Як отримати лікарняні з ФСС з ТВП? Покрокова інструкція

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Бухгалтерам, яким жодного разу не доводилось зіткатися з лікарняними, не варто перейматися коли працівник приніс листок непрацездатності. Адже для цього немає жодних підстав. Отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності просто, треба лише зробити кілька кроків.

Крок перший. Нарахування лікарняних

Рішення про призначення допомоги за листком непрацездатності приймає комісія (уповноважений) по соціальному страхуванню не пізніше ніж через десять днів з моменту надання документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність працівника (п.1 ст.32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23.09.1999 р. в редакції ЗУ№ 77-VIII). Рішення оформлюється відповідним протоколом, який надається до бухгалтерії. Після цього згідно графіку використання робочого часу потрібно визначити час, який працівник втратив за період хвороби, та розрахувати розмір допомоги за лікарняним. Про те, як розрахувати середню заробітну плату та нарахувати лікарняні, детально описано у статті Розрахунок лікарняних 2015. Визначення страхового стажу, розрахунок середньої зарплати. Інструкція та приклади.

Крок другий. Відкриття рахунку для зарахування страхових коштів

Для отримання лікарняних від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підприємство повинно відкрити у будь-якому банку (або у органі Державного Казначейства для бюджетних установ) окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів (лист НБУ «Щодо відкриття страхувальниками-роботодавцями окремих поточних рахунків» N 25111/2972-22535 від 14.12.2010 р.). Рахунок призначений виключно для проведення операцій, що стосуються отримання матеріального забезпечення за листами непрацездатності і не може використовуватися для інших цілей.

Крок третій. Оформлення документів для подання в ФСС з ТВП

На наступному етапі потрібно заповнити та подати до робочого органу Фонду соціального страхування заяву-розрахунок на отримання матеріального забезпечення для застрахованих осіб. До заяви вносяться відомості окремо по кожному листку непрацездатності, вказується нарахована сума допомоги з урахуванням податків. Варто пам’ятати, що податки, які утримуються з допомоги, сплачуються за рахунок коштів Фонду, нарахування на допомогу проводиться за рахунок роботодавця. Приклад заповнення заяви розрахунку ви можете подивитися у цій статті Приклад заповнення заяви-розрахунку на отримання матеріального забезпечення (заява на виплату лікарняних до ФСС з ТВП).

Крім заповненої та скріпленої мокрою печаткою заяви-розрахунку працівники Фонду вимагають надати:

  • копію останнього платіжного доручення (квитанції) про сплату єдиного соціального внеску в частині нарахування на заробітну плату ;
  • копію довідки з банку про відкриття окремого рахунку;
  • для фізичних осіб-підприємців додатково надається копія трудового договору з найманим працівником, який перебував на лікарняному;
  • у разі зазначення у листку непрацездатності коду захворювання 5 – невиробнича травма, вимагаються копії пояснювальної записки працівника та протоколу засідання комісії із соціального страхування або акту про нещасний випадок невиробничого характеру (форма НТ).

Слід зазначити, що згідно п.5 ст.32 ЗУ № 1105-ХІV документи повинні бути подані до відшкодування не пізніше закінчення дванадцятимісячного терміну з останнього дня хвороби. Ця норма діє з 01.01.2015 року незалежно від того, коли настав страховий випадок.

Крок четвертий. Виплата матеріального забезпечення

Протягом 10 робочих днів після отримання працівниками Фонду заяви-розрахунку, на окремий рахунок страхувальника повинно надійти матеріальне забезпечення для виплати допомоги.

Допомога по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах сплачується у найближчий строк, який установлено колективним договором для виплати заробітної плати (п.2 ст.32 ЗУ № 1105-ХІV).

Кошти, які зараховані на окремий рахунок, мають бути використані виключно для виплати лікарняних та сплати утриманих податків. Роботодавець не має права виплачувати допомогу з власних коштів, а потім відшкодувати їх з особового рахунку.

У разі, якщо з якихось причин було замовлено суму більшу ніж потрібно, кошти протягом трьох робочих днів повинні бути повернуті до Фонду (ст.34 ЗУ № 1105-ХІV).

Як отримати лікарняні з ФСС з ТВП? Покрокова інструкція
5 (100%) 2 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *