Відповідальність ФОП платників єдиного податку за порушення податкового та іншого законодавства

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Шановні читачі, ця стаття дещо застаріла. Раджу вам почитати велику та дуже корисну тему на форумі Спрощена система оподаткування для фізичних осіб (все, що треба знати про єдиний податок).

Так склалося у нашій країні, принаймні так було раніше, що сферу бухгалтерського обліку та оподаткування регулювала величезна кількість нормативно — правових актів. Кодекси, закони, порядки, інструкції, листи — така велика кількість документів могла регулювати одне і те саме питання. Дуже часто один нормативний акт суперечив іншому, що вносило у сферу оподаткування велику плутанину.

Звісно, що така ситуація є і тепер. Проте влада прийняла дуже рішуче та прогресивне рішення, прийнявши Податковий кодекс України. Таким чином була зроблена спроба об’єднати всі нормативно — правові акти у сфері податкового законодавства в один єдиний документ.

Проте одне значне питання у сфері оподаткування, яке зачіпає майже 2,5 мільйони приватних підприємців на Україні не увійшло у Податковий кодекс. Звісно, мова йде про спрощену систему оподаткування для фізичних осіб — підприємців. Спрощена система, завдяки рішучим протестам з боку підприємців, залишилася майже у первозданному вигляді до того, як не будуть прийняті відповідні зміни у Податковий кодекс.

«Як вести бухгалтерський облік? Куди та коли подавати звіти? Скільки та коли сплачувати податків та внесків?» — це питання ставить собі кожен підприємець. Якщо відповіді на якесь питання він не може знайти, а це буває дуже часто, ставиться друге питання, яке плавно витікає з першого: «Яка відповідальність чекає мене за порушення податкового та іншого законодавства?». На цьому блозі, наприклад, такі питання складають значну частину.

Відповіді на це питання можна знайти у різних нормативно — правових актах. У цьому пості спробуємо об’єднати їх у єдиний список, який буде корисним кожному підприємцю — платнику єдиного податку. Слід звернути увагу, що у відповідях буде врахована в першу чергу позиція контролюючих органів.

Відповідальність за несвоєчасну сплату або несплату єдиного податку

Щодо строків сплати єдиного податку підприємцями — фізичними особами можна вести дуже довгу дискусію. У пункті 3 підрозділу 8 Розділу ХХ ПКУ зазначено: «єдиний податок або фіксований податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку або фіксованого податку, що підлягають перерахуванню до цих бюджетів відповідно до норм … (крім єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року).»

Тобто законодавець вважає, що фізичні особи мають сплачувати єдиний податок у місяці, наступним за звітним. Проте Указ Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» №727/98 від 03.07.1998 зазначає інше: «Суб’єкт підприємницької діяльності — фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України». Тобто ФОП — єдинники мають сплачувати податок авансом до 20 числа за наступний місяць. Такої точки зору притримується і ДПА.

За несплату або несвоєчасну сплату єдиного податку підприємець несе відповідальність у вигляді штрафу, який складає 50% ставки єдиного податку, встановленої для фізичної особи. Сума єдиного податку для фізичних осіб вважається узгодженим грошовим зобов’язанням. Отже, відповідно до статті 129 ПКУ, на цю суму нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податку та на суму штрафних санкцій. Отже, якщо підприємець мав сплатити 200 грн. податку, то на день, наступний за граничним строком сплати він має штраф у розмірі 100 грн. та пеню за один день протерміновки. Нарахування пені закінчується у день погашення податкового зобов’язання. Як розраховується пеня, це тема для окремої статті.

Відповідальність за неведення, неналежне ведення, втрату або ведення незареєстрованої книги обліку доходів та витрат за формою 10

Ведення книги обліку доходів та витрат — це, мабуть, найнеприємніша частина підприємницької діяльності. Питання це завжди було актуальним. Про це навіть свідчить кількість коментарів до статті Ведення книги обліку доходів та витрат на цьому блозі.

Відповідальність за неведення, неналежне ведення, втрату або ведення незареєстрованої книги обліку доходів та витрат за формою 10 регламентується Кодексом України про адміністративні правопорушення. Статтею 164-1 Кодексу, за зазначені порушення, передбачено попередження або накладення штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 51 до 136 грн. Повторне, протягом року, таке порушення тягне за собою штраф в розмірі від 85 до 136 грн.

Відповідальність за залучення до діяльності неоформленого працівника

Якщо контролюючий орган виявив у підприємця неоформленого працівника, то маємо цілу купу донарахувань та штрафів.

ФОП — платник єдиного податку має доплачувати за найманого працівника по 50% ставки єдиного податку щомісяця, отже маємо зазначену суму донарахування за кожен місяць роботи найманого працівника. Пеня на зазначену суму не нараховується.

Якщо найманий працівник веде готівкові розрахунки з покупцями, тобто займається реалізацією товарів від імені підприємця, то він повинен вести зареєстровану у встановленому порядку книгу обліку доходів та витрат. За її відсутність підприємець несе відповідальність у вигляді штрафу в розмірах, що вказані у попередньому пункті посту.

Робота працівника на підприємця має на увазі виплату заробітної плати, а отже і утримання податку на доходи фізичних осіб. За неутримання та неперахування ПДФО податковий агент, відповідно до статті 127 ПКУ, несе відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 25% суми податку що підлягає сплаті в бюджет. За друге та третє таке порушення протягом 1095 днів штраф збільшується, відповідно, у два та три рази. Також, підприємця чекає донарахування суми ПДФО, що не було сплачено до бюджету та пеня. Звісно, факт виплати доходу на користь найманого працівника треба ще довести.

З попереднього абзацу витікає штраф, який передбачено статтею 163-4 Кодексу про адміністративні правопорушення, в розмірі від 34 до 51 грн. За повторне, протягом року, порушення — штраф в розмірі від 51 до 75 грн.

Виплата доходів на користь найманого працівника перебачає подання звітності до податкової. З 2011 року такою звітністю, відповідно до пункту 176.2 ПКУ, є форма 1-дф, яка подається за квартал, та податкова декларація з податку на доходи фізичних осіб, яка подається за календарний місяць. Відповідальність за неподання звітності визначена статтею 120 ПКУ та складає 170 грн. за кожне неподання. Повторне таке порушення, платником податків до якого протягом року вже було застосовано штраф, тягне за собою накладення штрафу в розмір 1020 грн. за кожне неподання.

Відповідальність за неоприбуткування готівки в касу

Для підприємця — платника єдиного податку до неоприбуткування готівки в касу прирівнюється здійснення відповідного запису в книгу обліку доходів та витрат за формою №10 у графу “доходи” на повну суму операції. Докладніше про це можна почитати у статті Невідображення доходів у книзі обліку доходів та витрат за формою 10.

Відповідно до Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” N 436/95 від 12.06.1995 за неоприбуткування готівки в касу застосовується штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Слід зазначити, що такий факт дуже важко довести.

Відповідальність за отримання доходу від діяльності, що не зазначена у свідоцтві платника єдиного податку

Тут все дуже просто. В тому разі, якщо контролюючими органами буде виявлено факт отримання підприємцем доходів від здійснення діяльності, що не зазначена у свідоцтві про право сплати єдиного податку, то такий дохід буде оподатковуватися на загальних підставах для фізичних осіб за ставкою 15%.

Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску та неподання звітності

За несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску Пенсійний фонд застосовує штрафні санкції в розмірі 10% від суми несплати (п.11 ст.25 Закону «Про ЄСВ»). Також, за кожен день протерміновки платежу на суму недоїмки нараховується пеня, в розмірі 0,1% від суми за кожен день недоплати.

Статтею 165 — 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративний штраф за зазначені порушення, який складає від 340 до 510 грн. За повторне таке порушення протягом року передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 510 до 680 грн.

Як бачимо, найбільші проблеми чекають на платника єдиного податку у разі виявлення у нього неоформленого працівника. Значний штраф чекає на підприємця за неоприбуткування готівки в касу, проте таке порушення дуже важко довести.

Відповідальність ФОП платників єдиного податку за порушення податкового та іншого законодавства
3.5 (70%) 2 votes

45 Responses to Відповідальність ФОП платників єдиного податку за порушення податкового та іншого законодавства

 1. Людмила:

  Доброго дня! Якщо не має підстав для відмови на реєстрацію платника ПДВ,а податкова відмовила,що в такому разі робит?Працювали на ЄП,з 1.04.11 перейшли на загальну,обсяг більше 300тис.за 12 останніх міс-ів,100 % працюємо з платниками ПДВ,але отримали відмову.Як далі працювати?

 2. Що пояснюють з цього приводу? На якій підставі відмолено? Якщо вважаєте, що відмовили неправомірно — єдиний вихід звертатися до суду або прокуратури.

 3. Юрий:

  Доброго дня! Ліквідується ПП. У 2010 році — ПП перебував на єдиному податку на спрощеній системі оподаткування, з початку 2011 р. — на на загальних підставах. В січні 2011р. подана заява на закриття. Протягом 2 кварталів 2010 року здійснювалася діяльність, була показана певна сума обороту весь інший час діяльність не здійснювалася. Форма №10 не була зареєстровна в податковій. Зараз податкова вважає, що ПП має не тількі заплатити штраф за неправильне ведення книги, але и 5-кратний розмір заявлених оборотів, що є неможливим для сплати. На скількі позиція податкової відповідає закону?

 4. Александр:

  Доброго дня!
  А за які порушення приватний підприємець несе кримінальну відповідальність?

 5. Сергій:

  А як що немає книги платника единого податку а вимагають провести докуменнтальну перевірку то по яка відповідальність мене чекає.

 6. Читайте, будь ласка уважно статтю. Розділ «Відповідальність за неведення, неналежне ведення, втрату або ведення незареєстрованої книги обліку доходів та витрат за формою 10».

 7. Алина:

  Рішенням суду було скасовано постанову України Пенсійного фонду України в м.Суми про застосування авдміністративного стягнення за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Але через три місяця тойже Пенсійний фонд надсилає рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Чи є це законною дією?

 8. Тетяна:

  Що включається у витрати приватного підприємця на єдиному податку? оренда майна, заробітна плата працівника, нарахування на заробітну плату працівника? а розрахунково-касове обслуговування в банку теж включати?

 9. Оренда майна включається в тому разі, якщо воно використовується у господарській діяльності. Інші витрати, які ви перерахували також є витратами платника єдиного податку.

 10. Катя:

  Доброго дня! Підскажіть, будь ласка, чи несе ФОП на єдиному податку (побутові послуги населенню) якусь відповідальність за невидачу клієнтам актів виконаних робіт (відповідно на підприємстві немає підтвердження наданих послуг), а в книзі №10 і в квартальних звітах фіксується виручка від реалізації послуг? І, якщо це можливо, підскажіть, яку форму квитанцій потрібно використовувати у сфері фотопослуг при готівкових розрахунках! Наперед вдячна!

 11. Ну якщо ваші покупці у вас не вимагають документ, що підтверджує сплату вам коштів, то давати їм нічого ви не зобовяазані. А от якщо ви на вимогу покупця, відмовитесь надати документ, то на вас чекає відповідальність відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 року №1023-ХІІ.

 12. Maria*:

  Прошу проконсультувати: якщо СПД-єдинник забув 1-ДФ здати до ДПІ . Чи буде штраф?

 13. Штрафні санкції передбачені статтею 120 Податкового кодексу. 170 грн. за неподання та 1020 грн. за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.

 14. Еріка:

  Будь-ласка допоможіть вирахувати пеню, якщо вона справді належить до сплати. У січні 2011 не був сплачений ЄП 200 грн. за лютий на старий рахунок. Тепер в податковій недоплата становить 69,75 грн. + пеня за всі місяці.
  Що робити: платити саму суму чи + пеню, та як її вирахувати?

 15. Пеня насправді належить до сплати. Щодо розміру пені вам краще звернутися до податкової.

 16. Тетяна:

  Добрий вечір. Питання не по темі, але. ФОП на єдиному, використовує найману працю , і співпрацює з підприємцями на єдиному податку. Сьогодні почула про ЗУ Про захист персональних даних. Чи потрібно підприємцям реєструватися в базі персональних даних. Хтось може щось роз»яснити по цьому питанню. Зарання дякую за відповідь.

 17. Олександр:

  Подскажите, в форме 1-ДФ был неправильно указан идефикационный код, какой штраф?

 18. У цій статті є про відповілаьність при невірному заповненні форми 1дф http://byhgalter.com/zapovnennya-zvitu-za-formoyu-1df-instrukciya-po-zapovnennyu-ta-poryadok-podannya

 19. Віка:

  Добрий день! А яка відповідальність за невчасно поданий звіт ФОП на єдиному податку? Дякую.

 20. До у 2011 році відповідальності не було. З 2012 року відповідальність передбачена статтею 120 Податкового кодексу.

 21. дрозд катерина:

  Чи може приватний пiдприемець -спрощенець займатися авторемонтом в своiх гаражах ,якi розташованi в приватному домоволодiннi i не вводилися в експлуатацiю як сто i мати найманих працiвникiв

 22. Іван:

  Доброго дня. вменее така проблема; я поїхав за кордон не зупинивши підприємницьку діяльність ( ФП ), за три роки я нічого не платив, тепер які штрафи (санкції) на мене чекають і як виходити з цього положення?? Будь ласка підскажіть. Дякую!!

 23. дрозд катерина, я думаю, що можна.
  Іван, це залежить від того, до якого часу у вас діяло свідоцтво платника єдиного податку. Напишіть з якої дати ви нічого не платили та не з’являлись у податкову служба.

 24. Іван:

  Патент був дійсний до кінця 2008, послідній мій платіж був 11.2008, від тоді там я не зявлявся.

 25. Ірина:

  В податковій відмовили у переході на єдиний, бо є пеня розміром 2.63 грн. Чи є пеня підставою для відмови? недоїмка заплачена.

 26. Amina-sweet:

  Добрый день. Помогите разобраться: в августе платили есв через кассу банка и кассир натупила с реквизитамии деньги в пенсионный не пошли, а в чера платила в другой кассе и только узнала об этом. Каким будет штраф?

 27. Руслан:

  Добрый день.
  Я год назад написал заявление о прикращении заниматся придпринимательской деятельностю, сдал отчет сдал свидетельство о едином налоге но не прошол проверку перед закритием, налог разумется не плачу с налоговой никаких писем ничего, что мне делать ити к инспектору и продолжать закрытия, и какие штрашы мне грозят за ето.

 28. Альона:

  Доброго вечора! В податковій сказали сплатити штраф за прострочення оплати ЄП за липень 2013. Оплата здійснювалась 20.07.2013,в суботу о 10 20 але банк перерахував кошти 22.07.2013. Чи правомірний даний штраф?
  Дякую

  • Здравствуйте. Банки не проводят платежи в выходные дни. А согласно Налоговому кодексу, если последний день срока уплаты налога попадает на выходной день, то срок не переносится. Налог нужно заплатить в будний день до выходного. Так что, штраф правомерен. Вы пропустили сроки.
   Также читайте новость с сайта налоговой службы http://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=166

 29. valera:

  Здравствуйте. Уплатил единый налог 20 числа(в квитанции число 20.мм.гг).Налоговая выписывает штраф за несвоевременную уплату налога, так как деньги зашли на расчетный счет 21 числа. Правомерно ли это?Подскажите пожалуйста.

  • Здравствуйте. Ваша ситуация немного отличается от предыдущего вопроса, однако позиция налоговой в вашем случае такая же. Они смотрят момент уплаты только по дате захода денег к ним. С другой стороны, банк обязан проводить платежи в бюджет исключительно в день поступления платежки (если конечно она не поступила в неоперационное время). То есть, здесь виноват банк. Налоговая права. Можно привлечь к ответственности банк, но это только через суд. Можно отбиваться от штрафа налоговой, но это, опять же, только через суд.

 30. Доброго дня! У нас дуже велике підприємство, в якому ведеться дуже багато касових книг і співробітники допускають багато помилок у видатково касових ордерах… «той» кому видано грошові кошти заповнює рядок одержав суму словами вручну, де співробітники не завжди провіряють на правильність заповнення. У мене запитання, чи обов`язково заповнювати вручну цей рядок, чи можливо це прописати в программі, щоб автоматом сумма проставлялась словами?

 31. 3.10. Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп’ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.

  Других указаний по поводу заполнения вручную или машинным способом отдельных граф расходных кассовых ордеров в Приказе №637 нету. То есть этот момент не регламентируется. Поэтому, я считаю, что можно заполнять машинным способом.

 32. Сергій:

  Доброго дня.Я займаюсь ремонтом автотранспорта у власному гаражі, податкова встановила розмір податку 243,60гр..У мене не мае найманих працівнеків.Чому мені встановили максимальну ставку і хто вирішуе цю ставку?

 33. Добрый день.Мой муж с 2014 перешел на единый.На счету денег на уплату за 1 и 2-й квартал не было. я за него платила эсв со своего р/с. В строке назначение платежа — написала его код. в в декабре 2014 года мне сказали. что у него задолженность. пришлось писать заяву на перекидку этих платежей на него, так, как их зачислили на меня. В 2015 выписывают штрафную в 510 грн. Правильно ли это , ведь в платежке назначение платежа- его реквизиты? Деньги своевременно оплачены. Налоговая сообщила мне только в декабре.

 34. Светлана:

  Я ФОП на едином налоге (информационные услуги), давно не работала и не закрыла ФОП. Перестала сдавать отчеты еще 2009 году. Хотела закрыть, а потом махнула рукой. Теперь у меня появилась возможность снова работать по ФОП.
  Скажите, пожалуйста, что нужно для того, чтобы снова начать работать по упрощенной системе ФОП (по 4 группе)? Какой штраф мне придется заплатить?

 35. Ольга:

  Підскажіть будь ласка, на підпри ємстві через те .що небуло фінансування у січні не виплачена заробітна плата, у податкову носили лист про те що заробітна плата не нараховувалась.А у травні виділили кошт и на виплату заборгованості по ЗП.Як тепер правильно видати цю заборгованість,якщо люди звільнилися у лютому.Які штрафи можуть бути в данній ситуації.Допоможіть …

 36. Стефа:

  ФОП на спрощеній системі 2 група сплачував єдиний податок на старий рахунок.Що за це грозить і що треба робити?

 37. Сергій:

  Доброго вечора
  Які штрафи та санкції якщо не оформлено фоп,при діючому непродовольчому магазині?
  Наперед вдячний

 38. Люда:

  яке покарання для підприємця 3 групи загальної системи який відмовляється вести книгу обліку доходів і витра з січня 2018 року до цього часу книга заповнення і зареєстрована?сторінки лишились

 39. Олександр:

  Доброго дня. Підкажіть будьласка що чекає на фізичну особу як веде підприємницьку діяльність, але ФОП не оформила? Які зп це штрафи і хто цим займається?

 40. Анастасія:

  Чи може сплатити єдиний внесок родич підприємця, у звязку з тим, що підприємець закордоном

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.59MB/0.00050 sec