Фінанси > Банківські карти > У вас оформлена кредитка, про яку ви не знаєте? Що робити

У вас оформлена кредитка, про яку ви не знаєте? Що робити

Инна Кирсанова

Инна Кирсанова

Инна Кирсанова написал(а) 35 статей в своем блоге.

Протягом дії будь-якого кредитного договору, який ви підписали, слід дуже уважно і вчасно виконувати всі прописані в ньому умови. Ця аксіома, як відомо, не потребує доказів. Однак, у нашій суворій дійсності, може трапитися і так, що відкриваючи поштовий ящик для того щоб забрати свою пошту і кореспонденцію, ви несподівано для себе виявляєте конверт з кредитною картою, оформленою банком на ваше ім’я. При цьому, ви ніколи не зверталися в цей банк з проханням про видачу кредиту. Як бути в такій ситуації розберемося в цій публікації.

Якщо такий конверт отриманий, то банку вже відома адреса потенційного позичальника, його мобільний телефон, місце роботи і ще, бог його знає, що. Швидше за все, такий клієнт колись користувався послугами цього банку (оформляв депозит, робив комунальні платежі, тощо), тому як казав В.І. Ленін : «Зволікання смерті подібне».

Читайте також Оподаткування виплат по недержавному пенсійному страхуванню

… а тепер діємо

Насамперед, ні в якому разі не вставляйте цю карту ні в один з банкоматів. Не перевіряйте її балансу і не пробуйте її активувати. Ці послуги можуть бути платними і зробивши це ви, фактично, починаєте користуватися кредитними коштами.

Ще одним підводним каменем може стати послуга sms — banking, що інформує клієнта, за допомогою sms — повідомлень, про рух коштів по цій карті. Вона може бути підключена до цієї карти без вашого відома і абонентська плата за неї буде зніматися щомісяця з суми кредиту.

Щоб зазначених ситуацій не сталося, потрібно невідкладно з’явитися у відділення такого «турботливого» банку і написати письмову відмову від такої карти, передати її в руки працівника банку і переконатися в тому, що він її знищив.

Читайте також Електронний кабінет платника податків. Погляд користувача

Юридичний аспект

Тепер давайте розглянемо юридичну сторону цієї ситуації, адже будь-якому клієнту потрібно бути «юридично підкованим», інакше ситуація може стати повністю некерованою. Відразу потрібно сказати, що незважаючи на те, що банк в цьому випадку порушує цілу низку законодавчих актів України, відповідальність все одно ляже на плечі клієнта банку.

Цивільний кодекс України

Так, згідно положень ч.1 ст. 1055 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ) будь-який кредитний договір повинен укладатися тільки у письмовій формі. Хоча, в цьому випадку, клієнт ніякого договору і в очі не бачив. У тому ж конверті з картою, може бути невелика анкетка (її заповнення навряд чи когось утруднить або злякає), в якій вказане прохання заповнити її і занести в банк. Для деяких банків такої анкети достатньо, щоб вважати кредитний договір підписаним. У даній ситуації банк сподівається на те, що клієнт спочатку скористається картою, або з неї станеться списання коштів за якусь банківську послугу, що послужить причиною автоматичного підписання кредитного договору, з боку клієнта і згоди з усіма його умовами.

Читайте також Кредитна карта з кешбек. Що це таке?

Далі банк своїми діями порушує ч.3 ст 203 того ж ЦКУ. Відповідно до цієї статті сторони можуть укласти договір тільки з доброї волі. У даній ситуації клієнт не звертався до банку з проханням видати йому кредит. Навпаки, банк в односторонньому порядку вирішив «ощасливити» свого клієнта, проти його волі.

Захист прав споживачів

Тепер якщо поглибиться в норми Закону України «Про захист прав споживача», то і тут можна зустріти грубі його порушення. Так, дії банку, згідно ч.1. ст.19 вищевказаного закону, можна розцінювати як нечесну підприємницьку практику. Оскільки банк не обтяжує себе тим щоб повідомити клієнту про процентну ставку по кредиту, терміни та способи його погашення, додаткових умовах і пр., можна вважати, що він свідомо дає неповну, незрозумілу або двозначну інформацію. Хоча дана інформація дуже необхідна клієнту для прийняття рішення про можливе оформлення кредиту. Згідно ж ч.4, тієї ж ст. 19 можна вважати, що банк діє агресивно, примушуючи користуватися його послугами, практично виключаючи пропозиції інших фінансових установ.

Платежі в Україні

Підсумувати сказане можна нормою із ст. 14 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Тут говоритися про те, що будь-яка пластикова картка є власністю банку, який її випустив. А застосовується вона, тільки лише, як платіжний засіб у рамках укладеного в письмовій формі договору.

Читайте також Як правильно закрити кредитну карту

Резюме

Як бачимо, порушень норм законодавства маса і їх легко довести. Але поки, не було жодного випадку, коли якийсь банк був покараний за подібні дії. За весь час української державності, тільки Міністерство юстиції, у своєму листі звертало увагу банкірів на чіткість дотримання норм українського законодавства і все. З боку це виглядає, як ніби держава погрожує банкірам пальчиком. З іншого боку — якщо платіж по кредиту буде прострочений, то банк у праві задіяти і колекторів, і судову систему. Погодьтеся ситуація зовсім не на користь клієнта.

У висновку, хочеться висловити надію на те, що ніхто ніколи не потрапить в подібну ситуацію. Ну, а якщо все ж таке статися, то наведена в цій статті інформація, допоможе вийти із ситуації.

P.S. Вы молодой писатель и написали свою первую книгу? Или вы опытный публицист и разочаровлись в предыдущих издательствах. Издайте книгу в Издательско-полиграфическом центре “Домино”. Доверьте свой текст профессионалам.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *