Виправлення помилки, що не призвела до заниження суми податку, у звіті 1дф. Чи законний штраф?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

виправлення помилки 1дфУ Податковому кодексі є такий собі пункт 119.2, який встановлює відповідальність податкових агентів за порушення правил подання до податкової служби податкового розрахунку за формою 1дф. Вказаний пункт головного податкового документа країни встановлює відповідальність не тільки за неподання або несвоєчасне подання до податкової служби податкового розрахунку за формою 1дф, але і за його подання з недостовірними відомостями.

Мабуть більшість бухгалтерів у своїй практиці стикалися з ситуацією, коли у звіті 1дф була допущена зовсім маленька помилка, яка не призвела до заниження суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету. Для виправлення помилки доводиться подавати уточнюючий розрахунок, який не змінює суму податку до сплати, а всього лише виправляє деяку інформацію. Чи застосовується в цьому випадку штраф, передбачений пунктом 119.2 Податкового кодексу? Адже виходить, що у податковому розрахунку, який уточнюється, були вказані недостовірні відомості.

Відповідь на це питання не є однозначною, адже у сфері податкового законодавства, як відомо, є дві позиції – позиція податкової служби та позиція судових органів.

Які помилки у звіті 1дф не призводять до заниження суми ПДФО до сплати?

Якщо говорити загальними фразами, то будь яка помилка, яка не стосується заниження показників у графах 3, 3а, 4 та 4а, не призводить до заниження суми податку на доходи фізичних осіб до сплати до бюджету. Найбільш поширені помилки приблизно наступні:

 1. помилка в ІПН працівника;
 2. неправильна ознака доходу;
 3. відсутність дати прийняття на роботу або дати звільнення;
 4. неправильна ознака податкової соціальної пільги;
 5. завищення показників граф 3, 3а, 4 або 4а, внаслідок чого ПДФО був фактично переплачений;
 6. інші помилки, які не стосуються основної таблиці звіту (кількість фізичних осіб, реквізити підприємства, номер порції, тощо).

З практики можна сказати, що найчастіше бухгалтери помиляються при зазначенні ознаки доходу (що цілком зрозуміло при тому, що цих ознак близько 80). Також бухгалтери дуже часто просто забувають вказувати дату звільнення працівника з роботи.

Чи застосовується штраф за помилки, що не призвели до заниження суми ПДФО до сплати? Податкова служба

Позиція податкової служби з цього питання цілком передбачувана – до податкового агента застосовується штраф за помилки у податковому розрахунку 1дф, які не призвели до заниження суми ПДФО до бюджету. Зокрема, відповідь на аналогічне питання розміщена у Єдиній базі податкових знань на офіційному сайті ДПСУ. Текст відповіді ви можете почитати на форумі за цим посиланням.

Головний аргумент податкової служби дуже сильний, адже він прописаний у самому пункті 119.2 Податкового кодексу, який передбачає відповідальність за подання форми 1дф з недостовірними відомостями або з помилками. У цій статті не було б про що писати, якби не нижченаведене рішення суду, в якому наведені досить цікаві аргументи.

Чи застосовується штраф за помилки у формі 1дф? Рішення суду

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року по справі №2а/0570/7793/2012. Текст Постанови читаємо на цій сторінці форуму.

Відповідач – податкова служба. Після отримання від платника податків уточнюючих розрахунків до податкового звіту за формою 1дф за 3 та 4 квартали 2011 року (за результатами уточнення, суми ПДФО до сплати залишилися незмінними), податковою службою було проведено камеральну перевірку за результатами якої винесено податкове повідомлення – рішення про застосування штрафних санкцій передбачених пунктом 119.2 ПКУ.

Позивач – підприємство. Право на надання уточнюючих розрахунків надано платникам податків пунктом 50.1 Податкового кодексу. За результатами виправлення бюджет не зазнав втрат, про що зазначено також і в акті перевірки.

Рішення суду. Текст рішення можна почитати за посиланням вище, тому тут не буду наводити цитати. Наведу лише основні, на мою суб’єктивну думку, тези:

Платник податків надав уточнюючі розрахунки самостійно, тобто до проведення перевірки податковою службою.

Згідно пункту 50.1 ПКУ, платник податків зобов’язаний виправити самостійно виявлені помилки у декларації шляхом надання уточнюючого розрахунку або виправлення помилки у поточній декларації.

З аналізу норми статті 109 Податкового кодексу вбачається що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.

Оскільки, позивачем було своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, крім того, згідно з висновком податкового органу, бюджет не зазнав втрат, колегія суддів вважає необґрунтованим та недоведеним висновок податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства.

Також цікаво те, що суд першої інстанції став на сторону податкової служби.

Висновок. Чи законний штраф за помилки у формі 1дф?

Проаналізувавши це дійсно цікаве судове рішення я можу сказати наступне:

Помилки у звіті 1дф, що не призвели до заниження суми ПДФО до сплати до бюджету – це дійсно порушення податкового законодавства.

Податкова служба не має права застосовувати штраф, передбачений пунктом 119.2 ПКУ, за результатами самостійного виправлення помилок платником податків у звіті 1дф за допомогою уточнюючих розрахунків.

Податкова служба має право застосовувати цей штраф за результатами документальної перевірки, тобто в результаті виявлення цього порушення в ході перевірки.

Звичайно, слід звернути увагу, що податкові інспектори не сильно прислуховуються до судових рішень. Більш суттєвою для них є офіційна позиція головного податкового відомства, яка свідчить не на користь платників податків, які помиляються у звіті за формою 1дф.

Виправлення помилки, що не призвела до заниження суми податку, у звіті 1дф. Чи законний штраф?
Оцініть статтю

11 Responses to Виправлення помилки, що не призвела до заниження суми податку, у звіті 1дф. Чи законний штраф?

 1. Алла:

  Доброго дня! З 1 ДФ зрозуміло, що від штрафів за подання уточнюючої, якщо і самостійно знайдено помилку, дуже важко відкрутитись, а як щодо пенсійної звітності? Підкажіть, будь-ласка, чи буде штраф, якщо за попередній звітній місяць неправильно нараховано дохід працівнику, і відповідно ЄСВ?

 2. Алла1:

  Підскажіть будь-ласка, чи змніилися нарахування штрафних санкцій по 1ДФ?
  Я подала уточнюючу по декларації з ПДВ в якій допустила помилку,як мені вірно поступити та анулювати ту уточнюючу,щоб показати вірно чи як?

 3. Виктория Станиславовна:

  Добрый день. Я ФОП , подала в 1 кв. 1ДФ с ошибкой — неверный ИНН. 17.10.2012 г. подала «Уточнюючий податковий розрахунок». 07.11.2012 г. инспектор ГНИ предложила мне оплатить 510,00 грн. штрафа и сказала что в любом случае направит мне уведомление-решение. По состоянию на 07.11.2012 г. оно не выписано. В статье описан случай — 10 дней со дня вручения акта проверки. Подскажите, пожалуйста, а в моем случае какие сроки? От даты подачи уточнюючого розрахунка 10 рабочих дней уже прошли.

 4. Алла, ну ви занизили суму єдиного соціального внеску до сплати, тому штрафу вам не уникнути в будь якому випадку.
  Алла1, ваше питання не зовсім зрозуміло для мене. Про що йде мова, про звіт за формою 1дф чи про декларації з ПДВ?
  Виктория Станиславовна, інспектор повинен був провести камеральну перевірку при прийнятті вашого звіту та скласти акт камеральної перевірки. На підставі цього акту вам повинні були виписати повідомлення-рішення. Вони могли вам направити його поштою. Поки ви його не отримали, платити ви нічого не повинні.

 5. Виктория Станиславовна:

  Спасибо за ответ, Алексей. И все-же, в какой срок должна быть проведена камеральная проверка, какой срок для принятия налогового уведомления-решения? 07.11.2012 я пришла получать уведомление-решение и оно не было выписано. Может быть я могу не платить штраф хотя бы потому, что уведомление-решение выписано с опозданием. Вряд ли инспектор станет регистрировать его задним числом.
  Спасибо за помощь.

 6. Алла:

  Алексей добрий день!!! Я вам задавала про невірно подану уточнюючу з ПДВ і як вірно її виправити.чи подати ще одну уточнюючу і показати те що не допоказано в тій уточнюючій.Дякую

 7. Алла:

  Добрий день.Олексій підскажіть будь-ласка як поступити. В нас була проведене камеральна перевірка з 01.01.2008р по 31.12.2010р.перевірка проводилася 15.04.2011р.по прибутковому податку нам було тоді нараховано суму яку потрібно було заплатити та штрафні санкції.ми це все сплатили.Зараз нам звонять і кажуть що так як у них на той час не було програми по нарахуванню пені,податкова інспекція нам нарахувала пеню і пропонує нам її заплатити.Підскажіть це правомірно чи ні?

 8. Катерина:

  Чи праомірно буде нараховано штраф за подання уточненого розрахунку звіту 1ДФ за 2 кв.2012р(самостійно виявленого), яка не привела до заниження суми податку

 9. Наталія:

  Внаслідок обласної перевірки нашого підприємця, було встановлено, що в інд. коді помилка. Фактично помилки не було. Один з працівників є таким, що відмовився від ідентифікаційного номеру, проте в 2011 році не переєструвався, реєстрація була здійснена аж в листопаді 2012р.
  Інспектор вимагає сплатити на рахунок по ПДФО 510 грн за порушення. Не надаючи ані акту, ані протоколу.
  Чия помилка підприємця чи працівника, чи можливо, інспектора? і які подальші дії?

 10. Алла:

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи буде застососуватись штраф за подання уточнюючої 1ДФ, якщо помилково вказано застосування пільги?
  Ситуація така, що в одному місяці працівник звільнений і прийнятий на роботу. В 1дф застосовано пільгу двічі — в рядку про звільнення і в рядку про прийняття на роботу. Це виявилося при перерахунку ПДФО. По сплаті до бюджету пдфо є навіть переплата, тому можна ж ссилатись на те, що просто подано невірно 1дф? чи буде застосовано штраф за його уточнення і якісь ще стягнення ! Допоможіть будь ласка!

 11. Ніна:

  Підкажіть, будь ласка, здала звіт 1дф і помилково вказала не вірне прізвище головного бухгалтера і його код, хоча електронний ключ для підписання звіту обрала вірний. Як виправити

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *