Як підприємці сплачують ЄСВ «за себе» в 2017 році.

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

У питаннях нарахування та сплати ЄСВ всі платники цього податку керуються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року із змінами і доповненнями. Однак, якщо говорити про такі категорії платників цього податку, як приватні підприємці, то тут завжди багато питань і неясностей. Пов’язано це насамперед з тим, що підприємці сплачують ЄСВ не лише на зарплати своїх найманих працівників, але й безпосередньо на свої підприємницькі доходи. Про те, скільки і коли потрібно платити ЄСВ підприємцям в Україні, присвячена дана консультація.

Ставка ЄСВ та можливі форми оплати цього податку

На даний момент в Україні існує єдина ставка ЄСВ для всіх підприємців, незалежно від обраної ними системи оподаткування (єдиний податок чи загальна система оподаткування), вона дорівнює 22% від бази нарахування.

Кожен підприємець в Україні, який в повному обсязі і своєчасно сплатив цей податок, повинен розуміти, що він є особою, застрахованою в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, соціального страхування на випадок безробіття, соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та соціального страхування від нещасного випадку на виробництві.

Для сплати ЄСВ у підприємців в Україні є два шляхи:

  • Через відкритий у банківській установі поточний рахунок, який використовується для ведення підприємницької діяльності (безготівкова оплата);
  • Через касу відділення банку, шляхом внесення готівки на відповідний бюджетний рахунок (готівкова оплата).

Читайте також: Як заповнити декларацію ФОП платника єдиного податку третьої групи 2017. Приклад заповнення

Підприємці, звільнені від сплати ЄСВ «за себе»

За загальним правилом, всі підприємці в Україні зобов’язані сплачувати ЄСВ «за себе». Однак, з кожного правила, як водиться, є винятки. Так до числа підприємців, які можуть бути звільнені від сплати ЄСВ «за себе», законодавець відніс:

  • Пенсіонерів за віком, незалежно від того, досягли вони загального пенсійного віку, встановленого Законом № 1058, або така пенсія оформлена на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, та отримують пенсію за законом. Тут мова йде, в тому числі про осіб, яким призначено пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII.

Хочемо звернути увагу наших читачів на те, що фіскальна служба має свій погляд на цю законодавчу норму. Так, у ЗІР 301.04.02 фіскали стверджують, що підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років, скористатися цією пільгою не можуть.

  • Пенсіонерів, яким визначено групу інвалідності, в результаті чого вони отримують пенсію або соціальну допомогу.

Ця категорія платників може бути повністю звільнена від сплати ЄСВ «за себе», причому, не має значення, на якій системі оподаткування перебуває такий підприємець. Хоча, частина 4 ст. 4 Закону №2464, передбачає, що ця категорія може сплачувати ЄСВ «за себе» на добровільній основі. Тому, врешті-решт, вибір бути чи не бути платником ЄСВ законодавець залишив за самим підприємцем – інвалідом.

Якщо підприємець – інвалід вирішить ЄСВ «за себе» не сплачувати, то про це потрібно обов’язково повідомити орган ГФС за місцем реєстрації. Для підтвердження встановлення інвалідності і, відповідно, права не сплачувати ЄСВ «за себе» підприємцю -інваліду необхідно подати податківцям за місцем реєстрації довідку до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (її копію).

Що ж стосується пенсіонерів, які отримують пенсію за віком, то їм для відмови від сплати ЄСВ ніяких додаткових документів (їх копій) подавати до ГФС не потрібно. Всю інформацію про підприємця – пенсіонера фіскали отримають безпосередньо в органах Пенсійного фонду України. Принаймні, так стверджується в роз’ясненні у підкатегорії ЗІР 301.04.02.

Акцентуємо увагу наших читачів на те, що звільнення від сплати ЄСВ «за себе» підприємцями, які отримали статус пенсіонера за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, починає діяти з наступного місяця після набуття такого статусу.

Читайте також: Ставки єдиного податку 2017 для підприємців на спрощеній системі оподаткування

Ще один випадок, коли підприємець може бути звільнений від сплати ЄСВ «за себе» прописаний в абзаці першому п. 92 ч. 2 розд. VIII Закону № 2464. Так, від сплати ЄСВ «за себе» звільняються мобілізовані платники єдиного податку без найманих працівників за місяці, протягом яких вони проходили військову службу.

Для того, щоб документально оформити звільнення від сплати ЄСВ «за себе» в цьому випадку підприємець подає до фіскальної служби за місцем реєстрації:

  • Відповідну заяву в довільній формі.
  • Ксерокопію військового квитка або іншого документа, який був виданий відповідним державним органом, в якому зазначені дати призову такої особи на військову службу по мобілізації або на особливий період.

На подання цих документів законодавець відводить 10 днів з моменту демобілізації або звільнення в запас. У разі, якщо військовослужбовець, звільнений в запас перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків по мобілізації, то зазначені документи подаються протягом 10 днів після закінчення його лікування (реабілітації).

Ну і нарешті, п. 11 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 449 від 20.04.2015 р. звільняє від обов’язку сплати ЄСВ при здійсненні підприємницької діяльності на тимчасово окупованій території України осіб, які перебували на обліку в органах доходів і зборів або мали місцезнаходження (місце проживання) на території АР Крим або р. Севастополь на початок тимчасової окупації.

Якщо Ви не знайшли себе серед винятків, то ЄСВ Вам платити потрібно. Про те, як це зробити правильно, поговоримо далі.

Сплата ЄСВ підприємцями на загальній системі оподаткування

У загальному випадку підприємці, що сплачують податки на загальних підставах, проводять розрахунок і сплату ЄСВ «за себе» один раз на рік за підсумками календарного року, в термін до 10 лютого року, наступного за звітним.

При визначенні розрахунку суми ЄСВ, яку необхідно заплатити в бюджет, підприємці діють наступним чином:

  1. Визначають суму доходу у кожному з місяців, у яких здійснювалась підприємницька діяльність, з метою включення такого доходу в базу обкладення ЄСВ.
  2. Визначають суму ЄСВ, яку необхідно нарахувати в кожному конкретному місяці звітного періоду, а так само в загальному за рік.

Для того щоб визначити щомісячну суму, на яку нараховується ЄСВ, нам будуть потрібні дані про:

  • чистий підприємницький дохід (прибуток), заявлений у річній декларації про майновий стан і доходи;
  • кількість місяців, протягом яких було отримано прибуток.

Читайте також: Особливості сплати єдиного податку при мобілізації фізичної особи підприємця

Простіше кажучи, для того, щоб визначити місячну суму підприємницького доходу, необхідно суму чистого доходу з декларації про майновий стан і отримані доходи, розділити на кількість місяців, протягом яких цей дохід був отриманий. В загальному випадку таких місяців не може бути більше 12 (календарний рік), хоча менше бути цілком може, оскільки підприємець може бути у відпустці, або не здійснювати підприємницької діяльності з інших причин.

Хочемо звернути увагу наших читачів на те, що законодавчий порядок визначення місячних сум доходу найближчим часом може змінитися. Справа в тому, що на офіційному сайті Мінфіну оприлюднено проект нової редакції Інструкції № 449. Планується, що після його затвердження для розрахунку цього показника будемо використовувати не кількість «прибуткових» місяців, а кількість місяців, протягом яких підприємець перебував на обліку як платник ЄСВ. Тому слідкуйте за нашими публікаціями.

Якщо в результаті ділення чистого підприємницького доходу на кількість «прибуткових» місяців у Вас вийде дохід вище максимальної величини бази нарахування ЄСВ, базу для нарахування ЄСВ потрапить тільки сума, яка дорівнює такій величині. Нагадаємо, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2017 році дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, що в цифрах виглядає так:

Таблиця 1. Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2017 році

Період Прожитковий мінімум для працездатного населення, грн. Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2017 році, грн.
01.01.2017 – 30.04.2017 1600,00 40000,00
01.05.2017 – 30.11.2017 1684,00 42100,00
30.11.2017 – 31.12.2017 1762,00 44050,00

Підраховані місячні суми нарахованого ЄСВ складаємо і отримуємо річну суму ЄСВ, яку необхідно сплатити до бюджету. Оплата цього податку повинна бути проведена не пізніше 10 лютого 2018 року. Авансових платежів з цього податку законодавчо не передбачено.

Звертаємо Вашу увагу на те, що вимагати від Вас сплату ЄСВ протягом календарного року ніхто не вправі. Хоча сплачувати ЄСВ на добровільній основі та у будь-якій сумі протягом року Вам ніхто не заборонить. Природно, що весь сплачений протягом 2017 року ЄСВ буде врахований при визначенні суми ЄСВ що підлягає сплаті за підсумками календарного року.

На сьогодні все, а в наступний раз, розберемося з тим, як ЄСВ сплачують підприємці – платники єдиного податку, а так само, як подається звітність з ЄСВ «за себе» всіма категоріями підприємців.

При поддержке: Потеряли свой автомобильный номер? Или может у вас его украли мошенники? На сайте http://dublikat-nomer.ru/izgotovlenie-gos-nomerov-rf.php вы можете заказать изготовление дубликата номера любой сложности.

Як підприємці сплачують ЄСВ «за себе» в 2017 році.
3.5 (70.91%) 11 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00042 sec