Як отримати податкову знижку (податковий кредит) з податку на доходи фізичних осіб?

Починаючи з 2011 року, після набуття чинності Податкового кодексу України (далі ПКУ) в лексиконі українських платників податків з’явився новий термін — податкова знижка. Давайте розберемося що це таке, як її отримати і що для цього необхідно.

Податкова знижка чи податковий кредит?

Почнемо з того, що суть цього терміну не така вже нова для українських платників податків. З 2004 року в Законі України «Про оподаткування доходів фізичних осіб» був прописаний термін «податковий кредит», який можна сказати став попередником податкової знижки. Податковий Кодекс вніс свої корективи в це поняття і поміняв його назву, але суть залишилася колишньою.

Податкова знижка — це частина документально підтверджених витрат, понесених на протязі року резидентом України, фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, на яку відповідно до ПКУ йому дозволено зменшити свій оподатковуваний дохід, отриманий у вигляді заробітної плати.

Таким чином, всі громадяни України, які отримують доходи у вигляді зарплати можуть отримати цю знижку. Можливою перепоною отримання знижки раніше могла стати відсутність у платника індивідуального податкового коду, за релігійними або іншими переконаннями. Зараз, в цьому випадку у такого платника у паспорт проставляється відповідна відмітка про відмову від коду, і надалі він користується паспортними даними.

Які витрати можна включити до складу податкової знижки?

Перелік витрат, які можна включити до складу податкової знижки, в ПКУ був трохи розширений і видозмінений. Сюди потрапила частина витрат на платну медицину, кошти, які сплачуються в недержавні пенсійні фонди, витрати на благодійництво, переобладнання власного автомобіля під використання біопалива. Але, як показує практика, найчастіше правом на податкову знижку користуються українці, які на протязі року:

• сплачувати відсотки за договором про іпотечне кредитування житла.

• оплачувати навчання своє або родичів першого ступеня споріднення.

Отримання податкової знижки в останніх двох випадках ми розглянемо більш детально з числовим прикладом в кінці.

Що потрібно зробити, щоб скористатися правом на податкову знижку?

Для того, щоб скористатися своїм правом на отримання податкової знижки, платнику необхідно в термін до 31 грудня року наступного за звітним, подати до регіонального відділення Міністерства доходів і зборів декларацію про отримані доходи та майновий стан. Право на отримання податкової знижки зберігається за платником тільки лише в перебігу наступного року, а на наступні звітні періоди не переноситься. Тобто податкову знижку за 2013 рік, платник може оформити в період з 1 січня по 31 грудня 2014 року і т. д.

Які документи можуть підтверджувати право особи на податкову знижку?

У кожному конкретному випадку претендент на отримання податкової знижки до бланка заповненої декларації прикладає ксерокопії певного пакету документів. Спільними для всіх випадків є: первинний документ, який підтверджує, що зазначені в декларації витрати були понесені саме цим платником і цього року, а так само довідка про доходи, отримана в бухгалтерії підприємства, де працює претендент. Таким чином, платник повинен мати товарний або фіскальний чек, прибутковий касовий ордер, договір купівлі — продажу та ін, в якому повинно бути чітко зазначено наступне:

• ПІБ особи, що покупає товари (послуги).

• Дата придбання товару (послуги).

• Найменування товару, що купується (послуги).

• Вартість придбаного товару (послуги).

Дана норма чітко не прописана в Податковому кодексі, є тільки застереження «документально підтверджені», однак при подачі декларації така ксерокопія буде потрібна обов’язково. Оригінали цих документів повинні зберігатися у платника, як мінімум протягом строку позовної давності, який на даний момент складає 3 роки.

Приклад розрахунку податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб для оплати за навчання

Тепер розглянемо два умовних числових приклади розрахунку податкової знижки.

Іванов А.А. отримує заробітну плату на підприємстві України в розмірі 3000 грн. У 2013 р. здійснив оплату за навчання сина в інституті за два семестри в розмірі 15 000 тис. грн. Умовно приймемо те, що при отриманні зарплати Іванов А.А. не користується ні якими пільгами з ПДФО.

1. Для початку визначимо річний дохід Іванова А.А, за вирахуванням єдиного соціального внеску (3,6 %) і сплачений ним ПДФО:

3000 * 12 = 36 000 грн. — Сума доходу

36000 * 3,6 % = 1296 грн. — Сума ЄСВ

(36 000 — 1296) * 15 % = 5205,6 грн. — Сума ПДФО

2. Тепер таким же способом розрахуємо суму ПДФО, яку повинен був заплатити Іванов А.А, з урахуванням знижки:

(36 000-1296 -15000) * 15 % = 2955,6 грн

3. Тепер розрахуємо суму, яку повинні повернути Іванову А.А.:

5205,6-2955,6 = 2250 грн.

Які документи потрібно додати Іванову А.А. до декларації про майновий стан і доходи?

Для отримання цієї знижки Іванову А.А. буде необхідно додати до декларації такі документи:

• Договір з навчальним закладом та платіжний документ, що підтверджує оплату. Хотілося б звернути увагу на те, що в розрахунок податкової знижки увійде тільки оплата за 2013 р. навчання. Оплата за наступні періоди (якщо така була здійснена) не має ніякого відношення до 2013 р. і в розрахунок знижки не потрапить. Так само в первинному документі має бути зазначено ім’я Іванова А.А., а не його сина, так як декларацію подає він, а не його син.

• Довідка про отримані доходи Іванова А.А.

• Ксерокопії ідентифікаційних номерів Іванова А.А. та його сина. Це робиться з метою перевірки того, чи працював син Іванова А.А, в перебігу 2013 Якщо з’ясується, що син працював і отримував доходи, то його батько втратить право на знижку.

• Ксерокопію свідоцтва про народження сина.

• Довідку з навчального закладу, де буде зазначено період навчання сина Іванова А.А.

Зібравши цей пакет документів і подавши у вищевказаний термін декларацію, Іванов А.А. отримає податкову знижку в розмірі 2250 грн., в перебігу 60 календарних днів на власний банківський рахунок або поштовим переказом на своє ім’я.

Приклад розрахунку податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб для відсотків за іпотечним кредитом

Тепер спробуємо розглянути приклад із сплатою відсотків за іпотечним кредитом.

Відразу потрібно сказати, що такі відсотки можуть включаються для розрахунку податкової знижки тільки на протязі 10 років дії договору (якщо договір укладено на більший термін). Сума сплачених відсотків може включатися не в повному розмірі, а з урахуванням понижуючого коефіцієнта, якщо житло, що купується більше 100 кв. метрів.

Тепер розглянемо ситуацію, коли при тих же доходах Іванов А.А., оплачував відсотки за іпотечним договором на покупку житла площею 125 кв м. в розмірі 15 000 грн.

1. Оскільки житло, що купується більше 100 кв.м, спочатку розрахуємо понижуючий коефіцієнт для суми відсотків, які були сплачені за формулою К = 100/ПЖ, де К — це коефіцієнт, а ПЖ — площа житла, що купується:

100 / 125 = 0,8

(Зрозуміло, що якщо площа житла, що купується була б 100 кв.м і менше, то коефіцієнт був дорівнює 1).

2. Тепер розрахуємо суму ПДФО з урахуванням знижки:

(36 000-1296 -15000 * 0,8) * 15 % = 3405,6 грн.

3. У цьому випадку сума повернення ПДФО складе 5205,6-3405,6 = 1800 грн.

Які документи можуть підтверджувати право на податкову знижку при сплаті процентів за іпотечним кредитом

Тепер про документи, ксерокопії яких необхідно надати:

• Договір з банком і документи, що підтверджують оплату відсотків. Тут важливо звернути увагу на те, що в первинному документі, виданому в банку може бути присутнім сума погашення так званого тіла кредиту, а вона до отримання знижки не має ніякого відношення. Тому дуже важливо виділити саме суму відсотків.

• Ксерокопія паспорта претендента на отримання знижки, де в графі «прописка» має бути адреса житла за яким виплачується іпотека. Це дуже важлива умова, без якого отримання знижки не можливо.

У висновку хотілося б зауважити, що декларацію про доходи не можна відправити поштою або в електронному вигляді, так як ксерокопії документів, що додаються перевірятимуть прямо при подачі, що приймає інспектор. Але, у всьому потрібно шукати плюси, а вони в даному випадку теж є. По-перше, інспектор, згідно з ПКУ, повинен безкоштовно допомогти заповнити декларацію, а по-друге — безкоштовно надати її бланк.

Як отримати податкову знижку (податковий кредит) з податку на доходи фізичних осіб?
4 (80%) 1 vote

4 Responses to Як отримати податкову знижку (податковий кредит) з податку на доходи фізичних осіб?

 1. Андрей:

  Юлия
  в примере про налоговую скидку за обучение Вы оперируете цифрой уплаты в 2013 году в сумме 15000 грн ЗА ДВА СЕМЕСТРА. и с нее считаете скидку 15 процентов. ОДнако в следующем разделе Вы пишете что в расчет скидки должна идти только оплата за 2013 год. То есть когда Вы писали про два семестра в примере — какие именно периоды Вы имели ввиду? Если два семестра УЧЕБНОГО года начавшегося в 2013 году, то скидку Вы расчитали неправильно. Буду благодарен за ответ, так как хотим с налоговой воевать

  спасибо
  с уважением
  Андрей

 2. Андрей:

  Также Юлия
  в Налоговом Кодексе упоминается про прожиточный минимум. Сооветственно подскажите пожалуйста почему Вы оперируете 3000ми грн дохода а не 1610 грн посчитанными из прожит минимума? Спасибо

  169.4.1. Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

 3. Екатерина:

  Здравствуйте!
  Подскажите, пожалуйста, если прописаны не в ипотечной квартире, может ли предоставляться налоговая скидка по справке жека подтверждающей фактическое проживание в данной квартире?

 4. Катя, здраствуйте! Прочитал Ваш вопрос:
  Здравствуйте!
  Подскажите, пожалуйста, если прописаны не в ипотечной квартире, может ли предоставляться налоговая скидка по справке жека подтверждающей фактическое проживание в данной квартире?
  Хотел бы узнать, решили ли Вы его или получмли внятный ответ? У меня та же проблема

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *