Як будуть проходити перевірки щодо дотримання законодавства про працю. Права перевіряючих, штрафи, оскарження

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Продовжуємо вивчати постанову КМУ №295 від 26.04.2017 р., якою затверджено:

 • Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю;
 • Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

Попередню статтю на цю тему читайте тут Нові порядки здійснення держ. нагляду / контролю за додержанням законодавства про працю

Підстави для проведення перевірок господарюючих суб’єктів

Повний і вичерпний перелік підстав для проведення перевірок у суб’єктів господарювання наведено у п. 5 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

Найнеприємнішим моментом тут є те, що законодавець фактично не робить поділу на планові і позапланові перевірки. Немає в цьому пункті і ніяких посилань на план-графік проведення такого роду перевірок. З цього всього можна зробити цілком логічний висновок про те, що такі перевірки будуть проводитися позапланово, тобто несподівано для господарюючих суб’єктів.

Що ж до самого переліку підстав, то треба визнати, що КМУ не особливо морочився з цього приводу. Тут Ви зможете знайти всі з можливих причин для проведення перевірок. Серед них, зокрема, є і звичайне звернення фізосіб, і інформація Державної служби статистики, і ДФСУ, та ПФУ, а також їх територіальних органів.

Крім того, підставою для проведення перевірки у господарюючого суб’єкта можуть стати такі випадки:

 • Один або кілька працівників робить щось за цивільно-правовим договором більше року;
 • У господарюючого суб’єкта різко (на 20 % і більше протягом місяця) кількість працівників переведено на неповний робочий час;
 • 30 % і більше осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів.

Читайте також Коригування середньої зарплати при розрахунку відпускних у разі підвищення зарплати у розрахунковому періоді

Наявність будь-якого (хоча б одного) з наведених факторів у господарюючого суб’єкта є потенційним сигналом до початку перевірки у такій господарської одиниці.

Незважаючи на те, що Порядок проведення перевірок містить норму, згідно з якою, інспектор праці повинен попередити господарюючого суб’єкта про проведення інспекційного відвідування, до кінця не зрозуміло, як він (інспектор) повинен це зробити?

Якщо говорити про норму, яка міститься у ч. 3 ст. 6 Закону про перевірки (нагадаємо, ця норма зобов’язує завчасно оповіщати суб’єкта господарювання про намір провести в нього перевірку), то досліджуваний порядок не робить ніякого посилання на цей нормативно-правовий акт. А якщо мова йде про перевірку з питань виявлення неоформлених трудових відносин, то інспектор, взагалі, робить це вже на власний розсуд.

З тексту досліджуваного порядку можна зробити висновок про те, що, якщо раптом такому інспектору з праці захочеться провести перевірку у господарюючого суб’єкта, то для її початку (інспектору) необхідно лише пред’явити дійсне посвідчення і все перевірка почалася.

Що ж стосується підпису перевіряючого в журналі перевірок, то інспектор зобов’язаний розписатися в ньому перед передачею на підпис акту перевірки. Логічно припустити, що до фактичного початку перевірки ніхто розписуватися в журналі не буде.

Права інспектора з праці

Повний і вичерпний перелік прав інспектора з праці можна знайти в п. 10 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю. По суті, цей пункт Порядку дає таким інспекторам досить широке коло прав і повноважень на підставі лише пред’явлення чинного службового посвідчення.

Серед усього іншого, хочеться виділити найсуттєвіші, на наш погляд, права перевіряючих:

 • наодинці або в присутності свідків ставити керівнику або співробітникам об’єкту відвідування питання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні або письмові пояснення;
 • право на відвідування робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;
 • фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото — і відеотехніки.

Справедливості заради зазначимо, що фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото — і відеотехніки має право і суб’єкт що перевіряється. Така норма міститься у ч. 8 ст. 4 Закону про перевірки.

Читайте також Розрахунок відпускних 2017. Розрахунковий період, середня зарплата, приклади

Що заборонено інспектору з праці

Потрібно визнати, що перелік прав у інспекторів значно ширший, ніж перелік заборон, який, до речі, міститься у п. 13 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

У цій частині Порядку КМУ теж не став мудрувати і продублював ті заборони, які вже до цього містилися в абз. 2 ч. 10 ст. 2 Закону про перевірки. Так, зокрема, інспекторам праці заборонено вилучати біля об’єктів відвідування оригіналів їх фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп’ютери чи їх частини.

