Особливості документального оформлення амортизації основних засобів і нематеріальних активів у фізичних осіб-підприємців загальної системи оподаткування.

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування вирішив включати до складу витрат амортизацію основних засобів (ОЗ) або нематеріальних активів, то необхідно подбати про належне забезпечення ведення окремого обліку таких витрат (пункт 177.4.6 ПКУ). Також ФОП має забезпечити їх документальне підтвердження.

Перш за все, документально треба підтвердити первісну вартість ОЗ, так як саме вона підлягає амортизації, а саме усі її складові:

  • вартість придбаного ОЗ. Необхідна накладна та квитанція про сплату. Наявність квитанції обов’язкове, так як для ФОП витрати визнаються лише оплачені;
  • витрати на доставку ОЗ. Обов’язкова наявність товаро-транспортної накладної (ТТН). ТТН є первинним документом, який дає право на врахування вартості доставлених цінностей у складі витрат і містить їх опис. Але ТТН недостатньо, так як треба підтвердити сам факт оплати послуг з доставки. Тому знову необхідна квитанція щодо оплати таких послуг та відповідний акт виконаних робіт-наданих послуг;
  • вартість сплаченого мита у разі імпорту ОЗ. Митна декларація та квитанції про сплату митних платежів.
  • вартість послуг з налагодження ОЗ, монтаж, установку, введення його в експлуатацію, якщо вони мали місце. Необхідні акти виконаних робіт та квитанції про сплату таких послуг.

Якщо існують інші витрати (див. пункт 8 П(С)БО 7 “Основні засоби”), то усі вони повинні бути підтверджені відповідними документами, квитанціями про сплату. Також платники ПДВ пам’ятають про податкові накладні в електронній системі. Первісна вартість для них рахується без непрямих податків, тобто ПДВ.

Вищезгадані документи рекомендуємо зберігати протягом всього періоду амортизації ОЗ.

Читайте також: П(С)БУ 7 «Основные средства»

Документальне оформлення введення ОЗ в експлуатацію

Отже, ОЗ доставлений, оплачений та, по факту, введений в експлуатацію. Але як це все оформити? Вимогу ПКУ щодо окремого обліку витрат на амортизацію слід розуміти і як належне ведення обліку самих ОЗ. Також слід підтвердити їх господарське призначення (пункт 177.4.5 ПКУ).

Облік ОЗ окремо для ФОП ніде не прописаний, а тому слід звернутися до бухобліку підприємств. На нашу думку, пре введенні в експлуатацію необхідно оформити 2 документи:

  • інвентарну картку обліку об’єкта ОЗ, так як вона містить показник первісної вартості, який є розрахунковим, а також інвентарний номер, що забезпечує унікальність кожного ОЗ;
  • наказ про введення в експлуатацію основних засобів, який затверджує строк використання та також може містити господарське призначення об’єкта.

Кожний з цих документів документально оформляє ті показники, які використовуються для розрахунку амортизації.

Читайте також: ФОП на загальній системі орендує основні засоби у єдинника. Чи є витрати?

Складаємо інвентарну картку

Звідки взяти бланк інвентарної картки для ФОП? Окремого затвердженого такого бланку для ФОП не існує, тому можлива розробка власного бланку. Як основу можна використати уже існуючі. На нашу думку, найкраще скористатися Порядком складання типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору, затвердженого наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. № 818 (далі – Порядок № 818). Незважаючи на призначеність даного документа  для бюджетних установ, дані форми можуть бути використані й іншими суб’єктами господарювання. Шляхом деякого коригування елементів стандартної інвентарної картки з Порядку № 818 можна отримати власний бланк: видалити комірки призначені для рахунків бухобліку, ліквідаційної вартості, зміни вартості об’єкта. Вони не потрібні для ведення обліку ФОП та є зайвими.

Розглянемо заповнення такої інвентарної картки на прикладі.

Приклад. ФОП на загальній системі оподаткування у серпні 2017 р. придбав тепловізор для енергоаудиту CEM DT982 та у цьому ж місяці ввів його в експлуатацію. Первісна вартість:  37713,33 грн. Термін корисного використання встановлено самим ФОП 5 років (мінімальний для групи 3). Експлуатація почалася з серпня 2017 р.

Приклад заповнення інвентарної картки дивіться тут.

Читайте також: Прискорена амортизація основних засобів 4-ї групи з 2017 року

Деякі пояснення до інвентарної картки:

  • інвентарний номер – складаємо за принципом перша цифра номер класу об’єкта за пунктом 177.4 ПКУ, а решта 3 цифри – безпосередньо номер об’єкта. У нашому прикладі це об’єкт 3 класу з номером 002;
  • строк корисного використання – обчислюємо в місяцях, так як амортизація нараховується щомісяця (=5×12 = 60).

До інвентарної картки рекомендуємо додати довідку-розрахунок у довільній формі щодо первісної вартості, якщо вона включає декілька компонентів, наприклад, витрати на доставку.

Читайте також: ФОП на загальній системі орендує основні засоби у єдинника. Чи є витрати?

Складаємо наказ про введення в експлуатацію

Для ФОП пропонуємо скласти саме наказ, а не акт про введення в експлуатацію, як на підприємствах. Чому? ФОП не має окремого наказу про облікову політику тощо, який визначає строки використання ОЗ, вони встановлюються індивідуально по кожному об’єкту, тому варто оформити документ саме в наказовій формі.

Приклад такого наказу дивіться тут.

Оформляємо розрахунок амортизації

Щомісяця нараховуємо амортизацію по існуючих об’єктах основних засобів. Здійснити це можна шляхом складання відомості нарахування амортизації.

Приклад заповнення відомості нарахування амортизації дивіться тут.

Відображаємо амортизацію в Книзі обліку доходів і витрат

Запис витрат на амортизацію на загальну суму за місяць здійснюємо  у колонці 8 “Інші витрати, пов’язані з одержанням доходу” Книги обліку доходів і витрат (див. нижче). Також у колонці 5 “Реквізити документа, що підтверджує понесені витрати” вказуємо назву документа, який підтверджує нарахування амортизації – відомості нарахування амортизації.

Приклад заповнення книги обліку дивіться тут.

Запропонована система документів для ФОП вирішує завдання забезпечення окремого ведення обліку витрат на амортизацію, яке ставиться ПКУ. Щодо нематеріальних активів (програмних продуктів тощо), то у разі їх наявності, можна застосувати ті ж самі форми документів, що й для ОЗ, так як окремо затверджених форм щодо їх обліку не існує.

Читайте також: Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад

При поддержке: Вам нужен кредит, но вы не знаете где выгоднее всего оформить заявку? Оформите заявку на сайте ЗонаЗаймов и специалисты подберут вам самые выгодные условия.

Особливості документального оформлення амортизації основних засобів і нематеріальних активів у фізичних осіб-підприємців загальної системи оподаткування.
4.1 (82%) 10 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00033 sec