Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Введення нової форми декларації з податку на прибуток призвело до виникнення у більшості платників податків багатьох питань застосування цієї форми для виправлення помилок минулих звітних періодів. Подання річної декларації з податку на прибуток не за горами (нагадаємо, граничний термін подання декларації з податку на прибуток підприємств за 2015 рік – 29 лютого 2016 року,тому сьогодні розглянемо теоретичні та практичні аспекти даного питання.

Читайте також Нова декларація з податку на прибуток 2015-2016. Аналіз змін

Загальні положення уточнення податкових зобов’язань

Як і раніше, порядок внесення змін у вже подані податкові декларації встановлює ст. 50 ПКУ. Згідно цієї статті, якщо після подання декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то навіть при виникненні заниження податкового зобов’язання у раніше поданій декларації, штрафи до платника податку не застосовуються.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

З цього випливають два правила, які повинні бути на озброєнні кожного платника податків:

 • Виправляти самостійно знайдені помилки можна не пізніше закінчення 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, у якій виявлена помилка;
 • Виправлення помилки повинно бути відображено в УР (або в декларації) за формою, яка буде діяти на момент подачі цього документа.

Згідно п. 50.1 ПКУ платник податків:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п’яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Отже, штраф за помилки є. Але він виникає лише у разі заниження сум податкового зобов’язання, та розмір такого штрафу безпосередньо залежить від шляху виправлення помилки. Від того, як виправляється помилка, залежать і строки сплати заниженого податкового зобов’язання та штрафу у бюджет — відразу перед подачею УР чи в загальні строки сплати податку за декларацією, в якій помилка виправлена (протягом 10 днів після закінчення граничного терміну її подання).

Не слід забувати і про необхідність сплати пені із суми такої недоплати (заниження податкового зобов’язання). Вона розраховується за правилами, встановленими ст. 129 ПКУ.

Тут не зайвим буде також нагадати, що платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Тобто, самостійно виправляти помилки слід до або після документальної податкової перевірки. І в разі, якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, який перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016

Виправлення помилок минулих звітних періодів у декларації з прибутку 2015-2016

Обидва шляхи виправлення помилок реалізовані і в новій формі декларації. Тобто платник податків може виправити помилку в поданій декларації після закінчення граничних строків її подання:

1) або поданням УР, роль якого грає сама декларація. В цьому випадку в «шапці» декларації ставиться відповідна відмітка у графі «Уточнююча», і вказуються два звітних періоди — рік або квартал (залежно від того, яку звітність, квартальну або тільки річну, у відповідності зі ст. 137 ПКУ, має подавати платник податку), в якому подається УР, і рік або квартал, в якому виправляється помилка. У такому випадку в декларації платник податків вказує вірні показники, які за правилами оподаткування, які діяли у періоді, в якому знайдена помилка і які повинні відображатися в декларації за такий період. А в рядках 27-39 декларації вказуються суми різниці (збільшення або зменшення) суми податкового зобов’язання, що виникли в результаті помилки, а, у разі збільшення податкового зобов’язання, суми штрафу та пені. Додатки до такого УР заповнюються тільки ті, до яких слід внести зміни, якщо такі додатки були складені відразу правильно (або ж вони не подавалися у звітному періоді, у якому вносяться поправки), складати програми до УР не потрібно. Не подається в такому разі і додаток ВП;

2) або у звітній декларації за той період, в якому помилка була виявлена. У такому разі платник податків обов’язково заповнює додаток ВП до декларації — саме в цьому додатку наводяться правильні дані і відповідна різниця в сумі податкового зобов’язання, штрафи та пеня. Ці показники з додатку ВП переносяться до рядка 27-39 декларації.

Порівнянність форм декларацій

Головне, що бентежить багатьох платників податків, — це те, що нова форма декларації істотно відрізняється від форм, які діяли раніше. Це і не дивно, адже з 01.01.2015 р. правила розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток у розділі III ПКУ кардинально змінилися. Так як же в цій формі відобразити показники, які були в минулих формах декларації, а у новій формі їх немає?

Алгоритму заповнення декларації в цьому випадку нормативно законодавцями не передбачено. На думку автора, у цьому випадку платник податку повинен вказати в УР чи в додатку ВП звітної декларації головний показник — правильний об’єкт оподаткування і, відповідно, розрахувати правильну суму податку, і його заниження або завищення в раніше поданій декларації. На жаль, розшифрувати, за рахунок чого відбулося таке заниження або завищення у розрізі доходів і видатків нова форма декларації не дозволяє.

Читайте також Покрокова інструкція по заповненню декларації з податку на прибуток 2015-2016. Частина 2

Тому, наприклад, якщо платник податків не помилився у сумі доходів або витрат, але відбив їх у невірному рядку декларації за минулий звітний період, нова форма декларації виправити цю помилку не допоможе. Однак, згідно з п. 46.4 ПКУ, у разі необхідності платник податків може подати разом з податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації. Такі доповнення подаються з поясненням мотивів їх подання. Тому можна уявити, наприклад, УР, в якому об’єкт оподаткування не зміниться, і збільшення (зменшення) суми податку не відбудеться, але разом з ним подати в довільній формі доповнення, в якому відобразити зменшення одного виду доходів (витрат) та збільшення іншого на таку ж суму.

А тепер розглянемо на прикладі відображення виправлення помилки в декларації, яка буде подаватися в 2016 році за 2015 рік.

Приклад виправлення помилки, допущеної у декларації з податку на прибуток у минулих звітних періодах

Підприємство в 2015 році подало декларацію за 2014 рік, в якій об’єкт оподаткування (прибуток) від усіх видів діяльності становив 40 000 грн, а сума податку до сплати 7200 грн. У 2015 році виявлено, що один із документів, за якими в 2014 році було визнано дохід (акт про надання послуг) не був підписаний замовником, а послуга так і не була фактично надана. Отже, відбулося завищення доходу на 10000 грн.в наслідок чого сталося і завищення суми податкового зобов’язання на 1800 грн.

Виправити помилку платник податків вирішив у декларації 2015 року. Дані про діяльність в 2015 році, зазначені в декларації, умовні. Приклад заповнення декларації з податку на прибуток з виправленням помилок минулих періодів дивіться за цим посиланням.

Внаслідок такого виправлення у платника податків виникла переплата за 2014 рік. Але зверніть увагу: враховувати дані додатка ВП податківці будуть окремо від даних самої декларації, а сума зменшення податку в рядку 27 декларації, жодним чином не зменшує суму податку до сплати, зазначену у рядку 19 декларації. Отже, щоб не було непорозумінь з податківцями, платнику податків слід заплатити всю суму податку, розраховану за наслідками 2015, а переплатою, яка виникла в результаті виправлення помилки, скористатися у наступних звітних періодах. Якщо ж платник податків бажає скористатися сумою такої переплати для погашення частини податкового зобов’язання вже зараз, за результатами декларації за 2015 рік, то йому слід виправити помилку шляхом подання УР до подачі декларації за 2015 рік. І перш ніж платити податкове зобов’язання за 2015 рік, переконатися, що така переплата врахована податківцями, шляхом проведення звірки з фіскальною службою за місцем реєстрації.

При поддержке: У вас есть бизнес идея или уже действующий бизнес, который требует инвестиций? Найдите инвестора здесь https://startup.ua/entrepreneur/zayavka_na_poisk_investitsiy/ — первый портал в Украине, где можно найти инвестора для своего бизнес просто разместив заявку.

Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016
Оцініть статтю

9 Responses to Виправлення помилок минулих періодів у декларації з податку на прибуток 2015-2016

 1. Добридень Дмитро Дрючин! Дуже сподобалась ваша статья виправлення помилок до декларації на прибуток. У мене питання, як можна з вами зв’язатисть, та провести виправлення помилок у своїй декларації. Бо так скалось життя що потрібно звільнитись з даного підприємства, за єтикою профісіонала потрібно залишити документи в порядку. ( За проведення особистої консультації гарантую винагороду). дуже буду вам вд’ячна за підримку.

  • Dmitry:

   Здравствуйте Ирина Александровна. Свяжитесь со мной в любое удобное для Вас время и любым удобным для вас способом:
   тел. (050) 407-17-63, (097) 317-30-29
   e-mail: drunya1977@gmail.com
   skype: drunya19771

 2. Ирина:

  Добрый день,Дмитрий
  Спасибо за ваши статьи,если-бы нашла их раньше ,не пришлось бы теперь исправлять.

  Вы, можете помочь мне подать правильно УР?

  • Dmitry:

   Здравствуйте Ирина! Свяжитесь со мной в любое удобное для Вас время и любым удобным для вас способом:
   тел. (050) 407-17-63, (097) 317-30-29
   e-mail: drunya1977@gmail.com
   skype: drunya19771

   • Яна:

    Добрый день, в меня такой вопрос: в 2013 г. был убыток, но на него в отчетах отразили налог, как оплату.И сейчас идет переплата, так как все последующие года был убыток. Как это верно исправить?

 3. татьяна:

  Подскажите, пожалуйста, при подаче уточненной декларации за 2016 год нужно ли подавать исправленную фін.отчетность.Спасибо

  • Добрий день,

   Порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності визначено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» (далі – П(С)БО 6).

   Згідно з п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

   Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6).

   Отже, у бухгалтерському обліку не передбачено подання уточнюючої звітності. Виправлення помилок попередніх періодів здійснюється у фінансовій звітності у звітному періоді шляхом коригування показників на початок такого звітного періоду.

   Докладніше читайте тут https://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=902#postid-1108

 4. Зоя:

  Добрый день. У меня такой вопрос. В декларации за 2016 год не подтянулся додаток с убытками 2015 года (вместе с 2015годом в 2016г общий убыток,налог на прибыль0)поэтому возник налог условно 2000грн., сейчас подаю УР,
  нужно ли в строке 27 указывать этот налог 2000грн, который прошёл по декларации за 2016г.или оставить 0грн, а эти 2000 автоматом уничтожаются УР?
  Заранее спасибо.

 5. В декларацїї про майновий стан за 2015 рік було відображено у рядку 21 переплату , яку податкова провела двічі. ЯК ПРАВИЛЬНО зробити уточнюючу декларацію і чи потрібно нараховувати пеню ( податкові зобов»язання не міняються). Вдячна за відповідь.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00047 sec