Хто та як сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість)?

Андрей Мендель

Андрей Мендель

Консультант. 14 лет опыт работы

Спочатку податок на нерухомість був введений з 2013 року, але потім народні депутати ВР України відклали його введення до 2014 року, прийнявши закон України № 403-VII від 04.07.2013.

Даним нормативним документом також були внесені зміни в порядок нарахування податку на нерухомість, які визначаються статтею 265 Податкового кодексу України.

Читайте також Чим відрізняються платжні системи, що випускають банківські кредитні карти?

Хто є платником податку на нерухомість?

Платниками податку на нерухомість є фізичні та юридичні особи, які володіють нерухомим майном (квартири, будинки, садові, дачі, котеджі). Право власності на майно має бути підтверджено документально: свідоцтвом про право власності на нерухомість і технічним паспортом.

Якщо нерухомістю володіє спільно кілька осіб, то платником може бути визначено:

одну особу за згодою сторін;

кілька власників, пропорційно їх частці в нерухомості.

Це стосується, як фізичних, так і юридичних осіб. При цьому, сплату податку на нерухомість в таких випадках потрібно узгодити з податковою службою за місцезнаходженням нерухомого майна.

Згідно п. 7.3 ст.265 Податкового кодексу перед сплатою податку на нерухомість кожен платник може звернутися до своєї податкової інспекції із заявою про звірку площі квартири або будинку, з якою буде сплачуватися податок. До 1 липня 2013 податкові інспекції були зобов’язані вислати всім платникам податку на нерухомість в Україні повідомлення про розміри сум податку.

Читайте також Який КВЕД та документи потрібні підприємцю для продажу продуктів бюджетній установі?

Де податкова служба бере інформацію про нерухоме майно?

З 2013 року в Україні введено державний реєстр прав на нерухоме майно. У даний реєстр вноситься інформація про власників нерухомості, а також про зміну власника при його продажу або обміні. Порядок регулюється Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

На сьогоднішній день електронний реєстр не містить всіх даних про власників нерухомого майна в Україні. Причина банальна — дуже великий обсяг інформації, а також недбальство українських чиновників.

Але, треба відзначити, що права на нерухоме майно, що виникли та зареєстровані в установленому порядку до 2013 року, є дійсними і з 1 січня 2013 року. Головне — це мати законні документи на майно.

Документальна запис в реєстраційній справі про реєстрацію права власності має пріоритет перед відомостями з держреєстру, якщо є розбіжності, або немає відомостей в держреєстрі. (П.3 ст. 10 закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»)

Читайте також Як у КОР відображається уточнюючий розрахунок, наданий після поданої декларації, але до закінчення строку сплати податкового зобов’язання?

Як розраховується і з чого сплачується податок на нерухомість?

1 квітня 2014 вступив в силу Закон України від 27 березня 2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який вніс суттєві зміни в порядок розрахунку податку на нерухомість.

Тепер податок розраховується та сплачується із загальної площі одного або декількох об’єктів нерухомого майна. Раніше розрахунок проводився виходячи з житлової площі приміщення.

До загальної площі належить площа кухонь, коридорів, ванних кімнат, комор, вбудованих шаф, інших підсобних приміщень, площа житлових квартир і кімнат. Для визначення сумарної загальної площі застосовуються знижуючі коефіцієнти: для балконів і терас — 0,3; для лоджій — 0,5; для засклених балконів — 0,8; для веранд, засклених лоджій і холодних комор — 1,0.

Дані про загальну площу своєї нерухомості Ви можете знайти в технічному паспорті на свій будинок або квартиру.

Звичайно, краще звірити ці дані з податковою службою, щоб не було непорозумінь надалі. Податкова служба до 15 квітня має отримати відомості з державного реєстру прав на нерухомість по платникам податку в своєму місті. Але, як Ви розумієте, цей реєстр не повний. Тому потрібно взяти свої правовстановлюючі документи на нерухомість, як для фізичної особи, так і для юридичної, і звіритися з працівниками в податковій службі, які відповідають за нарахування та стягнення податку. Раніше податкова служба вказувала, що таку звірку потрібно провести до 31 грудня 2013р.

Читайте також Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

За яку нерухомість податок платити не потрібно?

Від нарахування податку на нерухомість звільняються:

а) об’єкти житлової нерухомості, що перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);

б) об’єкти житлової нерухомості, розташовані в зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, у тому числі їх частки;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку;

г) об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що належать фізичним особам, які відповідно до закону мають статус багатодітних або прийомних, або малозабезпечених сімей, опікунів, піклувальників дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю, опікуна, піклувальника;

д) гуртожитки;

Читайте також Обмеження для інтернет платежів по кредитній карті. Чи потрібно його ставити і як

е) об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаних такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину.

Фактично по цих об’єктах не потрібно звірятися з податковою службою та сплачувати податок.

Про ставки податку на нерухомість, особливості нарахування та сплати, терміни сплати поговоримо в наступній статті.

Хто та як сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість)?
Оцініть статтю

2 Responses to Хто та як сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість)?

  1. Елена:

    Добрый день! у меня вопрос по поводу налога приобретателя по договору поизненного содержания: в налоговой мне сказали что платить нудно налог 5% от стоимости квартиры, но в налоговом кодексе я вычитала что 15%. Если возможно — проясните пожалуйста — какой все таки размер налога мне как приобретателю квартиры необходимо платить? Спасибо

    • Здравствуйте, для начала следует прояснить, что передача недвижимости по договору пожизненного содержания приравнивается к продаже. То есть, фактически, собственник недвижимости продает ее в обмен на услуги пожизненного содержания. Налог платит именно собственник а не приобретатель, так как именно собственник получает доход.
      Есть такое письмо ДПАУ от 18.02.2011 р. N 1731/К/17-0714, в котором рассматривается вопрос о налогообложении данного вида договора. Текст письма читайте тут http://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=80 .

      Согласно статьи 172 НКУ:
      172.1. Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

      А теперь для вас уточняющий вопрос: почему вы должны заплатить 5%? Собственник недвижимости не попадает под условия, описанные в пункте 172.1? Если попадает, то платить ничего не надо.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00038 sec