Відкликання з відпустки. Особливості оформлення та розрахунку

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Бувають випадки, коли працівник, який знаходиться у відпустці, негайно потрібен на робочому місті. Як відкликати працівника з відпуски та правильно провести розрахунок відпускних і заробітної плати розкажемо у цій статті.

Підстави, що дають право на відкликання з відпустки

Кодекс законів про працю гарантує право працівників на відпочинок. Але цим же документом передбачається можливість відкликання робітників з відпустки.

Читайте також Розрахунок відпускних 2015. Визначення розрахункового періоду та середньої зарплати. Покрокова інструкція та приклади

Згідно статті 79 КЗ про працю та статті 12 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР відкликання з щорічної відпустки допускається лише за згодою працівника. Законодавством не передбачається яким чином отримується згода: достатньо усної згоди чи потрібна письмова, але краще заручитися письмовим підтвердженням працівника, що він не заперечує відмовитися від законного відпочинку.

Переривання відпустки за ініціативою роботодавця можливо лише за наступних підстав:

  • запобігання стихійного лиха;
  • попередження виробничої аварії;
  • усунення наслідків аварій та природних катаклізмів;
  • відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства.

Потрібно зауважити, що згідно статті 12 ЗУ «Про відпустки» безперервна частина основної відпустки не може становити менше ніж 14 днів. Отже, відкликання працівника з відпустки можливо лише за умови, що він зможе безперервно перебувати у відпустці протягом 14 днів.

Читайте також Розрахунок відпускних 2014. Порядок та приклади

Коли відкликати з відпустки не можна?

Тривалість основної та додаткової відпустки Семенової О.В. становить 28 днів. В січні 2015 року працівниця перебувала у відпустці тривалістю 12 календарних днів за період з 15.08.2014 р. по 14.08.2015 р. З 11.06.2015 року працівниці було надано залишок відпустки – 16 днів. 17.06.2015 року на підприємстві сталася аварія та керівництво прийняло рішення відкликати працівників з відпустки. Оскільки Семенова О.В. вже відгуляла 7 днів відпустки та в неї залишилося лише 9 днів, відклик працівниці з відпустки буде порушенням трудового законодавства, адже 14 днів безперервної відпустки у випадку відкликання працівниця не отримає.

Як оформити відкликання з відпустки

Як вже було зазначено вище, для того щоб уникнути конфліктних ситуацій та судових розглядів, роботодавець повинен отримати письмову згоду працівника на відкликання з відпустки. Це може бути заява працівника про готовність відмовитися від відпочинку або відмітка про те, що робітник не заперечує вийти на роботу на службовій записці роботодавця.

Підставою для відкликання працівника з відпустки є службова записка керівника підрозділу, де працює робітник, та наказ, в якому обов’язково зазначаються причини відкликання з відпустки з посиланням на законодавчі норми, термін на який відпустка переривається та оговорюється порядок використання частини відпустки що залишилася. Дата складання наказу повинна бути не раніше чим дата отриманої згоди. Працівник має бути ознайомлений з наказом під підпис.

Читайте також Приклад розрахунку відпускних, коли на період відпустки припадають святкові або неробочі дні

Невикористану частину відпустки бажано надати працівнику до кінця робочого року, за який надається відпустка, але не пізніше 12 місяців після його закінчення.

Порядок розрахунків

В разі, якщо працівника відкликали з відпустки, то його працю оплачують з урахуванням суми, що була нарахована за дні невикористаної відпустки.

Приклад розрахунку при відкликанні з відпустки

Яровий С.П. з 05.06.2015 р. оформив тарифну відпустку тривалістю 24 дні. Працівнику за цей період було нараховано 3274,80 грн. З 12.06.2015 р. працівника відкликали з відпустки в зв’язку з виробничою необхідністю. Згідно наказу невикористана частина відпустки працівнику буде надана в серпні. За фактично відпрацьований час у червні Яровому С.П. було нараховано 2455,00 грн.

Розрахуємо суму отриманих відпускних за невикористану частину відпустки: Працівник перебував у відпустці 7 днів, залишилося невикористаними 17 днів, за цей час працівнику було виплачено:

3274,80 грн. : 24 дні * 17 днів = 2319,65 грн.

Сума отриманих коштів за частину невикористаної відпустки менше ніж розмір нарахованої заробітної плати за фактично відпрацьований час. Тобто за червень працівнику повинні доплатити:

2455,00 грн. — 2319,65 грн. = 135,35 грн.

Читайте також Приклад розрахунку відпускних, коли в розрахунковому періоді не нараховувалася зарплата

Слід зауважити, що при наданні працівнику невикористаної частини відпустки середньоденна заробітна плата для розрахунку відпускних обчислюється за новий розрахунковий період. (Лист Міністерства соціальної політики № 18-311-1 від 09.06.2004 p. «Щодо перерахунку відпускних y разі відкликання працівника iз відпустки»). Отже, при оформленні невикористаної відпустки в серпні розрахунковим періодом для визначення середньоденної заробітної плати буде період з 01 серпня 2014 р. по 31 липня 2015 р.

Приклад 3

Коваленко Н.П. з 01.06.2015 р. перебувала у відпустці тривалістю 28 календарних днів та отримала 3500,00 грн. відпускних. З 15.06.2015 р. працівницю відкликали з відпустки. За фактично відпрацьований час в червні працівниці було нараховано 1720,00 грн.

Сума отриманих відпускних за невикористані 14 днів відпустки становить:

3500,00 грн. : 28 днів * 14 днів = 1750,00 грн.

Оскільки сума отриманих відпускних більше, ніж розрахована заробітна плата, з працівниці потрібно утримати:

1750,00 грн. – 1720,00 грн. = 30,00 грн.

Наприкінці хочеться зауважити, що роботодавець не може змусити працівника перервати законний відпочинок, а відмова працівника перервати відпустку не може розглядатися як порушення трудової дисципліни.

При поддержке: При торговле на финансовых рынках от трейдера требуется принимать решение очень быстро на основе своевременной информации. На rognowsky.ru/index.php/luchshie-sovetniki представлен список самых лучших торговых советников рынка Форекс.

Відкликання з відпустки. Особливості оформлення та розрахунку
4 (80%) 2 votes

One Response to Відкликання з відпустки. Особливості оформлення та розрахунку

  1. Євгенія:

    Чи може працівник з власної ініціативи перервати відпустку? І що для цього потрібно?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec