Як ФОП на загальній системі оподаткування сплачує податки та подає річну звітність

У даній публікації мова піде про тих приватних підприємців, які обрали загальну систему оподаткування. Ми опустимо другорядні звіти, які зобов’язані подавати підприємці даної категорії. Це, перш за все, всі звіти пов’язані з виплатою заробітної плати найманим працівникам (1-ДФ та ін.), а так само звіти пов’язані з конкретним видом діяльності (забруднення навколишнього середовища, плата за землю, використання радіочастотного ресурсу та ін.) Зупинимося на основному звіті, який зобов’язаний подати кожен ФОП на загальній системі оподаткування — річної декларації про майновий стан і доходи.

Яким НПА затверджена декларація про майновий стан і доходи для ФОП на загальній системі?

Обов’язок подання річної декларації прямо прописана в Податковому кодексі України (далі ПКУ), а саме в п. 177.5. На виконання цього підпункту Міністерство доходів і зборів розробило власний наказ, в якому запропонована форма даної декларації та інструкція по її заповненню. На момент написання цього матеріалу остання його редакція датується 11.12.2013 р. за № 793. Наказ набрав чинності 31.12.2013 р. І хоча зміни у формі декларації та інструкції щодо її заповнення не торкнулися досліджуваної в даній публікації теми, форма бланка буде інша. Тому, підприємцям потрібно бути уважним при подачі декларації та не використовувати старий бланк, який втратив чинність у новорічну ніч.

Строки подання декларації про майновий стан і доходи для підприємців

Тепер визначимося з термінами подання цієї декларації. Вищезгаданий пункт ПКУ 177.5 відносить цей тип звітів до річного податкового періоду, для якого п. 49.18.5 ПКУ передбачено граничний термін подання у вигляді 40 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду. Таким чином, провівши нескладні підрахунки можна з упевненістю стверджувати, що декларацію за минулий рік потрібно подати не пізніше 9 лютого 2014. На практиці трапляється, що саме на цей день припадає вихідний. У такому випадку, відповідно до п.49.20 ПКУ, термін подачі переноситься на перший робочий (операційний) день, який слідує за вихідним.

Способи подачі річної декларації для підприємців на загальній системі оподаткування

Наказ № 793 платникам податків пропонує на вибір три способи надання звітності, розглянемо кожен з них детальніше :

Подача декларації особисто в паперовому вигляді

Подання звіту особисто підприємцем, або за допомогою уповноваженої особи. У такому випадку, підприємцю потрібно буде в вищезазначені терміни особисто з’явитися до регіонального відділення Міністерства доходівв і зборів, із заповненим від руки звітом, вистояти в черзі (як правило, досить довгої) і подати звіт у віконце в 2 -х примірниках, один з яких піде в податкову, другий — з відміткою про прийняття залишиться у підприємця. Як варіант, це можна зробити через уповноважену особу, але в такому випадку доведеться витратитися на довіреність, оформлену у нотаріуса, в якій зазначено право подавати звіти. Інакше звіт у такої особи не приймуть.

Відправка декларації звичайною поштою

Другий варіант передбачає відправку звіту поштою. Тут є свої особливості. По-перше, відправка повинна здійснюватися рекомендованим листом з повідомленням про вручення, а до звіту має бути доданий опис того, що вкладено в конверт. По-друге, законодавством, а саме п. 49.5 ПКУ передбачено, що така відправка здійснюється не пізніше, ніж за 10 календарних днів до граничного терміну подання звіту. У нашому випадку це 30 січня 2014 року.

Як подати річну декларацію про майновий стан та доходи електронною поштою?

Третій варіант набирає все більше популярності — це відправка звіту в електронному вигляді по засобам електронного зв’язку. У такому випадку підприємцю необхідно буде завчасно отримати електронний цифровий підпис, а у разі якщо підприємець працює з печаткою, то й електронну печатку. Тут передбачено також два шляхи. Перший — це коли підприємець вирішив придбати електронний підпис за власні кошти. Тоді звернувшись в відповідний сервіс та сплативши його послуги, він отримає сертифікат, що підтверджує його право на володіння електронним цифровим підписом (печаткою) і програму за допомогою якої він формуватиме і відправлятиме звіти. Потім необхідно укласти договір з Міністерством доходів і зборів, про те що звітність буде надаватися в електронному вигляді ( це можна зробити коли програма вже встановлена ​​на комп’ютері). Найпоширенішими програмами, які зараз пропонують користувачам — це «Бест Звіт» та « М. Е. Doc » (мій електронний документ). Плату за ліцензію на використання програми і сертифікат на підпис (печатка ) доведеться вносити щорічно.

Другий варіант передбачає безкоштовне формування так званих ключів для подання звітності співробітниками Міністерства доходів і зборів. У такому випадку, приватний підприємець збирає необхідний пакет документів, укладає такий же договір як і в першому випадку і йому надається такий ключ (і ) на знімному носії ( диску, флеш — карті). А на офіційному сайті Міністерства він викачує дві програми : одна для формування звітів під назвою «Податкова звітність», а друга — для їх підписання «Захист звітності».

Відповідальність за порушення термінів подання річної декларації для ФОП

Якщо фізична особа, зареєстрована як приватний підприємець на протязі року не здійснювала діяльність (або працювала не повний рік, була на єдиному податку), пов’язану з отриманням доходу, то це не звільняє її від надання такої декларації з прочерками у відповідних графах. За неподання або затримку подання декларації підприємця можуть притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 грн..

Особливості заповнення річної декларації про майновий стан та доходи

Сам бланк декларації має 8 розділів, до семи з них передбачені додатки, які розшифровують зроблені записи в кожному з розділів. У разі, коли якийсь розділ не заповнюється (там стоять прочерки ), то і пустий додаток до нього не подається. Всі цифри в графах вказуються в гривнях, якщо є копійки, то вони вказуються через кому. У відповідних розділах і графах декларації підприємець повинен вказати:

• Суму доходу, отриману ним у результаті підприємницької діяльності, документально підтверджені витрати, які він поніс у зв’язку з отриманням цього доходу, включаючи витрати на оплату праці найманих працівників і відповідні податки.

• Суму заробітної плати, якщо крім зайняття підприємницької діяльності підприємець отримував доходи перебуваючи в штаті якогось підприємства.

• Заповнити відповідні розділи про належному йому рухомим і нерухомим майном.

Заповнення додатку 5 до річної декларації про майновий стан і доходи ФОП на загальній системі

Якщо з зарплатою і майном все більш-менш зрозуміло, то заповнення розділу 3 і 5 декларації, а також додатку 5 на практиці можуть викликати певні труднощі.

Всі дані про отримані доходи та витрати на протязі року підприємець бере з книги обліку витрат і доходів, яку він заповнював на протязі звітного періоду (року). Звідси одна з проблем — дані книги не дають можливості розбити отримані доходи і витрати за видами діяльності, якщо у підприємця їх декілька. Є витрати, які взагалі неможливо віднести до якого то конкретному виду діяльності (наприклад, оренда офісу, комунальні платежі тощо ). На практиці рекомендується вести окремий облік доходів від кожного виду діяльності окремо, а інші витрати розбивати пропорційно отриманим доходам. Важливим моментом, який не можна упустити при заповненні декларації, є сума плати за торговий патент (якщо така здійснюється ФОП). Вона вказується в рядку 04 додатка 5 до декларації і на цю суму дозволено зменшити податок до сплати за рік.

Ставки ПДФО для ФОП на загальній системі оподаткування

Діюче законодавство передбачає дві ставки для оподаткування доходів фізичних осіб (далі ПДФО) : 15 % — звичайна ставка і 17% — підвищена ставка. Підвищена ставка буде застосовуватися до тієї частини сукупного щомісячного оподатковуваного доходу фізичної особи, яка перевищує 10 мінімальних заробітних плат встановлених на 1 січня звітного року. У 2013 році мінімальна зарплата була встановлена ​​у розмірі 1147 грн., отже щомісячний дохід перевищує 11 470 грн. буде обкладатися за ставкою 17 %.

Строки сплати ПДФО на протязі року і за його підсумками

Сплачується ПДФО на протязі всього року у вигляді щоквартального авансового платежу, який складає 25 % від суми податку сплаченого за підсумками попереднього звітного періоду. Граничні терміни сплати таких платежів — це 15 березня, 15 травня, 15 серпня і 15 листопада відповідно. У разі, якщо сплачені ФОП на протязі року авансові платежі не покривають необхідну до сплати суму податку, заявлену в декларації за підсумками року, то доплата здійснюється на протязі 10 календарних днів після граничного строку подання декларації, тобто в нашому випадку до 19 лютого. Слід звернути увагу на те, що даний термін не продовжується у разі якщо 19 лютого вихідний день. Такої норми в ПКУ немає, а тому заплатити доведеться раніше.

При поддержке: Индустрия спортивного питания давно шагнула далеко вперед и сейчас существует много производителей, из которых очень трудно выбрать действительно качественного. Компания Scivation сильно выделяется в этом плане поскольку вся ее продукция проходит минимум двух летние испытания. Подробнее смотрите по ссылке.

Як ФОП на загальній системі оподаткування сплачує податки та подає річну звітність
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *