Податки > Бухгалтерський облік > В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних

В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Протягом останнього року чимало працівників зіткнулися з ситуацією, коли в бухгалтерії відмовляються нараховувати допомогу з тимчасової непрацездатності без надання довідки з пенсійного фонду за формою ОК-5.

В цій статті ми спробуємо розібратися чи дійсно за відсутності довідки неможливо розрахувати лікарняний.

Читайте також Як заповнити звіт з єдиного соціального внеску (ЄСВ) за січень 2016 року. Роз’яснення ДФСУ

Які відомості містить довідка ОК-5

Довідка ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» дає можливість бухгалтерії здійснювати контроль за даними, що впливають на розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності, а саме слідкувати за наявністю у працівника страхового стажу.

В довідці містяться відомості про всі місця роботи застрахованої особи за певний період та наводиться інформація про суму заробітку за кожний місяць окремо за кожним місцем роботи, про кількість днів страхового стажу та робиться позначка про сплату страхових внесків.

В довідці також наводяться дані про періоди, коли особа не сплачувала внески, але згідно чинного законодавства ці періоди зараховуються до страхового стажу.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2016 році

Підстави для вимоги довідки ОК-5

Вимоги бухгалтерів надати довідку не безпідставні. Адже згідно ч.2 ст.21 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в редакції ЗУ від 28.12.2014 р. № 77-VIII страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Але це не означає, що при кожному випадку хвороби працівника потрібно вимагати довідку з Пенсійного Фонду, що підтверджує наявність страхового стажу.

Читайте також Деякі особливості подання та виправлення помилок у повідомленні про прийняття працівника на роботу

Випадки, в яких для визначення страхового стажу довідка ОК-5 є обов’язковою

Відповідно до частини 4 статті 19 ЗУ № 1105-XIV існують певні обмеження у розмірі допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах для осіб, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців.

Слід зазначити, що діючим законодавством передбачено, що до страхового стажу зараховуються в повному обсязі лише ті місяці, в яких були сплачені внески у розмірі не менше мінімального. Оскільки запис в трудовій ще не свідчить про наявність відповідної кількості страхового стажу, то для застрахованих осіб, які працюють на підприємстві менше ніж півроку, надання довідки за формою ОК-5 у разі хвороби є обов’язковим.

Крім того, довідка потрібна, щоб визначити загальний страховий стаж у нових працівників.

У бухгалтерів немає жодних підстав вимагати довідку з пенсійного фонду у працівників, які працюють на підприємстві більше восьми років, адже для них лікарняні повинні розраховуватися виходячи зі 100% середнього заробітку.

Також не  має потреби надавати довідку ОК-5  при кожному випадку хвороби. Адже щомісяця підприємство надає звіти до ПФУ, на підставі яких формуються індивідуальні відомості про застрахованих осіб.

Як отримати довідку ОК-5

Довідка ОК-5 видається органами ПФУ за місцем реєстрації за особистим зверненням працівника. Для отримання довідки потрібно пред’явити паспорт,  реєстраційний номер облікової картки платника податків (код ІПН) та написати заяву встановленого зразку.Виписка про нараховану заробітну плату та стаж видається з централізованої бази та містить відомості про роботу на всій території України.

Читайте також Як враховувати заохочувальні та компенсаційні виплати при нарахуванні лікарняних за оновленим Порядком 1266

Як розрахувати лікарняний в разі якщо працівник відмовився надати довідку ОК-5

Діючим законодавством не передбачено як має вчинити бухгалтер, в разі коли працівник не надав довідку за формою ОК-5. Крім того, ст.31ЗУ № 1105-XIV передбачено перелік документів на підставі яких нараховується допомога, серед яких відсутня довідка ОК-5.

Якщо працівник відмовляється надати довідку ОК-5, а страховий стаж в його випадку неможливо визначити без даних з ПФУ, щоб не порушувати терміни призначення допомоги та з метою запобігання штрафних санкцій збоку контролюючих органів, рекомендуємо при нарахуванні лікарняних враховувати лише той страховий стаж, який працівник набув за останнім місцем роботи.

За підтримки: Зовсім не обов’язково йти до банку або іншої кредитної установи для того, щоб отримати кредит. Якщо у вас є картка будь якого банку, ви можете отримати кредит на картку онлайн на сайті credit365.ua. Договір підписується онлайн, тож відвідувати офіс не треба.

В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних
3 (60%) 4 votes

4 Responses to В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних

  1. ІРИНА:

    Я хочу спитати про довідку форми ОК-5, чи Ок-7. Невже бухгалтерія не може підключити відділ кадрів? При прийомі на роботу від працівника беруться всі документи. Всі дані компьютеризовані. Організація може ж сама зробити запит у ПФУ. А так виходить, що людина у робочий час ( графік роботи ПФУ з 9.00 до 18.00) повинна їхати у фонд, вистояти там чергу, щоб взяти цю довідку. Раніше такої вимоги не було. Чому з кожним роком все ускладнюється…?

  2. Таке питання можна задати щодо будь якої «ініціативи» держави, яка змушує звичайних людей щось робити

  3. bogun:

    «…Якщо працівник відмовляється надати довідку ОК-5, а страховий стаж в його випадку неможливо визначити без даних з ПФУ, щоб не порушувати терміни призначення допомоги та з метою запобігання штрафних санкцій збоку контролюючих органів, рекомендуємо при нарахуванні лікарняних враховувати лише той страховий стаж, який працівник набув за останнім місцем роботи…» — ВЫ СЕРЬЁЗНО? А ТО, ЧТО ПРАВА РАБОТНИКА БУДУТ НАРУШЕНЫ, НИЧЕГО??

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00075 sec