Права об’єктів перевірки (господарюючих суб’єктів)

Всі наші з Вами права вмістилися в п. 14 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю. Тут немає чогось нового або незвичайного, проте нашим читачам буде корисно знати, що вони мають право:

 • Перевіряти у інспектора праці наявність службового посвідчення;
 • Не допускати до проведення інспекційного відвідування у разі: відсутності службового посвідчення; якщо на офіційному веб-сайті Держпраці відсутні рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акти, довідки, приписи, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню; якщо термін проведення інспекційного відвідування перевищує визначені терміни.

Невиїзне інспектування

Тепер кілька слів про невиїзні інспекції у господарюючих суб’єктів. Такі заходи інспектори з праці можуть проводити, ґрунтуючись на рішенні керівника органу контролю або його заступника, погодженим з об’єктом відвідування.

Підставою для проведення невиїзних інспекцій можуть послужити лише причини, які містяться в пп. 1, 4 — 7 п. 5 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

Проводити такі заходи інспектори з праці можуть тільки у приміщенні відповідного органу контролю на підставі документів та пояснень, наданих об’єктом відвідування.

Читайте також Все про відпустки 2017. Види відпусток, хто має право, як отримати

Оформлення результатів перевірки

Після закінчення перевірки, як правило, інспектор праці складає акт. Проте, якщо інспектор виявив порушення законодавства про працю, то до акту додаються приписи про їх усунення.

Відповідно до п. 21 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю все, з чим суб’єкт перевірки не згодний, він може викласти зауваження до акта, які є його невід’ємною частиною.

Якщо зауваження до акту у суб’єкта що перевіряється виникли не відразу – не біда. На подачу зауважень до акта Порядок дає цілих 3 робочих дні з дати підписання акта.

У свою чергу інспектор з праці зобов’язаний відреагувати на всі зауваження допомогою вмотивованої відповіді. На це у інспектора є теж 3 робочих дні.

Тепер кілька слів про приписи (якщо такі складалися разом з актом). Головне, що треба знати про цей документ, так це те, що він (припис) обов’язковий для виконання у визначені в ньому терміни.

Саме припис має бути винесено не пізніше, ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від його підписання), а якщо до акту були зауваження, то на наступний день після їх розгляду.

У загальному випадку графік виконання припису не перевищує 3 місяці з дня закінчення перевірки. Однак, якщо строк виконання припису становить більше 3 місяців, то в ньому визначають графік та заплановані заходи по усуненню виявлених порушень. Інформувати інспектора з праці про боротьбу з порушеннями у такому разі доведеться відповідно до визначеної у приписі періодичності.

Текст припису має бути складений у двох примірниках. Кожен з цих примірників підписують інспектор праці і керівник об’єкту відвідування або його уповноважений представник.

Потрібно врахувати, що якщо об’єкт відвідування не дав відповідь або дав її в обсязі, недостатньому для підтвердження усунення виявлених порушень, стан виконання припису перевіряють після закінчення зазначеного в ньому строку для усунення недоліків.

Читайте також Заробітна плата за неповного робочого часу: нарахування ПДФО та ЄСВ

Як інспектора з праці можуть впливати на об’єкт перевірки?

На завершення хотілося б хоч трохи додати «меду в бочку дьогтю», тобто приємно здивувати наших читачів. Вся справа в тому, що п. 28 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю містить норму, згідно з якою якщо виконати припис у встановлений у ньому строк, заходи по залученню відвідування об’єкта та його посадових осіб до відповідальності не приймають.

Однак не поспішайте радіти, господарюючого суб’єкта оштрафують в будь-якому випадку (незалежно від того, виправився він чи ні), якщо інспектор зіткнеться з:

 • використанням праці неоформлених працівників;
 • несвоєчасної та не в повному обсязі виплати зарплати;
 • недотримання мінімальних гарантій з оплати праці.

Не стала якоюсь несподіванкою можливість оскаржити припис або на вимогу інспектора праці. Це можна зробити у довільній формі на ім’я керівника (або його заступника) відповідного територіального органу Державної інспекції з охорони праці. На це об’єкту перевірки дається 10-денний термін, з моменту отримання акту та припису.

Читайте також Зарплата за неповного робочого часу: нарахування доплати до мінімальної заробітної плати та індексації

Важливо пам’ятати, що подача скарги вже само по собі зупиняє виконання припису чи вимоги. А на розгляд скарги у контролерів є 30 календарних днів, якщо інше не встановлено іншим нормативно-правовим актом.

В результаті розгляду поданої скарги перевіряються вимоги та приписи можуть скасувати повністю чи в окремій частині.

При поддержке: Как получить гражданство? Как получить вид на жительство, временный и постоянный? На все эти вопросы вам ответит сайт http://grazhdanerf.ru. Об этом и многом другом читайте на сайте.

Як будуть проходити перевірки щодо дотримання законодавства про працю. Права перевіряючих, штрафи, оскарження
3.5 (70%) 4 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *