Як нарахувати індексацію звільненому працівнику

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Враховуючи те, що питання нарахування та виплати індексації заробітних плат найманих працівників, ніколи не втратять актуальності серед наших читачів, а також те, що такі питання щотижня надходять на лінію безкоштовних консультацій, сьогодні ми вирішили розібратися в нюансах донарахування індексації звільненим працівникам.

Донарахування індексації звільненим працівникам — операція не така вже й рідкісна у вітчизняній практиці. Іноді вона буває викликана помилками в нарахуванні індексації такого працівника до його звільнення. А іноді і тим, що індексація працівникові взагалі не нараховувалася, а виправити цю помилку роботодавець вирішив вже після звільнення працівника.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

У будь-якому разі, якщо в результаті виправлення помилки виникла необхідність донарахувати працівникові індексацію, відображається таке донарахування у місяці, в якому виявлено помилку і в якому вона виправляється (а не в місяці, за який нараховується така індексація). Зауважимо, що ані Кзпп, ані Законом про оплату праці це не встановлено. Однак на практиці це здійснюється саме так за пп. 1.6.2 Інструкції зі статистики заробітної плати.

При цьому виправлення не вносяться в документ про нарахування зарплати за той місяць, за який донараховується індексація. Це виправлення можна відобразити у відомості про нарахування зарплати за місяць, в якому помилка була виявлена. Однак правильніше, на нашу думку, буде скласти бухгалтерську довідку, в якій докласти розрахунок донарахованої суми індексації (у довільній формі). У цій довідці слід відобразити відповідну кореспонденцію рахунків.

Оскільки сума індексації відноситься до фонду оплати праці (і це теж передбачено пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати), то зобов’язання її виплатити потрапить у кредит рахунка 66. А ось дебет рахунку буде залежати від того, за який період така індексація донараховується.

Справа в тому, що зобов’язання з оплати праці призводять до виникнення витрат. І вигляд таких витрат залежить від того, в якій саме частині діяльності роботодавця використовується праця певного працівника. А якщо мова йде про донарахування по оплаті праці вже звільненого працівника в місяці після його звільнення, то говорити про коригування витрат того місяця, за який донараховується індексація, вже не можна. Так само і в місяці, в якому відображається у бухгалтерському обліку така індексація, праця такого працівника вже не використовується, а значить, витрати з нарахування такої індексації, на нашу думку, не повинні потрапити в поточну собівартість виготовленої в такому місяці продукції, адміністративні або збутові витрати .

Отже, якщо мова йде про донарахування індексації за поточний звітний рік, то при такому донарахуванні витрати по індексації будуть потрапляти в дебет субрахунку 949 або 977 (залежно від облікової політики підприємства).

Зауважимо, що у платників податку на прибуток витрати по донарахуванню такої індексації сформують у звітному періоді, в якому відбувається виправлення помилки, фінансовий результат до оподаткування, який зараз є об’єктом обкладення цим податком. При цьому в ПКУ немає різниці по такому донарахуванню (виправленню помилки), а, отже, коректувати такий фінансовий результат на суму донарахованої індексації не доведеться.

Читайте також Детальніше про фіксовану індексацію на прикладах

У податковому розрахунку за формою № 1ДФ таке донарахування відображається за звітний період, в якому воно відбувається, з ознакою доходу 101.

Зверніть увагу: ПКУ не містить норм про звільнення такого доходу від оподаткування, а отже, суми донарахованої індексації обкладаються ПДФО і військовим збором на загальних підставах. Однак, оскільки мова йде про донарахування в поточному звітному періоді індексації за минулі місяці, то оподатковувати такий дохід треба за наступним алгоритмом:

 • додати суму донарахованої за певний місяць індексації до суми доходу, раніше нарахованого за такий місяць. Така заново визначена сума і буде загальним місячним оподатковуваним доходом працівника, з якого заново належить обчислити суми ПДФО і військового збору і при необхідності доплатити в бюджет несплачену різницю;
 • при оподаткуванні застосовуються ставки ПДФО, які діяли в місяці, за який нараховується індексація. Тут слід діяти за аналогією з роз’ясненнями ДФС, наведених у листі від 11.02.2016 р. №2975 / 10 / 28-10-06-11.

Щодо ЄСВ можна повідомити наступне: оскільки при нарахуванні доходу працівник вже звільнений, то існує позиція ДФС, що ЄСВ на суму такої індексації нараховувати не потрібно, а значить, не потрібно буде відображати суму такого доходу в щомісячному звіті про ЄСВ (Додаток 4).

Читайте також Як користуватися таблицями індексації при різних базових місяцях (місяць прийняття на роботу та місяць підвищення зарплати)

Проте користуватися таким роз’ясненням (а воно стосувалося суми компенсації за невикористану відпустку), на суми донарахованої індексації ми не радимо, і ось чому.

Така позиція податківців не є новацією. Наприклад, у листі від 14.11.2013 р. №1486/10/16-31-17-01-21, ГУ Міністерства доходів у Полтавській області, роз’яснювало, що вона базується на нормах ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Однак, застосовувати ці норми слід так.

Відповідно до частини другої ст. 7 Закону про ЄСВ для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Суми грошових компенсацій у разі невикористаних щорічних (основної та додаткових) відпусток є платою за невідпрацьований час (п. п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати). Отже, на зазначені суми компенсацій, які виплачується звільненим особам, ЄСВ не нараховується.

Читайте також З 1 грудня індексуємо зарплати співробітників по-новому

Однак сума індексації зазначена в п. п. 2.2.7 Інструкції і до виплат за невідпрацьований час, виходячи з цієї Інструкції, не належить! А значить, на її суму, виходячи з ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ, слід нарахувати ЄСВ. І застосовувати при цьому ставку ЄСВ, що діє в місяці, в якому така індексація донараховується. Наприклад, незважаючи на те, що донараховується дохід минулих років на суму індексації слід нарахувати ЄСВ за ставкою 22%, а утримання ЄСВ із суми такої індексації робити не треба. І звичайно, оскільки все ж таки мова йде про дохід минулих звітних періодів з метою визначення бази для нарахування ЄСВ необхідно суму такої індексації додати до суми нарахованого доходу у місяці, за який вона донараховується. Адже нараховується ЄСВ лише в межах максимальної величини доходу, що діяла в місяці, за який нараховано дохід.

В звіті по ЄСВ таку індексацію треба теж відобразити. При цьому дані про такому працівнику, звичайно, повинні враховуватися тільки в таблицях 1 та 6 (таблицю 5 не заповнюють). В таблиці 6 дані про перебування працівника в трудових відносинах (реквізит 15) не показуємо. Зате обов’язково слід зазначити місяць і рік, за який донараховуємо індексацію (реквізит 11). І не забуваємо про код типу нарахувань (реквізит 10) — у цьому разі це буде код 2.

Як нарахувати індексацію звільненому працівнику
5 (100%) 1 vote

One Response to Як нарахувати індексацію звільненому працівнику

 1. Ольга:

  Здравствуйте.
  Нужна Ваша помощь в таком вопросе.
  Работник уволен 17.10.17. В декабре планирует подать предприятию требование выплатить индексацию и компенсацию за задержку её выплаты.
  Зарплата с июня 2016 — 2860грн (базовый месяц), с 01.01.17 — 3200грн.
  Индексация в этот период работникам не начислялась.
  Работник был в ежегодном отпуске 18.03.17-31.03.17, 01.08.17-25.08.17, 28.08.17-06.09.17, 07.09.18-30.09.17, 02.10.17-13.10.17, т.е. перед увольнением использовал все накопившиеся дни отпуска (в августе-октябре рабочих дней нет).
  1. Как правильно насчитать и выплатить (с учетом налогов) индексацию и компенсацию за период с июня 2016 по октябрь 2017, если эта выплата будет производиться в декабре 2017г.?
  2. Нужно ли пересчитывать сумму отпускных по всем предоставленным отпускам в связи с изменением средней зарплаты с учётом индексации?
  3. Индексация за август — октябрь не проводится?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00141 sec