Як індексувати зарплату, якщо за однаковими посадами встановлені різні оклади

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: Появившись на украинском рынке американские гель лаки сразу же завоевали популярность среди женщин.
В интернет-магазине Наоми представлен широкий ассортимент гель лаков. Подробности на сайте naomi24.ua.

Починаючи з грудня 2015 року змінився підхід до індексації заробітної плати. Зміни, внесені в Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078, скасували індивідуальний підхід при розрахунку індексації. Нагадаємо, що відповідно до п.10.2. Порядку 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від дати прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки за посадою, яку займає працівник. Але існують випадки, коли за однією посадою для різних працівників встановлені різні посадові оклади. Як розрахувати індексацію таким працівникам піде мова далі.

Читайте також Індексація та доплата до мінімальної заробітної плати

Індексація для працівників, яким посадові оклади встановлюються за тарифною сіткою

Як відомо, працівники бюджетних установ та інших організацій, яким заробітна плата нараховується відповідно до тарифної сітки, можуть займати однакові посади та виконувати однаковий обсяг робіт, але заробітну плату отримувати різну. Це пояснюється тим, що медичним працівникам і педагогам в залежності від їх досвіду та рівня знань присвоюються кваліфікаційні категорії. Подібна ситуація у водіїв транспортних засобів. Їх посадовий оклад залежить від класності – наявності відкритих категорій, що дають право на керування транспортними засобами.

Підвищення кваліфікаційної категорії є підставою для збільшення посадового окладу працівника, але не впливає на розмір індексації. Це пояснюється тим, що в тарифній сітці для однієї посади передбачено декілька розмірів посадових окладів. Тобто при підвищенні категорії посадовий оклад змінюється за рахунок зміни тарифного розряду працівника.

Приклад. Посадовий оклад лікаря-терапевта 2 категорії  з 01 січня 2017 року становить 3152,00 грн. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації для працівниці здійснюється починаючи з лютого 2017 року, в липні розмір індексації має становити 62,31 грн.

Після курсів підвищення кваліфікації з 01 липня 2017 року працівниці була присвоєна 1 кваліфікаційна категорія, внаслідок чого тарифний розряд змінився з 11 на 12. Відповідно, з 01 липня посадовий оклад жінки становитиме 3392,00 грн. В штатному розписі зміниться назва посади з лікаря-терапевта 2 категорії на лікаря-терапевта 1 категорії. Можна вважати, що працівниця переведена на іншу посаду, за якою оклад змінювався в січні 2017 року. Тому базовий місяць для проведення індексації залишиться незмінним. Таким чином, в липні працівниці потрібно нарахувати індексацію в розмірі 62,31 грн.

Читайте також Зарплата за неповного робочого часу: нарахування доплати до мінімальної заробітної плати та індексації

Індексація при оплаті праці за системою грейдів

При системі грейдів в оплаті праці встановлюється кілька рівнів зарплати для працівників однієї й тієї ж спеціальності або посади. На кожному рівні — від найнижчого до найвищого — встановлюється свій мінімальний розмір окладу в фіксованих межах загального діапазону.

Грейди враховують цілий комплекс факторів, серед яких кваліфікація, досвід працівника, складність роботи та її обсяг, відповідальність, самостійність, можливі наслідки допущеної помилки та інші. За кожний фактор нараховуються бали. Для підвищення посадового окладу не вимагається підвищення в посаді — достатньо набрати як можна більше балів та отримати більш високий грейд.

При грейдерній системі оплати праці застосовується індивідуальний підхід до кожного працівника, збільшення окладів відбувається індивідуально і не одночасно, тому й індексація заробітної плати кожного працівника проводиться індивідуально. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації для кожного працівника здійснюється починаючи з місяця наступного за місяцем підвищення окладу цього працівника.

Приклад. Для працівників відділу маркетингу встановлений діапазон посадових окладів з 10000 грн. до 18000 грн. За кожний наступний грейд встановлена надбавка 10%. Тобто, посадовий оклад маркетологів становить:

  • 1 грейд – 10000,00 грн.;
  • 2 грейд – 11000,00 грн.;
  • 3 грейд – 12000,00 грн.;
  • 4 грейд – 13000,00 грн.;
  • 5 грейд – 14000,00 грн.;
  • 6 грейд – 15000,00 грн.;
  • 7 грейд – 16000,00 грн.;
  • 8 грейд – 17000,00 грн.;
  • 9 грейд – 18000,00 грн.;

Читайте також Відпускні 2017. Оподаткування та відображення в звітності

Пащенко С.І. прийнятий на роботу в березні 2017 року та йому встановлений посадовий оклад на рівні першого грейду – 10000,00 грн. За результатами роботи за перше півріччя працівнику з 01 липня встановлено заробітну плату на рівні третього грейду – 12000,00 грн. Липень становиться базовим місяцем.

Сергієнко Ю.О. працює з березня 2015 року за 6 грейдом та отримує заробітну плату в розмірі 15676,97 грн., де 15000,00 грн. – посадовий оклад, 676,97 грн. – індексація. В липні працівниці підвищено грейд до сьомого, відповідно заробітна плата працівниці збільшилась на 1000,00 грн. Липень стає базовим місяцем. Оскільки підвищення окладу більше ніж очікуємий розмір індексації, право на індексацію втрачається. Обчислення індексу споживчих цін для проведення  подальшої індексації має здійснюватися з серпня, а розмір заробітної плати працівниці становитиме 16000,00 грн.

Юрченко С.П. прийнятий на роботу з 11 липня 2017 року. За результатами тестування він отримав 4 грейд. Оскільки посадовий оклад працівнику встановлений на момент прийняття на роботу, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації повинно здійснюватися з наступного місяцю, тобто з серпня.

Як індексувати зарплату, якщо за однаковими посадами встановлені різні оклади
3.9 (78.89%) 18 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *