зобов’язаний пройти перереєстрацію на групу єдиного податку, який сплачується за ставкою 5 % або відмовитися від застосування до нього спрощеної системи. Відповідна заява подається суб’єктом господарювання у свою територіальну податкову інспекцію не пізніше 15-ти календарних днів до моменту початку звітного податкового кварталу, наступного за кварталом, в якому було анульовано його свідоцтво ПДВ.

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки і Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

Перереєстрація при добровільному переході на іншу систему оподаткування

На підставі норм чинного ПКУ, а також Наказу № 1675, будь-яка особа, яка перебуває на спрощеній системі, має право обрати для себе іншу відповідну йому систему оподаткування. У разі прийняття такого рішення платник податку повинен звернутися в податкову інспекцію з окремою заявою про відмову від застосування до нього єдиного податку у зв’язку з переходом за власним бажанням на іншу систему сплати податків. Строк для подання особою такої заяви – не пізніше, ніж за 10 календарних днів до моменту початку податкового кварталу, з якого заявник бажає перейти на іншу систему сплати податків.

Читайте також Податкова відпустка для фізичної особи підприємця. Хто має право та як отримати

Таким чином, датою застосування до суб’єкта господарської діяльності нової обраної системи оподаткування буде 1-е число календарного місяця, наступного за податковим кварталом, у якому їм було подано відповідну заяву.

При поддержке: Собрались в долгую поездку за границу или по месту? Тогда вам понадобится надежная сумка или чемодан. Здесь https://xn--80ahc2ahd4d.kiev.ua/catalog/chemodany/sredniy-chemodan-iz-plastika-4-h-kolesny-74-l-march-cosmopolitan-cherny вы найдете качественный четырех колесный пластиковый чемодан а также много других видов чемоданов.

Як платнику єдиного податку змінити групу
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00035 sec