Податки > Податок на прибуток > Витрати не пов’язані з господарською діяльністю. Податковий і бухгалтерський облік

Витрати не пов’язані з господарською діяльністю. Податковий і бухгалтерський облік

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

При поддержке: Окна Salamander уже давно зарекомендовали себя на украинском рынке как очень надежный и качественный продукт. Заказать пластиковые окна Salamander вы можете на сайте по ссылке а также получить консультацию онлайн.

На лінію безкоштовних консультацій нашого сайту дуже часто потрапляють питання, пов’язані з правомірністю включення тих чи інших витрат підприємств або приватних підприємців. Сьогодні ми вирішили висвітлити питання, пов’язані з невиробничими витратами підприємств, тобто тими витратами підприємства, які неможливо пов’язати з веденням господарської діяльності і одержанням доходу. Ми класифікуємо ці витрати і розповімо, на яких рахунках бухгалтерського обліку вони повинні враховуватися і, звичайно ж, відповімо на головне питання: чи можна на ці витрати зменшити оподатковуваний прибуток?

Коротка історія обліку невиробничих витрат

До 1 січня 2015 року, в ПКУ містилася чітка норма, яка забороняла включати невиробничі витрати (витрати не пов’язані з отриманням прибутку або доходу) у витрати підприємства у податковому обліку. Це правило так сильно засіло у свідомості сучасних українських бухгалтерів, що деякі з них досі з острахом ставляться до всіх подібних витрат і повністю їх виключають з податкового обліку підприємства і донині.

З 1 січня 2015 року ситуація кардинально змінилася. По-перше, з ПКУ повністю зникли всі спеціальні норми, які регулювали податковий облік невиробничих витрат (за невеликими винятками, про які ми обов’язково розповімо). По-друге, основою для податкового обліку підприємств, став бухгалтерський облік.

При підтримці Сумнівна та безнадійна дебіторська заборгованість 2016

Класифікація невиробничих витрат

Тут потрібно почати з того, що на законодавчому рівні невиробничі витрати ніде не класифіковані. Однак, для зручності викладення матеріалу з даної теми, давайте домовимося про те, що всі невиробничі витрати ми розділимо на дві великі групи:

  • Внутрішні невиробничі витрати. До них ми віднесемо невиробничі витрати, які пов’язані з певними процесами на підприємстві та господарською діяльністю в цілому. Тут мова піде про такі речі як сплата штрафів, судових зборів, недостачі або надання додаткових благ для своїх працівників, наприклад, абонемент у басейн або установка в офісі кулера з питною водою.
  • Зовнішні невиробничі витрати. Сюди у нас потраплять витрати на надання безоплатної допомоги стороннім особам і засновникам підприємства. Тут мова піде про благодійну допомогу для сторонніх осіб і організацій, а так само про особливості надання допомоги на безкоштовній основі для засновників (власників) підприємства.

Загальні правила податкового обліку невиробничих витрат

Як відомо, зараз основою для податкового обліку податку на прибуток є дані бухгалтерського обліку. Причому, не має значення, чи рахує підприємство податкові різниці відповідно до розділу III ПКУ або ж його податковий облік базується винятково на даних бухгалтерського обліку, оскільки положення ПКУ на даний момент не містять обов’язку коригувати дані бухгалтерського обліку на раніше відображені невиробничі витрати.

Таким чином, всі невиробничі витрати, враховуючи їх специфіку, відображаємо в бухгалтерському обліку згідно з останнім абзацем п. 7 ПСБО 16 «Витрати», а саме: «витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені».

Однак з кожного правила є винятки, не обійшлося без них і тут. Так, у пп.138.3.2 ПКУ міститься норма, згідно з якою амортизація невиробничих ОЗ, а також їх ремонт і модернізація не можуть зменшувати оподатковуваний прибуток підприємства. Інший виняток стосується зовнішніх невиробничих витрат і про нього ми поговоримо трохи далі.

Підсумуємо сказане, в загальному випадку, на всі витрати, які не спрямовані на отримання прибутку, підприємство має право зменшити оподатковуваний прибуток у періоді, коли вони (витрати) були фактично понесені.

Читайте також Податок на прибуток: особливості заповнення окремих розділів і подачі декларації за 2015 рік

Рахунки бухгалтерського обліку для відображення невиробничих витрат

Оскільки бухгалтерський облік в Україні не робить розмежування витрат на виробничі і невиробничі, то, природно, що для невиробничих витрат не існує спеціального однойменного рахунку. На практиці бухгалтера найчастіше відображають невиробничі витрати на наступних рахунках бухгалтерського обліку:

  • 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей»;
  • 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки»;
  • 949 «інші витрати операційної діяльності»;
  • 977 «Інші витрати звичайної діяльності».

Думка контролюючих органів з приводу відображення основних видів невиробничих витрат

Вже давно у Верховній Раді України знаходиться законопроект, який забороняє займатися законотворчою діяльністю всім контролюючим органонам. Йдеться про нескінченну низку листів фіскальної служби, митниці, фондів соціального страхування тощо, в яких вони намагаються викласти і нав’язати своє бачення українського законодавства. Поки цей законопроект не знайшов підтримки у народних обранців, тому з думкою висловленою у цих листах доведеться рахуватися і нам. Отже почнемо:

Штрафи

У своєму торішньому листі №24195/6/99-99-19-02-02-15 від 12.11.2015 р. ДФС вказала на те, що на всі визнані підприємством штрафи, пені, неустойки, які були накладені на підприємство у зв’язку з порушенням правил ведення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання договірних зобов’язань, а також сплачені у зв’язку з цим судові збори тощо, підприємство має право зменшити оподатковуваний прибуток, без подальших коригувань.

Аналогічну позицію з цього питання зайняла і Митна служба України, вона її озвучила у своєму листі №26240/10/28-10-06-11 від 01.12.2015 р.

Є і «зелене світло» для включення у витрати витрат на штрафи на порушення податкового законодавства, на це фіскали вказують у своєму листі №21051/6/99-99-19-02-02-15 від 05.10.2015 р.

Читайте також Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016

ПДВ у складі невиробничих витрат

У своїх роз’ясненнях в категорії 102.20 ЗІР фіскальна служба акцентує увагу платників на те, що ПДВ, віднесений до витрат згідно з Інструкцією з бухгалтерського обліку податку на додану вартість №141 від 01.07.1997 р., також зменшує оподатковуваний прибуток без будь-яких подальших коригувань.

Таким чином, визнані податкові зобов’язання по невиробничих витратах, які підприємство відображає у відповідності з правилами податкового обліку ПДВ або ж невідображення податкового кредиту (у разі відсутності ПН), також беруть безпосередню участь в обчисленні податку на прибуток, а саме зменшують фінансовий результат до оподаткування. Головне тут, щоб бухгалтерський облік ПДВ проводився строго у відповідності з Інструкцією №141.

Списання запасів понад встановлені норми

Тут йтиметься, насамперед, про ПММ, на списання яких існує безліч нормативів, розроблених як самої фіскальною службою, так і відповідним Міністерством України.

Не секрет, що на багатьох підприємствах ПММ використовується набагато вище встановлених лінійних норм. Свою позицію з цього питання контролери озвучили в листі №11999, де розповіли, що всі наднормативні витрати ПММ відображаються за правилами бухгалтерського обліку і тому в подальшому також зменшують значення показника оподатковуваного прибутку до оподаткування.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016

На думку автора, такий само підхід повинен застосовуватись і щодо всіх інших видів запасів. Мова йде про недостачі запасів, які виявлені в результаті інвентаризації, крадіжок та іншого вибуття запасів на підприємстві, не пов’язаного з нормальним операційним циклом.

Додаткові блага для своїх співробітників

Існує кілька листів, зокрема, лист ГУ ДФС р. в Києві №11375/10/26-15-12-05-11 від 23.05.2016 р., а також лист ДФС №11999/6/99-99-19-01-01-15 від 09.06.2015 р., в яких фіскали вказують на те, що витрати на питну воду в офіс підприємства для загального користування не підлягають коригуванню і включаються у витрати підприємства в повному обсязі.

Враховуючи цю позицію, можна зробити висновок про те, що витрати на чай, кава, цукор, якими будуть користуватися всі працівники та гості офісу, також можна включити в представницькі витрати і зменшити на них оподатковуваний прибуток.

В цілому, такий само підхід повинен застосовуватись і до витрат роботодавця на абонементи для своїх співробітників в басейн або спортзал, проведення корпоративних вечірок, організацію всіх видів медоглядів на підприємстві, виплату добових понад встановлені законодавчі норми та інше.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016. Частина 2

Зменшувати або не зменшувати оподатковуваний прибуток на невиробничі витрати?

В кінці, для зовсім обережних бухгалтерів, які звикли невиробничі витрати взагалі не враховувати для цілей податкового обліку, повідомляємо, що на даний момент в українському бухгалтерському обліку повністю відсутній механізм, який дозволяє виключати невиробничі витрати при визначенні фінансового результату до оподаткування.

Тому, вважаємо, що якщо такі витрати не враховуються при визначенні фінансового результату, то, при перевірці потрібно буде пояснити, на якій підставі підприємство спотворило показники фінансової, а разом з нею, та податкової звітності підприємства.

Деякі фахівці зараз говорять про те, що якщо підприємство не бажає включати невиробничі витрати у витрати підприємства, то може відображати їх у Додатку РІ до декларації з податку на прибуток, в одному з рядків, які збільшують фінансовий результат до оподаткування. Інші говорять про те, що такі витрати слід відображати за дебетом рахунку 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)», проте з цією думкою ми докорінно не згодні, оскільки напрями використання прибутку визначені ПСБО і серед таких напрямів немає невиробничих витрат.

Зрештою, як чинити вирішувати Вам. Ми не претендуємо на те, що наша думка єдино правильна, а тільки намагаємося зробити Ваше життя трохи легше, а наступного разу розглянемо зовнішні невиробничі витрати.

Витрати не пов’язані з господарською діяльністю. Податковий і бухгалтерський облік
5 (100%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.93MB/0.00109 sec