Як підприємцям приймати готівку? Який документ видавати покупцеві?

Сфера готівкового обігу власних грошових знаків і валюти жорстко контролюється на державному рівні в кожній країні. Це робиться з метою проведення правильної монетарної політики в державі та недопущення зростання інфляції вище запланованого в бюджеті країни рівня.

З іншого боку, суб’єкти господарювання виявляють підвищену увагу до операцій з готівковими коштами. Це обумовлено самими високими штрафами за допущені порушення в цій сфері, передбачені вітчизняним законодавством.

Якщо говорити про юридичних осіб і підприємців на загальній системі оподаткування, то тут існує певна нормативна база, що регулює ці питання. Сюди можна віднести і Закон про РРО від 06.07.95 р. за № 265/95-ВР (далі Закон № 265 ), і Закон про захист прав споживачів від 12.05.91 р. за № 1023 -XII (далі Закон № 1023 ), та Положення про регулювання готівкового обігу НБУ від 15.12.2004 р. за № 637 ( далі Положення НБУ), і ще ряд підзаконних актів і рекомендацій. Ті ж підприємці, які сплачують єдиний податок (далі ФОП), як звичайно, обділені увагою нашого законодавця. Про те, як таким господарюючим суб’єктам приймати і видавати готівку, в даних законах, мова йде тільки « побіжно », тому спробуємо розібратися в цьому питанні, спираючись на ті крихти інформації, які нам доступні в сукупності всього українського законодавства.

Читати також Як отримати безкоштовні електронні ключі для подання звітності?

Чи зобов’язаний приватний підприємець вести касову книгу?

Насамперед звернемося до Положення НБУ, яке чітко розподіляє підприємства та ФОП. Своїм розділом 4.2 це Положення звільняє ФОП на єдиному податку від обов’язку ведення касової книги. Звідси можна зробити логічний висновок, що і оформляти первинні касові документи, до яких відносяться прибуткові та видаткові касові ордери, ФОП теж не зобов’язаний. Своєрідною касовою книгою ФОП є книга обліку доходів і витрат, де він повинен підбивати всі отримані готівкові (і не тільки) кошти, а так само понесені витрати.

Даний законодавчий акт звільняє від виписки цих первинних документів, однак принципово не робить ніяких заборон на використання їх у господарській діяльності ФОП. Тому, якщо ФОП вирішив користуватися такою формою первинних документів, то це цілком допустимо. Для зручності прийому готівки йому буде необхідно нумерувати виписані прибуткові ордери, проставляти дату виписки, т.е заповнювати всі необхідні реквізити, передбачені бланком ордера і зберігати їх на протязі строку позовної давності ( на сьогодні 3 роки).

Чи зобов’язаний ФОП видавати покупцеві друкований документ?

Далі потрібно звернути увагу на істотне протиріччя в існуючому законодавстві, яке стосується даної теми. З одного боку частина 11 статті 8 Закону № 1023, говорить про те, що продавець зобов’язаний видати покупцеві розрахунковий документ, встановленої форми, що підтверджує факт покупки. А, з іншого боку, п.15 ст. 3 Закону № 265 вказує на те, що розрахунковий документ видається тільки на вимогу покупця.

Читати далі Обов’язкові реквізити боргової розписки або як правильно позичати гроші

Чи існує відповідальність за невидачу документа, що підтверджує оплату?

За невидачу розрахункового документа за Законом № 1023 передбачена адміністративна відповідальність. Відповідно до Адміністративного кодексу України передбачені штрафні санкції не тільки для тих, хто безпосередньо здійснює торгівлю, а й на адміністрацію підприємства, тобто самого ФОП. Так, реалізатора ФОП можуть оштрафувати на суму від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів (від 34 до 85 грн.), А самого ФОП — на суму від 5 до 10 тих же мінімумів (від 85 до 170 грн.).

Обов’язкові реквізити розрахункового документа згідно закону «Про бух облік»

Отже, якщо існує відповідальність за невидачу розрахункового документа, то видавати його потрібно, але який документ ( якщо не хочеться користуватися ордерами ), які у нього мають бути обов’язкові реквізити і що немало важливо як в ньому правильно відобразити факт покупки?

Читати також Підготовка до заповнення декларації для отримання податкової знижки на навчання

Для відповіді на ці питання потрібно звернутися до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні », а так само з Положенням № 614 ДПА від 01.12.2000 р,, в якому теж говориться про форму розрахункових документів. У загальному випадку, такий документ має за формою та змістом відповідати фіскального чеку, який видає РРО, без деяких реквізитів. Таким чином, документ, який видається ФОП обов’язково повинен містити такі реквізити:

• Найменування ФОП (прізвище, ініціали ).

• Ідентифікаційний номер, з державного реєстру фізичних осіб, присвоєний ФОП.

• Індивідуальний податковий номер платника ПДВ (якщо ФОП таким є ).

• Найменування того, що продається (купується ).

• Ціна за одиницю виміру.

• Сума ПДВ.

• Повна вартість покупки.

• Вказана прізвище того, хто виробляв розрахунок з покупцем і через кого проводилася купівля ( у разі придбання за підзвітні гроші ).

• Дата і підпис.

Чи може підприємець використовувати РРО не переведений у фіскальний режим?

Щоб зняти всі питання про форму розрахункового документа, ФОП може використовувати РРО, не переводячи його у фіскальний режим, тобто НЕ пломбуючи його і не реєструючи відповідним чином. У такому випадку на чеку НЕ БУДЕ відмітки про те, що він фіскальний і звіт про використання РРО ФОП подавати буде не потрібно. Однак, для цього все одно потрібно купувати РРО, навчати роботі з ним персонал, а це не кожному по кишені.

Також читайте Як отримати податкову знижку (податковий кредит) з податку на доходи фізичних осіб?

Повертаючись до запропонованої форми розрахункового документа, потрібно зауважити, що ця форма бажана, але необов’язкова. Тому, кожен ФОП може розробити довільну ( власну ) форму документа, який він буде видавати своїм покупцям.

Товарний чек як документ покупцю

Ідеальним документом, що підтверджує факт придбання чогось або у ФОП є товарний чек. Але, на думку автора публікації, він повинен бути двох видів. Тому що, якщо підійти до питання комплексно, то потрібно відповісти ще на одне питання: хто буде вимагати документ, що підтверджує покупку?

Категорії покупців ФОП та їх особливості

Перша категорія — це господарюючі суб’єкти, до яких можна віднести юридичні особи та інші ФОП незалежно від групи і форми оподаткування.

Тут важливим є ідентифікація продавця і сума сплачених йому коштів. Однак, необхідно звернути особливу увагу на те, що даного роду покупці будуть вимагати наявності в товарному чеку двох важливих для них реквізитів. Це насамперед, те, що покупка зроблена у зареєстрованого ФОП, який сплатив єдиний податок. Присутність цього реквізиту в товарному чеку позбавить покупця утримувати податок на доходи фізичних осіб з продавця, у розмірі 15 % (як за звичайну фізичну особу). Другий реквізит — це те, що оплата продавцем отримана. Він більше важливий для інших ФОП на єдиному податку, які зобов’язані відповідно до Податкового кодексу України мати документ що підтверджує придбання товару.

Для того, щоб зняти ці питання, в товарному чеку додатково для цієї категорії покупців повинна бути графа, де вписаний номер свідоцтва про сплату єдиного податку, а на самому чеку має стояти штамп «оплачено», який ФОП доведеться виготовити. Тоді всі вимоги Податкового кодексу України будуть виконані і будь-якому господарюючому суб’єкту легко буде довести походження придбаних у ФОП на єдиному податку товарів (послуг).

Друга категорія — це звичайні покупці, фізичні особи, не зареєстровані як суб’єкти господарювання. У такому випадку, товарний чек може бути оформлений набагато простіше. Звичайному покупцеві навряд чи знадобляться всі коди ФОП (ПДВ, єдиний податок, ідентифікаційний код ), основне що потребують такий покупець — це прописати який товар куплений, у кого і за скільки, щоб у разі повернення товару не виникло ніяких проблем.

ФОП на єдиному податку, якому не хочеться використовувати РРО та видаткові (прибуткові ) ордери, необхідно самому розробити форми цих двох товарних чеків для кожної категорії покупців окремо і виписувати їх залежно від ситуації.

Обмеження в розрахунках готівкою

У висновку потрібно зазначити, що зовсім недавно було введено обмеження на розрахунок готівкою в межах 150 тис. грн. Воно стосується всіх суб’єктів господарювання не залежно від організаційно — правової форми. Тому якщо ФОП на єдиному податку продає щось понад цієї суми в один день, йому доведеться вдатися до послуг банку. В іншому випадку — ні один розрахунковий документ ( як би він не був оформлений ), не вбереже ФОП від великого штрафу.

P.S. Вы настолько хорошо потрудились за прошлый год, что думаете куда бы вложить заработанные деньги? Узнайте куда вложить выгоднее тут. Ведь вариантов очень много.

Як підприємцям приймати готівку? Який документ видавати покупцеві?
5 (100%) 1 vote

One Response to Як підприємцям приймати готівку? Який документ видавати покупцеві?

  1. Ольга:

    Доброго дня. Якщо ФОП на ЄП надає послугиремонту автотранспрортних засобів, які первинні документи для підтвердження дохиду підійдуть? Акт виконаних робіт? Товарний чек на послуги неможливо виписувати?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *