Торгівля пивом підприємцями на єдиному податку. Ліцензія та акцизний податок

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Перш ніж перейти до безпосередньо до статті, невеличкий ліричний відступ: Якщо ви хочете провести потужну рекламну кампанію свого бізнесу, вам знадобиться поліграфічна рекламна продукція. Полиграфия центр — місце, де ви зможете замовити будь яку поліграфію для реклами вашого бізнесу.

У зв’язку з тим, що торгівля пивом приватними підприємцями на єдиному податку в Україні за останній час викликає безліч запитань, як у сфері організації такої торгівлі, так і в сфері оподаткування таких операцій, ми вирішили висвітлити ці питання, в надії на те, що найближчим часом законодавство в цьому питанні змінюватися не буде.

На наш погляд, складність розуміння законодавства з цього питання пов’язані з тим, що торгівля пивом приватними підприємцями на єдиному податку регулюється відразу декількома законодавчими актами, які нерідко суперечать один одному, але давайте розбиратися по порядку.

Законодавчі основи торгівлі пивом

Господарська діяльність підприємців на єдиному податку регулюється розділом XIV ПКУ, а саме главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності». Серед усього іншого в цій главі є пункт 291.5, в якому говориться, що не можуть бути приватними підприємцями на єдиному податку першої, другої і третьої групи суб’єкти господарювання (фізичні особи), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин).

Таким чином, можна зробити остаточний висновок, що продавати пиво в роздріб можуть всі підприємці, які відносяться до 1-3 групи платників єдиного податку. Однак, оптова торгівля пивом, а так само іншими підакцизними товарами, які не потрапили під виключення з п. 291.5 ПКУ, для таких приватних підприємців заборонено.

Ліцензування торгівлі пивом

З 01.07.2015 року набув чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014, яким були внесені чергові зміни в деякі законодавчі акти України. Зокрема цей Закон відніс пиво до алкогольних напоїв.

Раніше, згідно закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року пиво вважалося слабоалкогольним напоєм, а для його продажу не потрібна ліцензія, хоча діяв штраф за продаж пива особам, які не досягли 18 років.

З набуттям чинності цього Закону для продажу пива необхідна ліцензія. Причому Закон не робить якихось обмежень чи винятків – ліцензія потрібна всім без винятку суб’єктам господарювання, які хочуть торгувати пивом, в тому числі і приватним підприємцям на єдиному податку 1-3 групи.

На даний момент вартість ліцензії для торгівлі алкогольними напоями вроздріб становить 8000 гривень. Згідно з роз’ясненнями фіскалів, для приватних підприємців на єдиному податку в бланку ліцензії, оформленої ним для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, робиться спеціальне уточнення, якими саме алкогольними напоями можуть торгувати такі підприємці. Для цього в дужках пишеться «пиво».

Збір на хмелярство та акцизний податок при реалізації пива

В цьому плані 2015 рік почався чудово. Приємною несподіванкою для всіх торговців пивом стало, те, що з 1 січня 2015 року повністю скасували 1,5% збір на хмелярство, який раніше сплачували всі без винятку суб’єкти господарювання, які здійснювали торгівлю алкоголем.

Однак свято тривало недовго і прямо з самого початку 2015 року на заміну «хмільного» збору прийшов інший збір — акцизний, який складає 5% від обороту роздрібної торгівлі алкогольними напоями, в т. ч. звичайно і пива. Так, згідно з п. 212.1.11 ПКУ платником акцизного збору є особа — суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Таким чином, всі приватні підприємці на єдиному податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, автоматично стають платниками цього нового (старого) податку. Звітувати та сплачувати цей податок торговці пивом повинні щомісяця, однак зараз на цих питаннях зупинятися не будемо.

На практиці розрахунок цього податку породив безліч суперечок і питань. Перший і головний з них пов’язаний з тим, що підприємці 3 групи на єдиному податку, які є платниками ПДВ, змушені обкладати акцизним збором суми ПДВ, які входять у ціну реалізації пива. Фактично виходить, що один непрямий податок нараховується «зверху» на інший. Незважаючи на всю парадоксальність ситуації, що на даний момент ситуація так і не знайшла свого вирішення, а офіційні роз’яснення фіскальної служби говорять про те, що, дійсно, потрібно нараховувати один податок на інший.

РРО при торгівлі пивом

Після безлічі суперечливих консультацій і роз’яснень остаточну крапку в цьому питанні для платників єдиного податку – фізичних осіб поставив змінений п. 296.10 ПКУ. У відповідності з цим пунктом, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

 • першої групи;
 • другий і третьої груп (фізичні особи — підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень. У разі перевищення у календарному року обсягу доходу понад 1 000 000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і продовжується у наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Поява цього пункту зняла всі можливі питання для платників єдиного податку – фізичних осіб, які торгують пивом.

Дотримання інших законодавчих актів при торгівлі пивом

Ще одним каменем спотикання, який породив паніку серед торговців пивом на єдиному податку, став Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP. Цей Закон встановлює мінімально допустимі торгові площі, на яких повинна здійснюватися торгівля алкогольними напоями.

Однак, в абзаці 14 ст. 1 цього Закону чітко зазначено, що місце торгівлі — місце реалізації товарів (у тому числі на розлив) в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів і пива — без обмеження площі, для алкогольних напоїв (крім пива) — з торговою площею не менше 20 кв. м, обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є КОРО (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Як бачимо, Закон чітко вказує, що для торгівлі пивом розмір торгової площі не має значення. ГФСУ була змушена визнати цей факт у своєму листі від 19.06.2015 р. № 22173/7/99-99-21-02-17.

Таким чином, торгувати пивом платники єдиного податку 1-3 групи можуть в будь-яких за розміром приміщеннях, в тому числі кіосках, лотках, тимчасових будівлях і пр. Хоча, звичайно, для платників єдиного податку 1 групи, обов’язковою умовою такої реалізації буде те, щоб такий об’єкт торгівлі знаходився в межах ринку.

Торгівля пивом підприємцями на єдиному податку. Ліцензія та акцизний податок
Оцініть статтю

3 Responses to Торгівля пивом підприємцями на єдиному податку. Ліцензія та акцизний податок

 1. Андрей:

  Здравствуйте Дмитрий.У меня такая проблема.Срок действия лицензии заканчивается 15-го числа.Я подаю заявление на продление 5-го.Проплачиваю необходимую сумму(деньги на счет налоговой поступили 7-го)Продолжаю торговать пивом(пробиваю чеки через касс. аппарат)Через время мне сообщают,что лицензия продлена.Забрав лицензию я не обратил внимания ,что дата продления 21-е.Теперь налоговая провела у меня проверку и хочет оштрафовать за то,что я торговал пивом шесть дней без лицензии.Я в шоке!Ведь документы на продление я подал вовремя!Как быть,что посоветуете?

 2. Любовь:

  Помогите, пожалуйста. Хочу открыть магазин крафтового пива для разлива в бутылки, могу ли я вести данную деятельность как ФЛП на едином налоге 2 группе с КВЕД 47.11 (Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами).

 3. Валя:

  Доброго вечора.Підкажіть будь ласка я являюся платником єдиного податку збираюся торгувати пивом та роздрібною торгівлею.Чи потрібно мені кодувати як пиво так і всі продукти харчування на касовому апараті.І щи можна мені поставити термінал для оплати картками???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00040 sec