Податки > Бухгалтерський облік > Відкриття інтернет-магазину. Деякі юридичні аспекти та особливості ведення бізнесу

Відкриття інтернет-магазину. Деякі юридичні аспекти та особливості ведення бізнесу

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Разом із стрімким розвитком інформаційних технологій і інтернету, все більше і більше набуває популярності ведення бізнесу через всесвітню мережу. Найзручніша форма торгівлі товарами через інтернет – це інтернет-магазин.

Кожне підприємство або підприємець може вести торгівельну діяльність через інтернет-магазин та продавати свої товари по всьому світу. Для цього, лише необхідно створити веб сайт, на який потенціальні покупці будуть заходити, обирати та замовляти товар.

Багато підприємців мають ідеї щодо створення бізнесу в інтернеті, проте вони постають перед проблемою, як це реалізувати на практиці. Адже будь-який бізнес в інтернеті так як і бізнес в offline веде до отримання доходу його власником, а відповідно підлягає оподаткуванню. На сьогоднішній день є точка зору, що податкова не контролює діяльність в інтернеті. Можу із впевненістю сказати, що це не так. Податківці можуть дуже просто виявити доходи, отримані в інтернеті.

В цій статті поговоримо про деякі юридичні аспекти відкриття інтернет-магазину та особливості ведення такого бізнесу, пов’язані із проведенням розрахунків за товари із покупцями. В наступній статті я детально опишу особливості бухгалтерського та податкового обліку підприємства, що займається торгівлею за допомогою інтернет-магазину. Далі буде опубліковано пост про облік торгівельних операцій.

Як і для будь-якого бізнесу, для початку торгівлі через інтернет необхідно зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності-фізичною особою, або створити юридичну особу та стати на облік у податковій. Це, звісно, залежить від цілей, що були поставлені підприємцем.

На сьогоднішній день законодавство дозволяє підприємствам, що займаються торгівлею за допомогою інтернет-магазинів, бути платниками єдиного податку. Проте у проекті нового Податкового Кодексу який було затверджено на засіданні Кабінету Міністрів 9 червня 2010 року, (та скоріше за все він вступить в силу з 1 січня 2011 року) у пп.2.2.1 Розділу ХIV “Спеціальні податкові режими” зазначається, що:

— спрощена система оподаткування не поширюється на суб’єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб-підприємців), що здійснюють продаж товарів (послуг) через інтернет.

До речі, цей проект ви може почитати на цьому сайті.

Отже з 1 січня 2011 року Держава заборонить суб’єктам господарювання, що здійснюють торгівлю через інтернет обрати іншу систему оподаткування ніж загальна.

Також, згідно пп.2.3.3 Закону “про ПДВ”, суб’єктам господарювання, що займаються торгівлею через інтернет, необхідно зареєструватися платником ПДВ, незалежно від суми доходу за рік.

Отже, для відкриття інтернет-магазину фізична або юридична особа має бути на загальній системі оподаткування та бути платником ПДВ.

У підприємців, що мають намір займатися торгівлею через інтернет-магазин, має виникнути питання, як проводити розрахунки за товари із покупцями та як все це буде виглядати з точки зору оподаткування. Я виділю чотири типи розрахунків та коротко опишу кожен з них. Отже,

1. Покупець оплачує товар кур’єру, тут може бути два варіанти:

— підприємство має свою кур’єрську службу;

— доставкою займається стороння кур’єрська організація.

2. Покупець оплачує товар банківським переказом.

3.  Оплата здійснюється у поштовому відділенні.

4. Розрахунки відбуваються за допомогою електронних грошей.

Оплата кур’єру

Тут може бути два варіанти. Підприємство має власну кур’єрськи службу, яка займається доставкою товарів, або підприємство користується послугами сторонньої кур’єрської організації. З точки зору необхідності оформлення документів та іншої волокіти, у другому випадку все дуже просто, у першому випадку – дуже складно.

Якщо підприємство має власну кур’єрську службу, то гроші за товар кур’єр отримує від покупця після доставки йому товару. Тобто відбуваються готівкові розрахунки за товар. Такі розрахунки, згідно Закону “про РРО”, повинні проводитися із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, які повинні бути зареєстровані у встановленому законодавством порядку. Також, якщо розрахунки проводяться із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, необхідно подавати “Звіт про використання РРО” до податкової.  Звісно мова йдеться про портативний РРО, який кур’єр має возити із собою.

Також виникає необхідність у придбанні торгового патенту, адже зя’вляється місце продажу товарів (Закон “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”). Патент повинен придбаватися для кур’єра та знаходитися у нього.

Як бачимо, власну кур’єрську службу може дозволити собі лише велике підприємство із значним торговим оборотом.

Як я казав, у другому випадку все дуже просто. Ніяких РРО та патентів не потрібно. Кур’єр сторонньої служби отримує готівку за товар, а потім вносить її на банківський рахунок підприємства, що займається торгівлею через інтернет-магазин. Звісно із кур’єрської службою укладається договір, яким повинно бути передачена матеріальна відповідальність та надання звіту про виконані замовлення.

Банківський переказ

Покупець, обравши необхідні товари, що він хоче придбати, роздруковує розрахунковий документ прямо з сайту інтернет-магазину, та сплачує виставлений рахунок у будь-якому банківському відділенні.

Якщо у клієнта є карточний банківський рахунок, то він розплачується за придбані товари, переказавши необхідну суму на поточний рахунок підприємства.

Оплата у поштовому відділенні

Товар відправляється поштою на ім’я покупця. Коли він отримує товар у поштовому відділенні, він його оплачує. Після отримання готівки за товар, поштове відділення перераховує ці кошти на рахунок інтернет-магазину.

Розрахунки електронними грошима

Покупець сплачує рахунок за товари прямо на сайті за допомогою електронних грошей електронних платіжних систем, таких як webmoney, rupay та багато інших.

На сьогоднішній день сфера розрахунків електронними грошима майже зовсім не врегульована. Є лише “Положення про електронні гроші” Національного Банку України, яке встановлює його вимоги до суб’єктів здійснення випуску, обігу та погашення електронних грошей, а також до систем електронних грошей в Україні. Можна сказати, що з точки зору оподаткування, такі операції майже не контролюються. Єдиний момент, коли податкова дізнається про дохід підприємства у вигляді електронних грошей, це коли буде здійснюватися їх переказ на банківський рахунок.

Отже, при веденні торгівлі через інтернет-магазин, Держава чітко обмежує суб’єктів господарювання у виборі системи оподаткування та примушує реєструватися платником ПДВ. Існує декілька способів вести розрахунки із покупцями за придбані товари. Кожен з них має свої переваги та недоліки. Який спосіб розрахунків обирати для себе, вирішувати тільки вам.

Перелік використаних джерел.

 1. Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97 –ВР.
 2. Проект Податкового Кодексу України, затверджений на засіданні КМУ 09.06.2010 року.
 3. Закон України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.96 р. № 98/96-ВР.
 4. Закон України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” вiд 06.07.1995  № 265/95-ВР.
 5. “Положення про електронні гроші в Україні” затверджено Постановою НБУ від 25 червня 2008 року N 178.

 

Відкриття інтернет-магазину. Деякі юридичні аспекти та особливості ведення бізнесу
Оцініть статтю

12 Responses to Відкриття інтернет-магазину. Деякі юридичні аспекти та особливості ведення бізнесу

 1. Роман:

  Підкажіть будь ласка, чи змінилось оподаткування інтернет-магазину у 2012 році? Чи й надалі потрібно використовувати тільки загальну систему оподаткування зі сплатою ПДВ, чи можливо передбачено і спрощені системи оподаткування. Дякую!

 2. Для інтернет магазинів немає заборони на спрощену систему оподаткування.

 3. Володимир:

  Скажіть будь ласка!
  Я зараз на єдиному податку!
  Наприклад у мене через інтернет магазин заказують товари (одежу), і так випаде що людина знаходиться в тому самому городі що і я .
  Я беру товар і в певному місці їй його передаю, але чека я не даю (наприклад як на базарі або в деяких магазинах). Тим паче покупець може бути тим самим податківцем! Чи правомірні мої дії?

 4. Чек ви зобов’язані надати тільки на вимогу покупця. Що вам заважає виписати чек на всяк випадок, до того як ви поїдете передавати товар?

 5. Марина:

  Скільки (чи який відсоток від обороту) сплачувати податків, якщо я займаюсь торгівлею в інтернеті, на єдиному податку і не платник пдв?

 6. На даний час щось змінилося?

 7. Лариса:

  Я є платником Єдиного податку (1 група), займаюся продажем вживаних товарів(спортивних товарів), привезених з Європи, через Інтернет-магазин (являюся власником).
  Звичайно, що накладних немає, адже товар не розмитнюється (розмитнення практично неможливе, а якщо можливе, то нерентабельно). Разом із вживаними товарами продаються і нові, які купуються в Україні за гуртовими цінами ( на них інколи надається накладна).
  Запитання:
  1) Яку відповідальність я можу понести за відсутність накладних ?
  2) Чи обов’язково мати накладні на весь асортимент товарів, чи можна (чи можливо) тільки на частину (щоб податківцю було важко перевірити всі накладні).
  Велике дякую за відповідь!!!

 8. Никита:

  Что за бред. Через интернет — только через ПДВ… Прошерстил ПКУ и ЗУ про електронну комерцію, там про это вообще не написано!
  Автор отредактируй статью, не позорься!!!!

  • Никита, спасибо за комментарий. Постараюсь следовать вашему совету. Вижу, вы даже не читали статью. Она написана на основании нормативных документов, которые утратили силу в далеком 2011 году. Статья была написана в 2010.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend